přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Doplňky pro Thunderbird IX. – potvrzení o doručení, hromadné stažení pošty

Axis Talk 2021

Doplňky pro Thunderbird IX. – potvrzení o doručení, hromadné stažení pošty

Thunderbird

V tomto krátkém článku se podíváme blíže na problematiku zasílání potvrzení o přečtení a doručení e-mailů i na možnost stáhnout všechny maily ve všech složkách jedním kliknutím. 


Potvrzení o doručení

Potvrzení o přečtení a potvrzení o doručení jsou dvě podobné funkcionality, ale je mezi nimi podstatný rozdíl. Vloží-li se do e-mailu žádost o potvrzení o doručení, odesílateli se zašle po doručení e-mailu adresátovi zpráva o doručení. V případě žádosti o potvrzení o přečtení se zpráva odešle až poté, co se e-mailová zpráva otevře (příp. je nutná interakce s uživatelem, který musí potvrzení potvrdit stisknutím příslušného tlačítka, čímž se odesílateli zašle potvrzovací e-mail).

V rámci jednoduchosti je v dalším textu žádost o potvrzení (doručení, přečtení) jednoduše nazývána jako potvrzení.

V Thunderbirdu lze zasílání potvrzení o přečtení určovat globálně i pro jednotlivé účty zvlášť. Globálně lze nastavovat potvrzení o přečtení v okně Předvolby z nabídky Úpravy. Zde na záložce Obecné stiskněte tlačítko Potvrzení o přečtení. Otevře se menší okno s několika přepínači a dalšími ovládacími prvky.

Tím úplně prvním je zaškrtávací pole Při odesílání zpráv vždy vyžadovat potvrzení o přečtení. Pokud jej zaškrtnete, budou se všem odeslaným e-mailům přidávat žádosti o potvrzení. V následující části okna určujete, co se stane s e-mailem, který jste od adresáta obdrželi jako potvrzení o přečtení; může skončit klasicky v doručené poště anebo může být automaticky přemístěn do složky odeslané pošty.

Globální nastavení potvrzení o přečtení Globální nastavení potvrzení o přečtení

Pro případ, že naopak vám dorazí e-mail s žádostí o potvrzení, můžete určit, jak má Thunderbird s žádostí naložit. Buď můžete potvrzení zcela odmítnout – zaškrtněte Nikdy neodeslat potvrzení o přečtení. Jsou ale i jiné možnosti; Thunderbird se vás může zeptat, co vy sami chcete s potvrzením udělat (tedy zda odpovědět či nikoliv). Na výběr je několik možností (viz obrázek nahoře), ke každé lze určit akci – neodesílat, vždy odesílat nebo se dotázat. Dotázání vypadá tak, že se v záhlaví zprávy zobrazí informační panel se dvěma tlačítky, které vám umožňují potvrzení o přečtení zaslat či jej ignorovat.

Informační panel e-mailu s potvrzením o přečtení Informační panel e-mailu s potvrzením o přečtení

Velmi podobně to funguje toto nastavení pro jednotlivé účty. Otevřete okno Úpravy | Nastavení účtu. Vyberte účet a na záložce Potvrzení o přečtení zkonfigurujte zasílání a přijímání potvrzení o přečtení. Můžete využít předdefinovaného globálního nastavení – toho, které je popsáno v předchozím odstavci. Pro jistotu se na něj můžete podívat po stisknutí tlačítka Globální nastavení. Chcete-li specifické nastavení pro daný účet, vyberte z přepínače stav Nastavit vlastní potvrzení o přečtení pro tento účet. Tím se zpřístupní i další pole, jež jsou prakticky totožná s globálním nastavením.

Nastavení potvrzení o přečtení pro jednotlivé účty Nastavení potvrzení o přečtení pro jednotlivé účty

A konečně lze potvrzení o přečtení zasílat i při psaní každého jednotlivého e-mailu. Konkrétně můžete využít nabídku Možnosti | Potvrzení o přečtení. Zde také na jediném místě v Thunderbirdu najdete možnost odeslat doručenku – Potvrzení o doručení.

Potvrzení o přečtení, odeslaná adresátem odesílateli Potvrzení o přečtení, odeslaná adresátem odesílateli

Potvrzení o přečtení by se snáze zasílalo, pokud by k němu bylo k dispozici nějaké tlačítko. To však existuje – nainstalujte si rozšíření Return Receipt Toolbar Button a po restartu Thunderbirdu budete mít v okně zprávy k dispozici tlačítko Potvrzení o přečtení. Pokud tomu tak není, klikněte pravým, tlačítkem na oblast tlačítkové lišty pravým tlačítkem myši a vyberte z nabídky Vlastní. Příslušné tlačítko můžete na tlačítkovou lištu poté přetáhnout.

Jak synchronizovat všechny složky naráz

Spravujete řadu e-mailových účtů a nechce se vám obnovovat každý zvlášť? Jistě, můžete využít klávesové zkratky [Shift + F5]. Můžete ale i v tomto případě využít dobrodiní jediného kliknutí. Nainstalujte si rozšíření Get All Mail Button Thunderbird a ušetříte si tak spoustu tahanic se sekretářkami a dalším nepřizpůsobivým personálem :-) Na liště v hlavním okně by se mělo objevit tlačítko Přijmout vše, pokud ne, přetáhněte ho způsobem popsaným výše.

Tlačítko Přijmout vše Tlačítko Přijmout vše

Poznámka šéfredaktora: Obnovit účty lze i bez uvedeného rozšíření, ale znamená to jeden klik navíc. Je třeba rozbalit seznam účtů rozbalovátkem vedle Přijmout zprávy a potom zvolit Přijmout všechny nové zprávy. Pouhý stisk tlačítka Přijmout zprávy synchronizuje jen aktuální účet!Nahoru

Příspěvky

Doplňky pro Thunderbird IX. – potvrzení o doručení, hromadné stažení pošty
andi 30. 03. 2017, 20:38:06
Odpovědět  Odkaz 
Od verzie mi tlačítko "Přijmout všechny nové zprávy" nereaguje a nestiahnu sa žiadne správy. Neviete v čom môže byť problém?
Zatiaľ zostávam pri verzii 38.7.2 kde to tlačítko ešte funguje. (Mám 10 účtov a manuálne sa prepínať na každý zvlášť a kontrolovať novú poštu sa mi ozaj nechce)
Doplňky pro Thunderbird IX. – potvrzení o doručení, hromadné stažení pošty
andi 30. 03. 2017, 20:38:49
Odpovědět  Odkaz 
Od verzie 45...
Doplňky pro Thunderbird IX. – potvrzení o doručení, hromadné stažení pošty
andi 30. 03. 2017, 20:40:03
Odpovědět  Odkaz 
Pridal som aj spomínané rozšírenie a nič, rovnaký výsledok - ani sa len nezačne kontrola účtov.
Doplňky pro Thunderbird IX. – potvrzení o doručení, hromadné stažení pošty
andi 30. 03. 2017, 22:13:49
Odpovědět  Odkaz 
už vyriešené, problém robili RSS kanály, odobraté a pridané nanovo, vše OK

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

Je možné nasadit aplikaci za jediný týden?

CiscoJestli jste někdy řešili nasazování aplikace, asi víte, že všechno odladit může být celkem zdlouhavá záležitost. Dokážete si představit, že na to máte jen týden? Že je to nemožné? Není! Jde to a ani to nemusí být příliš složité.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Jak bezpečné jsou bezpečnostní kamery? Nezmeškejte konferenci Axis Talk 2021

AxisÚtoky hackerů čím dál častěji míří na kamerové systémy. Jak se účinně bránit? I to bude tématem online konference společnosti Axis Communications, švédského světového leadera v bezpečnostních a smart city technologiích. Připojte se 20. a 21. dubna!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Axis Talk 2021