přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, KDE4: Představujeme plasmoidy

KDE4: Představujeme plasmoidy

kde.png

Plasmoidy jsou prvky, které si můžete umístit na panely a na plochu. Jsou to v drtivé většině malé programy, miniaplikace, které vykonávají jednu činnost - zobrazují informace, spouštějí program nebo jinak pomáhají v ovládání prostředí a počítače. Představíme si téměř všechny, které jsou pro KDE4 dostupné.


Plasmoidům se také říká widgety. Spouštějí se z dialogového okna, to si zobrazíte z kontextové nabídky plochy, kterou nejprve musíte odemknout - vysvětlení je v prvním dílu Úvod do KDE4: pracovní plocha a Plasma. Widget můžete na plochu či panel z tohoto okna také přetáhnout myší a umístit tak na přesně požadované místo.

Velká nabídka plasmoidů je přirozenou součástí KDE4. Nicméně vyplatí se použít správce softwaru a vyhledat v něm další balíčky s výrazem "plasma" v názvu. Nezajímají vás devel nebo debug verze, ale i tak tam naleznete množství dalších zajímavých programů, které někdo vytvořil - autorem je tedy tzv. třetí strana, nezávislí vývojáři.

Jako widgety lze použít také témata SuperKaramby, Google Gadgets a další programy. Ani na ty nezapomeneme - ale až někdy příště...

Okno pro přidávání plasmoidů

Nejprve se ale vydejme na prohlídku těch plasmoidů, které jsou součástí pracovního prostředí KDE4 hned po instalaci - použité obrázky jsou z vývojové verze Mandriva Linuxu 2009.1. Postupuji podle seznamu plasmoidů, který je zobrazen v okně (býval abecedně, ale někde kolem verze 4.2 se změnil a jeho pořadí mi není zcela jasné).

Okno má ve své horní části kombinovaný seznam, v němž jsou dostupné filtry widgetů. Lze tedy omezit výpis, který je velmi dlouhý, na méně položek. Pokud pomineme první položku pro všechny (tedy bez omezení), jsou to oblíbené, dříve použité a právě spuštěné. Oblíbený widget se označuje kliknutím na hvězdičku v seznamu. Stejným způsobem se také ze skupiny oblíbených vyjme, hvězdička se zobrazuje s tlačítkem minus. Další ikonou v položce je malé "i", které zobrazí informační okno. Obvykle toho moc neřekne, ale je tam kontakt na překladatele a alespoň základní informace o tom, co má widget vlastně umět. Někdy.

Filtry seznamu widgetůFiltry seznamu widgetů

Widget je zařazen mezi oblíbenéWidget je zařazen mezi oblíbené

Spuštěné widgety mají napsáno, kolikrát právě běží - klepnutím na mínus lze widgety ukončovat. (Jeden widget číslovku nemá, jen červené mínus.) Další součástí okna jsou kategorie plasmoidů - spouštěče, datum a čas, hříčky atd.

Poznámky

Klasické "lepicí" papírky, jak je známe od firmy PostIt! Jsou součástí [skoro] každého desktopu a ani v KDE4 nemohou chybět. Lze nastavit jejich vzhled, tj. barvu papírku a písmo. Papírek není jednobarevný, ale je vcelku vkusně stínovaný.

Papírky na plošePapírky na ploše

Nastavení papírkuNastavení papírku

Spouštěč aplikací

Jedná se kickoff nabídku s aplikacemi. Je totožná s tou, která se zobrazuje po kliknutí na tlačítko hlavního menu. Aby to nebylo nuda, připomínám, že každý plasmoid lze rotovat a také měnit jeho velikost.

Hlavní nabídka může být i na plošeHlavní nabídka může být i na ploše

LCD meteostanice

LCD meteostaniceLCD meteostanice

Skutečná LCD meteostanice je jednoduché digitální zařízení sestávající ze senzoru, který se umístí ven, a samotné stanice. Mívá velká displej, na němž se zobrazují informace nejen o teplotě a vlhkosti, ale také různé bio režimy, průměry, maxima, minima, mediány apod. Podobně se chová tento widget, ovšem nemá pochopitelně senzor, takže bere data z nějaké internetové služby. Pro naši republiku je možné použít službu BBC weather, ale k dispozici jsou také služby americké, kanadské a je jen otázkou času, kdy přiboudou také další.

Život

Jedná se o hru-nehru, kterou vymyslel matematik John Conway, simuluje model buněčného automatu. Více ve Wikipedii.

Slovník

Výkladový slovník. Má nastaveny zdroje, které neznám, nicméně odpovědi jsem se dočkal. Očekávám, že widget bude vylepšen, protože momentálně nelze nastavit nové slovníky, nemluvě o použití neanglických zdrojů.

Slovník nelze zatím nastavitSlovník nelze zatím nastavit

Nicméně odpovědi vrací, tedy fungujeNicméně odpovědi vrací, tedy funguje

Zobrazit přístrojovou desku

Přístrojovou deskou se myslí dashboard. Osobně bych to raději překládal jako nástěnka, i když to není odpovídající překlad (to by musel být originál třeba notice board). Funkce tohoto plasmoidu je totiž taková, že skryje všechna okna a zobrazí plasmoidy na ploše. Je to tedy podobné "staré" funkci Zobrazit plochu. A dashboard je náhled na všechny widgety plochy se zobrazeným servisním menu Plasmy, kde lze widgety přidávat, nastavit plochu, přiblížit ji či oddálit apod.

Stejného efektu lze dosáhnout také klávesovou kombinací [Ctrl-F12]. Nastavení a správě klávesových kombinací se budeme věnovat v budoucích dílech.

Profily Konsole, Profily Konqueroru

Jednoduchý plasmoid zobrazující profily programu Konsole nebo Konqueroru, pokud nějaké máte. Klepnutím pak konkrétní profil spustíte, ovšem pokaždé jako samostatnou instanci programu, ne jako kartu, což bych očekával. Tohle asi nevyužiji. Konqueror navíc stále nepodporuje KIO Slave devices:/, takže jeden profil je spíše pohrobek než funkční řešení. (Jak je to vůbec s KIO slaves obecně? Mám pocit, že mnohé nefungují. Proč je pro ně ale "podpora" v programech KDE4?)

Hodiny, hodiny a hodiny

Do jednoho odstavce shrnu všechny možné widgety pro hodiny - analogové, digitální, přibližné a také stopky. Ty lze nastavit na předvolený odpočet, abyste např. nepřipálili jídlo nebo nezapomněli na něco jiného. Hodiny fungují všechny stejně, proto jsem připravil sérii stejných obrázků - jen jsem změnil téma Plasmy. Takže je pěkně vidět, jak jsou widgety navrženy a jak lze měnit jejich vzhled.

Hodiny 1Hodiny 1

Hodiny 2Hodiny 2

Hodiny 3Hodiny 3

Hodiny 4Hodiny 4

Systémová část panelu

Obsahuje ikony spuštěných programů a aplikací - indikátor sítě, nastavení obrazovky, správce hesel, správce schránky, přepínač klávesnice, ikonu kecálka apod. Na ploše mi widget nefungoval, chápu to jako chybu.

Odhlášení/uzamčení

Nabídne ukončení práce s prostředím, případně jeho zablokování. Dovedl bych si ovšem představit, že nabídne ve své konfiguraci jednu, nebo druhou ikonu. Ne - widget nemá konfiguraci.

Monitor baterie

Vynikající a komplexní program pro správu napájení. Umožňuje přepínat režimy výkonu procesoru (na žádost, úspora, výkon apod.), informuje o vybití, době nabití apod. Lze nastavit akce při kritických situacích a mnoho dalších reakcí.

Pohled na složku

Pro mnoho lidí asi nejužitečnější widget. Zobrazuje obsah složky (adresáře) jako ikony, na které se dá kliknout. Po kliknutí se spustí program, který má typ ikony obsluhovat - pokud je to obrázek, spustí se prohlížeč obrázků, pokud je to složka, spustí se správce souborů Dolphin apod. Je to způsob, jak na ploše používat starý koncept "ikona je program, který spustím". Vývojáři KDE4 byli (alespoň myslím) přesvědčení, že nový koncept Plasmy hladce překoná starý koncept ikon. Jenže se zmýlili.

Prvotní verze KDE4 ani pořádně neuměly zobrazit ikony, kterými by se spouštěl program. Další verze už to uměly, ale uživatel musel vědět, že k tomu slouží právě tento plasmoid. A poslední verze KDE4, např. jako ta v Mandriva Linuxux 2009 Spring, už na první pohled žádnou Plasmu neuvádějí. Vše se chová jako dřív - na ploše jsou ikony, pokud na ně kliknete, spustí se program. Jenže je to Plasma a kromě ikon můžete mít na ploše mnoho dalších widgetů.

Je to trik, který bylo možné vytvořít díky nové koncepci. A bylo to především nutné - uživatelé to vyžadovali a bouřili se a vyhrožovali odchodem ke GNOME, kter ikonky ! V nastavení vzhledu naleznete od určité doby volbu Typ plochy.

Výběr typu plochyVýběr typu plochy

Právě zde můžete nastavit, jestli se má plocha chovat jako Plasma, nebo jako klasická stará plocha s ikonami - a to je právě plasmoid Pohled na složku. I když vyberete tuto možnost, neznamená to, že by plochu nebylo možné využívat pro další widgety. Widgety si samozřejmě můžete přidat, např. další pohledy na složku. Je to velmi praktická, řekl bych až návyková záležitost - máte potřebné soubory na ploše bez namáhavého přetahování a aktualizace.

Následující obrázek zobrazuje plochu jako pohled na složku, ovšem onou složkou není domovský adresář nebo adresář Plocha (či Desktop). Je jím adresář na FTP serveru! Zobrazená kontextová nabídka se pojí právě k tomuto typu plochy - všimněte si, že se liší od kontextové nabídky pro plochu Plasmy.

Plocha a tři pohledy na složkuPlocha a tři pohledy na složku

Vpravo nahoře je pak můj lokální FTP server a dole domovská složka uživatele. Každý widget zobrazuje jen jednu složku, lze ji určit v jeho nastavení.

Nastavení složky, která se má zobrazovatNastavení složky, která se má zobrazovat

Zobrazení má mnoho parametrů, vše samozřejmě funguje i bez nastavení, ale například velikost ikon nebo vlastnosti textu jsou poměrně důležité faktory. Mnozí uživatelé se budou na takový plasmoid dívat každý den, takže je dobře, že jej lze komplexně nastavit.

Komplexní nastavení plasmoiduKomplexní nastavení plasmoidu

Proto je praktické i filtrování souborů, které lze nastavit opravdu podrobně.

Filtr zobrazovaných souborůFiltr zobrazovaných souborů

Přeskakuji několik widgetů - buď je jejich funkce jasná (Kalkulačka), nebo mi přijdou bezvýznamné (Oči, Luna).

Upozornění na zařízení

Plasmoid, který má na starosti správu disků (síťových, místních, nejen disků, ale všech médií), které se objeví v systému. Z mého pohledu slabina a nedodržení konceptu. Za prvé: dokáže zablokovat celou Plasmu, pokud se mu nepodaří zařízení odpojit (např. nejsou dokončeny operace, nebo uživatel nemá oprávnění zařízení odpojit, nebo dojde k jiné chybě). Za druhé: oznamování nových disků má podle mého řešit nový informační démon, který zobrazuje systémové informace v systémové oblasti (pod ikonou s "i"). Tento modul je klíčový - uživatel se bez něj těžko obejde, zároveň ovšem nefunguje spolehlivě.

Jiný způsob odpojení disku je buď pomocí Dolphinu, nebo z příkazové řádku příkazem umount.

Průběh kopírování videaPrůběh kopírování videa

Přepínač ploch

Další z klíčových widgetů, tento slouží pro přepínání virtuálních ploch. Přibylo mu tlačítko pro nastavení počtu ploch, ještě bych uvítal podobné tlačítko pro rychlý přístup ke klávesovým zkratkám. Ale widget dělá, co se od něj očekává - zobrazuje plochy v několika řádcích, nastavit si můžete zobrazování čísel, názvů a miniatur.

Nastavení přepínače plochNastavení přepínače ploch

Myslím, že je čas na pauzu. Widgetů je tolik, že jim budeme věnovat minimálně ještě příští díl.

Nahoru

Příspěvky

KDE4: Představujeme plasmoidy
GeBu 24. 03. 2009, 00:02:13
Odpovědět  Odkaz 
Super článeček - hned jsem zkoušel. A mám dva dotazy:
1) Co jsou ty černé obdélníčky před hvězdičkou?
2) Jak odebrat gadgety? Nechtěně jsem vložil jeden vícekrát.
GIMP 2.6.4
Jarda Uher 24. 03. 2009, 00:19:23
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím!

Na mých stránkách vznikla nápověda ke GIMPu v grafické podobě. Jedná se o verzi 2.6.4 i když k dnešnímu dni je během 3 měsíců již verze 2.6.6, ale podle zběžné prohlídky nejsou změny v grafickém provedení ani v obsahu jen snad v opravě chyb. Pokud se bude líbit, zde je adresa
http://jaroslavuher.cz/gimp264/index.htm
Nejsem profik ale touto tvorbou se GIMP učím, takže profesionální informace asi nenajdete.

Jarda Uher
Vlastimil Ott Re:KDE4: Představujeme plasmoidy
Vlastimil Ott 24. 03. 2009, 09:33:05
Odpovědět  Odkaz 
1) Vidíš, to bych nevěděl. :-) Přemýšlel jsem, co to je. :)

2) Jen pro forma - matně tuším, že gadgety jsou ve Windows, tady jsou to widgety, což je obecné slovo znamenající "prvek uživatelského rozhraní". Gadget je "udělátko", "cool tool", hračka, vylepšení.

Každý má na liště křížek pro své zrušení, samozřejmě když je Plasma odemčená. Jinak z okna Přidat widget klepnutím na červené mínus - ale to se [mi] odstraní všechny naráz.

Existuje i klávesová zkratka Ctrl-r, ale stejně jako ostatní plasmaklávesy mi momentálně nefungují. Nevím proč, ale bude to dočasné, v předchozí instalaci to šlo.
Re:Re:KDE4: Představujeme plasmoidy
GeBu 24. 03. 2009, 13:56:08
Odpovědět  Odkaz 
Ad 2) Jsem to neformuloval přesně. Nechci to vymazat z plasmy - to jsi v článku popsal pěkně (všechno co popisuješ si zkouším). Chtěl bych to vymazat ze seznamu těch widgetů tedy jakoby odtud: http://www.linuxexpres.cz/img_full/hodiny-1 a mám na mysli právě gadgety (ale možná to souvisí s tím, že mám Debian a možná nějaký balíček). Tam kde je nainstalovat nové widgety si mohu vybrat mezi widgety a gadgety od Google a ty pak ze seznamu nemohu dostat a vůbec jsou s nimi problémy. Ani jeden mi nefunguje, nemají ikony apod. Pošlu Ti screenshot.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:KDE4: Představujeme plasmoidy
Vlastimil Ott 24. 03. 2009, 14:41:01
Odpovědět  Odkaz 
Aha. Google Gadgets jsou sice zajímavá blbost, ale jsou s nimi spíše problémy, to je pravda. Pro jejich správu je program, který se spouští příkazem ggl nebo ggl-qt/ggl-gtk. tam by měly jít odstranit, případně balíčky google-gadgets odinstaluj ze systému.
Re:Re:Re:Re:KDE4: Představujeme plasmoidy
GeBu 24. 03. 2009, 19:17:34
Odpovědět  Odkaz 
Ještě to popíši podrobněji: Nemám problém odstranit gadgety z plasmy, ale ze seznamu v okně pro přidávání widgetů. V tom okně, pomocí kterého se přidávají widgety, je dole dialog pro instalaci nového widgetu a mimo jiné je tam možnost "Stáhnout nové Google Gadgets", který spustí zřejme ggl a po přidání se gadget objeví v seznamu s ostatními widgety, ale už nejde odebrat. No a já jsem tam některé přidal vícekrát a navíc stejně nefungují. Tak jsem je chtěl odebrat.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Re:Re:KDE4: Představujeme plasmoidy
Vlastimil Ott 24. 03. 2009, 20:31:26
Odpovědět  Odkaz 
Rozumím. Myslel jsem, že ten správce ggl to zařídí.

Zatím nevím, ale zahrnu to do některého dílu (prvně to musím vyřešit :-)).
KDE4: Představujeme plasmoidy
GeBu 24. 03. 2009, 00:10:02
Odpovědět  Odkaz 
Ty černé obdélníčky jsou už dříve použité widgety

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz