přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pomocí disku lze odposlouchávat okolí

CADservis

Pomocí disku lze odposlouchávat okolí

HDD

Na bezpečnostní konferenci v Buenos Aires ukázal Alfredo Ortega, že lze pomocí pevného disku odposlouchávat zvuky z okolního prostředí.


K odposlouchávání okolí počítače není nutně potřeba mikrofon. Lze k němu použít například sluchátka připojená k výstupu zvukové karty (jejíž činnost lze „obrátit“), ale to není všechno. Na bezpečnostní konferenci v argentinském Buenos Aires ukázal výzkumník Alfredo Ortega, že k takovému odposlechu lze použít také pevný disk.

Plotny disku se totiž zvukem rozkmitávají a analýzou zpoždění při diskových operacích (které lze dnes měřit s přesností na nanosekundy) se pak lze dobrat samotného zvuku. „Není to ještě tak přesné, aby šlo rekonstruovat řeč,“ řekl Ortega. „Existuje však výzkum, který se zabývá rekonstrukcí hlasových dat z velmi nekvalitních signálů pomocí rozpoznávání vzorků.“

Velmi silné zvuky, zvláště na rezonanční frekvenci, mohou disk dokonce znefunkčnit nebo i zničit. V Ortegově demonstraci působil na disk zvuk o kmitočtu 130 Hz, ten byl působením signálu nefunkční a linuxové jádro ho po 2 minutách odpojilo. Z praxe je znám případ ze září 2016, kdy v rumunském datovém centru ING Bank došlo k úniku hasicího plynu a hlasitý zvuk působící na disky vyřadil bankovní systémy z provozu na deset hodin.

Demonstrace odposlechu zvuku pomocí disku (zdroj: videozáznam Alfreda Ortegy) Demonstrace odposlechu zvuku pomocí disku (zdroj: videozáznam Alfreda Ortegy)

Nahoru

Příspěvky

Pomocí disku lze odposlouchávat okolí
filbar 14. 10. 2017, 10:49:30
Odpovědět  Odkaz 
A to platí i pro SSD disky?
Re: Pomocí disku lze odposlouchávat okolí
Lary 14. 10. 2017, 15:19:50
Odpovědět  Odkaz 
Ne
Re: Pomocí disku lze odposlouchávat okolí
nobody 14. 10. 2017, 23:04:54
Odpovědět  Odkaz 
pokud budes mit SSD s plotnama o kterejch je v clanku rec tak ano ;)
coz bez ironie muze byt SSHD, coz je sice jen SSD cache, ale kdo nevi ze SSD nema plotnu, mozna nevi jiste ani co je SSHD, tak pro jistotu ;)
dvdromka?
KiLLA 17. 10. 2017, 20:13:04
Odpovědět  Odkaz 
řek bych, že pomocí odposlechu doostřování laseru dvdromky by to taky nebyl problém..

ani bych se nedivil, kdyby na mainboardech byl nějakej integráč k odposlouchávání speakeru nebo vlastním mikrofonkem pro případ, kdyby platforma nenabízela přímo procesor upravenej k odposlechu..

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...


Infor

Public Relations

S obrovským nárůstem dat by mohla pomoci umělá inteligence

LenovoO chytrých technologiích, IoT zařízeních a umělé inteligenci (AI) slýcháme poměrně často v nejrůznějších souvislostech. Pomalu ale jistě pronikají nejen do našich soukromých životů, ale také do fungování ve firmách. Málo se už ale mluví o jejich počtech a také o množství dat, která tato zařízení produkují. Obě hodnoty přitom neustále rostou.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Alvao