přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, SOZA ustupuje nátlaku veřejnosti

SOZA ustupuje nátlaku veřejnosti

SOZA (slovenská obdoba českého OSA) vydala prohlášení, podle kterého nadále nehodlá vybírat poplatky za embedované videa na webech.


Posledních několik týdnů SOZA (Slovenský ochranný zväz autorský) vyhrožovala vlastníkům slovenských webových stránek pokutami, pokud nebudou platit autorské poplatky za embedované YouTube a jiná verejně dostupná videa. Pokuta, kterou SOZA vyhrožovala, činila 99.60 Euro. Přičemž poplatek, pokud by člověk chtěl vyhovět, byl stanoven na 16.60 Euro do 50 hodin záznamu a 33.20 Euro nad 50 hodin. Placení poplatku se dalo vyhnout použitím odkazu místo embedování. Na Slovensku se zvedla proti tomuto opatření vlna nevole a tento týden SOZA změnila svoje stanovisko a už nikoho pokutovat nechce. Oficiální stanovisko má na svých webových stránkách a zde by také zítra měla proběhnout veřejná diskuze.

Nahoru

Příspěvky

Lukáš Jelínek SOZA ustupuje nátlaku veřejnosti
Lukáš Jelínek 15. 06. 2011, 16:32:45
Odpovědět  Odkaz 
To stanovisko vyznívá dost nejednoznačně. Na jednu stranu SOZA tvrdí, že „použitie hypertextových odkazov a tzv. embedovacích kódov nie je verejným prenosom, resp. sprístupňovaním autorského diela verejnosti“, současně ovšem jinde říká, že „Pri použití hudobného videoklipu na webovej stránke spoločnosti registrovanej na území Slovenskej republiky ide podľa § 5 ods.11 a § 5 ods.14 Autorského zákona č.618/2003 Z.z. (ďalej len AZ) o verejný prenos, resp. sprístupňovanie autorského diela verejnosti – tzn. je možné si videoklip priamo prehliadať na stránke - udelenie licencie zo strany SOZA je potrebné.“.

Pokud se nemýlím, tak „embedding“ znamená, že je videoklip vložen do stránky (ať už v podobě elementu , nebo třeba ) a přehrává se tedy přímo na stránce, i když je uložen na jiném serveru. Proto jsou ona tvrzení SOZA v rozporu.
Lukáš Jelínek Re:SOZA ustupuje nátlaku veřejnosti
Lukáš Jelínek 15. 06. 2011, 16:34:19
Odpovědět  Odkaz 
Sakra, požralo mi to elementy. Tak jinak - měl jsem na mysli elementy "object", "embed" a "iframe".

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Michal Hrušecký

Michal Hrušecký


  • Distribuce: openSUSE, Gentoo, Android
  • Grafické prostředí: PekWM

| blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Windows 10 Genuine Lifetime License pouze €12 (315 Kč), skvělé slevy až 91 %!

Windows 10Přestože už tu bude co nevidět systém Windows 11, je nyní ten správný čas na získání Windows 10, protože všichni současní majitelé Windows 10 již brzy dostanou bezplatný upgrade na Windows 11.

Pokračování ...