přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Rozhovor: Bastien Nocera, hlavní vývojář Totemu

Rozhovor: Bastien Nocera, hlavní vývojář Totemu

totem_logo.png

Totem je přehrávač multimediálních souborů, který se nachází snad v každé větší distribuci. Bastien Nocera je jedním z jeho hlavních vývojářů, který má ale přehled také o GStreameru, bluetooth zařízeních, dálkových ovladačích a dalších věcech. Přinášíme vám překlad rozhovoru, který s ním vedl Christian F.K. Schaller.


Díky Bastiene, že sis pro tento rozhovor našel čas. Pracuješ na různých projektech souvisejících s multimédii již nějaký ten čas. Můžeš se nám představit? Říci, kdo jsi a na jakých projektech jsi během těch let pracoval?

Jsem „frockney" (French Cockney - poznámka redaktora; pozn. překl. Podle všeho Francouz žijící v Londýně) aktuálně pracující v Red Hatu. Do GNOME jsem zapojený od roku 1999/2000 a svou první aplikací jsem přispěl v roce 2000. Byl to Walk500, aplikace pro správu Rio500.

Zhruba ve stejnou dobu jsem začal s Rhythmboxem (jednalo se však o původní verzi, ze které zbyl dnes jen název) a v roce 2002 s Totemem. To bylo krátce před tím, než jsem začal pracovat v Red Hatu.

Rozhovor vedl Christian F.K. Schaller, originál: Interview with Totem maintainer Bastien Nocera.

Totem je pravděpodobně tím projektem, díky kterému tě většina lidí zná. Jak bys popsal současný stav Totemu a co je v plánech do budoucna?

Jakožto šest let stará aplikace asi potřebuje nějaký interní úklid, který by vyřešil dlouhotrvající obtíže. Hlavní novou vlastností verze 2.24 byla lepší podpora DVB (digitální TV). Doufáme, že na tom budeme v budoucnu stavět. Co se týče verze 2.26 doufáme, že budeme mít integrované nové pluginy od vývojářů třetích stran jako plugin pro Jamendo, stahování titulků z OpenSubtitles a podporu UPNP/DLNA pomocí Coherence Python Framework. Bude také čas na to integrovat skvělou práci na přehrávání DVD, která byla provedena Janem Schmidtem v GStreameru, a začít používat nové funkce GStreameru jako playbin2 na pozadí.

Pro nezasvěcené: Které vlastnosti může přinést a přinese Totemu použití Playbin2?

Tou očividnou vlastností je nový kód, který opravuje celou řadu známých problémů se starým pluginem. To znamená, že budeme z kódu moci odstranit všechna řešení, která dané problémy obcházejí. Dalším vylepšením je lepší buffering, který umožňuje buffering ve stylu YouTube i pro pomalejší linky a posunování v streamu zpět (když jsi nestihl začátek). Měli bychom také zapracovat přehrávání bez mezer mezi soubory, což by zlepšilo dojem.

Totem má některé dosti zajímavé pluginy jako například Poznámky Gromit. Které jsou podle tvého názoru nejvíce zajímavé a které pluginy osobně používáš?

Máme pár pluginů, o kterých lidé možná ani neví. Existuje vyhledávací plugin, který používá Tracker, plugin Galago, který ti nastaví status Pryč ve tvém IM klientu, když se díváš na film, nebo plugin MythTV pro sledování nahrávek a živé TV.

Měli bychom brzo přidat do vývojové verze hodně z diskutovaných věcí kolem pluginu BBC, stejně jako plugin UPNP. Nedávno jsem přidal plugin Jamendo od Davida Jeana Louise a máme lidi pracující na pluginu pro hledání textových titulků pro stažené filmové soubory. Někdo další pracuje na pluginu, který bude využívat oznamovací oblast.

BBC a vizualizace zvukuBBC a vizualizace zvuku


Jediný plugin, který denně používám, je plugin YouTube, ale dokážu si představit, že budu používat další pluginy, které budou nabízet nové mediální zdroje jako filmové trailery, vodcasty (video podcasty, pozn. překl.). Bylo by pěkné zobrazovat informace o hraném médiu jako informace o copyrightu (včetně značek Creative Commons) nebo informace o filmech z IMDB.

Kdo jsou kromě tebe hlavní přispěvatelé do Totemu?

Máme tři hlavní přispěvatele, Philipa Withnalla, který začal tak, že třídil chyby Totemu a povýšil na plně kvalifikovaného programátora. Kromě obecného opravování chyb pracuje na podpoře pluginů v jazyce Python a pluginu YouTube.

Dostupné pluginy, např. přehrávání videa z YouTube.comDostupné pluginy, např. přehrávání videa z YouTube.com

Tim-Philip Müller je už delší dobu ten, kdo řeší nelehké problémy s GStreamerem. Kromě úchvatného opravování chyb stojí za funkcionalitou, která distributorům umožňuje instalovat chybějící kodeky za letu. Toto je něco, co děláme mnohem lépe než ostatní operační systémy a desktopy a pomáhá to uživatelům multimediálních aplikací k pocitu, že to prostě funguje.

Ano, všiml jsem si, jak Totem automaticky vzal video dekodér Dirac, když jsem se zkoušel podívat na video klip v Diracu.

Třetím hlavním přispěvatelem je Christian Persch, jediná osoba, která zná všechna ty kouzla, která se dějí v pluginu pro prohlížeč, také je číslo jedna v posílání patchů.

Totem a GStreamer mají dlouhou společnou historii, ale zažily i rozkoly, když Totem po určitý čas používal ve výchozím stavu na pozadí Xine. Jaké jsou tvé dojmy z GStreameru nyní?

První věcí je, a není to tak směšné, jak to na první poslech zní, že GStreamer má dobrý systém pro sledování chyb. Používá GNOME Bugzillu stejně jako Totem a to lépe umožňuje komunikovat mezi vývojáři frameworku a vývojáři aplikace.

Díky nárůstu počtu přispěvatelů má GStreamer více opravených chyb, více nových funkcí a vyřešené některé dlouhotrvající problémy. Už je možné (i s menu!) přehrávání DVD (to vám pomůže, chcete-li si přehrát DVD s Červeným trpaslíkem). Nyní není pozornost týmu kolem GStreameru ani tak zaměřená na samotný GStreamer jako spíše na aplikace, které jej používají, a na to, aby z něj využily veškerý potenciál, a to je největší vítězství pro nás, kteří vyvíjíme aplikace.

Totem spravuješ už docela dlouho, tak musí znít tak trochu jako zadostiučinění, když jej například BBC chce použít jako svou platformu pro šíření obsahu při její prvním opravdovém pokusu s Linuxem?

Já už jsem byl velmi spokojený před rokem, když začali distributoři používat Totem jako výchozí přehrávač filmů. I když jsem rád, že můžu vidět Totem v souvislosti s tak úctyhodnou institucí jako BBC, jejich rozhodnutí má spíše co dělat s pozicí Totemu jako přehrávače filmů v GNOME a vší prací přispěvatelů kolem tohoto desktopu (frameworky pod ním), než s tím, že se jedná „další přehrávač filmů".

Video z YouTube.comVideo z YouTube.com

Dlouhou dobu jsi ten, kdo směřuje multimédia ve Fedoře, a máš prsty v mnoha souvisejících projektech. Co si myslíš o současném stavu multimédií a které oblasti podle tebe zasluhují více pozornosti?

Mnoho problémů s multimédii, na které jsme celé ty roky v Linuxu naráželi, je pryč a vidíme posun v cílech. Většinu video a audio souborů lze přehrát, indexovat a sdílet. Cíle se posunuly a nyní se lidé zajímají o tvorbu obsahu. Jak můžeme vidět v aplikacích jako Piviti nebo Cheese nebo v menší míře v programech na správu hudby jako Rhythmbox, které musí převádět soubory pro specifická zařízení.

Pravděpodobně se osobně zaměřím na lepší integraci s přenosnými zařízeními, kde se setkáváme s dalším problémem - synchronizací dat mezi počítačem, zařízením a internetovými službami. Pomyslete na posílání audia do bluetooth beden, poslouchání hudby na telefonu nebo sledování filmů na přenosném zařízení.

Pracuješ na podpoře a integraci bluetooth. Jak dobře dnes bluetooth v Linuxu funguje? Je to stylem „zapoj a pracuj" nebo „zapoj a modli se"?

Myslím, že tato otázka je trošku špatně položená, a není to tvoje chyba, ale spíše obecně mylná představa. Uvedu jeden příklad: Funguje USB? Ano; má moje moderní USB zařízení funkční všechny vlastnosti? Možná, možná ne.

Všechno základní funguje, ale je stále hodně toho, co se musí udělat, jako například lepší integrace s GPS zařízeními, integrace s NetworkManagerem, množství oprav chyb v kódu pro headsety a sluchátka v PulseAudio apod. Lepší stránkou věci je, že pro to vše máme solidní základy a můžeme na tom postupně pracovat.

V poznámkách k vydání Fedory 10 jsem viděl, že se udělala nějaká práce pro zlepšení podpory infračervených ovladačů ve Fedoře 10. Naposledy, co jsem se díval na LIRC, vyžadovalo to po mně úpravu nějakých textových souborů ve vi a musel jsem o dálkovém ovladači vědět více, než by kdokoliv považoval za slušné. Je to dnes již otázka minulosti?

Ano, Fluendo udělalo velký pokrok v tom dostat gnome-lirc-properties z tohoto stavu. Ještě to není úplně hotové tak, jak by asi mělo, a určitě to nefungovalo ve Fedoře. Ale započítáme-li práci, kterou jsem udělal, tak máte-li infračervený dálkový ovladač, měli byste určitě zkusit klikací přístup.

Co se týče toho, že pracuješ jak na LIRC a bluetooth - funguje už dálkový bluetooth ovladač k PS3 v Linuxu?

To zní jako otázka, které zajímá především tebe, Christiane. Vlastníš jeden?

Já? :)

Mělo by to fungovat, ačkoliv některé patche, které jsou myslím potřebné, stále čekají v LIRC na přijetí. Fungovalo to v mém omezeném testování.

Informace o skladbě a vizualizace JessInformace o skladbě a vizualizace Jess

Co nám můžeš říct o výzvách, kterým čelí linuxová distribuce, když se snaží dát dohromady podporu multimédií? Vím, že Red Hat například velmi podporuje PulseAudio, včetně toho, že najala hlavního vývojáře PulseAudia Lennarta Potteringa. Sbližují se nyní věci, nebo to pro tvůrce distribuce vypadá jako slepování mnoha kousků, které se navzájem moc nemusí?

Fedora opravdu vede v úsilí dělat zvukovou stránku věcí tak, aby nebyla na houby (také jsme najali vývojáře ALSA). Hlavním problémem pro Fedoru a mnoho dalších distribucí jsou softwarové patenty. Nemůžeme mít v základní instalaci nezašifrované přehrávání DVD, kódování a dekódování MP3 nebo dokonce sledování televize! Bohužel to není něco, co se podle mého názoru v následujících letech výrazněji změní.

Které věci ohledně multimédií v GNOME a Linuxu bys rád viděl uskutečněné?

Na začátku mého seznamu pěkných věcí by byla paušální podpora XvMC a podpora MPEG-4/VC-1 pro ty z karet, které to podporují. Grafické karty mají schopnost akcelerovat dekódování videa již téměř deset let, ale my dnes stále všechny funkce těchto karet nevyužíváme.

To by znamenalo přehrávání HD videa i na méně výkonných strojích (pokud to dokáže karta utáhnout) a možná dokonce přenesení některých problémů se softwarovými patenty do hardwaru samotného.

Další položkou na seznamu přání je ARM dekodér integrovaný do ffmpeg, takže 3GPP video soubory, které nahrávají telefony, by mohly mít zvuk.

Které ostatní multimediální aplikace používáš?

Kromě toho, že jsem oddaný multimédiím GNOME (Totem, Rhythmbox, Sound-juicer a Cheese), používám také Avidemux a EasyTag. Mnoho dalších aplikací používám obvykle za účelem ladění. Také bych doporučil používání YouTube skrze plugin v Totemu a Last.fm (nezapomeňte se přidat do skupiny GNOME!).

Děkuji, že sis našel čas na zodpovězení mých otázek, Bastiene, opravdu si toho vážím!

Rozhovor vedl Christian F.K. Schaller, originál: Interview with Totem maintainer Bastien Nocera.

Nastavení vizualizaceNastavení vizualizace

 

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Rozhovor: Bastien Nocera, hlavní vývojář Totemu
Gabo 6. 01. 2009, 10:52:33
Odpovědět  Odkaz 
Vynikajúce interview, ktoré odkrýva mnoho vecí okolo multimédií v Linuxe. Vďaka za článok.
Rozhovor: Bastien Nocera, hlavní vývojář Totemu
ravensun 8. 01. 2009, 14:52:54
Odpovědět  Odkaz 
Hezký článek
Zase mám lepší představu o všech těch problémech, které "obyčejný" multimediální přehrávač mohou postihnout.
Ovšem neodpustím si rypavou poznámku.
Je to všechno fajn, že se vkládají různé pluginy a přidávají nové funkce, ale když vám přehrávač přijde náročný na HW, tak si troufám tvrdit, že pro nemalou skupinu (zvláště ti na noteboocích a starším železe)se stane nepoužitelným. Což je můj případ poněvadž když se chci podívat na nějaký film jsem nucen si jej spustit přes gnome-mplayer. Ten jediný dokáže přehrávat video i na nastavené nízké frekvenci mého laptop cpu. (800MHz - kvůli teplotě). Když na té samé frekvenci pustím film přes totem tak to je sekačka i přesto že CPU vylítne stejně jako gnome-mplayer na 100%....

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog