přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pojďte si s námi popovídat

Pojďte si s námi popovídat

Již nějaký čas je pro vás, příznivce Linuxu a naše čtenáře, k dispozici konferenční místnost linuxexpres@conf.netlab.cz. V ní se můžete on-line setkávat s redakcí i mezi sebou. Můžete se podělit o své nápady, řešit nejrůznější problémy a nebo si jen tak pokecat. Třeba o životě. Lukáš Faltýnek .


Protože mnoho z vás neví, že tato místnost existuje, jak se do místnosti dostat a adresa linuxexpres@conf_netlab_cz vám může připadat více magická než srozumitelná, pokusíme se vám v následujících řádcích přístup do místnosti ve stručnosti osvětlit.

Konferenční místnost LinuxEXPRESu je víceuživatelský chat a funguje pod protokolem Jabber. Pro vstup do místnosti je nutné mít na počítači nainstalován některý z klientů, které Jabber podporují. Mezi tyto klienty patří například Psi, Gajim, Gaim, Kopete nebo Miranda. My si v následujících řádcích přiblížíme založení Jabber účtu a přihlášení do místnosti z několika těchto Jabber klientů. Pokud jste uživateli jiného klienta a nevíte si rady, jak se z něho do konferenční místnosti připojit, napište nám prosím do diskuze a my ho do popisu přidáme.

Před tím, než se pustíme do popisu přihlášení z jednotlivých klientů, řekneme si ještě krátce o Jabber účtu. Na rozdíl od účtů jiných systému se váš tzv. JID (Jabber identifikátor) skládá ze dvou částí. První část tvoří vaše uživatelské jméno. Druhou část pak adresa serveru. První a druhá část se stejně jako u emailové adresy odděluje znakem @. Celé JID pak vypadá následovně: username@server_com. Uživatelské jméno si zvolte libovolné. Adresu veřejného serveru pak musíte znát. V našem případě je vhodné použijeme český server njs.netlab.cz, na kterém je založena i konferenční místnost. Skutečné JID pak může vypadat následovně: lukas74@njs_netlab_cz.

Nyní již k jednotlivým klientům.

Psi

Po stáhnutí, nainstalování a spuštění Psi se vám na obrazovce objeví formulář vyzývající k otevření profilu.

Pokud Psi spouštíte poprvé, musíte si nejprve profil založit. V profilu pak musíte vytvořit účet (nebo se připojit k již existujícímu).

Psi - přidat účet

Textové pole jméno vyplníte libovolně. Zaškrtnete volbu "Registrovat nový účet" a stisknete tlačítko "Přidat".

Psi - registrace účtu

Na formuláři "Registrace účtu" vyplníte vámi zvolenou Jabber adresu a heslo, případně nastavíte proxy a stisknete tlačítko "Registrace".

Pro přihlášení do místnosti LinuxEXPRES pak v hlavním menu, které je schováno pod tlačítkem se znakem Psi a umístěno vlevo dole, vyvolejte nabídku "Účast v groupchatu".

Psi - účast v groupchatu

Objeví se formulář, ve kterém byste měli mít předvyplněné pole "Identita". V oblasti Informace o místnosti pak do textového pole "Server" napište "conf.netlab.cz". Do pole "Místnost" doplňte "linuxexpres" a do pole "Přezdívka" vepište přezdívku, pod kterou chcete být v místnosti vedeni. Poté jen stiskněte tlačítko "Vejít" a můžete si s námi povídat.

Psi - účast v groupchatu

Psi - místnost

Gajim

Po stáhnutí, nainstalování a spuštění Gajimu vytvoříte nový účet přes menu "Úpravy" a volbu "Účty".

Gajim - nový účet

Pro založení nového účtu stiskněte tlačítko "Nový".

Gajim - účty

Na zobrazeném formuláři "Úprava účtu" vyplňte jméno účtu, jabber ID a heslo. Pro zaregistrování nového účtu pak nezapomeňte zatrhnout položku "Registrovat nový účet". Na závěr stiskněte tlačítko "Uložit".

Gajim - úprava účtu

Pro vstup do místnosti použijte z menu "Akce" volbu "Vstoupit do místnosti". Poté u příslušného účtu zvolte položku "Nová místnost".

Gajim - vstoupit do místnosti

Ve formuláři pro připojení do místnosti vyplníte přezdívku, pod kterou chcete být v místnosti zobrazeni. Místnost pak "linuxexpres" a server "conf.netlab.cz". Poté jen stiskněte tlačítko "Vstoupit" a můžete si s námi povídat.

Gajim - připojit se do diskuze

Gajim - místnost

GAIM

Po stáhnutí, nainstalování a spuštění GAIMu vytvoříte nový účet přes volbu "Účty".

Gaim - přihlášení

Pro vytvoření (přidání) nového účtu stiskněte tlačítko "Přidat".

Gaim - účty

Ve formuláři "Přidat účet" je potřeba vyplnit jméno uživatele libovolně, server v našem případě njs.netlab.cz a pak heslo. Pro zaregistrování nového účtu pak stiskněte tlačítko "Registrovat".

Gaim - přidat účet

Registraci nového účtu potvrdíme tlačítkem "Registrovat".

Gaim - zaregistrovat nový účet

Pro připojení k místnosti klikneme na menu "Kamarádi" a zvolíme "Připojit se k chatu".

Gaim - připojit se k chatu

Ve formuláři "Připojit se k chatu" napište do textového pole "Místnost" "linuxexpres", do pole "Server" "conf.netlab.cz" a do pole přezdívka jméno, pod kterým chcete v místnosti vystupovat. Poté jen stiskněte tlačítko "Připojit" a můžete si s námi povídat.

Gaim - připojit se k chatu

Gaim - místnost

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Re: Pojďte si s námi popovídat
30. 07. 2006, 00:10:01
Odpovědět  Odkaz 
Zajímavé, to jsem ani nevěděl, že to tak funguje. Určitě zajdu na pokec. :)
Re: Pojďte si s námi popovídat
20. 04. 2007, 01:20:42
Odpovědět  Odkaz 
Vypadá dobře.

xmpp:pavlix(at)pavlix.net

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Faltýnek

Lukáš Faltýnek

Vystudoval informační management na Univerzitě Hradec Králové. Pracuje jako analytik/programátor. Láskou k počítačům vzplanul v roce 1986, kdy dostal svůj první počítač Atari 800 XL. S Unixem se poprvé setkal před dvanácti lety. Chvíli nato pak s Linuxem, který si pro jeho svobodu zamiloval. Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří literatura, kinematografie a cestování.


  • Distribuce: Ubuntu

| blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...