přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz

Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz

pclos.png

Vyšla dlouho očekávaná verze distribuce PCLinuxOS. Zároveň se však objevily zprávy, které radost z nového systému kazí. Internetem se šíří zaručené jobovky, drby i vysvětlení nastalé situace. Zeptali jsme se klíčového člověka českého portálu PCLOS. Jak to tedy je, končí tento systém určený běžným uživatelům?


Mohl by ses našim čtenářům představit? Kdo jsi, co děláš, jak ses k PCLinuxOS dostal a jak jsi do dění kolem něj zapojený?

pcloscz.pngMé jméno je David Šmíd, je mi 33 let a pracuji jako linuxový programátor. K PCLinuxOSu jsem se dostal takřka náhodou: byl jsem už celkem znechucen Fedorou, na kterou jsem předtím plynule přešel z Red Hatu. Hledal jsem distribuci, kterou nebudu muset upgradovat každý půlrok (nebo se smířit se neodvratným zastaráváním), distribuci, na dotažení jejíž instalace si nebudu muset vzít týden dovolené, která bude mít KDE jako primární prostředí a kterou budu moci nainstalovat i příbuzným a známým, aniž bych se tím odsoudil k doživotní 24hodinové podpoře.

Po přečtení článku o PCLinuxOS na webu a bez toho, abych si dělal nějak moc nadějí (zklamání z vyzkoušení několika doporučovaných distribucí bylo ještě čerstvé), jsem zkusil live CD PCLinuxOS 2007 a hned jsem věděl, že tohle je ono.

Nezaznamenal jsem žádnou „killer feature", jen spoustu příjemných detailů, které naznačovaly, že ten, kdo dával tuhle distribuci dohromady, myslí podobně jako já. Pro ilustraci: při bootování stačí stisknout klávesu [Esc] a vidíte podrobný průběh nabíhání systému. Řeklo by se „samozřejmá maličkost", ale mnohde tahle možnost, která je při řešení problémů k nezaplacení, prostě chybí. A takových věcí je v PCLinuxOSu hodně. Skoro všechno tak nějak funguje samo od sebe bez dalšího doinstalovávání a nastavování.

Když jsem na fóru pclinuxos.cz zjistil, že právě vzniká česká verze live CD, vyzkoušel jsem ji a zjistil několik chybiček, které jsem oznámil ve zmíněném fóru.

Abych jen nekritizoval, rozhodl jsem se přispět svým dílem a díky spolupráci s ostatními členy komunity se nám nakonec podařilo vydat live CD, které bylo stejně dobré jako to anglické, jen plně počeštěné. Založil jsem český repozitář s balíčky, které jsou důležité pro českého uživatele a v oficiálním repozitáři chybí. Před vánoci 2007 jsme vydali ještě vylepšené a aktualizované live CD PCLinuxOS.cz 2007.1 s novějším jádrem, které pomohlo hlavně majitelům novějšího hardwaru.

Abych dosáhl změn v upstreamu, zapojil jsem se současně i do projektu PCLinuxOS i18n a do odhalování a opravování chyb PCLinuxOSu na jeho bug trackeru. Tak jsem poprvé přišel do styku s otcem této distribuce - s Texstarem. Postupem času jsem v rámci projektu PCLinuxOS i18n rozjel web založený na Pootle pro překládání textů online.

Pokus se, prosím, v pár větách představit PCLinuxOS těm, kdo o něm nikdy neslyšeli nebo ho nezkoušeli.

PCLinuxOS je distribuce pro domácího uživatele se vším, co to obnáší. Jejím primárním prostředím je KDE (i když existují i neoficiální či polooficiální varianty snad se všemi desktopovými prostředími).

Snaží se o to, aby domácí uživatel měl na dosah ruky vše, co by mohl kdy potřebovat. Po nainstalování vám okamžitě budou fungovat Flash prezentace ve Firefoxu, česká verze umožní i přehrávat DVD a obskurní formáty typu WMV, v repozitáři je spousta proprietárních aplikací jako Skype, Google Earth a Picasa, stejně jako proprietární ovladače grafických karet, wifi karet a jiného hardwaru.

Základní mantrou je bezproblémová funkčnost - uživatel není obětován na oltář ideologie nebo business plánu. Pokud to funguje, je to dobré, pokud ne, je to špatné, i kdyby to bylo sebesvobodnější nebo sebevíc perspektivní a revoluční. Systém se dá přítulně nastavovat za pomoci vynikajícího Ovládacího centra převzatého z Mandriva Linuxu.

Výběr softwaru v repositáři je z hlediska domácího uživatele dost široký, aktuálnost balíčků někdy pokulhává - důvody jsou dva: PCLinuxOS se jednak řadí v tomto ohledu spíše ke konzervativním distribucím a také se v tomto případě na situaci negativně podepisuje nedostatek lidských sil zapojených do vytváření balíčků.

Čekání na nové vydání PCLinuxOS bylo dlouhé, verze 2008 byla nakonec zrušena a uživatelé se dočkali až nyní, po téměř dvou letech. Co bylo hlavní příčinou takového zdržení?

Hlavní příčinou bylo zřejmě onemocnění zakladatele této distribuce Billa Reynolds (Texstara) a nedostatek pracovních sil. Pro stávající uživatele to nebyl takový problém, protože PCLinuxOS je průběžně aktualizovaná distribuce, tj. prostou aktualizací se docílí toho, že v systému je nainstalováno to nejnovější, co je k dispozici. CD vydání PCLinuxOSu je jen bootovatelné CD s aktuální sbírkou balíčků, aktuálním jádrem a prostředky na detekci hardwaru. Neměl by být zásadní rozdíl mezi čerstvě nainstalovaným systémem z live CD 2009 a aktualizovanou instalací live CD 2007. Pro nové instalace to však problém byl, objem následných aktualizací začínal být neúnosný a live CD mělo často problém nabootovat na novém hardwaru.

Co nového uživatelům verze 2009.1 přináší?

Hlavně nové verze jádra, všech balíků, novou grafiku a aktualizovanou detekci hardwaru. Zajímavostí je i zahrnutí všech proprietárních grafických ovladačů, takže Compiz Fusion se dá provozovat už z live CD bez připojení k internetu. Verze 2009.1 není novým vydáním v tom smyslu, jak tento pojem chápou jiné distribuce. Je to v podstatě jen aktualizované live CD.

PCLinuxOS je známý jako uživatelsky orientovaná distribuce, přesto často lpí na starších verzích softwaru (např. KDE 3.5), což je pro tento typ distribuce docela netypické. Co k tomu autory vede? Z úst autorů známých desktopových distribucí často slyšíme, že si uživatelé žádají nejnovější software.

Existují dva protichůdné požadavky: mít nejnovější software a chtít, aby všechno bezproblémově fungovalo. Méně pokročilí uživatelé vyžadují spíše to druhé a jelikož se PCLinuxOS zaměřuje právě na ně, je bezproblémová funkčnost i jeho prioritou. Přiznávám, že někdy je to i z nouzectnost.

PCLinuxOS byl známý tím, že není příliš silný v národních lokalizacích, proto také vznikla speciální česká edice. Jak je na tom v tomto směru PCLinuxOS 2009.1? Má již dobrou českou lokalizaci nebo plánujete znovu vydat českou verzi?

Lokalizovat instalaci PCLinuxOSu 2009.1 není příliš složité, nicméně je to práce navíc a pro nezkušeného uživatele to může být problém - a to je v rozporu s filozofií PCLinuxOSu. Proto plánujeme vydat českou verzi live CD, nicméně já osobně do ní nehodlám z důvodů níže uvedených investovat tolik času jako do předchozích vydání.

Proslýchá se, že verze 2009.1 může být pro PCLinuxOS poslední. Údajně nastal rozkol v komunitě - můžeš nám situaci osvětlit? Jak k tomu došlo?

Nenastal ani tak rozkol v komunitě, jako spíše ve vývojovém týmu. To se v případě PCLinuxOSu ostře rozlišuje. Vývojový model PCLinuxOSu je poplatný době vzniku této distribuce - původně to byl hobby projekt jednoho muže, provozovatele jednoho z neoficiálních repozitářů Mandraku, který si říkal Texstar.

Úspěch distribuce překvapil i samotného tvůrce, nicméně ke změnám ve vývojovém modelu nevedl. Dál byl projekt řízen benevolentním diktátorem obklopeným týmem pomocníků (tzv. Ripper Gang), jejich komunikace byla uzavřená, veřejný package tracker nebo vývojový mailing list neexistoval, stejně jako veřejná obecně platná pravidla vývoje. Všechno se dělo tak nějak v skrytu mezi přáteli. Snad tvůrci předpokládali, že technické podrobnosti nebudou nikoho z komunity zajímat.

Jako reakce na tento model vznikl web MyPCLinuxOS.com, který byl oficiálním vedením spíše jen trpěn jako pískoviště pro neodbytné nadšence. Věci, které na tomto webu vznikaly, si jen těžko hledaly cestu do hlavní distribuce. Hlavní nevýhodou této situace bylo, že projekt měl velmi nízký bus faktor a že moc nepřitahoval nové schopné lidi (kdo by chtěl být jen dalším pomocníkem hlavního „guru" s malou šancí něco prosadit).

Bus faktor je to metrika, která říká, jak moc je projekt soustředěn v úzkém kruhu vývojářů. Čím nižší faktor, tím méně klíčových vývojářů projekt má. Podle Wikipedie.

Když někteří vývojáři odpadli, nenastala přirozená obměna a po Texstarově onemocnění v březnu 2008 celý vývoj v podstatě spočinul na bedrech jednoho člověka. Texstar udělal tu chybu, že vedením distribuce nepověřil tohoto oddaného workoholika, ale ženu, která byla do té doby jen jedním z moderátorů na hlavním fóru. Tato chápala svoji nově nabytou pozici jako obdobu vedení ve firmě a začala ji využívat. Snažila se tlumit nepohodlné názory na fóru a posléze začala i úkolovat zbylé vývojáře a grafiky.

Těsně před vydáním verze 2009 přikázala změnit grafiku live CD, ačkoliv o grafice bylo demokraticky rozhodnuto již před nějakým časem. To vyvolalo konflikt a dosavadní hlavní motor vývoje se rozhodl s PCLinuxOSem definitivně skončit. Je třeba říct, že změna grafiky nebyl ten důvod jeho odchodu, byla to jen poslední kapka. Tento odchod vyvolal dlouho zadržovanou lavinu, kdy se k vystoupení z projektu rozhodli další lidé, hlavně ti, kteří stáli za vývojem dceřiných distribucí (SAM Linux, PCLinuxOS Gnome, Granular, TinyMe, FluxFlux, eeePClinuxOS, ...). Nakonec projekt opustila většina vývojového týmu, znovu se však aktivoval Texstar, jehož zdravotní stav zůstává stále nejasný.

Dáváš ještě nějaké šance variantě, že by se obě strany usmířily a vývoj PCLinuxOS pokračoval normálně dál?

V současné době už je šance minimální. Dohoda o převzetí vedení v PCLinuxOSu byla pro odpadlíky upřednostňovaným řešení, avšak Texstar se postavil na stranu vedoucí projektu, která konflikt vyvolala, podpořil ji a tím v podstatě všechny šance pohřbil.

Vývojáři PCLinuxOS, kteří odešli, údajně plánují novou distribuci. Jaké jsou plány? Bude vycházet z dosavadní práce v PCLinuxOS nebo se za základ vezme úplně jiná distribuce?

Nová distribuce má prozatím vycházet z PCLinuxOSu, o případné změně základu se možná rozhodne později. Každopádně bude mít nová distribuce svoje vlastní repozitáře.

Oproti PCLinuxOSu se ani tak nemění zaměření a skladba distribuce, jako spíše vývojový model. Bude existovat jedno společné „jádro", sdílené všemi „větvemi" distribuce. Tyto „větve" (typicky KDE větev, Gnome větev, Xfce větev ...) budou naprosto rovnocenné a stejnou měrou oficiálně podporované. Oficiální podporu dostane i internacionalizace a lokalizace, jednotlivé jazyku budou mít možnost získat pro své účely prostor a infrastrukturu na hlavním webu.

Vývojový model se posune od katedrály spíše k tržišti a bude naprosto transparentní a otevřený. Exekutiva distribuce bude volená, budou existovat pevná pravidla a pojistky proti převzetí kontroly jedním člověkem.

Zůstal vůbec někdo z vývojářů u PCLinuxOS? Myslíš, že bude jeho vývoj pokračovat i bez odešlých vývojářů, nebo je opravdu mrtvý?

Já vím pouze o jednom či o dvou (kromě Texstara samozřejmě). Vývoj pokračovat jistě může, avšak Texstar bude muset dát dohromady nový tým, sám to těžko utáhne, už kvůli svému zdravotnímu stavu.

Nerad bych PCLinuxOS pohřbil předčasně. Ačkoliv jsem jedním z „odpadlíků", jeho konec by mě nijak netěšil. Uvidíme, třeba se rozkol stane impulsem dalšího rozvoje.

PCLinuxOS nepatří mezi velké distribuce, ale přesto na něm staví docela dost dalších distribucí. Víš, jak se s novou situací chtějí vyrovnat jejich autoři? Spolupracují například na tvorbě nové distribuce?

Ano, všechny dceřiné distribuce, o kterých vím, přecházejí pod křídla nové distribuce. Lidé, kteří se na nich podílejí, jsou vesměs aktivními členy nového vývojového týmu. Před tím existovaly tyto odvozené distribuce ve stavu permanentní nejistoty, protože na vývoj PCLinuxOSu měly jen minimální vliv. To by se s novou distribucí mělo rapidně zlepšit.

Jak bude reagovat česká komunita? Co se bude dít s webem a uživatelskou podporou?

Jak bude reagovat česká komunita, to nedokážu předpovědět, asi to bude případ od případu. Myslím, že většinu ani nějaké spory mezi vývojáři nezajímají a asi je to tak správně. Z jejich pohledu zde vzniká zajímavá alternativa, takže budou mít na výběr z více možností.

Web funguje dál a nevidím důvod, proč by ten samý web nemohl sloužit i k podpoře nové distribuce, stejně jako už teď slouží mimo PCLinuxOSu i k podpoře SAM Linuxu. Bylo by infantilní dělat z PCLinuxOSu a z nově vznikající distribuce úhlavní nepřátele. Budou si určitě hodně podobné a budou se snažit zaujmout i podobnou cílovou skupinu.

U mě osobně dochází samozřejmě ke změně priorit a práci na PCLinuxOSu se dál už nebudu moci věnovat. Ale to není žádná katastrofa, jistě se najdou jiní lidé, ochotní obětovat trochu svého času.

Děkuji za rozhovor.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz
warman 19. 03. 2009, 11:13:16
Odpovědět  Odkaz 
PCLINUXOS je určitě dobrá distribuce, ale nejde mi do hlavy, proč když provedu lokalizaci, tak je KDE počeštěno, některé aplikace taky, ale většina na mě pořád "mluví" anglicky, např Gimp. Když chci, aby byl v češtině, tak ho musim odinstalovat a znovu nainstalovat. Takhle to probíhalo i ve verzi 2007, než byla vydána CZ verze 2007.1, kde už to bylo OK.
Re:Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz
mil 19. 03. 2009, 16:51:46
Odpovědět  Odkaz 
jakym zpusobem jsi to lokalizoval? tenhle zpusob je ten spravny: pomocí utilitky Setup-Language, kterou spustíme na ploše ve složce Utility.smozrejme musime mit pred tim nastaveny pristup na net aby mohl stahnout potrebne balicky
Re:Re:Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz
warman 19. 03. 2009, 20:44:25
Odpovědět  Odkaz 
Lokalizaci jsem provadel v "Nastaveni pocitace" (Drakconfig).
Re:Re:Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz
warman 19. 03. 2009, 21:39:10
Odpovědět  Odkaz 
Tak dík za "nakopnutí", už mám celý PCLinuxOS v češtině včetně aplikací, nějak jsem na ploše složku Utilities přehlédl :-), a automaticky jsem prováděl lokalizaci přes PCLinuxOS Control Center. Takže ještě jednou dík.
Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz
Renek 19. 03. 2009, 11:34:51
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim

Jako nej distro pro uzivatele jsem pouzival Aurox. Bohuzel uz zanikl. V tuto chvili je PCLinuxOS asi opravdu nej distro pro uzivatele. Sam jej davam lidem okolo. Ma vsak jednu chybu. Kdyz ho upgraduju z NETu, tak se modlim aby vse probehlo jak ma. Obcas na nekterych pocitacich mi shodi GUI a nabiha do shellu. Ja pak musim vse donastavovat. To je chyba, kterou bych vytknul asi jako hlavni. Sam pouzivam CentOS a tam se mi tohle jeste nestalo. I kdyz ma take sve mouchy, jako kazda linuxova distribuce ;-)


R.
Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz
bobr 20. 03. 2009, 04:18:40
Odpovědět  Odkaz 
Mně se nový PCL při pokusu o instalaci zasekne a dál už nic nepomůže.
Je to v současnosti jediná distribuce, která mi nejde nainstalovat.
Re:Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz
strom 20. 03. 2009, 13:59:32
Odpovědět  Odkaz 
Pri samotne instalaci, nebo uz pri zavadeni Live CD? Pokud je to pri zavadeni Live CD, zkus udelat nasledujici: Jakmile se po spusteni pocitace s live CD v mechanice objevi na bidka: "LiveCD ; VideoSafeMode..... ; ; " Zmackni F3 (other options) a objevi se radka s parametry startu, do ktere jeste pripis parametr noscsi a poustej
Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz
anonymous 20. 03. 2009, 12:57:35
Odpovědět  Odkaz 
Vyborna a jednoducha distribuce, urcena predevsim mene zdatnym uzivatelum, kteri potrebuji hlavne zapnout a "pracovat" a ne laborovat proc to, nebo ono nefunguje. U PCL funguje vse a okamzite, navic ma pekne vyreseno zalohovani.
Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz
steve 14. 04. 2009, 13:34:25
Odpovědět  Odkaz 
Ako sa maju veci okolo PCL? Ma niekto nove info?. Dakujem.
Jirka Vrba Re:Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz
baf 14. 04. 2009, 22:38:25
Odpovědět  Odkaz 
sleduj forum.pclinuxos.cz.

Jinak to vypada, ze velka cast puvodniho teamu nyni dela na http://unity-linux.org/

Aktualizace pro PCLinuxOS ale bezi normalne.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog