přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Doplňky pro Thunderbird I. – vkládání podpisů

Doplňky pro Thunderbird I. – vkládání podpisů

Mozilla Thunderbird

Tímto článkem začíná pravidelně nepravidelný přehled doplňků a vylepšení pro známý e-mailový klient Mozilla Thunderbird. Dnes to bude o vkládání podpisů.  


Aplikace šířené jako svobodný nebo open-source software bývají leckdy minimalistické; obsahují to nejnutnější, aby program fungoval, ale mnohdy jim chybí funkce, které ulehčují práci, nebo dokonce takové, které jsou nezbytné pro provoz. Tento přístup má svoje pro a proti: Uživatelé se mohou cítit trochu podvedeni, když se jim poskytuje „nehotový“, resp. neúplný produkt. Na druhou stranu má tento přístup řadu výhod:

  • Vývoj hlavní kostry programu běží nezávisle na vývoji ostatních funkcí, které se vyvíjejí zvlášť.

  • Patřičná funkcionalita je k dostání v několika provedení od různých výrobců. Uživatel si může vybrat.

  • Software obsahuje jen to, co si uživatel žádá; veškerou další funkcionalitu si může doinstalovat dle libovůle.

Takovým softwarem je např. WordPress, LibreOffice, ale také Mozilla Thunderbird. Dodatečnou funkcionalitu lze doinstalovat prostřednictvím zásuvných modulů; a právě ty vám budeme v tomto seriálu blíže představovat.

Vkládání podpisů

Automatické podpisy lze v Thunderbirdu vkládat velice snadno. V nastavení účtu lze jako podpis použít i nějaký zdrojový soubor, např. obrázek nebo soubor ve formátu *.html (velká móda v korporátní sféře), nebo čistě jen plain text. Tento podpis je však automaticky vkládán do těla každého e-mailu (resp. pro daný účet, pokud v Thunderbirdu spravujete víc účtů) a nelze ho vypnout, nanejvýš odstranit smazáním podpisu anebo odškrtnutím v nastavení účtu. Navíc nemůžete jednoduše pro jeden účet použít podpis z jiného účtu nebo úplně jiný, unikátní. Například odesíláte e-mail ze soukromého účtu, ale potřebujete pod něj vložit firemní podpis. A tehdy přichází ke slovu plugin Signature Switch.

Okno Nastavení účtu pro přiřazení podpisu k e-mailům Okno Nastavení účtu pro přiřazení podpisu k e-mailům

Plugin získáte a nainstalujete z nabídky Nástroje | Správce doplňků. V okně vyberte vlevo záložku Získání doplňků a do vyhledávacího pole vpravo napište název pluginu a potvrďte stisknutím [Enter]. Poté plugin jednoduše nainstalujte kliknutím na tlačítko Nainstalovat.

Připravte si podpisy, mezi kterými budete chtít přepínat. Poté je přiřaďte k jednotlivým účtům v nastavení účtů. Poté můžete nastavení těchto podpisů dále konfigurovat a přepínat mezi nimi. Učinit tak můžete třeba znovu v okně Správce doplňků, stisknutím tlačítka Předvolby.

Okno Možnosti pro správu podpisů Okno Možnosti pro správu podpisů

V okně Možnosti klepněte na tlačítko Nový a stisknutím na tlačítko složky najděte podpis, který chcete použít.

Přiřazení podpisu a jeho úprava Přiřazení podpisu a jeho úprava

Do pole Popis napište srozumitelný popisek podpisu a stiskněte tlačítko OK. Takto můžete pokračovat dále a přidávat další podpisy. Šipkami pak můžete změnit jejich pořadí. Můžete rovněž zaškrtnout pole Ukazovat 'Přepínání podpisů' v kontextovém menu. Takto se do kontextové nabídky editoru e-mailu dostane položka, pomocí které můžete přepínat mezi jednotlivými podpisy. Alternativně téhož dosáhnete použitím klávesové zkratky, kterou v okně Možnosti definujete v řádku Cyklus.

A konečně, další možností je pomocí tlačítka. Zavřete okno a přejděte do editoru nového e-mailu. Klepněte pod záhlaví okna pravým tlačítkem myši a vyberte položku Vlastní. Poté můžete jednoduchým přetažením umístit ikonu pluginu na tlačítkovou lištu a mezi jednotlivými podpisy se přepínat pomocí něj. Chcete-li podpis vynechat a nepoužít, můžete opět použít klávesovou zkratku (tu v okně Možnosti najdete v řádku Vypnout/Zapnout, nebo prostým klepnutím na tlačítko pluginu.

Určení cesty k editoru podpisu Určení cesty k editoru podpisu

Plugin vám ale poskytuje daleko více. Například můžete chtít podpis změnit – předtím jste ho vytvořili v nějakém editoru (přinejmenším textovém), ale nechcete kvůli drobné úpravě soubor s podpisem vyhledávat. Každopádně okno Nastavení podpisu, k němuž se dostanete po stisknutí tlačítka Změnit v okně Možnosti, nabízí tlačítko s ikonou tužky, které po kliknutí na něj umožňuje soubor s podpisem otevřít pro úpravy. Ten se samozřejmě otevře v nějakém editoru, přičemž cestu k němu je třeba vepsat do pole Editor na záložce Různé. Poté již můžete snadno podpisy upravovat.

Úprava podpisu v editoru Úprava podpisu v editoru

Poslední možností, kterou si ukážeme, je přiřazování adres příjemců k jednotlivým podpisům. Znamená to, že pokud mezi příjemci bude aspoň jedna určená adresa, použije se daný podpis. Tyto adresy lze konfigurovat opět v okně Nastavení podpisu; do pole e-mailová adresa napište příslušnou adresu a stiskněte tlačítko Přidat.

Určení příjemců, kterým bude automaticky vybrán konkrétní podpis Určení příjemců, kterým bude automaticky vybrán konkrétní podpis

Obdobně lze postupovat v případě diskusních skupin a e-mailových konferencí.

Nahoru

Příspěvky

Pluginy pro Thunderbird I. – vkládání podpisů
Guest 20. 12. 2016, 11:17:07
Odpovědět  Odkaz 
Super napad prinasat taketo info. Som zvedavy ako dopadne TB a kto prevezme jeho spravu v buducnosti.
Pluginy pro Thunderbird I. – vkládání podpisů
kamowski 21. 12. 2016, 12:10:22
Odpovědět  Odkaz 
pekné, ďakujem a teším sa na ďalší podobný článok :)
---
podpis v html formáte, vyfarbičkovaný, opusinkovaný, s fotečkami, si ľahko vytvoríte napr. vo writer-i z balíka LO alebo AOO :)
podpisy vytvorené v akomkoľvek formáte v externom editore si ukladajte najlepšie do jedného adresára a pridaním nejakého "emblému" si ho označte, nech si ho nevymažete !
alebo vo vlastnostiach zmeňte prístupové práva na "Len na čítanie", ....
Doplňky pro Thunderbird – většina nefunguje s poslední verzí TB
JiHo 15. 10. 2019, 10:33:33
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím. Tuto užitečnou sérii článků by bylo fajn aktualizovat, většina doplňků už s novějším Thunderbirdem není kompatibilních.
Petr Valach Re: Doplňky pro Thunderbird – většina nefunguje s poslední verzí TB
Petr Valach 15. 10. 2019, 11:52:14
Odpovědět  Odkaz 
Ano, vím o tom a v dohledné době se do toho pustím.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blog