přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru

Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru

ubuntu.png

Pokud jste vstoupili do světa Ubuntu, jistě čelíte mnoha otázkám a možná pracně hledáte řešení. Právě pro vás je tady další článek přinášející tři návody, jak obvyklé úkoly rychle a správně vyřešit. Dnes se podíváme instalaci "alternativních" pracovních prostředí, získání informací o hardwaru a dynamickou změnu frekvence procesoru.


Četli jste naše předchozí tipy a rady?

Kubuntu a Xubuntu a jejich instalace

Tím, že Ubuntu nedovoluje uživatelům při instalaci vybrat instalované grafické prostředí a aplikace, se již ze začátku vydalo cestou, která do té doby nebyla u "velkých" distribucí až tolik obvyklá. Ubuntu nabízí všem uživatelům jen Gnome - pro uživatele, kteří preferují jiná prostředí, jsou zde "klony" jako Kubuntu (prostředí KDE) nebo Xubuntu (prostředí Xfce). Co když už ale máte nainstalované Ubuntu a rádi byste vyzkoušeli KDE nebo Xfce?

Protože zdroje softwaru jsou jak pro Ubuntu, tak pro Kubuntu a Xubuntu společné, dají se jednotlivá prostředí navzájem snadno kombinovat instalací některých balíků. Popis instalace softwaru v Ubuntu by vydal na samostatný článek, tak pokud nevíte, jak na to, doporučujeme navštívit Ubuntu Wiki. A pokud víte - je to snadné.

Kubuntu

Kubuntu obsahuje pracovní prostředí KDE - ve vydáních Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex a novějších je to KDE 4, ve starších vydáních KDE 3.5. Instalace se bude lišit podle toho, jestli chcete nainstalovat celé prostředí Kubuntu - tedy včetně všech aplikací a nástrojů, nebo jen "čisté" KDE - tedy pouze základní součásti prostředí KDE. V prvním případě (celé prostředí Kubuntu) zvolte balík kubuntu-desktop, v případě druhém (pouze základní prostředí) zvolte balík kde-core.

Xubuntu

Xubuntu obsahuje pracovní prostředí Xfce. Instalace se bude lišit podle toho, jestli chcete nainstalovat celé prostředí Xubuntu - tedy včetně všech aplikací a nástrojů, nebo jen "čisté" Xfce - tedy pouze základní součásti prostředí Xfce. V prvním případě (celé prostředí Xubuntu) zvolte balík xubuntu-desktop, v případě druhém (pouze základní prostředí) zvolte balík xfce4.

Přepínání

Po úspěšné instalaci některého z výše jmenovaných balíků se nejspíš ptáte, jak se do nově nainstalovaného prostředí dostat. Nové prostředí se "samo" nespustí - v původním prostředí se maximálně v nabídce objeví nové aplikace a nástroje, ale to je tak vše. O tom, jaké prostředí se bude spouštět, se rozhoduje už na přihlašovací obrazovce, kde můžete "to pravé" vybrat z nabídky Možnosti | Vybrat sezení..., jak můžete vidět na obrázku.

Výběr pracovního prostředíVýběr pracovního prostředí

Poté už se jen systém zeptá, zda se jedná o změnu trvalou, nebo jednorázovou, a nic už vám nebrání v objevování nového prostředí.

Informace o hardwaru

I obyčejnému člověku, který počítač považuje za podivnou kouzelnou bednu, se může stát, že potřebuje o těch trpaslících v ní zjistit nějaké základní informace. Ať už je zatím jen prostá zvědavost, nebo potřeba něčím odbýt podivná individua, která tyto informace záludně požadují na internetovém fóru (a bez nichž drze odmítají pomoci), nabízejí se dvě možnosti, jak se něco dovědět. První, trapně jednoduchá a neinspirativní, vyžaduje nahlédnutí do dokumentace dodané společně s počítače.

Pokud ovšem jako většina normálních lidí podobné věci buď rovnou vyhazujete, nebo pouze ukládáte na nějaké tmavé zapomenuté místo, je nejvhodnější cestou zeptat se samotného počítače - trpaslíci jsou milá a vlídná stvoření, a když je hezky poprosíte, tak vám o sobě poví mnoho zajímavého.

lshw & lspci

Již v základní instalaci Ubuntu se nacházejí dva nástroje, které dokáži zprostředkovat veškeré dostupné informace o hardwaru. Jedná se ovšem o nástroje určené pro příkazovou řádku a pro uživatele nejsou zrovna "přívětivé".

Prvním z nich je lshw, který poskytuje detailní informace o veškerém hardwaru. Spustit jej můžete z terminálu (Aplikace | Příslušenství | Terminál) příkazem sudo lshw.

Druhý nástroj - lspci - poskytuje informace pouze o PCI zařízeních. Spustit jej můžete z terminálu (Aplikace | Příslušenství | Terminál) příkazem lspci. Podrobnějšího výpisu docílíte příkazem lspci -v.

Informace o PCI zařízeních poskytnuté nástrojem lspciInformace o PCI zařízeních poskytnuté nástrojem lspci

HardInfo

Přehlednější informace o hardwaru (a nejen to) je možné získat pomocí nástroje HardInfo. HardInfo sice není v základní instalaci, ale protože se nachází ve zdrojích softwaru pro Ubuntu (balík má název hardinfo), není instalace nikterak obtížná (popis instalace softwaru v Ubuntu najdete na Ubuntu Wiki). Po úspěšné instalaci můžete HardInfo spustit z nabídky Systém | Volby | System Profiler and Benchmark.

HardInfo - informace o systému a hardwaru a měření výkonu počítačeHardInfo - informace o systému a hardwaru a měření výkonu počítače

HardInfo bohužel není přeložen do češtiny - program samotný lokalizaci nepodporuje, ale autor slíbil brzkou nápravu. Angličtina naštěstí u tohoto programu není tak důležitá.

Prostředí HardInfo je jednoduché - v levém sloupci můžete vybrat, co se bude zobrazovat a v pravém pak najdete samotné informace - u některých je pak pravý sloupec rozdělen ještě horizontálně, kdy jsou v dolní části podrobnější informace. Na některé části se podíváme podrobněji

  • Summary shrnuje základní informace o počítači a systému.
  • Display poskytuje informace o displejích a stavu grafického serveru, dovíte se zde také informace o 3D akceleraci.
  • Network Interfaces podává informace o dostupných síťových zařízeních, včetně statistik přenosu, hardwarové (MAC) adrese a dalších detailech.
  • PCI Devices zobrazuje informace o PCI zařízeních - poskytuje tedy stejné informace jako výše zmíněné lspci
  • Sensors poskytuje informace z teplotních a dalších senzorů v počítači - vyžaduje správně nainstalované a nastavené nástroje lm-sensors a hddtemp, o kterých jsme psali již dříve.

Kromě těchto informací umí HardInfo také zjistit, jak je počítač jako celek výkonný. K tomu slouží poslední část nabídky označená Benchmarks, kde najdete sadu testů pro zjištění výpočetního výkonu procesoru - jedná se o věci jako výpočet některých matematických úloh, komprese velkých souborů atp. Pro srovnání je uvedeno, jak si v těchto testech vedly některé procesory (nezapomeňte, že u některých testů jde o čas výpočtu - méně tedy může znamenat více).

Změna frekvence procesoru

Majitelé přenosných počítačů se za každým ušetřeným Wattem honí už poměrně dlouho, ale v dnešní době, kdy ceny elektřiny rostou vskutku raketově, se menší úspora může hodit i uživatelům počítačů stolních. Ať už tedy nervózně sledujete indikátor baterie nebo elektroměr, vězte že drtivá většina procesorů na trhu podporuje dynamickou změnu frekvence -- při nižší zátěži se může procesor "podtaktovat", zatímco při vyšší zátěži můžete stále využít jeho plnou sílu. Škálování (tak se tomuto procesu říká) je také velmi vhodné pro snížení teploty procesoru.

Pozor, nepleťte si škálování s přetaktování, tedy pevnou změnou pracovní frekvence procesoru směrem nahoru například pomocí BIOSu nebo speciálních nástrojů. Škálováním rozumíme dynamickou změnu frekvence, kdy nejvyšší frekvenci představuje základní frekvence procesoru.

V Ubuntu je již předinstalována sada nástrojů cpufreq-utils, která se o změnu frekvence stará. Pro sledování změn frekvence nebo i její ruční změnu si na panel přidejte applet Sledování změn frekvence CPU - klikněte pravým tlačítkem myši na jakékoli volné místo na panelu, zvolte Přidat na panel a ze zobrazené nabídky tento applet přidejte (jeho pozici můžete měnit tažením prostředním tlačítkem myši).

Applet pro sledování frekvence procesoruApplet pro sledování frekvence procesoru

Nyní již k slíbenému nastavení frekvence. Jak můžete vidět na obrázku, kliknutím na applet zobrazíte nabídku, která vám změny umožní. Kromě celkem zřejmého výběru ze čtyř "čísel" (systém standardně nabízí 100, 83, 66 a 50 procent frekvence procesoru, tento poměr lze změnit, ale není lehké a rozhodně je to nad rámec tohoto krátkého článku) a také ze čtyř "podivných slov". To jsou přednastavené profily, jejichž význam naleznete v níže uvedeném přehledu.

  • Conservative (konzervativní) dynamicky mění frekvenci podle potřeby systému, využívá postupně všech hodnot (tzn. neumí přeskočit z nejnižší přímo na nejvyšší, ale postupně "projde" všechny frekvence)
  • Performance (výkon) nastaví frekvenci na nejvyšší možnou (trvale)
  • Ondemand (na žádost) dynamicky mění frekvenci podle potřeby systému, na rozdíl od conservative přeskakuje rovnou na nejnižší/nejvyšší frekvenci podle potřeb systému
  • Powersave (úspora) nastaví frekvenci na nejnižší možnou (trvale)

Ve výchozím nastavení jsou v Ubuntu všechny procesory (jádra) nastaveny na Ondemand.

Protože změna frekvence procesoru představuje zásah do systému, jsou k tomu potřeba práva správce systému (uživatele root). Od vydání Ubuntu 8.04 Hardy Heron je situace velmi zjednodušena díky systému PolicyKit, který umožňuje potřebná práva jednoduše přidělit, a to i "napořád". Při pokusu změnit frekvenci se zobrazí okno vyžadující heslo správce (respektive uživatele, který má právo spravovat systém), a pokud chcete, zatržením Pamatovat oprávnění můžete systému říci, že už se příště ptát nemá.

Získání oprávnění pro změnu frekvence procesoruZískání oprávnění pro změnu frekvence procesoru

Mohlo by vás zajímat...

Nahoru

Příspěvky

Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru
Dundee 18. 05. 2009, 09:11:34
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek, díky. O hardinfo jsem vůbec nevěděl.
tpelc Re: hardinfo
tpelc 18. 05. 2009, 10:02:44
Odpovědět  Odkaz 
To je pravda, hardinfo jsem nikde před tím neviděl! A možná je to škoda, že se o tom více nepíše - je tam spousta užitečných informací pohromadě.
Martin Šín Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru
Martin Šín 18. 05. 2009, 10:10:11
Odpovědět  Odkaz 
Můj oblíbený příkaz je: hwinfo --bios. Výstupem je mj. označení základní desky a verze BIOSu. Zbytek se dohledá snadno na Internetu. ;-)
Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru
Hpeat 18. 05. 2009, 11:26:42
Odpovědět  Odkaz 
zajimave po prechodu na verzi 9.04 mam jako default po zalogovani do gnome nastaven procesor na 100%.Nedalo by se to nejak zmenit na demand, bez toho aniz bych to musel delat rucne?
Vojtěch Trefný Re: ondemand
Vojtěch Trefný 18. 05. 2009, 11:51:36
Odpovědět  Odkaz 
Ještě donedávna tahle možnost byla ve správě napájení, ale někdy kolem 8.04 zmizela (a podle toho, co jsem našel nikdo pořádně neví proč). Možná to jde i jednodušeji, ale "rychlonápad" bych měl tento. Do souboru /etc/rc.local (upravení s právy roota např. příkazem "gksudo gedit /etc/rc.local") přidat řádek (musí se přidat PŘED řádek "exit 0")

echo ondemand > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor

pro víc procesorů (jader) pak přidat ten řádek vícekrát a jen změnit číslo u "cpu0".
Re:Re: ondemand
Ondřej 18. 05. 2009, 19:21:24
Odpovědět  Odkaz 
Dřív to šlo přes gconf-editor, podobně jednoduchá možnost už není? Mám stejný problém..
Vojtěch Trefný Re:Re:Re: ondemand
Vojtěch Trefný 18. 05. 2009, 20:20:49
Odpovědět  Odkaz 
To je stejné jako u té správy napájení (v gconf-editoru se jednalo o stejné nastavení) -- když jsem tohle psal, tak jsem trochu pátral, tahle funkce prostě z Gnome "zmizela"...
Re:Re:Re:Re: ondemand
Ondřej 18. 05. 2009, 21:37:24
Odpovědět  Odkaz 
Tak díky! Ten návod pomohl, už mě to pěkně štvalo.

Taky mě mockrát napadlo, jak fajn by bylo, kdyby se bluetooth nespouštělo při startu samo, ale až po zapnutí tlačítkem. Myslím že spousta lidí to využívá výjimečně. Na to byste nevěděl nějakou fintu?
Re:Re:Re:Re:Re: ondemand
Hpeat 19. 05. 2009, 11:57:55
Odpovědět  Odkaz 
ano s tim bluetooth mam stejny problem hned po nabootovani se aktivuje bluetooth.
Re:Re:Re:Re:Re:Re: ondemand
stepan 23. 05. 2009, 00:20:56
Odpovědět  Odkaz 
jde to řešit je to popsáno na ubuntu wiki pekne http://wiki.ubuntu.cz/Zrychlen%C3%AD%20startu%20syst%C3%A9mu a pak staci si napsat akorat radek v textaku kteru to zapne kdyz je potreba ulozi jako spustitelny soubor a druhy radek pro vypnuti ...uz pouzivam dlouho celkem
frekvence cpu-freq
zemko 18. 05. 2009, 18:06:00
Odpovědět  Odkaz 
daji se nastavit frekvence, ktere zobrazuje utilita jako predvolene i na jine hodnoty? mam zde 0,8, 1,6 a 1,8 GHz a chybi mi nejaky rozumny mezistupen 1,2-1,4GHz jde to?
Martin Šín Re:frekvence cpu-freq
Martin Šín 18. 05. 2009, 18:40:12
Odpovědět  Odkaz 
Pokud to podporuje procesor, pak ano. Že by je ale nástroj úmyslně vynechal se mi nezdá. Dostupné frekvence vašeho procesoru zjistíte zadáním příkazu: cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies
Re:Re:frekvence cpu-freq
zemko 18. 05. 2009, 21:00:12
Odpovědět  Odkaz 
no to vim...takze se tam neda nijak pridat vic frekvenci manualne? treba pres $ "echo -n " 1200000" >> /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies" ??
Ivan Bíbr Re:Re:Re:frekvence cpu-freq
bibri 18. 05. 2009, 22:47:15
Odpovědět  Odkaz 
To co vidíš jsou informace od hardwaru (ovladače) - tedy vlastnosti hardwaru. Kdyby se takhle jednoduše daly měnit, už měl bych v notebooku 10 GHz procesor :).
Re:Re:Re:Re:frekvence cpu-freq
zemko 18. 05. 2009, 23:07:20
Odpovědět  Odkaz 
ale ja mam 1,8GHz Turion...jen se ptam jestli by slo nastavit aby mi cpufreq dal na vyber i jinou moznost nez jen 0,8 1,6 a 1,8GHz ...nejaky mezipatro ptze na 0,8GHz to jede na a na tech vyssich to hreje na 85 stupnu
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Re:Re:frekvence cpu-freq
Vlastimil Ott 18. 05. 2009, 23:25:27
Odpovědět  Odkaz 
Ještě jednou si přečti, co napsal bibri... ;-)
Re:Re:Re:Re:Re:Re:frekvence cpu-freq
zemko 19. 05. 2009, 18:47:18
Odpovědět  Odkaz 
tak jinak...neda se nejak obelhat ovladac? vzdyt proc by procesor nemoh jet na urcitym mezistupni...
Ivan Bíbr Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:frekvence cpu-freq
bibri 29. 06. 2009, 22:55:58
Odpovědět  Odkaz 
>tak jinak...neda se nejak obelhat ovladac? vzdyt proc by procesor nemoh jet na urcitym mezistupni...

Protože to prostě neumí.
Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru
branislav poldauf 20. 05. 2009, 18:44:44
Odpovědět  Odkaz 
neda sa nejako nastavit skalovanie procesora podla toho ci je zapojeny adapter notebooku alebo bezi na baterii ??

viem ze kpowersave sa o to vie postarat, ale nebudem si do gnome instalovat KDE aplikacie/applety

nevie niekto ako na to ??
stacilo by ma aj nasmerovat
Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru
Michal Maňas 28. 06. 2009, 16:06:16
Odpovědět  Odkaz 
Tak, už jsem kubuntu-desktop vyzkoušel. Teď to chci odinstalovat a když dám odinstalovat kubuntu-desktop tak se odinstaluje 50 kb. Jak odinstalovat všechno?

Dále se místo úvodní obrazovky nacpala modrá kubuntu obrazovka. Jak obnovit úvodní přihlašovací obrazovku?

Z horního panelu se odstranilo vypínání a přihlašování uživatelů. Jak to obnovit?

Stále věřím, že slovo "vyzkoušet" z nadpisu článku znamená vyzkoušet bez následků a že autor článku vyzkoušel i odinstalování. Předem děkuji za odpověď.
Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru
Michal Maňas 28. 06. 2009, 16:15:48
Odpovědět  Odkaz 
Další škoda, kterou jednoduché vyzkoušení dle tohoto návodu způsobila, je, že při spouštění Evolution musím odemykat klíčenku.
Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru
Michal Maňas 29. 06. 2009, 13:47:39
Odpovědět  Odkaz 
Co takhle kdybych ve službách (Systém/Správa/Služby) vypnul grafické přihlášení (kdm)? Obnoví se pak to původní grafické přihlášení? Raději si počkám, zda je můj odhad správný a metodou pokud-omyl to zkoušet nebudu.
Vojtěch Trefný Re:Jak v Ubuntu vyzkoušet Kubuntu a Xubuntu, zjistit informace o hardwaru a změnit frekvenci procesoru
Vojtěch Trefný 29. 06. 2009, 14:12:21
Odpovědět  Odkaz 
Odstranění KDE: http://jdem.cz/bnzp3 -- odstraňuje to i balík kdm, takže se buď automaticky vrátí "gnomácké" přihlašovací okno, nebo se to v průběhu odstraňování zeptá, zda použít to gnomácké (gdm).

Panel: Zkusil bych to tam znovu přidat :-) pravý klik na panel → přidat na panel → přepínání uživatelů, více na http://wiki.ubuntu.cz/GNOME%20Panel

Evolution a heslo: Aplikace → Příslušenství → Šifrovací hesla a klíče → karta hesla → smazat tam řádku s heslem

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz