přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, K9copy - rychlá záloha video DVD

K9copy - rychlá záloha video DVD

k9copy.gif

Máte doma video DVD a chtěli byste si udělat jeho zálohu, jenže obsah DVD je větší, než se vejde na jednovrstvé DVD? Nebo dokonce nemáte ani DVD vypalovačku a chtěli byste si film vypálit na CD? Stačí spustit k9copy a po několika kliknutích a chvíli zpracovávání je záloha na světě.


Nejprve si povíme, proč a kdy je k9copy potřeba. DVD disk může mít data zaznamenána na jedné straně v jedné vrstvě (tzv. DVD-5, objem dat až 4,7 GB), nebo na jedné straně ve dvou vrstvách (tzv. DVD-9, objem dat až 8,5 GB). Existují také oboustranné alternativy DVD-10, DVD-14 a DVD-18 (číslo reprezentuje objem dat v GB zaokrouhlený nahoru).

Pokud je tedy zdrojové video DVD typu DVD-9 a vy nemáte k dispozici dvouvrstvou DVD vypalovačku, je potřeba objem dat snížit, aby se vešel na DVD-5. Jelikož logika uložení dat na video DVD neumožňuje prosté rozdělení na několik částí při zachování funkčnosti (menu apod.), je k tomu potřeba specializovaný software. A zde nastupuje k9copy.

Pro jaké případy je tedy k9copy určeno?

  • převod video DVD-9 na DVD-5
  • převod video DVD-9 na CD, resp. převod do AVI (nezůstane zachováno menu)

Jestliže máte video DVD-5 a jednovrstvou vypalovačku, použijte k zálohování rychlejší způsob, např. kopii pomocí K3b. To samé platí pro DVD-9 a dual-layer vypalovačky.

Rychlá záloha

Použití k9copy je tedy na místě, pokud chcete co nejrychleji a nejjednodušeji vytvořit zálohu video DVD-9.

Obrázek:  1.jpg

Hlavní okno k9copy s výběrem titulů a náhledem

Vložte DVD do mechaniky a spusťte k9copy. Jestliže se automaticky nenačte obsah DVD, použijte menu Soubor-Otevřít, resp. ikonku Otevřít. V tabulce s přehledem obsahu DVD disku aktivujte zatržítko u názvu DVD (s ikonkou DVD), čímž se označí celá struktura DVD se všemi tituly, jazyky atd. U Výstupního zařízení nastavte „ISO obraz“ a z menu vyberte Akce-Kopírovat či příslušnou ikonku a v nabídnutém dialogu nastavte název a adresář, kam se má uložit výsledek (bude potřeba až 4,7 GB místa!). Tím se zahájí proces zálohování DVD-9 na DVD-5.

Podle výkonu vašeho počítače a objemu dat zvolených k převodu bude proces trvat několik minut až desítek minut. Poté bude automaticky spuštěno K3b, vytvoří se v něm automaticky DVD projekt s příslušnou strukturou a na vás už je jen to, abyste do vypalovačky vložili prázdné DVD-5 médium a spustili vypalování. Za pár minut máte hotovu zálohu video DVD-9 disku.

Jestliže výše popsaný postup v nějaké fázi selhal nebo se chcete o celém procesu dozvědět více, máme pro vás podrobnější návod v článku K9copy – pokročilé zálohování video DVD.

Obrázek:  2.jpg

Hlavní okno k9copy při procesu zálohování

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

K9copy - rychlá záloha video DVD
daks 28. 07. 2008, 10:04:33
Odpovědět  Odkaz 
Předpokládám, že aplikace je určená pro prostředí KDE, existuje nějaký "nativní" Gnome ekvivalent?
Martin Šín Re:K9copy - rychlá záloha video DVD
Martin Šín 28. 07. 2008, 20:28:17
Odpovědět  Odkaz 
Pokud je mi známo tak ne. Aplikace je ovšem natolik kvalitní, že jsem si jí také nainstaloval a používám ji (a to tu nic jiného souvisejícího s KDE a tedy komponentami Qt nemám).
K9copy - rychlá záloha video DVD
Libor Macák 28. 07. 2008, 22:40:49
Odpovědět  Odkaz 
Vypadá to na dobrou aplikaci. Už jsem ji nainstaloval, tak zkouším
K9copy - rychlá záloha video DVD
Miroslav 29. 07. 2008, 11:03:15
Odpovědět  Odkaz 
Zrovna včera jsem tuto aplikaci zkoušel, ale potřeboval jsem vytvořit obraz z DVD s hrou. Takže to jsem byl trochu mimo:-)
Jinak nevíte o nějakém šikovném linuxovém programu na tvorbu iso z DVD? M.
Vlastimil Ott Re:K9copy - rychlá záloha video DVD
Vlastimil Ott 29. 07. 2008, 11:18:33
Odpovědět  Odkaz 
K3b. Kopírovat CD nebo DVD, volba Pouze vytvořit obraz.
Martin Šín Re:K9copy - rychlá záloha video DVD
Martin Šín 29. 07. 2008, 12:03:08
Odpovědět  Odkaz 
Víme, http://www.linuxexpres.cz/jak-na-to/jak-zkopirovat-dvd5-v-prikazove-radce , dd zkopíruje cokoliv (pokud není DVD poškozené).
Re:Re:K9copy - rychlá záloha video DVD
Miroslav 30. 07. 2008, 09:26:01
Odpovědět  Odkaz 
Jeee, proc delat věci složitě, když jdou jednoduše? Moc děkuju za odpovědi!LAMA M.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Hanusek

Tomáš Hanusek

Vystudoval VŠE v Praze, obor Hospodářská politika. Linux používá od počátku třetího tisíciletí a to hlavně kvůli jeho volnosti, variabilitě a komunitě uživatelů. V Linuxu se zajímá o multimédia a programování v Perlu. K dalším zájmům patří pasivně motorismus a aktivně přátelé.


  • Distribuce: Mandriva Linux

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...