Acronis
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak v GIMPu vytvořit karikatury

RedHat

Jak v GIMPu vytvořit karikatury

gimp.png

V tomto článku vám ukážu, jak jednoduše vytvořit z fotografií (portrétů) karikatury. Na výběr jsou dva způsoby, sice černobílá karikatura - spíše obrysová, dále barevná - kreslená karikatura. Bude potřeba trochu fantazie a dovednosti v GIMPu.


Další pán na holení

Aby bylo možné s vytvářením karikatury začít, je potřeba mít k dispozici nějakou fotografii, na ukázkových obrázcích je moje maličkost. Možností, jak vytvořit karikaturu, je nepřeberné množství, pár nápadů nastíním. Je potřeba připomenout, že kreativitě se meze nekladou, proto se může vaše fotografie proměnit ve smradlavého Shreka či hbitého Avatara.

V první řadě je potřeba si fotografii připravit. Musíte si uvědomit, co má na karikatuře zůstat a zbytek odmazat, většinou postačí jen obličej, tedy bez krku a ramen.

Předpřipravená fotografiePředpřipravená fotografie

Štětec a paletu, prosím

Nyní je fotografie připravena k „znetvoření“. Křivky obličeje je potřeba přeměnit, toho lze jednoduše docílit pomocí filtru interaktivní deformace, tento filtr je k nalezení pod Filtry | Zkreslení | Interaktivní deformace. K užitku budou především volby Posun, Nárůst a Zmenšení. Co která z voleb provádí, si vyzkoušejte na náhledové fotografii v dialogovém okně filtru. Není třeba se ostýchat, změny se aplikují až po zvolení potvrzovacího tlačítka, do té doby lze vše vrátit do původního stavu přímo v dialogovém okně, a to tlačítkem Obnovit. Nyní už záleží pouze na vaší představivosti.

Fotografie s pozměněnými křivkami obličejeFotografie s pozměněnými křivkami obličeje

Takto vytvořené karikatuře se hodí vdechnout komiksový vzhled. Filtr, kterým to lze realizovat, se jmenuje příhodně Komiks a nachází se v nabídce Filtry | Umění | Komiks. Dále je někdy vhodné obrázek ještě málo rozostřit například Gaussovským rozostřením, Filtry | Rozostření | Gaussovské rozostření, moc to ale nepřežeňte, poloměr rozostření maximálně na stupeň 3. To byl poslední krok, vaše karikatura je hotova.

Finální, kreslená karikaturaFinální, kreslená karikatura

Černobílá karikatura

Dalším z možných podob karikatury je černobílá varianta, pouhý převod na černobílou barvu by nebyl moc efektní. K tomuto přechodu poslouží filtr Fotokopie, hodnoty můžete nechat přednastaveny, nebo si je změnit, vždy záleží na typu obrázku a hlavně osobních dojmech. Filtr se nachází v nabídce Filtry | Umění | Fotokopie, použijte ho již na vytvořenou karikaturu. Jednoduch, černobílá podoba karikatury je hotova.

Černobílá úpravaČernobílá úprava

Jak se stát Shrekem

Na závěr malou ukázku, kam až může karikatura směřovat. V úvodu článku byl vzpomenut Shrek, není problém karikaturu přizpůsobit tomuto zlobrovi. První krok je identický, pomocí Interaktivní deformace pozměňte křivky obličeje, hlavně zakulaťte obličej a zvětšete nos. Dalším krokem je obličej obarvit na zeleno, ještě předtím si ovšem vrstvu zkopírujte. Vrchní vrstvu obarvíme na zeleno nástrojem Barvy | Obarvit. V dialogovém okně vybereme barvu co nejblíže barvě Shreka, popřípadě poupravíme světlost a akci potvrdíme. Protože se obarvily i části, které obarveny být nemají, přidejte vrstvě masku vrstvy – Bílá (úplné krytí). Přiměřeně velikým štětcem a černou barvou vybarvěte na masce vrstvy místa, která nemají být zelená - jako jsou oči, vlasy a rty. Shrek je hotov, důmyslnější by přidali i „radárky“ (uši), to už nechám na vás.

Zlobr v mém podáníZlobr v mém podání

Nahoru

Příspěvky

Jak v GIMPu vytvořit karikatury
lol 22. 11. 2010, 21:53:10
Odpovědět  Odkaz 
LoL jaký Shrek :D
Jak v GIMPu vytvořit karikatury
SimpleClever 9. 01. 2011, 23:21:34
Odpovědět  Odkaz 
Super zabava, kdyz se mi uz nechce ucit ;-)
Jak v GIMPu vytvořit karikatury
debnaro 22. 11. 2011, 19:47:24
Odpovědět  Odkaz 
Ozajstnej karikatúre ako je táto sa nevyrovná žiaden programček... Karikatury z fotky
Jak v GIMPu vytvořit karikatury
Jozeff 22. 11. 2011, 19:50:24
Odpovědět  Odkaz 
Viete robiť aj takéto karikatúry, ako sú na tejto stránke? http://www.karikatury-z-fotky.marketbloom.net/

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Němec

Petr Němec

Petr Němec vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Rožnově pod Radhoštěm a nyní studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Odhalte budoucnost IT

RedHatNenechte si ujít jedinečný open source event, který se po čtyřech letech vrací do Česka v netradičním formátu.

Pokračování ...


SolarWinds

Public Relations

NetApp nabízí nejmenší HCI v podobě 2nodového storage clusteru!

ALEFNetApp HCI je přesvědčivé řešení pro moderní datová centra, které nabízí nezávislé škálování výpočetních nebo úložných uzlů, QoS pro detailní řízení výkonu aplikací, multitenantnost pro více aplikací sdílejících stejné zdroje, schopnost nezávislého škálování úložných a výpočetních zdrojů a pokročilé datové služby včetně domén replikace a ochrany.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Acronis