přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Doplňky pro Thunderbird V. – import/export zpráv a odstranění duplicit (I.)

Doplňky pro Thunderbird V. – import/export zpráv a odstranění duplicit (I.)

Thunderbird

Představte si, že se rozhodnete exportovat data ze svého Thunderbirdu – emaily, adresář kontaktů – do jiné instalace Thunderbirdu. Při tomto úkonu se může celkem snadno stát, že dojde při importu k duplikování záznamů. V tomto minisérii si ukážeme, jak se duplicit zbavit a jak vůbec takový export/import provést. 


Jak exportovat a importovat

V podstatě nejprimitivnější způsob, jak provést export pošty v Thunderbirdu, je zkopírování uživatelského adresáře. Ten se v Linuxu nachází v domovském adresáři. Tímto postupem opravdu „vyexportujete“ doslova všechno, celé nastavení Thunderbirdu včetně kalendářů, mailů a kontaktů. Je to ale způsob, který trvá příliš dlouho (uživatelský adresář může zabírat i několik gigabajtů), takže pro synchronizaci například mezi dvěma počítači je takový postup nevhodný.

Pro synchronizaci e-mailů mezi dvěma instalacemi Thunderbirdu se hodí nějaký nástroj, který umí vyexportovat pouze e-maily v daném časovém období – typicky od nějakého data po aktuální datum. Takových nástrojů a možností je více, budeme se jimi zabývat příště, zde si ukažme jeden možný postup pomocí rozšíření ImportExportTools.

Po jeho instalaci se do kontextové nabídky, do nabídky Soubor i Nástroje vloží příkazy, pomocí nichž lze dělat doslova psí kusy; rozšíření si prohlédneme detailněji příště, v tuto chvíli si ukážeme pouze jednoduchý export a import. Rozšíření umožňuje zálohovat celé složky, kompletně veškerá data Thunderbirdu (vytvoření kopie uživatelského adresáře) i zálohu konkrétních e-mailů. Krom toho ale umožňuje také zálohu e-mailů dle zvolených parametrů; a to je přesně to, co chceme.

Abyste vyexportovali e-maily podle nějakého parametru, jednoduše klepněte na nějakou složku, případně rovnou z nabídky Nástroje vyberte ImportExportTools | Search and Export. Název je celkem výstižný – budete hledat a poté exportovat konkrétní e-maily.

V otevřeném okně Hledat ve zprávách pak vyberte složku, kterou chcete prohledat (pokud jste okno neotevřeli z kontextové nabídky), případně stiskněte tlačítko Obnovit, jestliže se nezobrazují rozbalovací nabídky pro vyhledání e-mailů podle filtrovacích kritérií. Následně zadejte přinejmenším jednu filtrovací podmínku (může jich být v podstatě neomezené množství) a stiskněte tlačítko Hledat.

Vyhledání e-mailů pro export Vyhledání e-mailů pro export

Jak se můžete přesvědčit, máte možnost vyhledávat e-maily v podsložkách (což pravděpodobně využijete vždy) a také na serveru. Pokud máte lokální instalaci Thunderbirdu sesynchronizovanou s vaším poštovním serverem, pak je vyhledávání na serveru zbytečné – pouze zpomaluje.

Tato forma vyhledávání je „kouzelná“ v tom, že s ní můžete vyhledat e-maily jak doručené, tak odeslané z vybraného účtu. Pokud tedy zvolíte jen samotnou složku daného účtu, vyhledají se všechny doručené a přijaté zprávy podle vyhledávacích kritérií. Chcete-li, můžete samozřejmě vyhledat pouze doručené či odeslané e-maily zvlášť.

Jakmile jsou e-maily dohledány, zobrazí se počet vyhledaných e-mailů. Můžete je exportovat buď všechny, nebo jen vybrané. V jednotlivých sloupcích je můžete řadit, snadno tak např. rozřadíte e-maily na doručené a odeslané, nebo podle odesílatele. E-maily lze exportovat v různých formátech, doporučujeme se držet formátu *.eml, který je úplný a hlavně bude možno takto vyexportované e-maily následně importovat. Vytvořte si složku, do níž se e-maily zkopírují (co e-mail, to jeden *.eml soubor).

Upozornění, že nebude možno vyexportované soubory zpětně importovat Upozornění, že nebude možno vyexportované soubory zpětně importovat

Je vhodné provést export zvlášť pro odeslanou a přijatou poštu. Bude to velmi praktické pro import.

Při importu postupujte tak, že klepnete na vybranou složku – například s doručenou poštou – a z kontextové nabídky vyberete ImportExportTools | Import all messages from a directory | just from the directory (lze předpokládat, že všechny vyexportované e-maily budou v jedné složce).

Odstranění duplicit

A nyní přišel čas na odstranění případných duplicit. K tomu slouží rozšíření Remove Duplicate Messages. Jeho použití je úžasně jednoduché. Označte složku, v níž si přejete vyhledat a odstranit duplicity, a z kontextové nabídky vyberte Remove Duplicate Messages. Okamžitě dojde k vyhledání duplicitních e-mailů a buď dostanete hlášení, že se žádné duplicity nenašly, nebo se otevře okno s vyhledanými duplicitami. Následně se můžete rozhodnout, jak s nimi naložíte.

Nalezené duplicitní záznamy Nalezené duplicitní záznamy

Obyčejně si budete přát jeden e-mail zachovat a jeden smazat. Pokud si nejste jisti, můžete na řádek se záznamem kliknout a ihned se přesunete na vybranou zprávu ve složce Thunderbirdu. Takže ji můžete případně smazat přímo z prostředí Thunderbirdu. Toto rozšíření ale pracuje spolehlivě a můžete mu věřit. Proto ponechte výchozí hodnoty a stiskněte tlačítko Delete Selected.

Jistě jste si všimli tlačítka Erase Selected, které by mělo nenávratně smazat vybrané zprávy. Nikdy se ho nepodařilo aktivovat a možnost jeho aktivace není ani v nastavení.

Určitý problém může nastat, pokud vyhledáváte duplicity přes vícero složek. Složky totiž mohou být různě vnořené – zvláště v Místních zprávách. A pak je dobré být obezřetný a zkontrolovat sloupec Folder. Při mazání duplicit přes více složek proto určitě zkontrolujte výsledek hledání předtím, než e-maily smažete. Zvažte, zda se pak nevyplatí odstranit duplicity z každé složky zvlášť.

Při mazání nemusíte mít obavy. Smazané e-maily končí v koši, lze je tedy snadno obnovit.

Možnosti vyhledávání (i další možnosti rozšíření) lze upravit, a to v přehledu rozšíření (Nástroje | Správce doplňků), kde vyhledáte rozšíření a stisknete tlačítko Předvolby. Například můžete vyhledávat i podle příjemce (nejen odesílatele), ale praxe hovoří, že tato dodatečná kritéria nevedou k lepším výsledkům, ale ke zdržení. Nicméně si je můžete pro zpestření vyzkoušet. Co která funkce znamená, se můžete dočíst na záložce Help.

Okno s možnostmi dalších nastavení rozšíření Okno s možnostmi dalších nastavení rozšíření

V přehledu vyhledaných duplicit by mělo jít aplikovat stav KEEP a DEL na jednotlivé e-maily zvlášť kliknutím pravým tlačítkem myši. Jak ve Windows, tak na Linuxu to ale zřejmě nefunguje. Proto máte-li pochybnosti nebo chcete konkrétní e-mail smazat ručně, označte ho v přehledu duplicit a smažte přímo v okně Thunderbirdu, kam se po klepnutí přesunete.

V příštím díle se podrobněji zaměříme na rozšíření ImportExportTools a podíváme se na odstraňování duplicit v adresáři kontaktů.



Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blog



Public Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »