přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Doplňky pro Thunderbird IV. – připomínky v kalendáři Thunderbirdu

Atos

Doplňky pro Thunderbird IV. – připomínky v kalendáři Thunderbirdu

Thunderbird

Připomínkou se rozumí dialogové okno, které se zobrazí v určitý čas (například hodinu před zahájením události). Zobrazení okna je doprovázeno zvukovým signálem. V tomto článku se podíváme, jak připomínky k vašim událostem v kalen­dáři v Thunderbirdu vytvářet. 


Chcete-li v Thunderbirdu (jeho kalendářovém doplňku Lightning) získat okamžitý přehled o plánovaných událostech, můžete tak učinit pomocí Dnešního panelu – zobrazí se po stisknutí klávesy [F11] nebo z nabídky Zobrazení | Dnešní panel | Zobrazit dnešní panel. Tento panel poskytuje přehled udá­lostí naplánovaných na aktuální den, na další den i na příštích 5 dní. Nicméně jeho použití vyžaduje mít Thunderbird takříkajíc na očích, a stejně nezaručí, že nějakou událost nepro­pásnete.

Abyste měli jistotu, že na žádnou událost nezapomenete, použijte připomínky k událostem.

Připomínky k událostem

Připomínky lze vytvářet jak v průběhu vytváření události, tak kdykoliv později. Připomínky definujete v okně Upravit událost pomocí rozbalovací nabídky Připomenutí.

Předvolené časové možnosti zobrazení připomínek Předvolené časové možnosti zobrazení připomínek

Na výběr máte několik přednastavených možností. Výchozí je Bez připomenutí. Následují připomenutí po minutách, hodinách a dnech. Jako zvláštní typ je Výchozí připomenutí, který je dostupný u událostí Google kalendáře; takové připomenutí se řídí jeho nastavením. Úplně dole je pak položka Vlastní pro vlastní definici připomínky.

Nicméně i tehdy, pokud používáte např. lokální kalendáře, vám možnost automatického vytváření připomínek nezůstává zapovězena. Jen ji musíte povolit. Otevřete okno Předvolby aplikace Thunderbird, a to z nabídky Úpravy | Předvolby, sekce Lightning, záložka Upozornění. Zde můžete jednak určit, který zvuk se přehraje při připomenutí, ale také zapnout výchozí upozornění a určit čas pro jeho zobrazení. Jakmile tedy příště vytvoříte nějakou událost, automaticky bude mít nastaveno, že se upozornění zobrazí daný čas před jejím začátkem. Samozřejmě i takováto upozornění můžete upravovat.

Možnost vytváření výchozích připomínek Možnost vytváření výchozích připomínek

Vytváření vlastních připomínek

Jak již bylo uvedeno, připomínku můžete jednoduše přiřadit výběrem z rozbalovací nabídky Připomenutí. Pokud vám ale žádná z předvolených možností nevyhovuje, sjeďte v nabídce až dolů na položku Vlastní a vytvořte si vlastní připomenutí. V otevřeném okně můžete vybrat počet dní, hodin či minut před započetím, resp. ukončením události, při kterých se zobrazí připomínka.

Rovněž můžete určit čas zobrazení připomínky zcela přesně (je třeba přepnout přepínač Podrobnosti připomenutí) a také lze (používáte-li Google kalendář) připomenutí realizovat nejen zobrazením dialogového okna, ale i zasláním e-mailu. Vždy se však definuje jen jedna událost, takže pokud byste si přáli v daný čas zobrazit hlášku a zároveň poslat e-mail, musíte dané připomenutí definovat dvakrát a pro jedno změnit stav v rozbalovací nabídce Volba akce. Naštěstí připomínek můžete dávat, kolik chcete, jen u kalendářů Google jste omezeni pěti.

Vytváření připomínek v okně Nastavení připomenutí Vytváření připomínek v okně Nastavení připomenutí

Připomínku můžete snadno zduplikovat (například pro výše uvedené přiřazení jiné akce) tím, že ji označíte a stisknete tlačítko Přidat.

A jak vlastně taková připomínka vypadá? Jedná se o okno, v němž je zobrazen název dané události a datum s časem, kdy k ní má dojít. Nezobrazuje se však název kalendáře, v němž je připomínka vytvořena. Stačí však kliknout na nápis Podrobnosti, a můžete událost upravovat.

Zobrazené okno s připomínkou Zobrazené okno s připomínkou

Připomínku můžete akceptovat a zrušit, již se nebude opakovat (tlačítkem Zrušit). Nicméně můžete naplánovat její zobrazení na jinou dobu (tlačítkem Zopakovat upozornění za). Je-li v okně zobrazeno víc připomínek, lze takto postupovat u všech událostí naráz - všechny zobrazené připomínky zrušit anebo přesunout jejich zobrazení na jinou dobu.

Zrušená připomínka se již nezobrazuje, ale pokud změníte její stav (třeba maličko posunete čas), jeví se jako nově definovaná. Změnu proveďte v okně Upravit událost.

Ke kterému kalendáři událost náleží?

Pokud máte mnoho kalendářů, v nich mnoho událostí s připomínkami, které se navíc zobrazí ve stejnou dobu, můžete celkem snadno ztratit přehled, ke kterému kalendáři ta která připomínka (a událost, ze které vychází) náleží. K tomu vám nicméně pomůže doplněk Lightning Colors Reminder.

Jak už název napovídá, tento doplněk obarvuje připomínku v seznamu připomínek barvou podle barvy kalendáře. Obarvení se realizuje prostřednictvím barevného proužku na určité straně připomínky. Po instalaci doplňku a restartu Thunderbirdu lze definovat tloušťku proužku a jeho pozici. Výchozí nastavení je tloušťka 7 pixelů a pozice v levé části.

Okno pro úpravu možností doplňku Lightning Colors Reminder Okno pro úpravu možností doplňku Lightning Colors Reminder

Vypadat to pak může takto.

Obarvené připomínky ve správci připomínek Obarvené připomínky ve správci připomínek

I když ani v tomto případě se nezobrazuje název kalendáře, lze z barvy připomínky vydedukovat, k jakému kalendáři náleží.

Nahoru

Příspěvky

OT: čítanie o softvére
fela 3. 02. 2017, 16:17:48
Odpovědět  Odkaz 
Len taký OT príspevok: keď som bol na ZŠ a kupoval som si časopis o hrách na ZX Spectrum, a potom, na SŠ o softvéri pre PC (napr. PC World a MacWorld), ktorý som nikdy nemal (ten softvér, ani Mac); tak dnešné čítanie tohto článku mi to pripomenulo - a to, že síce 15 rokov používam Alpine na mailovú komunikáciu (krátke obdobie i Claws Mail), ale rád si prečítam články o softvéri, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou nebudem používať - ale proste ma zaujíma, čo dokáže....

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Patřím mezi hrdé uživatele a propagátory svobodného a open-source softwaru. Od roku 2009 píšu články pro OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Jsem členem nadace The Document Foundation.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...Public Relations

S obrovským nárůstem dat by mohla pomoci umělá inteligence

LenovoO chytrých technologiích, IoT zařízeních a umělé inteligenci (AI) slýcháme poměrně často v nejrůznějších souvislostech. Pomalu ale jistě pronikají nejen do našich soukromých životů, ale také do fungování ve firmách. Málo se už ale mluví o jejich počtech a také o množství dat, která tato zařízení produkují. Obě hodnoty přitom neustále rostou.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Alvao