přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Audacious: Úprava vzhledu a chování

Audacious: Úprava vzhledu a chování

audacious.png

V pokračování článku o hudebním přehrávači Audacious se dozvíte něco o možnostech jeho dalšího používání a nastavení, například jak změnit jeho vzhled.


První díl seriálu: Audacious: modulární hudební přehrávač.

Kontextové nabídky

Nabídka ZnázorněníNabídka Znázornění

Pokud si chcete přizpůsobit chování Audacia svým potřebám, první možností je kontextová nabídka okna přehrávače. Klikněte tedy do volného prostoru hlavního okna pravým tlačítkem myši. Pokud jste se trefili (jistotu máte třeba na logu Audacia v pravém dolním rohu), uvidíte nabídku, která je celkem členitá. Stejnou nabídku uvidíte, kliknete-li levým tlačítkem do levého horního rohu okna, na malou ikonku zobrazující cosi neurčitého. Kromě voleb pro otevření souboru, nastavení a ukončení přehrávače, obsahuje čtyři podnabídky. První z nich - Znázornění - je určena pro přizpůsobení grafické vizualizace přehrávaného zvuku. Je to sice k ničemu, ale někomu se to může líbit.

Nabídku vyvoláte přímo, pokud kliknete pravým tlačítkem myši do místa, kde se vizualizace nachází. Pomocí první podnabídky, tedy Typ znázornění, můžete určit, jaký způsob vizualizace bude použit. V několika dalších pak určujete konkrétní chování pro jednotlivé typy. Poslední tři volby pak můžou ovlivnit rychlost vizualizace.

Úpravou WindowShade VU a jeho typu jsem nezaznamenal žádnou změnu, měla by se však změnit plynulost zasouvání okna do nudle.

Nabídka PřehrátNabídka Přehrát

Další podnabídka - Přehrát - opakuje základní tlačítka z hlavního okna přehrávače, které jsem popisoval v minulém díle. Nabízí však některé funkce navíc, například zastavení přehrávání po aktuální skladbě. Vpravo vedle voleb vidíte klávesové zkratky. Pokud to máte povolené ve vašem prostředí, můžete, vzhledem k tomu, že Audacious používá rozhraní GTK2, zkratky měnit jejich přepsáním, když je volba zvýrazněná - tedy když nad ní podržíte kurzor myši, nebo jste se k volbě dostali pomocí klávesnice. K nabídce se dostanete přímo, pokud kliknete pravým tlačítkem myši na ovládací prvky přehrávání v hlavním okně přehrávače.

Tip: Takové nastavení klávesových zkratek můžete povolit v Xfce paradoxně v nastavení vzhledu na kartě Nastavení.

Nabídka Seznam skladebNabídka Seznam skladeb

Podnabídka Seznam skladeb je totožná s nabídkou, která se zobrazí, když kliknete na ikonku noty v pravém dolním rohu seznamu skladeb.

Nabídka ZobrazeníNabídka Zobrazení

Pomocí podnabídky Zobrazení můžete měnit chování okna. Kromě skrývaní, zobrazování, sbalování a rozbalování jednotlivých částí přehrávače máte možnost upravit chování okna. Pokud je vám sympatická varianta přehrávače v nudli, můžete nastavit zobrazování Audacia na všech plochách a vždy nahoře, poté stačí nudli umístit k hornímu okraji okna a máte ji vždy po ruce.

Vše, co potřebujete, je tahle nudle, tentokrát vždy po ruceVše, co potřebujete, je tahle nudle, tentokrát vždy po ruce

Nastavení vzhledu

Konec minimaličnosti?Konec minimaličnosti?

Úprava voleb v kontextových nabídkách byl jenom rozjezd, mnohem více toho samozřejmě docílíte pomocí Nastavení, do kterého se dostanete právě z kontextové nabídky okna s přehrávačem. Oproti minimalistickému přehrávači je okno s nastavením tak velké, že se mi celé ani nevejde na displej netbooku. Je to částečně způsobené tím, že téma vzhledu použité jako výchozí je mírně roztahanější než to, které používá zbytek mých GTK2 aplikací. Naštěstí je však možné vypnou aplikování tohoto vhledu i na nabídky a tím získat prostředí přirozenější. V nastavení vzhledu jde o předposlední volbu, tedy Zakázat vnitřní téma GTK. Pro dosažení tohoto efektu je třeba Audacious restartovat.

Standardní GTK témaStandardní GTK téma

Nejpodstatnější částí nastavení vzhledu je zjevně nastavení jeho tématu, tedy skinu. Jak je patrné z popisů jednotlivých skinů, jedná se o skiny pro Winamp 2, takže kromě několika výchozích můžete použít nepočítaně dalších, nalezených na internetu. Berte však na vědomí, že změna skinu s sebou přináší i změnu rozmístění ovládacích prvků, někdy méně a někdy více zásadní. Skin Classic například přináší zajímavé vylepšení pomocí pěti malých písmen umístěných v levé části přehrávače. Pomocí nich můžete zobrazit některé nabídky nebo informace, případně způsobit něco jiného - nabídku Zobrazit (O), přepínat vlastnost "vždy nahoře" - sticky - (A), informace o skladbě (I), zdvojnásobit velikost okna (D) nebo nabídku Znázornění (V). Může se ale stát i opačná situace. Některý skin nemusí obsahovat všechny ovládací prvky. Vždy si však můžete poradit pomocí kontextové nabídky Přehrát.

Skin Classic s ovládacími prvky navícSkin Classic s ovládacími prvky navíc

Pokud stáhnete skin pro Winamp, můžete s ním naložit dvěma způsoby. Pro příklad použiji skin s tématem mé oblíbené hry The Neverhood, který je k dispozici na stránkách Winampu. Soubor s příponou wsz můžete nahrát buď do adresáře ~/.local/share/audacious/Skins/, nebo do /usr/share/audacious/Skins. V prvním případě bude skin přístupný pouze pro jednoho uživatele, ve druhém pro všechny. Pokud máte Audacious již spuštěný, nemusíte ho restartovat, stačí kliknout v okně nastavení na tlačítko se symbolem používaným pro aktualizaci, které se nachází v pravém rohu nad seznamem skinů. Po vybrání skinu se okno přehrávače překreslí.

Skin The NeverhoodSkin The Neverhood

Nastavení zvuku

Další sekcí nastavení Audacia je nastavení zvuku. Přiznávám se, že většině voleb nerozumím, ale ani jsem je nepotřeboval měnit. Důležitá může být volba zvukového modulu. Jak jsem psal v prvním článku, Audacious je modulární software. Většina záležitostí je řešena právě přes moduly. Nejpodstatnějším z nich je právě výstupní modul, bez kterého by Audacious nepřehrával zvuk. ALSA modul by měl být ve většině případů dostačující, pokud používáte PulseAudio, můžete vybrat i takový modul. Pokud Audacious hraje, není nutné nastavení měnit.

Následují dvě volby ohledně rozpoznávání formátu souborů. Výchozí volba rozpoznávání podle přípony méně zatěžuje počítač a ve většině případů není potřeba rozpoznávat formát jinak.

Další nastavení

V dalších sekcích můžete nastavit chování přehrávače v různých situacích, nemá smysl se rozepisovat o všech volbách, jejich popisky většinou mluví za vše. Jen příliš nechápu sekci Replay Gain. V sekci Seznam skladeb můžete přizpůsobit zobrazování v playlistu.

Nejvíc lze Audacious přizpůsobit pomocí modulů, jednotlivým z nich se ale budu věnovat až příště.
Třetí díl seriálu: Audacious: Moduly.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Audacious: Úprava vzhledu a chování
bRass 7. 05. 2009, 06:40:46
Odpovědět  Odkaz 
po instalaci 9.04 - Audacious pouzivam znovu, zatim bez padu ...

nudli nepouzivam, radsi vyuziji jinou pracovni plochu :)

ke zkratkovym klavesam: multimedialni klavesnice od Logitechu internet keyboard (skoro 8 let stara) pri nastaveni -> Moduly -> zalozka obecne -> Gnome Shortcuts funguji multimedialni tlacitka ( play, stop, previdous, next atd.. ) odzkousena i Samsung klavesnice a take funkcni :-)
Re:Audacious: Úprava vzhledu a chování
klop 7. 05. 2009, 06:56:37
Odpovědět  Odkaz 
Já používám i multimedialní klávesy na bezdrátové myši. Takže občas používám myš jako dálkový ovladač.
Re:Audacious: Úprava vzhledu a chování
Miro Hrončok 7. 05. 2009, 07:17:16
Odpovědět  Odkaz 
O modulech příště, tedy pravděpodobně za týden.
Audacious: Úprava vzhledu a chování
Martin 7. 05. 2009, 08:43:50
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsem Audacious znovu vyzkoušel. Pro přechod od xmms mě přesvědčil nástroj audtool, který je už v balíčku a u mne nahradil xmmsctrl. Takže mohu říci, že Audacious je jeden z mála přehrávačů, které jsou ovladatelné na příkazové řádce ze scriptů - např. příchozí hovor skype mi zapauzuje přehrávání, ve WM mám klávesovou zkratky pro ovládání přehrávače apod. To mi jiných, údajně pokročilejších přehrávačů chybělo.

Díky za dobré články.
Re:Audacious: Úprava vzhledu a chování
bRass 7. 05. 2009, 08:58:26
Odpovědět  Odkaz 
"hovor skype mi zapauzuje přehrávání" - u Audacious ? a po skonceni hovoru predpokladam, pokracuje v prehravani...? musim vyzkouset, jinak tuto handsfree featurku ma i winxp + vistaX u skype ... ?
Audacious: Úprava vzhledu a chování
Hpeat 7. 05. 2009, 10:52:45
Odpovědět  Odkaz 
chyby me jakykoliv equalizer muzu si ho dotahnout kde.
Audacious: Úprava vzhledu a chování
Hpeat 7. 05. 2009, 10:54:09
Odpovědět  Odkaz 
jinak skype me pod 9.04 nejede pro hovory vubec respektive zatizeni cp je tak markantni ze se neda pouzivat
Audacious: Úprava vzhledu a chování
lzap 7. 05. 2009, 12:46:29
Odpovědět  Odkaz 
Někdy mi to připadá, že programy typu WinAMP/XMMS umějí snad jen přehrávat MP3 a pak milion nastavení co se týká vzhledu... ;-)
Audacious: Úprava vzhledu a chování
Lovap 7. 05. 2009, 13:33:31
Odpovědět  Odkaz 
Mňa by zaujímalo ako sa dá Audacious zväčšiť (je dosť malý na moje oči) - a nemyslím tým kliknutie na D, ktoré síce celý prehrávať zväčší, ale zároveň "skostičkovatí". Aspoň teda u mňa.
Re:Audacious: Úprava vzhledu a chování
Miro Hrončok 8. 05. 2009, 13:20:14
Odpovědět  Odkaz 
Najít nějaký velký skin.
Audacious: Úprava vzhledu a chování
Xgamer 9. 05. 2009, 16:36:59
Odpovědět  Odkaz 
Chcem sa spýtať dá sa nejako minimalizovať tak že bude bežat len v tray lište?
Vlastimil Ott Re:Audacious: Úprava vzhledu a chování
Vlastimil Ott 10. 05. 2009, 21:49:48
Odpovědět  Odkaz 
Ano, je na to modul, Miro jej zmíní, nebojte. :-)
Audacious: Úprava vzhledu a chování
Michal Zajačík 21. 06. 2011, 15:39:24
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
nevím, jestli je to stále aktuální, ale Replay Gain je sotwarové zesílení slabého zvuku, využitelné, pokud máte například slabé reproduktory (notebook apod) a tichou píseň a potřebujete větší hlasitost.
Miroslav Hrončok Re:Audacious: Úprava vzhledu a chování
Miro Hrončok 21. 06. 2011, 18:48:32
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji vám mnohokrát :)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog