přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Doplňky pro Thunderbird I. – vkládání podpisů

Autodesk

Doplňky pro Thunderbird I. – vkládání podpisů

Mozilla Thunderbird

Tímto článkem začíná pravidelně nepravidelný přehled doplňků a vylepšení pro známý e-mailový klient Mozilla Thunderbird. Dnes to bude o vkládání podpisů.  


reklama

Aplikace šířené jako svobodný nebo open-source software bývají leckdy minimalistické; obsahují to nejnutnější, aby program fungoval, ale mnohdy jim chybí funkce, které ulehčují práci, nebo dokonce takové, které jsou nezbytné pro provoz. Tento přístup má svoje pro a proti: Uživatelé se mohou cítit trochu podvedeni, když se jim poskytuje „nehotový“, resp. neúplný produkt. Na druhou stranu má tento přístup řadu výhod:

  • Vývoj hlavní kostry programu běží nezávisle na vývoji ostatních funkcí, které se vyvíjejí zvlášť.

  • Patřičná funkcionalita je k dostání v několika provedení od různých výrobců. Uživatel si může vybrat.

  • Software obsahuje jen to, co si uživatel žádá; veškerou další funkcionalitu si může doinstalovat dle libovůle.

Takovým softwarem je např. WordPress, LibreOffice, ale také Mozilla Thunderbird. Dodatečnou funkcionalitu lze doinstalovat prostřednictvím zásuvných modulů; a právě ty vám budeme v tomto seriálu blíže představovat.

Vkládání podpisů

Automatické podpisy lze v Thunderbirdu vkládat velice snadno. V nastavení účtu lze jako podpis použít i nějaký zdrojový soubor, např. obrázek nebo soubor ve formátu *.html (velká móda v korporátní sféře), nebo čistě jen plain text. Tento podpis je však automaticky vkládán do těla každého e-mailu (resp. pro daný účet, pokud v Thunderbirdu spravujete víc účtů) a nelze ho vypnout, nanejvýš odstranit smazáním podpisu anebo odškrtnutím v nastavení účtu. Navíc nemůžete jednoduše pro jeden účet použít podpis z jiného účtu nebo úplně jiný, unikátní. Například odesíláte e-mail ze soukromého účtu, ale potřebujete pod něj vložit firemní podpis. A tehdy přichází ke slovu plugin Signature Switch.

Okno Nastavení účtu pro přiřazení podpisu k e-mailům Okno Nastavení účtu pro přiřazení podpisu k e-mailům

Plugin získáte a nainstalujete z nabídky Nástroje | Správce doplňků. V okně vyberte vlevo záložku Získání doplňků a do vyhledávacího pole vpravo napište název pluginu a potvrďte stisknutím [Enter]. Poté plugin jednoduše nainstalujte kliknutím na tlačítko Nainstalovat.

Připravte si podpisy, mezi kterými budete chtít přepínat. Poté je přiřaďte k jednotlivým účtům v nastavení účtů. Poté můžete nastavení těchto podpisů dále konfigurovat a přepínat mezi nimi. Učinit tak můžete třeba znovu v okně Správce doplňků, stisknutím tlačítka Předvolby.

Okno Možnosti pro správu podpisů Okno Možnosti pro správu podpisů

V okně Možnosti klepněte na tlačítko Nový a stisknutím na tlačítko složky najděte podpis, který chcete použít.

Přiřazení podpisu a jeho úprava Přiřazení podpisu a jeho úprava

Do pole Popis napište srozumitelný popisek podpisu a stiskněte tlačítko OK. Takto můžete pokračovat dále a přidávat další podpisy. Šipkami pak můžete změnit jejich pořadí. Můžete rovněž zaškrtnout pole Ukazovat 'Přepínání podpisů' v kontextovém menu. Takto se do kontextové nabídky editoru e-mailu dostane položka, pomocí které můžete přepínat mezi jednotlivými podpisy. Alternativně téhož dosáhnete použitím klávesové zkratky, kterou v okně Možnosti definujete v řádku Cyklus.

A konečně, další možností je pomocí tlačítka. Zavřete okno a přejděte do editoru nového e-mailu. Klepněte pod záhlaví okna pravým tlačítkem myši a vyberte položku Vlastní. Poté můžete jednoduchým přetažením umístit ikonu pluginu na tlačítkovou lištu a mezi jednotlivými podpisy se přepínat pomocí něj. Chcete-li podpis vynechat a nepoužít, můžete opět použít klávesovou zkratku (tu v okně Možnosti najdete v řádku Vypnout/Zapnout, nebo prostým klepnutím na tlačítko pluginu.

Určení cesty k editoru podpisu Určení cesty k editoru podpisu

Plugin vám ale poskytuje daleko více. Například můžete chtít podpis změnit – předtím jste ho vytvořili v nějakém editoru (přinejmenším textovém), ale nechcete kvůli drobné úpravě soubor s podpisem vyhledávat. Každopádně okno Nastavení podpisu, k němuž se dostanete po stisknutí tlačítka Změnit v okně Možnosti, nabízí tlačítko s ikonou tužky, které po kliknutí na něj umožňuje soubor s podpisem otevřít pro úpravy. Ten se samozřejmě otevře v nějakém editoru, přičemž cestu k němu je třeba vepsat do pole Editor na záložce Různé. Poté již můžete snadno podpisy upravovat.

Úprava podpisu v editoru Úprava podpisu v editoru

Poslední možností, kterou si ukážeme, je přiřazování adres příjemců k jednotlivým podpisům. Znamená to, že pokud mezi příjemci bude aspoň jedna určená adresa, použije se daný podpis. Tyto adresy lze konfigurovat opět v okně Nastavení podpisu; do pole e-mailová adresa napište příslušnou adresu a stiskněte tlačítko Přidat.

Určení příjemců, kterým bude automaticky vybrán konkrétní podpis Určení příjemců, kterým bude automaticky vybrán konkrétní podpis

Obdobně lze postupovat v případě diskusních skupin a e-mailových konferencí.

Nahoru

Příspěvky

Pluginy pro Thunderbird I. – vkládání podpisů
Guest 20. 12. 2016, 11:17:07
Odpovědět  Odkaz 
Super napad prinasat taketo info. Som zvedavy ako dopadne TB a kto prevezme jeho spravu v buducnosti.
Pluginy pro Thunderbird I. – vkládání podpisů
kamowski 21. 12. 2016, 12:10:22
Odpovědět  Odkaz 
pekné, ďakujem a teším sa na ďalší podobný článok :)
---
podpis v html formáte, vyfarbičkovaný, opusinkovaný, s fotečkami, si ľahko vytvoríte napr. vo writer-i z balíka LO alebo AOO :)
podpisy vytvorené v akomkoľvek formáte v externom editore si ukladajte najlepšie do jedného adresára a pridaním nejakého "emblému" si ho označte, nech si ho nevymažete !
alebo vo vlastnostiach zmeňte prístupové práva na "Len na čítanie", ....

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Patřím mezi hrdé uživatele a propagátory svobodného a open-source softwaru. Od roku 2009 píšu články pro OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Svobodný software uplatňujeme v redakci www.exospace.cz , v níž jsem šéfredaktorem. Redakce ExoSpace.cz podporuje redakce LinuxEXPRES.cz a OpenOffice.cz, jejichž dnes už bývalý šéfredaktor Lukáš Jelínek je naším čestným členem.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

Studium IT pro správce sítí nově i v kombinované formě

Na plzeňské Vyšší odborné škole zdravotnické, managementu a veřejnosprávních studií – vošplzeň.cz – zaznamenáváme dlouhodobý trend poptávky po odbornících v oblasti informačních technologií. Jelikož je v tomto oboru potřeba v souvislosti s neustálým vývojem nových technologií získávat nové znalosti, připravili jsme již od letošního školního roku 2018/2019 3letý vzdělávací program Systémový administrátor IT v kombinované (dálkové) formě.

Pokračování ...


Tiskárna Brno

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »