přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pojďte si s námi popovídat

Pojďte si s námi popovídat

Již nějaký čas je pro vás, příznivce Linuxu a naše čtenáře, k dispozici konferenční místnost linuxexpres@conf.netlab.cz. V ní se můžete on-line setkávat s redakcí i mezi sebou. Můžete se podělit o své nápady, řešit nejrůznější problémy a nebo si jen tak pokecat. Třeba o životě. Lukáš Faltýnek .


Protože mnoho z vás neví, že tato místnost existuje, jak se do místnosti dostat a adresa linuxexpres@conf_netlab_cz vám může připadat více magická než srozumitelná, pokusíme se vám v následujících řádcích přístup do místnosti ve stručnosti osvětlit.

Konferenční místnost LinuxEXPRESu je víceuživatelský chat a funguje pod protokolem Jabber. Pro vstup do místnosti je nutné mít na počítači nainstalován některý z klientů, které Jabber podporují. Mezi tyto klienty patří například Psi, Gajim, Gaim, Kopete nebo Miranda. My si v následujících řádcích přiblížíme založení Jabber účtu a přihlášení do místnosti z několika těchto Jabber klientů. Pokud jste uživateli jiného klienta a nevíte si rady, jak se z něho do konferenční místnosti připojit, napište nám prosím do diskuze a my ho do popisu přidáme.

Před tím, než se pustíme do popisu přihlášení z jednotlivých klientů, řekneme si ještě krátce o Jabber účtu. Na rozdíl od účtů jiných systému se váš tzv. JID (Jabber identifikátor) skládá ze dvou částí. První část tvoří vaše uživatelské jméno. Druhou část pak adresa serveru. První a druhá část se stejně jako u emailové adresy odděluje znakem @. Celé JID pak vypadá následovně: username@server_com. Uživatelské jméno si zvolte libovolné. Adresu veřejného serveru pak musíte znát. V našem případě je vhodné použijeme český server njs.netlab.cz, na kterém je založena i konferenční místnost. Skutečné JID pak může vypadat následovně: lukas74@njs_netlab_cz.

Nyní již k jednotlivým klientům.

Psi

Po stáhnutí, nainstalování a spuštění Psi se vám na obrazovce objeví formulář vyzývající k otevření profilu.

Pokud Psi spouštíte poprvé, musíte si nejprve profil založit. V profilu pak musíte vytvořit účet (nebo se připojit k již existujícímu).

Psi - přidat účet

Textové pole jméno vyplníte libovolně. Zaškrtnete volbu "Registrovat nový účet" a stisknete tlačítko "Přidat".

Psi - registrace účtu

Na formuláři "Registrace účtu" vyplníte vámi zvolenou Jabber adresu a heslo, případně nastavíte proxy a stisknete tlačítko "Registrace".

Pro přihlášení do místnosti LinuxEXPRES pak v hlavním menu, které je schováno pod tlačítkem se znakem Psi a umístěno vlevo dole, vyvolejte nabídku "Účast v groupchatu".

Psi - účast v groupchatu

Objeví se formulář, ve kterém byste měli mít předvyplněné pole "Identita". V oblasti Informace o místnosti pak do textového pole "Server" napište "conf.netlab.cz". Do pole "Místnost" doplňte "linuxexpres" a do pole "Přezdívka" vepište přezdívku, pod kterou chcete být v místnosti vedeni. Poté jen stiskněte tlačítko "Vejít" a můžete si s námi povídat.

Psi - účast v groupchatu

Psi - místnost

Gajim

Po stáhnutí, nainstalování a spuštění Gajimu vytvoříte nový účet přes menu "Úpravy" a volbu "Účty".

Gajim - nový účet

Pro založení nového účtu stiskněte tlačítko "Nový".

Gajim - účty

Na zobrazeném formuláři "Úprava účtu" vyplňte jméno účtu, jabber ID a heslo. Pro zaregistrování nového účtu pak nezapomeňte zatrhnout položku "Registrovat nový účet". Na závěr stiskněte tlačítko "Uložit".

Gajim - úprava účtu

Pro vstup do místnosti použijte z menu "Akce" volbu "Vstoupit do místnosti". Poté u příslušného účtu zvolte položku "Nová místnost".

Gajim - vstoupit do místnosti

Ve formuláři pro připojení do místnosti vyplníte přezdívku, pod kterou chcete být v místnosti zobrazeni. Místnost pak "linuxexpres" a server "conf.netlab.cz". Poté jen stiskněte tlačítko "Vstoupit" a můžete si s námi povídat.

Gajim - připojit se do diskuze

Gajim - místnost

GAIM

Po stáhnutí, nainstalování a spuštění GAIMu vytvoříte nový účet přes volbu "Účty".

Gaim - přihlášení

Pro vytvoření (přidání) nového účtu stiskněte tlačítko "Přidat".

Gaim - účty

Ve formuláři "Přidat účet" je potřeba vyplnit jméno uživatele libovolně, server v našem případě njs.netlab.cz a pak heslo. Pro zaregistrování nového účtu pak stiskněte tlačítko "Registrovat".

Gaim - přidat účet

Registraci nového účtu potvrdíme tlačítkem "Registrovat".

Gaim - zaregistrovat nový účet

Pro připojení k místnosti klikneme na menu "Kamarádi" a zvolíme "Připojit se k chatu".

Gaim - připojit se k chatu

Ve formuláři "Připojit se k chatu" napište do textového pole "Místnost" "linuxexpres", do pole "Server" "conf.netlab.cz" a do pole přezdívka jméno, pod kterým chcete v místnosti vystupovat. Poté jen stiskněte tlačítko "Připojit" a můžete si s námi povídat.

Gaim - připojit se k chatu

Gaim - místnost

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Re: Pojďte si s námi popovídat
30. 07. 2006, 00:10:01
Odpovědět  Odkaz 
Zajímavé, to jsem ani nevěděl, že to tak funguje. Určitě zajdu na pokec. :)
Re: Pojďte si s námi popovídat
20. 04. 2007, 01:20:42
Odpovědět  Odkaz 
Vypadá dobře.

xmpp:pavlix(at)pavlix.net

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Faltýnek

Lukáš Faltýnek

Vystudoval informační management na Univerzitě Hradec Králové. Pracuje jako analytik/programátor. Láskou k počítačům vzplanul v roce 1986, kdy dostal svůj první počítač Atari 800 XL. S Unixem se poprvé setkal před dvanácti lety. Chvíli nato pak s Linuxem, který si pro jeho svobodu zamiloval. Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří literatura, kinematografie a cestování.


  • Distribuce: Ubuntu

| blog