přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Chromixium – věrohodná imitace

Chromixium – věrohodná imitace

chromixium_logo100.png

V posledních letech vzbudil Google se svým Chrome OS docela povyk. Na trhu je mnoho zařízení s tímto operačním systémem, oficiálně se ale sehnat nedá. Zájemci musí buď stáhnout Chromium OS a zdlouhavým procesem jej povýšit, nebo sáhnout po alternativě.


Chromixium – takový je název distribuce, jejíž cíl je imitovat Chrome OS. V podstatě jde o další variaci na Ubuntu, která po technologické stránce nepřináší vůbec nic nového, ba naopak se snaží maximálně těžit z technologií a projektů již existujících. Přesto to na povrchu vypadá docela dobře.

Další Ubuntu?

Dalo by se to tak říct. Faktem je, že distribuce je založená na Ubuntu 14.04 LTS, používá balíčky v repozitářích Ubuntu, dokonce instalátor nebyl nijak pozměněn.

Věrná imitace, ale stále trochu pokulhává

Systém si za předlohu bere zmíněný Chrome OS, jehož imitaci zvládá velmi dobře, vlastně kromě přihlašovací obrazovky nepoznáte rozdíl. Vše působí celistvě a na první pohled dobře. Bohužel pouze na první pohled.



Jakmile začnete systém využívat, narazíte například na problém s hlavní nabídkou – běžně instalované aplikace se v ní nezobrazí, což je jistě škoda. To je zapříčiněno jednoduše tím, že autoři použili nativní nabídku aplikací prohlížeče Chromium, takže není možné z ní jednoduše spouštět aplikace, které nebyly nainstalovány v prohlížeči.

První pohled může občas klamat První pohled může občas klamat

Pro přístup k aplikacím a nastavení musíte použít nabídku vyvolanou pravým tlačítkem myši, což může leckteré nezkušené uživatele mást, až odrazovat.

Poznámka: při pozdějším zkoumání jsem narazil na nabídku aplikací Cardapio, která obsahuje jak běžné, tak webové aplikace. Nabídka je ale nelogicky umístěná v menu aplikací v kontextové nabídce a do spodního docku ji musíte přidat ručně.

Webové i nativní aplikace fungují, ale…

Vzhledem k tomu, že jde o klon Ubuntu využívající standardní repozitáře, není problém nainstalovat nativní aplikace. Nováčci ovšem narazí, protože zde chybí jakákoli uživatelsky přívětivá cesta, jak tyto aplikace instalovat. Vše musíte instalovat skrze terminál.

Nabídka pro webové aplikace je sice fajn... Nabídka pro webové aplikace je sice fajn...

...ale dostat se k těm nativním je trochu obtížnější ...ale dostat se k těm nativním je trochu obtížnější

Vytknout musím i lokalizaci – přestože se instalátor ptá na volbu jazyka, všechny části systému jsou dostupné pouze v angličtině. To lze ale u tak mladé distribuce tolerovat.

Výběr nativních aplikací

Pokud si nebudeme všímat problematického spouštění nativních aplikací, můžeme pochválit alespoň výběr. V systému je po instalaci dostupné dostačující množství programů, se kterými lze bez potíží otevírat fotky (Shotwell), videa (Parole) nebo třeba archivy (File Roller), nechybí ani vypalovací software (Brasero) nebo Simple Scan pro skenování dokumentů. S texty, tabulkami a prezentacemi můžete pracovat v plně webovém kancelářském balíku od Googlu, ovšem soubory není možné otevírat ze správce souborů, což opět znesnadní práci.

Alespoň je to nenáročné

Systém je založený na Ubuntu, ale až nápadně se podobá jeho klonu Lubuntu (velmi podobný výběr aplikací, totožná přihlašovací obrazovka). Možná proto běží tento operační systém velmi rychle i na slabších sestavách. Systém sám o sobě v mém případě využíval jen necelých 270 MB paměti RAM, ale po spuštění prohlížeče nároky na paměť s každou další otevřenou kartou drasticky rostou (tím je bohužel Chromium a na něm postavený Chrome nechvalně známý).

Takovou nenáročností se nemůže pochlubit každé distro Takovou nenáročností se nemůže pochlubit každé distro

V porovnání se skutečným Chrome OS bude samozřejmě Chromixium na výkon počítače náročnější. Uživatele laptopu musím zklamat, ale výdrž baterie nebude ani zdaleka tak vysoká, jako u Chromebooků.

Verdikt

Distribuce se snaží cílit na obyčejné uživatele, ale tuto cílovou skupinu některé nedodělané nebo (promiňte, nemůžu si to odpustit) vyloženě hloupě navržené části systému mohou odradit. Aby byl systém skutečně použitelný, musí se upravit spousta věcí, ne doufat, že to zachrání pěkný vzhled. Pokud autoři zapracují, věřím, že by distribuce mohla zaujmout velkou skupinu uživatelů.

Nahoru

Příspěvky

no a nebo...
nobody 6. 08. 2015, 15:07:32
 Odkaz 
jednoduse v prohlizeci chromium v beznem distru aktivovat chrome://flags/#enable-app-list ... mezi aplikacema se zobrazi "Spoustec aplikaci chromium", coz je presne tohle "Menu aplikaci" :)
Chromixium – věrohodná imitace
NULL 6. 08. 2015, 23:24:52
 Odkaz 
Distribucí jak máku, problémy pořád stejné.
Chromixium – věrohodná imitace
edumach 8. 08. 2015, 15:13:06
 Odkaz 
...Aby byl systém skutečně použitelný, musí se upravit spousta věcí...

Pak toto distro postrádá fundamentální vlastnost ChromeOS - 100% bezúdržbovost. Je to jen další _buntu distro v nekonečné řadě. Právě pro onu bezúdržbovost jsem si Chromebook pořizoval (a nelituji).

O výdrži na baterii, svižnosti, bleskového sleep/wakeup a víceprstých gest touchapadu nemluvě.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz