Na první pohled stejné
Když si nainstalujete KDE 4.6 v podstatě do kterékoli distribuce, uvidíte na první pohled zhruba totéž jako u starší verze 4.5. Konkrétní vzhled je samozřejmě záležitostí té které distribuce, jejího nastavení a sady instalovaných balíčků. Obecně lze však říci, že zde k žádné významné změně nedošlo, byť například ikony Oxygen byly mírně upraveny.
Ve jménu aktivit
Tzv. Aktivity se dočkaly určitého oživení již ve verzi 4.5, ovšem vývojáři se rozhodli podstatně posílit jejich význam. Funguje to tak, že každá z aktivit reprezentuje skupinu aplikací, způsob jejich zobrazování a vzhled plochy (samozřejmě včetně widgetů). Například lze mít jednu aktivitu pro práci a jinou pro zábavu. Aplikace v určité aktivitě lze zastavit a později zase spustit.
V KDE 4.6 jsou ale Aktivity opět o něco dál. Lze se k nim rychle dostat přes kontextovou nabídku plochy (nebo samozřejmě také přes tlačítko v jejím rohu). Při přidávání nové aktivity lze vyjít ze šablon (jsou k dispozici čtyři výchozí, další lze stáhnout nebo ručně doinstalovat), začít s prázdnou plochou nebo naklonovat existující aktivitu.
Aktivita podle šablony Search and Launch
Na snímku této aktivity mimochodem vidíte také nově přidanou tapetu „Horos“. Aktivity lze přejmenovávat a měnit jejich ikonu.
Nové možnosti plochy
S Aktivitami souvisí i další novinky v Plasmě, a to nové možnosti pracovní plochy. Kromě klasické plochy, pohledu na složku a „novinového“ zobrazení jsou k dispozici i další způsoby zobrazení plochy. První z nich je seskupovací plocha (Grouping Desktop), která umožňuje vytvářet skupiny widgetů.
Skupin existuje více druhů. Na obrázku jsou vidět dva druhy, a to konkrétně mřížková a kartová skupina. Z názvů i z obrázku už musí být každému jasné, jak tyto skupiny fungují. Hlavní výhodou je, že se widgety soustředí na jedno místo a lze s nimi manipulovat (měnit pozici a rozměry) společně. Kromě skupin na ploše existuje ještě seskupovací panel, ten se ale od „obyčejného“ panelu liší pouze způsobem uspořádávání widgetů.
Další dostupnou pracovní plochou je plocha mřížková (Grid Desktop; pozor, neplést s pojmem Desktop Grid, což je zobrazení virtuálních ploch v mřížce!). Mřížková plocha umožňuje automatické zarovnávání widgetů do mřížky o nastavitelných rozměrech. Opět to může posloužit k usnadnění manipulace s widgety – vhodné zejména pro toho, kdo má rád přehledně uspořádanou plochu.
Jak vidíte na obrázku, i u mřížkové plochy lze používat skupiny widgetů. Rozdíl je však ten, že i skupiny podléhají uspořádání do mřížky, stejně jako samostatné widgety. Hrubost mřížky lze nastavovat symboly plus a minus, které se objeví po najetí ke hraně plochy. Mohlo by se zdát, že používat obyčejnou (nemřížkovou) plochu může být úplně zbytečné. Ať si na to každý udělá názor sám, nejdřív si ale může zkusit přidat na mřížkovou plochu například widget „Poskakující míč“.
Plasma bohužel zůstává i nadále (přinejmenším to tak působilo při testování RC verzí) tou nejméně stabilní součástí KDE. Pády při úpravách desktopu nejsou ničím ojedinělým, což je docela nepříjemné. Ještě nepříjemnější je, že se při nich desktop může dostat do nedefinovaného stavu, který je někde na půl cesty mezi stavem původním (před akcí, která způsobila pád) a požadovaným.
Dolphin – filtry souborů
Další významná změna se odehrála v souborovém správci Dolphin. Novou funkcí jsou filtry pro vyhledávání souborů – též se to označuje jako faceted browsing nebo faceted search. Soubory lze filtrovat (vyhledávat) podle různých kritérií, například typu, času, hodnocení nebo značek.
Vyhledávat lze samozřejmě také podle názvu nebo obsahu. Nově však platí, že Dolphin prohledává podle obsahu i ty soubory, které nejsou indexovány systémem Nepomuk. V Dolphinu přibyl také plugin pro git, ve sloupcovém zobrazení lze sloupcům nastavovat šířku a bylo vylepšeno hromadné přejmenovávání souborů (v čísle mohou být úvodní nuly).
Již zmíněný vyhledávací systém Nepomuk umožňuje nyní zálohování své databáze, a to jak ručně, tak i automaticky (s tím, že udržuje určený počet záloh).
Konfigurace zálohování v systému Nepomuk
Optimalizace KWin
KWin nyní funguje rychleji, a to díky změnám, které se odehrály v jeho implementaci. Dřívější konverze objektů QPixmap a QImage jsou již minulostí, textury a geometrie se ukládají do cache a používá se mechanismus TFP. Významný přínos má také eliminace překreslování celé obrazovky, ke které dříve docházelo u některých efektů, které přitom měnily jen malou část plochy. Podrobnější popis optimalizací najdete v blogpostu Martina Gräßlina.
Editor Kate
Editor Kate nepatří k aplikacím, na které se často soustřeďuje pozornost uživatelů. To však neznamená, že by se nevyvíjel směrem k novým funkcím. Těch v KDE 4.6 přibyla hned celá řada. Jednou z nich je stromový pohled na otevřené soubory, který lze zvolit místo obyčejného seznamu souborů.
Kate se stromovým pohledem na otevřené soubory
Mezi další novinky v tomto programu patří možnost obnovy dat po pádu (změny v souborech se ukládají samostatně jako v řadě jiných podobných programů) nebo nové pluginy (pro SQL dotazy – KateSQL, pro debugger GDB, pro zvýrazňování syntaxe).
Průvodce KateSQL pro připojení k databázi
Amarok
Multimediální přehrávač Amarok je v KDE 4.6 obsažen ve verzi 2.4. Není až tak úplně integrální součástí prostředí samotného a jeho nová verze vyšla již 15. ledna 2011, nicméně stojí za to zmínit, co nám jeho tvůrci připravili.
Amarok nyní umí konvertovat data při ukládání do místní sbírky médií, odebírané podcasty lze exportovat do OPML, program získává informace z Wikipedie ve všech jazycích (s vyhledávání podle priorit jazyků), podporuje UPnP pro detekci zařízení v síti a přehrávání z nich, umí zobrazovat mapu a kalendář pro události, stahovat a zobrazovat tabulaturu pro kytaru a baskytaru atd. Je toho zkrátka mnoho.
Další programy
Mnoho změn můžeme najít v různých dalších programech příslušejících ke KDE. Například zeměpisný program Marble toho umí nyní výrazně více než dříve. Nejvíce nových funkcí se týká navigace. Program umí nejen hledat trasy podle zadání (viz obrázek) a navigovat bod po bodu, ale umí také trasy ukládat, načítat a importovat z formátu KML, podporuje záložky pro body na mapě atd.
Nalezená trasa v programu Marble
Dalším programem, který doznal významné změny, je KStars (virtuální planetárium). Nejdůležitější je implementace vykreslování pomocí OpenGL, přepracována však byla i interní databáze.
Jedoucí vlak
Novinek je opět pořádný kopec, jak navenek, tak uvnitř KDE. Oproti původním plánům chybí kdepim 4.6, a to především kvůli nedostatečné stabilitě. Je však lepší, když bude nová verze o něco později, než aby se do KDE 4.6 dostal příliš syrový, nedostatečně otestovaný a odladěný kód, který by působil více škody než užitku, případně aby se kvůli jedné části zdrželo vydání nové verze celého prostředí.
Je samozřejmě věcí k zamyšlení, zda by nestálo za to ubrat v tempu přidávání nových věcí a místo toho pořádně dotáhnout ty, které už v KDE a jeho součástech jsou. Mnoho uživatelů si na přetrvávající chyby a nedodělky v KDE dlouhodobě stěžuje, aniž by to mělo znatelné dopady na způsob vývoje a vydávání nových verzí. Na druhou stranu, s každou novou verzí je těchto chyb méně, takže je vcelku možné, že než přijde opět nějaká nová skutečně přelomová verze, KDE se zcela „usadí“ a stabilizuje.