přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Evropský parlament: Měli bychom být příkladem otevřenosti

Evropský parlament: Měli bychom být příkladem otevřenosti

Evropská unie

Ředitel IT oddělení Evropského parlamentu řekl na workshopu pořádaném na Den svobody dokumentů, že by tato instituce měla jít příkladem pro ostatní ohledně otevřenosti dat. Spoluautor studie o otevřenosti označil za klíčový nástroj svobodný software.


Při příležitosti Dne svobody dokumentů europarlamentní frakce Zelení / Evropská svobodná aliance pořádala workshop, na němž vystoupil také Giancarlo Vilella, ředitel IT oddělení Evropského parlamentu (DG ITEC). Podle něj by měl jít právě Evropský parlament příkladem, co se týká otevřenosti dat.

Při zadávání zakázek v oblasti ICT bude Evropský parlament vyžadovat použití otevřených formátů a zajištění interoperability. EP si objednal studii, která zkoumala dopady pravidel pro otevřenost. Právník Carlo Piana, jeden ze spoluautorů studie, okomentoval její výsledky tak, že sice není nezbytné používat jen svobodný software, ale že je nejvhodnější cestou k zajištění otevřenosti, implementace otevřených standardů a nezávislosti na dodavatelích: „Jiné druhy softwaru vyžadují větší úsilí.“

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog