přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Cenzura Internetu jde k ústavnímu soudu

Cenzura Internetu jde k ústavnímu soudu

Cenzura

Návrh k ústavnímu soudu na zrušení té části zákona o hazardních hrách, která zavádí cenzuru Internetu, podpořilo 21 senátorů.


Na dnešní společné tiskové konferenci senátorky Veroniky Vrecionové (ODS), předsedy Pirátů Ivana Bartoše a Marka Antoše z iniciativy Přichází cenzor byl představen výsledek jednání se senátory ohledně ústavní stížnosti proti části zákona o hazardních hrách, která zavádí cenzuru Internetu. Návrh na zrušení příslušné pasáže zákona podepsalo 21 senátorů, je tedy splněna základní podmínka pro podání k Ústavnímu soudu ČR.

Problematice se věnujeme dlouhodobě, můžete si přečíst například o proběhlé demonstraci na podporu svobody Internetu, schválení zákona v Poslanecké sněmovně PČR, založení iniciativy Přichází cenzor! nebo o závěrečném schválení v Senátu PČR.

„Andrej Babiš protlačil další zákon, jenž posiluje Velkého bratra. Jde o významné omezení svobody lidí, kteří tak ztrácí právo na informace dostupné na síti. Největší chybu vidím v tom, že nikým nevolení úředníci ministerstva financí mohou svévolně zablokovat jakýkoliv web. Andrej Babiš má díky zákonu mocný nástroj, jímž může eliminovat svou konkurenci a jemu nepohodlné informace. Naplňuje se tak scénář románu George Orwella 1984, který byl ale napsán jako varování, nikoliv jako manuál k vládnutí. To by si měl ministr financí uvědomit. Proto jsem ráda, že se mi podařilo přesvědčit 21 senátorů, aby podepsali stížnost, s níž se obrátíme na Ústavní soud. Věřím, že se soudci postaví na stranu demokracie a svobody a zákon zruší,“ sdělila k návrhu senátorka Veronika Vrecionová.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš věc komentoval takto: „Pirátská strana se od počátku staví proti snahám kohokoliv ovládnout internet - jedno z posledních svobodných médií, kde neplatí primární vliv majitelů vydavatelských domů či televizních a rozhlasových stanic ani cenzura prosazovaná některými vládními politiky. Jakékoliv podobné tendence jsme historicky atakovali, pokud se objevily v libovolných zákonech, ale i v rámci chování největších poskytovatelů internetového připojení. Vždy úspěšně. Velmi špatný a širokým spektrem profesionálů kritizovaný zákon o hazardu, který připravil ministr Babiš s vybranou skupinou certifikovaných loterijních lobbistů, jimž pak ministerstvo dle vlastního uvážení a bez jakékoliv kontroly bude klestit cestu do peněženek hráčů, což je v rozporu s původním odůvodněním regulačního zásahu, se nám však v Poslanecké sněmovně ani v Senátu zastavit nepodařilo. Doufám, že tato naše společná iniciativa najde u Ústavního soudu slyšení a racionalita zvítězí nad amatérismem, diletantstvím a zjevnou účelovostí této legislativy.“

Marek Antoš stručně vysvětlil i právní základ ústavní stížnosti: „Návrh na zrušení části zákona předkládá skupina senátorů, které odbornou podporu poskytla iniciativa Přichází cenzor. Podání k Ústavnímu soudu připravila advokátní kancelář Weinhold Legal, jež také bude senátory před Ústavním soudem zastupovat. Napadenou úpravu považujeme za nebezpečný precedens, protože v České republice vůbec poprvé zavádí možnost, aby stát určoval, na jaké stránky se smějí či nesmějí připojovat uživatelé internetu. Domníváme se, že taková snaha je v rozporu s čl. 17 odst. 3 Listiny základních práva a svobod, podle něhož je cenzura nepřípustná. Kromě toho však napadená ustanovení zákona považujeme také za značně nepromyšlená. Projevuje se to například tím, že zákon zavádí a používá úplně nové pojmy, které však nikde nedefinuje.“


Tisková konference k podání ústavní stížnosti (zdroj: Senát Parlamentu České republiky) Tisková konference k podání ústavní stížnosti (zdroj: Senát Parlamentu České republiky)

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz