přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Doplňky pro Thunderbird XV. – optimalizátor Xpunge

VariCAD

Doplňky pro Thunderbird XV. – optimalizátor Xpunge

Thunderbird

Pokračujeme v přehledu tweakovacích doplňků pro Thunderbird. V tomto článku se podíváme na doplněk Xpunge, který slouží k čištění a optimalizaci složek v Thunderbirdu.


V předchozím článku jsme se podívali na plugin ThunderPlunger, s jehož pomocí lze efektivně odstraňovat nepotřebné soubory a adresáře a optimalizovat databázi. Podobným doplňkem je Xpunge, který však má trochu jiné možnosti a způsob ovládání. Podívejme se na ně.

Dva způsoby ovládání

Zásadním rozdílem je, že tento doplněk lze spustit pro vybraný účet nebo pro všechny účty naráz. Tyto režimy se nazývají Xpunge a MultiXpunge. Tomu odpovídají příslušné ikony, které lze mít v tlačítkové liště. Jednoduše klikněte do oblasti záhlaví pravým tlačítkem myši a vyberte položku Vlastní. V otevřeném okně vyberte jednu nebo obě ikony doplňku a přetáhněte je na tlačítkovou lištu.

Přehled dostupných ikon, mezi jinými i pro Xpunge a MultiXpunge Přehled dostupných ikon, mezi jinými i pro Xpunge a MultiXpunge

Další rozdíl spočívá v tom, že nastavení doplňku pro oba režimy lze provést pouze z nabídky Nástroje | Xpunge | Preferences, tedy již nikoliv kliknutím na nějaké tlačítko. V otevřeném okně lze konfigurovat možnosti obou režimů doplňku.

Okno je rozděleno na záložky podle režimů. Na první určíte operace, které se provedou po výběru tohoto režimu – stisknutím na tlačítko Xpunge. Vidíte, že lze vysypat koš, vyprázdnit složku se spamem a optimalizovat databázi. Podotýkáme, že daná operace se provede pouze na vybraném účtu.

Záložka Xpunge okna Xpunge Preferences Záložka Xpunge okna Xpunge Preferences

Zajímavější je možnost vícenásobné optimalizace; tu zřejmě budete využívat častěji. Konfiguraci tohoto režimu najdete na druhé záložce okna. V horní části vybíráte účty, na kterých se operace provede – můžete jednoduše vybrat všechny stisknutím Add All Trash pro vysypání koše a Add All Junk pro odstranění spamů. Anebo můžete u příslušných účtů zaškrtnout, co se má odstranit, ve sloupcích Trash a Junk.

Záložka MultiXpunge okna Xpunge Preferences Záložka MultiXpunge okna Xpunge Preferences

Ve spodní části okna vybíráte účty, které se mají optimalizovat, ale pozor – můžete vybrat jak celé účty (optimalizace proběhne na všech souborech v uživatelském profilu Thunderbirdu, příslušejících k vybranému účtu), tak na jednotlivých složkách. Složky vybíráte pomocí rozbalovací nabídky Choose Folder To Compact. V levém okně se pak zobrazuje přehled složek, resp. celých účtů, které budou optimalizovány. Klepnete-li na nějaký, můžete všechny odstranit stisknutím tlačítka Remove All, resp. odstranit jen vybraný stisknutím Remove Selected. Pokud odstraníte všechny složky, můžete jedním krokem všechny přidat – klepněte na roletku Choose Folder To Compact, tím se zaktivuje tlačítko Add All, pak stačí jen na něj kliknout.

Zřejmě budete chtít vysypat koš a spamy ze všech účtů a stejně tak optimalizovat všechny složky na všech účtech. Ale v případě, že budete mít nějaká kritická anebo nezkontrolovaná data, máte možnost výběru.

Časování

Další funkcí, kterou tento doplněk poskytuje, je možnost načasovat příslušné akce. Je to pravděpodobně zbytečná funkce pro domácí uživatele, ale v případě, že používáte Thunderbird například ve firemním prostředí a velikost datových souborů se pohybuje v desítkách GB, může být tato funkce užitečná.

Počáteční konfigurace na záložce Timer odpovídá předchozí – ale nenechte se zmást, časování je další funkce, která je jen podobná MultiXpunge. V podstatě je to MultiXpunge s možností časování (MultiXpunge aktivujete ručně). Můžete tak nastavit, že se má Xpunge spustit X minut po startu Thunderbirdu (Xpunge automatically after startup) , případně s jakou periodou (every X minutes after that). Vyplníte-li v nějakém poli 0, daná operace neproběhne.

Záložka Timer okna Xpunge Preferences s možností naplánování akce Záložka Timer okna Xpunge Preferences s možností naplánování akce

Dále lze Timer spouštět automaticky v určitý čas. K tomu slouží číselník Xpunge automatically every day at. V číselníku pak vyberte čas, kdy má dojít ke spuštění Xpunge.

Jako poslední pole zde je Enable the timer only on the first window. Funkci tohoto pole se nám však nepodařilo dopátrat. Máte-li tip, k čemu slouží, dejte prosím vědět v komentářích.

Poslední záložka okna Xpunge Preferences Poslední záložka okna Xpunge Preferences

Poslední záložka Settings obsahuje již jen dvě pole, která vám umožňují zobrazit varování před každým spuštěním Xpunge, a to jak v režimu Xpunge, tak MultiXpunge. Je vhodné ponechat tato pole aktivní, může se totiž stát, že Xpunge spustíte omylem, a nenávratně tak přijdete o cenná data – například protože jste předtím nezkontrolovali spamovou složku, zda obsahuje skutečně jen spamy.

Upozornění před spuštěním MultiXpunge Upozornění před spuštěním MultiXpungeNahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních sítí těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft