přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pojďte si s námi popovídat

Pojďte si s námi popovídat

Již nějaký čas je pro vás, příznivce Linuxu a naše čtenáře, k dispozici konferenční místnost linuxexpres@conf.netlab.cz. V ní se můžete on-line setkávat s redakcí i mezi sebou. Můžete se podělit o své nápady, řešit nejrůznější problémy a nebo si jen tak pokecat. Třeba o životě. Lukáš Faltýnek .


Protože mnoho z vás neví, že tato místnost existuje, jak se do místnosti dostat a adresa linuxexpres@conf_netlab_cz vám může připadat více magická než srozumitelná, pokusíme se vám v následujících řádcích přístup do místnosti ve stručnosti osvětlit.

Konferenční místnost LinuxEXPRESu je víceuživatelský chat a funguje pod protokolem Jabber. Pro vstup do místnosti je nutné mít na počítači nainstalován některý z klientů, které Jabber podporují. Mezi tyto klienty patří například Psi, Gajim, Gaim, Kopete nebo Miranda. My si v následujících řádcích přiblížíme založení Jabber účtu a přihlášení do místnosti z několika těchto Jabber klientů. Pokud jste uživateli jiného klienta a nevíte si rady, jak se z něho do konferenční místnosti připojit, napište nám prosím do diskuze a my ho do popisu přidáme.

Před tím, než se pustíme do popisu přihlášení z jednotlivých klientů, řekneme si ještě krátce o Jabber účtu. Na rozdíl od účtů jiných systému se váš tzv. JID (Jabber identifikátor) skládá ze dvou částí. První část tvoří vaše uživatelské jméno. Druhou část pak adresa serveru. První a druhá část se stejně jako u emailové adresy odděluje znakem @. Celé JID pak vypadá následovně: username@server_com. Uživatelské jméno si zvolte libovolné. Adresu veřejného serveru pak musíte znát. V našem případě je vhodné použijeme český server njs.netlab.cz, na kterém je založena i konferenční místnost. Skutečné JID pak může vypadat následovně: lukas74@njs_netlab_cz.

Nyní již k jednotlivým klientům.

Psi

Po stáhnutí, nainstalování a spuštění Psi se vám na obrazovce objeví formulář vyzývající k otevření profilu.

Pokud Psi spouštíte poprvé, musíte si nejprve profil založit. V profilu pak musíte vytvořit účet (nebo se připojit k již existujícímu).

Psi - přidat účet

Textové pole jméno vyplníte libovolně. Zaškrtnete volbu "Registrovat nový účet" a stisknete tlačítko "Přidat".

Psi - registrace účtu

Na formuláři "Registrace účtu" vyplníte vámi zvolenou Jabber adresu a heslo, případně nastavíte proxy a stisknete tlačítko "Registrace".

Pro přihlášení do místnosti LinuxEXPRES pak v hlavním menu, které je schováno pod tlačítkem se znakem Psi a umístěno vlevo dole, vyvolejte nabídku "Účast v groupchatu".

Psi - účast v groupchatu

Objeví se formulář, ve kterém byste měli mít předvyplněné pole "Identita". V oblasti Informace o místnosti pak do textového pole "Server" napište "conf.netlab.cz". Do pole "Místnost" doplňte "linuxexpres" a do pole "Přezdívka" vepište přezdívku, pod kterou chcete být v místnosti vedeni. Poté jen stiskněte tlačítko "Vejít" a můžete si s námi povídat.

Psi - účast v groupchatu

Psi - místnost

Gajim

Po stáhnutí, nainstalování a spuštění Gajimu vytvoříte nový účet přes menu "Úpravy" a volbu "Účty".

Gajim - nový účet

Pro založení nového účtu stiskněte tlačítko "Nový".

Gajim - účty

Na zobrazeném formuláři "Úprava účtu" vyplňte jméno účtu, jabber ID a heslo. Pro zaregistrování nového účtu pak nezapomeňte zatrhnout položku "Registrovat nový účet". Na závěr stiskněte tlačítko "Uložit".

Gajim - úprava účtu

Pro vstup do místnosti použijte z menu "Akce" volbu "Vstoupit do místnosti". Poté u příslušného účtu zvolte položku "Nová místnost".

Gajim - vstoupit do místnosti

Ve formuláři pro připojení do místnosti vyplníte přezdívku, pod kterou chcete být v místnosti zobrazeni. Místnost pak "linuxexpres" a server "conf.netlab.cz". Poté jen stiskněte tlačítko "Vstoupit" a můžete si s námi povídat.

Gajim - připojit se do diskuze

Gajim - místnost

GAIM

Po stáhnutí, nainstalování a spuštění GAIMu vytvoříte nový účet přes volbu "Účty".

Gaim - přihlášení

Pro vytvoření (přidání) nového účtu stiskněte tlačítko "Přidat".

Gaim - účty

Ve formuláři "Přidat účet" je potřeba vyplnit jméno uživatele libovolně, server v našem případě njs.netlab.cz a pak heslo. Pro zaregistrování nového účtu pak stiskněte tlačítko "Registrovat".

Gaim - přidat účet

Registraci nového účtu potvrdíme tlačítkem "Registrovat".

Gaim - zaregistrovat nový účet

Pro připojení k místnosti klikneme na menu "Kamarádi" a zvolíme "Připojit se k chatu".

Gaim - připojit se k chatu

Ve formuláři "Připojit se k chatu" napište do textového pole "Místnost" "linuxexpres", do pole "Server" "conf.netlab.cz" a do pole přezdívka jméno, pod kterým chcete v místnosti vystupovat. Poté jen stiskněte tlačítko "Připojit" a můžete si s námi povídat.

Gaim - připojit se k chatu

Gaim - místnost

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Re: Pojďte si s námi popovídat
30. 07. 2006, 00:10:01
Odpovědět  Odkaz 
Zajímavé, to jsem ani nevěděl, že to tak funguje. Určitě zajdu na pokec. :)
Re: Pojďte si s námi popovídat
20. 04. 2007, 01:20:42
Odpovědět  Odkaz 
Vypadá dobře.

xmpp:pavlix(at)pavlix.net

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Faltýnek

Lukáš Faltýnek

Vystudoval informační management na Univerzitě Hradec Králové. Pracuje jako analytik/programátor. Láskou k počítačům vzplanul v roce 1986, kdy dostal svůj první počítač Atari 800 XL. S Unixem se poprvé setkal před dvanácti lety. Chvíli nato pak s Linuxem, který si pro jeho svobodu zamiloval. Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří literatura, kinematografie a cestování.


  • Distribuce: Ubuntu

| blog



Public Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...



Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...