přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Video z obrázků lusknutím prstů

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Video z obrázků lusknutím prstů

Dostal jsem se do situace, že jsem potřeboval vytvořit prezentaci funkcí jistého programu, a bylo nad slunce jasnější, že nejlepší je předvést přímo práci s ním, alespoň v podobě videosekvence. Jelikož asi nejsem sám, kdo se takto trápil, povím vám o svém řešení. Má jméno xvidcap (případně jeho klon napsaný pro GTK s názvem gvidcap). 


Obrázek: Ukázka programu xvidcap

Tento program není podle data posledního přírůstku už delší dobu udržovaný, nicméně svým zaměřením přímo na X server nemá v podstatě žádné podmínky a může tedy sloužit v libovolném okenním manažeru. Po jeho spuštění se objeví okénko s panelem nástrojů a hned vedle něj červeně orámovaná plocha, jejíž obsah se bude zachytávat.

Zobrazený panel nástrojů je sice značně spartánský, ale to, co po něm chcete, z něho také dostanete. Máte možnost pomocí něj, krom běžného spouštění, zachytávání a posouvání v snímcích, také měnit velikost a ukotvení (k panelu nástrojů nebo volně) zachytávané plochy. Je zde také možno na jedno kliknutí animaci přehrát nebo zobrazit aktuálně vybraný snímek v oblíbeném prohlížeči.

Obrázek: Ukázka nastavení programu

Podíváme-li se do nastavení v přehledné tabulce, uvidíme deset položek, kterými je možné aplikaci přizpůsobit svým požadavkům. Můžeme ovlivnit paramery, jako je počet sejmutých snímků za sekundu, doba nahrávání v sekundách, maximální počet sejmutých snímků, formát ukládaného souboru (je možné ukládat v osmi druzích souborů, pokud však máte nainstalovány externí filtry), kvalitu a kompresi u komprimovaných obrázků a jiné.

Zajímavostí tohoto programu je, že v přednastaveném režimu neukládá soubory jako video, ale jako sérii obrázků. A pokud zvolíme jako formát výstupního suboru xwd (X Window Dump), což je nekomprimovaný formát, ke kterému navíc nepotřebujeme žádný výstupní filtr, dostaneme do ruky nástroj na zachytávání videa, který ani starší kousek železa neodrovná. Jen ta zátěž na disk je pak znatelně větší a místo potřebné k uložení souborů také není zanedbatelné.

Značným neduhem programu je jeho stáří. Snažil jsem se zprovoznit export přímo do mpeg, nebo alespoň do png, nicméně nekompatibilita se současnými knihovnami si žádá úpravy v programu. Nic však nebrání používat export do nekomprimovaných formátů a videa z vašeho prostředí mohou být na světě.

Pokud vám tedy na disku už leží posloupnost obrázků, které dohromady dají pěkné video, jistě vás zajímá, jak si je jenom prohlédnout? Je sice možné použít mplayer, nebo nějaký jednodušší animační nástroj, ale ani pohled na celkové obsazené místo není moc povzbuzující. Přeci jen by to chtělo nějak je převést na videosekvenci. Ke slovu přichází prográmek pro příkazovou řádku s výstižným názvem ppmtompeg.

Z úvodu je zřejmé, že tento program by mohl být bratrem programu xvidcap, který při zachytávání plochy právě takovéto série obrázků vyrábí. Nicméně takto vybíravý není, protože zdrojem může být třebas program na vytváření animovaných filmů.

Požadavkem je přesunout všechny obrázky do jednoho adresáře a pojmenovat tak, aby je bylo možno indexovat a byly ve správném pořadí. Pak už je možné rovnou spustit uvedený program... Vlastně není, protože přes parametry není možné zadat ty nejdůležitější věci, jako je zdroj dat a jeho formát. Je potřeba vytvořit konfigurační soubor.

Co pro vás bude ppmtompeg provádět, se on sám dozvídá přes konfigurační soubor. Jeho podoba je velmi dobře popsaná v manuálových stránkách. Namátkou uvedu, že je možné zadat adresář se zdrojovými obrázky, formát zdrojových obrázků, parametry I, P a B snímků, kvalita videa apod.

OUTPUT     movie.mpg
INPUT_DIR    /home/user/video/
INPUT
`ls *.xwd`
END_INPUT
BASE_FILE_FORMAT    PNM
INPUT_CONVERT  xwdtopnm *
IQSCALE     8
PQSCALE     10
BQSCALE     25
PATTERN     IBBPBBPBBPBBPBBP
FORCE_ENCODE_LAST_FRAME
GOP_SIZE    16
SLICES_PER_FRAME    1
PIXEL      HALF
RANGE      10
PSEARCH_ALG   LOGARITHMIC
BSEARCH_ALG   SIMPLE
REFERENCE_FRAME ORIGINAL

Nicméně chyběl mi jeden velmi důležitý parametr, počet snímků za sekundu. Tato hodnota je nastavena fixně na 30 snímků za sekundu. Dočetl jsem se, že je možné sehnat evropskou verzi s 25 snímky, ale mně se to nepovedlo. Pokud však máte stroj pro, který nebude problém produkovat 30 snímků obrazovky za sekundu a dostatek místa na disku, není to problém.

Kdybyste si tento program chtěli nainstalovat, vězte, že je součástí balíku netpbm, který obsahuje více než 220 podobných nástrojů pro konverzi mezi 80 různými grafickými formáty. Faktem je, že tento program již je letitý a i poslední změny proběhly před delším časem, což však také znamená, že je balík dobře odladěn a že není problém najít ho v každé distribuci. Kromě cize znějících formátů, jako je pnm, pbm, ppm apod., však podporuje jpg, gif i png, co víc bychom si tedy mohli přát.

Ukázkové video, velikost cca 900 kB

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Video z obrázků lusknutím prstů
zivel 5. 08. 2008, 15:20:49
Odpovědět  Odkaz 
Jo a kde bych ten program mohl sehnat!!!
Re:Video z obrázků lusknutím prstů
ol 5. 08. 2008, 15:48:34
Odpovědět  Odkaz 
v repozite distribúcie?

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

David Kovář

David Kovář (*1981) z Telče je absolvent ČVUT. Zaměstnán na pozici mezi vývojářem, analytikem a konzultantem u jedné jihlavské společnosti. Ve volném čase rád kromě počítačů prohání kolo nebo florbalový míček.
Public Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »