přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 3.28: bez ikon na ploše

GNOME 3.28: bez ikon na ploše

gnome.png

Nejnovější vydání GNOME má zvláštní kódové označení – Chongqing. Nejedná se ale o nic jiného než místo konání poslední konference GNOME.Asia. Po funkční stránce nepřináší žádné převratné změny, takže největší pozornost na sebe strhlo odstranění možnosti mít na ploše ikony. Nicméně i toto vydání nabízí řadu menších vylepšení, které uživatelům usnadňují a zpříjemňují život. Pojďme se na ně podívat.


GNOME Shell

Samotné rozhraní GNOME se stabilizovalo a už několik vydání po sobě neprochází zásadními změnami. Minule došlo k zpřehlednění výsledků hledání, nyní jsou změny ještě menší. Kromě oprav chyb jde jen o přepracovanou softwarovou klávesnici, která na dotykovém displeji funguje opravdu pěkně. Objeví se, když kliknete do textového pole, nepřekrývá ho atd.

Flatpak

Flatpak sice není přímo součástí GNOME, ale je s ním velmi úzce spojený jak technologiemi, tak lidmi. Stal se důležitým distribučním kanálem GNOME a díky integraci do Builderu také výrazně zjednodušil proces, jak se zapojit do vývoje.

Vývojem prošel také centralizovaný repozitář Flatpaku – Flathub. Od posledního vydání se počet dostupných aplikací zvýšil na více než dvojnásobek a nyní je jich už více než 200. Přibyly např. LibreOffice, Android Studio, Kdenlive, Krita, PyCharm, Skype, Slack, Visual Studio Code a další. Některé distribuce mají Flathub přidaný ve výchozí instalaci, např. Linux Mint.

Nastavení

Minulé vydání přineslo zcela přepracované rozhraní systémových nastavení. V tomto vydání se kromě úprav a drobných vylepšení nic nezměnilo. Co ale stojí za pozornost, je několik změn ve výchozích volbách. GNOME tak například nyní bude uspávat počítač po 20 minutách nečinnosti, aby vyhovělo regulacím, které se řídí certifikací Energy Star (více jsem o tom napsal na mojefedora.cz). Další významnou změnou je jiné chování simulace myši na touchpadu. Dříve se používala metoda softwarových kláves známá z Windows. Pokud jste chtěli udělat pravý klik myši, klepli jste do pravé části touchpadu. Nyní se přešlo na metodu gest známou z macOS a pravý klik uděláte klepnutím dvěma prsty. Těžko říct, který z těchto dvou způsobů je lepší. Zatím jsem si na ten nový úplně nezvykl, ale dávám tomu nějaký čas. Dobrá zpráva je, že původní možnost nezmizí a mezi oběma způsoby můžete přepínat ve Tweak Toolu.

Jednou z oznámených novinek je i lepší podpora pro Thunderbolt. Když jsem si loni pořídil notebook s rozhraním Thunderbolt, zjistil jsem, že Linux neumí pracovat s bezpečnostními úrovněmi pro toho rozhraní. Ty jsou potřeba, protože zařízení připojená přes Thunderbolt mohou mít přístup přes PCIExpress, tedy přímo do paměti. Jedná se tak o velké bezpečnostní riziko. Do kernelu sice Intel podporu přidal, ale bylo potřeba zajistit podporu také v userspace, něco, co bude monitorovat připojená zařízení a umožňovat uživateli je povolovat.

Krátce na to jsme se od některých výrobců notebooků dozvěděli, že velmi brzo ve svých BIOSech zakážou bezpečnostní úroveň „žádná“, což byl jediný způsob, jak mohla zařízení připojená přes Thunderbolt v Linuxu fungovat. Z toho důvodu jsme začali pracovat na démonu Bolt, který monitoruje připojená zařízení a dává vědět uživateli a následně provádí příslušná nastavení v kernelu. Je integrovaný do GNOME Shellu a v Nastaveních přibyl nový modul pro Thunderbolt. Bohužel integrace do desktopu na poslední chvíli zmeškala termín pro vydání 3.28 a součástí vydání není, i když ji oficiální poznámky k vydání mylně zmiňují. Bude k dispozici uživatelům Fedory 28 jako downstreamový patch a dostane se do vydání 3.30.

Zcela nový Cantarell

GNOME už mnoho let používá jako výchozí písmo Cantarell. Dříve mělo toto písmo hodně problémů a neposkytovalo optimální výsledky. V posledních letech prošlo několika vylepšeními a rozšířeními pokrytí znaků. Tentokrát je ale Cantarell přepracovaný prakticky od podlahy a výsledkem je opravdu viditelné zlepšení podoby a čitelnosti. Přibyly také dvě nové tloušťky – tenké a extra tučné. Osobně to považuji za možná nejlepší novinku, kterou GNOME 3.28 přineslo. Stinnou stránkou kompletního přepracování je to, že pokrytí znaků je opět nižší. To je ale našince příliš trápit nemusí. Má to totiž dopad především na uživatele používající jazyky s jiným písmem než latinkou.

Aplikace

Nautilus

Největší pozdvižení v tomto vydání způsobil správce souborů Nautilus. Z historických důvodů do něj totiž bylo zabudované zobrazování ikon na ploše. Ty už se sice v GNOME sedm let ve výchozím stavu nepoužívají, ale stále je bylo možno zapnout. To se nyní změnilo a ač se snažil Carlos Soriano, správce Nautilu, změnu co nejlépe komunikovat, neobešla se bez negativních reakcí. Jelikož Carlos pracuje v mém týmu, mám do celé situace docela dobrý vhled:

Nautilus se vyvíjí od roku 1999 a nese si s sebou množství starého kódu, který limituje jeho další rozvoj. Patří mezi něj i ikony na ploše. Když Carlos přes třemi a půl lety Nautilus přebíral, bylo mu hned jasné, že tato část se musí odstranit, aby se mohl Nautilus dál rozvíjet a odstranily se chronické problémy jako např. zamrzání rozhraní při náročných vyhledáváních. Tři roky informoval o tom, že k tomuto odstranění dojde, ale o samotný kód, který se stará o ikony na ploše nikdo nejevil zájem, byl roky zcela bez údržby a také nikdo nepracoval na nějaké náhradě. Nakonec se tedy po několika letech rozhodl k odstranění této části a společně s tím napsal prototyp rozšíření pro GNOME Shell, který měl ostatním ukázat, jak by se to dalo implementovat mimo Nautilus.

Teprve nyní se ale ti, kteří ikony na ploše stále používali, probudili a to už bylo trochu pozdě. Carlos tedy doporučuje distribucím, které ikony používají, zůstat dočasně u verze 3.26 (to udělalo třeba Ubuntu), a uživatelům nainstalovat a začít používat na ikony Nemo, což je fork Nautilu v projektu Cinnamon. Ten má sice neduhy starého Nautilu, ale vzhledem k tomu, že Cinnamon ikony na ploše používá, se zrovna této části věnovali a Nemo je tak v tomto směru dokonce pokročilejší, než byl Nautilus. A těm, kteří chtějí používat ikony na ploše v rámci GNOME i v budoucnu, doporučuje převzít jeho prototyp rozšíření a dotáhnout ho do konce.

Odstranění podpory pro ikony na ploše vývojářům rozvázalo ruce a pod povrchem došlo k největšímu množství změn za mnoho vydání. Většina z nich ale zatím pouze připravuje půdu pro budoucí nové vlastnosti. Největší viditelnou změnou tohoto vydání je možnost přidávat soubory mezi oblíbené.

Využití

Zcela novou aplikací, která se do tohoto vydání dostala jako technologická ukázka, je Usage, který se podle všeho bude překládat jako Využití. V budoucnu by měl nahradit System Monitor na pozici nástroje pro sledování využití systémových prostředků. Vývoj System Monitoru ale nekončí. Měl by se zaměřit na pokročilejší uživatele.

Na Usage pracuje Petr Štětka v rámci internshipu v brněnském Red Hatu. V posledních měsících se ale kolem aplikace vytvořila komunita několika vývojářů. V úvodní verzi v něm můžete sledovat využití procesoru, paměti a disku. Pracuje se na sledování síťového provozu a v plánu je také sledování spotřeby podle aplikací. Tuto funkcionalitu ale blokuje to, že momentálně neexistuje v Linuxu žádný nástroj, který by dokázal spotřebu energie takto sledovat. PowerTOP už není několik let vyvíjený a u nejnovějších generací chipsetů od Intelu neposkytuje spolehlivé výsledky.

V plánu je taky démon, který by běžel na pozadí a sbíral data pro dlouhodobé statistiky. Usage by vám pak mohl říct, kolik která aplikace za poslední měsíc stáhla dat z Internetu nebo jakou měla průměrnou spotřebu paměti.

Přehled o využití paměti Přehled o využití paměti

Fotky

Aplikace Fotky se v tomto vydání dočkala důležité funkce: umí importovat obrázky z SD a flash karet. Sice dnes už většina uživatelů fotí mobilem a fotky do počítače dostává jinými způsoby, stále se najdou takoví, kteří používají digitální fotoaparát a obrázky potom do počítače kopírují přímo z připojeného fotoaparátu nebo přes čtečku karet. I s nimi Fotky už počítají a pro mnoho distribucí to byla poslední bariéra pro zvolení Fotek jako výchozí aplikace na správu obrázků. Výchozí budou třeba ve Fedoře 28, kde nahradí letitý Shotwell.

Kromě toho Fotky přidávají také možnosti úprav. Nyní vám dovolují zesvětlovat stíny a naopak ztmavovat přesvětlené části fotek. Používají na to stejný algoritmus jako Darktable.

Úprava stínů ve Fotkách Úprava stínů ve Fotkách

Boxy

Velkého množství novinek se dočkal nástroj na desktopovou virtualizaci Boxy. Fedora 27 nabídla možnost stáhnout a nainstalovat Red Hat Enterprise Linux přímo z Boxů a ostatním se to natolik líbilo, že se to rozšířilo i na další distribuce. Nyní za vás Boxy stáhnou třeba Debian, Fedoru, openSUSE, Ubuntu, FreeBSD a další.

Přibyla také možnost kopírovat soubory z hostitele do hosta pomocí přetažení. Všechny kopírovací transakce mezi systémy pak dostaly stejný indikátor progresu, jako má Nautilus.

Nabídka distribucí ke stažení Nabídka distribucí ke stažení

Kalendář

Zajímavou novinkou je zobrazení předpovědi na následující tři dny přímo v kalendáři. Opraveno bylo také několik úniků paměti. Nicméně Kalendář je velmi náročný na paměť i nyní. I když běží na pozadí, zabírá mi v paměti skoro 300 MB. V paměti běží, protože chce posílat připomínky událostí. Používá přitom jako backend evolution-data-server, který má pro toto vlastní mechanismy, takže na většině systémů běží Kalendář v paměti úplně zbytečně. Jinak ale musím uznat, že se vyvíjí ve velmi zajímavou a vzhledově atraktivní kalendářovou aplikaci.

Předpověď počasí v kalendáři Předpověď počasí v kalendáři

Úkoly

Má nové, přehlednější zobrazení seznamu úkolů. Byla vylepšená podpora pro služby Todoist a Todo.txt, i když podle autora je na ní stále potřeba zvláště u druhé jmenované služby, kde ještě nejsou podporovány podúkoly. Opravila se také chyba s ECalClientView, která způsobovala velké problémy se vzdálenými zdroji, jako je například Nextcloud.

Přehlednější seznam úkolů Přehlednější seznam úkolů

Builder

Vývojové prostředí pro GNOME se opět dočkalo velkého množství novinek. Strom souborů v levém panelu je nyní aktualizovaný v reálném čase, takže se změny projevují ihned. Navíc je možné soubory přetahovat myší a ihned vidět, které se změnily díky informacím z Gitu.

Zlepšila se také podpora Flatpaku. Jsou podporovaná rozšíření SDK běhových prostředí a oficiální flatpak Builderu nově obsahuje flatpak-builder. Na Flatpaku je ostatně v Builderu postavené celé vývojářské workflow a začít přispívat do GNOME je díky tomu pro nováčky výrazně jednodušší. Na úvodní obrazovce nyní naleznou ikony sedmi aplikací vhodných pro začátečníky. Kliknutím na jednu z nich se stáhnou zdrojové kódy projektu a také SDK a běhové prostředí pro Flatpak, které je nutné k sestavení aplikace.

Mezi vybráním aplikace a jejím spuštěním s vámi provedenou drobnou změnou tak může být jen několik minut. GNOME by v tom, jak jednoduše lze připravit prostředí pro vývoj, mohlo jít ostatním open-source projektům příkladem. Ověřili jsme si to i na GNOME hackatonu v Brně, kde v minulých letech účastníkům trvala příprava prostředí i několik hodin. Letos to trvalo nepoměrně kratší dobu.

Úvodní obrazovka s doporučovanými projekty Úvodní obrazovka s doporučovanými projekty

Ostatní

  • Prohlížeč Web podporuje Google Safe Browsing a blokuje škodlivé weby.
  • Kontakty podporují přidávání kontaktů mezi oblíbené.
  • Evolution má modernější zobrazení událostí v kalendáři.
  • Hudba podporuje organizaci playlistů přetahováním a získala kompletní podporu pro monitory s vysokým rozlišením.

Lokalizace

V lokalizaci se toho od minulé verze mnoho nezměnilo. GNOME 3.28 je přeloženo alespoň z 80 % do 38 jazyků, což je oproti minulému vydání zlepšení o 2 jazyky. Patří mezi ně i čeština a slovenština. Čeština je opět na 100 % v případě uživatelského rozhraní a na 98 % v případě dokumentace (chybí pouze překlady licencí a část dokumentace k GTK+). Za pozornost stojí, že český překladatelský tým po 10 letech vyměnil koordinátora. Novým koordinátorem je Marek Černocký, který byl posledních několik let zdaleka nejaktivnějším překladatelem a už delší dobu měl práva k zařazování překladů.

Slovenština si opět mírně pohoršila. Uživatelské rozhraní je přeloženo z 97 %. Dokumentace zůstává na 1 %, tedy prakticky nepřeložená.

Na co se těšit

Jak už jsem zmínil v článku do podzimního vydání 3.30 se určitě dostane vylepšená podpora pro Thunderbolt, která jen těsně nestihla současné vydání.

Plánují se také vylepšení pro tiling oken (jednoduché roztažení a seřazení vedle sebe). Nicméně tato věc už byla oznamovaná pro příští vydání několikrát a pořád nebyla zařazená, takže bych na nic moc nevsázel.

Jednou z iniciativ v poslední době je snižování paměťové náročnosti. Paměťové nároky GNOME se za posledních několik let dost zvedaly a některé komponenty se chovají vyloženě nehospodárně. Pro uživatele s průměrnou velikostí RAM to nepředstavuje zásadní problém, ale GNOME nechce zapomínat ani na ty, kteří mají stále třeba 2 GB.

Vývojáři Nautilu plánují lepší podporu poskytovatelů cloudových úložišť a také experimentální port na GTK+ 4.

Nahoru

Příspěvky

GNOME 3.28: bez ikon na ploše
Lubomír Čevela 26. 03. 2018, 14:38:41
Odpovědět  Odkaz 
Mám vyzkoušeno, že většina běžných uživatelů očekává ikony na ploše, pomocí nichž budou spouštět několik svých oblíbených programů. Když jim tuto možnost autoři desktopového prostředí nedají, jednoduše půjdou jinam.

Uvědomme si setrvačnost uživatelů, kteří do značné míry trvají na tom, co se kdysi naučili používat. Je dobré si uvědomit, proč Microsoft pohořel s odstraněním nabídky Start a Canonical neprotlačil Unity jako nejpoužívanější desktopové prostředí. Proto se bude velmi dobře dařit prostředím XFCE a LXDE, potažmo LXQT, které uživatele nenutí zásadně měnit své zvyklosti. GNOME se bohužel z toho kurzu už od příchodu verze 3 čím dál víc odchyluje. Kdo nevěří, nechť si položí otázku o důvodu popularity distribuce Linux Mint.
Re: GNOME 3.28: bez ikon na ploše
Jirka 26. 03. 2018, 14:49:46
Odpovědět  Odkaz 
Pane Čevelo, naprostý souhlas. Jenže vyznavačů úchylného "pokrok nezastavíš" je stále dostatek, přičemž oni si pod tím pokrokem představují jakkoliv šílený nápad...
Re: Re: GNOME 3.28: bez ikon na ploše
Jirka 26. 03. 2018, 14:56:27
Odpovědět  Odkaz 
Ještě bych dodal, že právě kvůli jisté konzistentnosti prostředí jsem si už kdysi dávno vybral KDE a setrvávám u něj.

I když i tam (přinejmenším od Plasmy 5, možná 4) je dnes řada věcí "na hlavu"... Například dodnes nevím, kterého blba poprvé napadly monochromatické ikony.

Možná, že to nebylo v KDE a dokonce ani v Linuxu jako takovém, nicméně za jednorázový postup či přímo nástroj umožňující jejich hromadnou likvidaci jak v systému, tak v aplikacích bych snad i zaplatil...
Jiří Eischmann Re: GNOME 3.28: bez ikon na ploše
Jiří Eischmann 26. 03. 2018, 15:45:30
Odpovědět  Odkaz 
Zrovna s tím spouštěním aplikací nejsou dle mých zkušeností u BFU problémy. Řeknu jim: stiskni klávesu Windows a nalevo se ti objeví panel s tvými programy. Pokud někdo chce, aby ten panel měl pořád na očích, nainstaluji mu rozšíření DashtoDock. A nikdo z nich si mi nestěžoval, že by s tím měl problém.
Co některým vadí je, že si nemůžou na plochu dávat soubory, s kterými momentálně pracují.

Jinak já osobně bych se vyvaroval soudů o tom, na co jsou uživatelé zvyklí. Soudíte to podle naší generace, která odrostla na Windows, a ti konzervativní nesou jakékoliv deviace od jejich designu těžce. Nicméně tady vyrůstají další generace, které už nejsou obklopené jedním systémem a jedním rozhraním, ale různými systémy v různých form factorech. Ti nejenže nejsou fixovaní na rozhraní Windows, ale jsou výrazně flexibilnější, co se týče zvykání si na nové rozhraní.

Rozložení prvků opravdu není to primární, co nové uživatele Linuxu trápí. A když se s nimi bavím a že vzhledem ke svému povolání se bavím s hodně takovými uživateli, tak si prakticky nikdo nestěžuje na to, že rozhraní nemá task bar nebo ikony na ploše. Řeší podstatnější problémy jako "Fungují na Linuxu aplikace, které potřebuji?", "Funguje to s mým hardwarem?", "Nerozbije se mi to při příštím updatu/upgradu?", "Přehraje mi to moje seriály/hudbu?".

Tím posledním problémem bych chtěl navázat na tu zmiňovanou popularitu Linux Mintu. Výrazně častěji od jeho uživatelů slyším, že jej začali používat, protože má předinstalovanou multimediální podporu, než že je to kvůli tomu, že rozhraní je podobné Windows. "Mint jsem nainstaloval a přehraje mi to všechno, aniž bych musel cokoliv doinstalovávat". Ostatně Cinnamon nebo MATE si můžou uživatelé nainstalovat i na jiných distribucích či si přímo stáhnout ISO s tímto prostředím, tak proč zrovna kvůli tomuto utíkat k Mintu?
Mimochodem i ta popularita Mintu je dost relativní. Podle věrohodných statistik a průzkumů trhu, které máme k dispozici, ne podle prokliků na jedné stránce (Distrowatch) má třeba takové Ubuntu, které už roky používá prostředí výrazně odlišné od Windows, násobně víc uživatelů než Mint.
GNOME 3.28: bez ikon na ploše
nini 27. 03. 2018, 07:53:49
Odpovědět  Odkaz 
Mám pocit, že v Gnome nedokáží poznat, co je důležité.

Největší problém Gnome je memory leak, ten se už táhne několik verzí a stále není vyřešen. Funkcemi nabité KDE žere díky tomu výrazně méně paměti. Testoval jsem to na několika distribucích na čistých instalacích systému.

Rovněž je podivné, že pro takovou samozřejmost, jako je sledování filmu, se musí stahovat doplněk caffeine, jinak se vám počítač sám uspí, i když film ještě běží.
Pokud se toto stane novému uživateli, tak může zabrat poměrně dost času, než najde řešení. A spoustu jich to může odradit. A budou si o tvůrcích myslet cosi nepěkného.
Jiří Eischmann Re: GNOME 3.28: bez ikon na ploše
Jiří Eischmann 27. 03. 2018, 14:22:48
Odpovědět  Odkaz 
Neřekl bych, že vývojáři nedokáží poznat, co je důležité. Ten bug s vyšším využíváním paměti GNOME Shellu rozhodně není neprioritní, ale taky odhalení jeho příčiny není něco, na co člověk přijde hned a za večer opraví.

Také je nutné říct, že to není nějaký kritický memory leak. Mně GNOME Shell nyní po několika hodinách běhu zabírá v paměti necelých 300 MB, což vzhledem k průměrné paměti, která se dnes do počítačů dává, není nic drastického. To ale neznamená, že ta spotřeba nemůže být menší.

Přímé srovnání s KDE Plasma dává smysl, když se porovná, co konkrétně za funkce základní instalace nabízí. To, že KDE Plasma má více možností nastavení, ještě neznamená, že má i více funkcí. GNOME Shell třeba umožňuje okamžité vyhledávání mezi nenainstalovanými aplikacemi, ale to znamená běh gnome-software a packagekitu na pozadí a to je hned přes 100 MB. Stejně tak na pozadí běží plnohodnotný groupwarový backend, který se stará o kalendář, upomínky událostí,... gnome-documents, které umožňují rychlé vyhledávání v dokumentech atd. Desktop dnes není prostá správa oken a vykreslování pár panelů, ale celá aplikační vrstva s hromadou funkcionality, která člověku usnadňuje život. Samozřejmě většina z toho jde vypnout, pokud to člověk nepotřebuje a chce šetřit paměť.

U jaké aplikace se vám desktop uspal při přehrávání filmu? Rozhodně to nebylo výchozí GNOME Videos. Toto není zodpovědnost desktopového prostředí. Aplikace můžou použít standardní, na konkrétním prostředí nezávislé API, kterým můžou uspání pozastavit. Chová se tak drtivá většina hudebních a video přehrávačů pro Linux. Poslední problém, který s uspáváním během přehrávání pamatuji, byl u Flashe.
GNOME 3.28: bez ikon na ploše
Nemo 5. 04. 2018, 06:17:41
Odpovědět  Odkaz 
Hlavně jestli už půjde přepínat klávesnice bez ztráty focusu :-( To je nejhorší bug Gnome už několik let :-(
GNOME 3.28: bez ikon na ploše
Pepyczech 9. 05. 2018, 17:42:22
Odpovědět  Odkaz 
Fedoru používám "odjakživa" tedy asi od verze 5. Používám v práci Fedoru 17 pro správu všech našich serverů (je jich asi tak 90). Jak se vyvíjí GNOME, tak stále "nám něco berou". Očesaná možnost různých nastavení mě štvala tak, že jsem hledal jiné prostředí, bohužel žádné jiné mě neoslovilo. V práci zůstávám u F17. Doma mám nyní 2x Fedoru 28 a musím říct, že odstranění ikon z plochy mě naštvalo "velmi". Představte si, že máte doma stůl (Desktop) a na něj si nesmíte nic odložit. To je přece na hlavu, ne? Obešel jsem to prozatím pomocí Nemo (nemo-desktop). Na něm mě zaše štve, že občas potřebuji být root i v gnome a to nemo sice umožňuje, ale nemo-desktop ne. Prostě vývojáři GNOME mě s....

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz