přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Midnight Commander – všestranný souborový správce

Midnight Commander – všestranný souborový správce

mc.png

V tomto článku se zaměříme na jednu stálici v oblasti software, Midnight Commander. Ač jde o letitý program z první poloviny devadesátých let, patří stále mezi vcelku oblíbené správce souborů. Zachoval si své textové rozhraní a známou modrozelenou obrazovku se dvěma panely pro správu souborů, adresářů, archívů.


Midnight Commander (MC) je jedním z dostupných a snadno použitelných souborových správců, používaný už od dob, kdy se „X“ rozhraní spouštělo pouze sporadicky. Stáří kódu a rostoucí popularita a schopnosti čistě GUI manažerů vytlačují kdysi populární program na okraj zájmu, přesto je stále použitelný a své úkoly plní. Poslední verze tohoto programu má označení 4.8.21 a je z června letošního roku.

mc01.png Klasická modrozelená kombinace Midnight Commanderu

Co je Midnight Commander

 • Dvoupanelový program určený pro správu souborů v operačních systémech Unix a Linux. Vychází z oblíbeného Norton Commanderu pro DOS.
 • Běží v konzolovém rozhraní (v okně terminálu) a snaží se vytvořit co nejpřívětivější textové rozhraní pro správu souborů a adresářů a práci s nimi.
 • Rozhraní aplikace se skládá ze dvou panelů zobrazujících soubory a adresáře, příkazového řádku a menu. Díky zavedeným a dlouhodobě používaným klávesovým zkratkám jsou operace jednoduché a rychle provedené.
 • Je primárně určen pro rychlé operace se soubory a adresáři pomocí klávesnice a ustálených klávesových zkratek, ale po nástupu „X – oken“ lze používat plnohodnotně i myš.
 • Má vestavěný textový editor, který lze bez problémů také používat.
 • Umí pracovat i se sítí a lze se pomocí něj připojit k FTP, SFTP serverům.
 • Pracuje se všemi možnými druhy archívů (i vnořenými), např. tar, gz, rar, zip…

Historie programu

Midnight Commander není dílem jednoho programátora, ale celé skupiny a prošel zpočátku rychlým vývojem. Vznik programu byl inspirován populárním Norton Commanderem (určeným pro DOS a Windows, vyvíjeným v letech 1986–1999; po roce 1999 byl vývoj Norton Commanderu ukončen). Zde je přehled význačných verzí:

 • První použitelná verze měla označení 0.14 a byla uvolněna v září 1994, nicméně se stala použitelnou až po příspěvku Janneho Kukonlehteho.
 • V letech 1994-1995 bylo tempo vývoje úžasné, s větší částí přispěl k vývoji opět Janne Kukonlehto.
 • Verze 2.1 se objevila v únoru 1995.
 • Verze 3 byla vydána v září 1995.
 • V dalších letech bylo vydávání nových verzí nepravidelné.
 • Dnes je aktuální verze 4.8.21. Nové verze se v posledních letech zaměřují zejména na opravy chyb.

Klávesové zkratky

Nebudeme zde uvádět všechny možné zkratky, pouze nastíníme základní operace při používání programu. Všechny klávesové zkratky pro základní operace jsou viditelné při procházení horního menu.

  • F1F9… základní uživatelské menu, popisky v dolní části programu,
  • +… výběr souborů za použití zástupných znaků (*… všechny znaky, ?… jeden znak atd.),
  • -… zrušení výběru (opět zástupné znaky, případně * pro všechny),
  • * – otočení výběru (vybere ostatní soubory než právě označené, nevztahuje se na adresáře),
  • Tab… přepínání mezi okny, procházení menu,
  • šipky ,… pohyb mezi jednotlivými položkami,
  • Ctrl + s… prochází aktuální adresář a vybírá soubory podle jména (stačí zadat začátek jména souboru),
  • Ctrl + o… přepíná okno terminálu a při dalším použití zpět do Commanderu,
  • Ctrl + \… operace s oblíbenými adresáři,
  • Ctrl + u… prohození panelů,
  • Ctrl + x a následně c… nastavení práv k souboru (adresáři),
  • Ctrl + x a následně o… nastavení vlastníka souboru (adresáře),
  • Alt + c… rychlá změna adresáře,
  • Alt + o… zobrazí obsah adresáře v druhém panelu,
  • Alt + y… historie, krok zpět,
  • Alt + u… historie, krok vpřed,
  • Alt + . … zobrazí a nebo skryje skryté soubory,
  • Alt + Enter… vloží označený název do příkazového řádku,
  • Alt + ?… vyhledávání soubor.

  mcUzivMenu.png Konfigurovatelná uživatelská nabídka

  Instalace a dostupnost

  Midnight Commander lze nalézt v drtivé většině linuxových a unixových distribucí a je šířen pod licencí GNU General Public License. Lokalizace do češtiny je provedena. Poslední dobou ale není obsažen v základní instalaci většiny distribucí a je třeba jej doinstalovat. V repositářích k dispozici je a problémy s instalací nejsou. Naleznete jej buď podle jména a nebo podle zkratky mc.

  První spuštění a nastavení

  Spuštění programu je jednoduché na konsoli a nebo v okně terminálu napíšete:

  $ mc
  $ mc -b

  S parametrem -b se program spustí v černobílém modu.

  Ukončení programu provedete klávesou F10. U terminálů spouštěných v okně musíte mít zakázáno použití klávesy F10 pro přístup k nabídce.

  S nastavením nebývá také žádný problém, spíše si chce program osahat a najít si své oblíbené zkratky, nastavit oblíbené adresáře pro rychlý přístup, případně si vytvořit vlastní uživatelské menu.

  mcNastaveni.png Nastavení aplikace Midnight Commander

  Závěr

  Program Midnight Commander je stále velice dobře použitelný, univerzální souborový správce. Má jednotný vzhled ve všech operačních systémech. Zaboduje v situacích, v nichž nelze využít jiného správce. Poslouží, na všech systémech vypadá stejně. Svůj úkol plní a rozhodně ještě nepatří do křemíkového nebe.

  Nahoru

  Příspěvky

  Midnight Commander – všestranný souborový správce
  Jirka 12. 11. 2018, 19:50:54
  Odpovědět  Odkaz 
  Díky za článek.

  MC je už dlouho mezi prvními programy, které do jakékoliv distribuce dodatečně instaluju (obvykle tam totiž defaultně nebývá). Už víckrát mi vytrhl trn z paty v případě, že nešlo nabootovat do grafického prostředí a byla třeba nutná úprava nějakých systémových souborů apod.

  Ono totiž pamatovat si bezchybně konzolové krakorce (příkazy) není zas tak úplně triviální a umějí to spíš linuxoví guru. Já se mezi ně nepočítám, jakkoliv s Linuxem pracuju už léta...
  Ivan Kmeťo Re: Midnight Commander – všestranný souborový správce
  Ivan Kmeťo 13. 11. 2018, 06:09:10
  Odpovědět  Odkaz 
  Tiež je pre mňa mc jeden z balíčkov (najmä kvôli zvyku z minulosti a Windowsov kde som mal Far Manager), ktoré inštalujem vždy automaticky. Používam posledného pol roka primárne i3wm a je to oveľa praktickejšie ako sa preklikávať kartami v napr. v Thunare. Nie som si úplne istý, ale mc má zrejme tiež config súbor a po pravde neviem čo vśetko sa dá cez to nastaviť, raz sa k tomu snáď dostanem a pozriem sa či je to na niečo užitočné ako iba na farebé témy.
  Petr Valach Midnight Commander – všestranný souborový správce
  Petr Valach 12. 11. 2018, 21:06:01
  Odpovědět  Odkaz 
  Protože jsem článek maličko pomáhal dávat dohromady, patřil jsem mezi jeho první čtenáře. Musím říct, že lituji, že jsem MC dlouho ignoroval. Krátce jsem si jej užil na vysoké, ale potom ticho po pěšině. Dnes vidím, že je to mocný prográmek, takže se stal pro mě výchozím souborovým správcem, učím se s ním dělat a je to moc prima :).
  Re: Midnight Commander – všestranný souborový správce
  Jirka 12. 11. 2018, 22:14:39
  Odpovědět  Odkaz 
  No tak zase jako výchozí v normálním GUI ho nemám, těmi jsou u mě Krusader nebo Double Commander. Holt vzpomínky na a občasné použití TC se musí někde projevit ;-)

  Ale v konzoli MC nemá chybu a asi ani konkurenci.
  Midnight Commander – všestranný souborový správce
  Petr Ježek 15. 11. 2018, 09:19:30
  Odpovědět  Odkaz 
  MC je vskutku nezbytnost minimálně jako skvělý nástroj pro konzoli. Že jde o nezbytnost, poznáte, kdykoli se nedostanete do X/waylandu nebo tam nečekaně spadnete. U distribucí s rescue diskem pak není za MC náhrady.
  Midnight Commander – všestranný souborový správce
  Marek 18. 11. 2018, 22:50:35
  Odpovědět  Odkaz 
  Osobně mám raději Double Commander (na desktopu), který vypadá moderně, jde nakonfigurovat a upravit, atd. umí v podstatě to samé co MC...
  btw: nevím proč, ale stejně z 99,9% práce ze soubory obstarávám přes ten Ubuntí průzkumník :-)
  Midnight Commander – všestranný souborový správce
  Jan Šimůnek 25. 09. 2022, 17:37:14
  Odpovědět  Odkaz 
  Já znal MC z MonkeyLinuxu, kde jsem se naučil základy práce s ním. Pak jsem zkoušel na poslední free verzi Red Hatu grafického správce systému z Gnome, který však padal, a někdy i do nutnosti resetu počítače (guru by to možná zvládl, já ne, ani nyní). Tak jsem přešel na emulátor konzoly se zapnutým MC, a od té doby mám prakticky kdykoli zapnu počítač spuštěno několik konzol s MC, grafika sem, grafika tam. A používám ho od práce se soubory po spouštění programů. Neumím si počítač bez něj ani představit (respektive dovedu: Windows :-) ).

  Přidat názor

  Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
  Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss   
   

  Top články z OpenOffice.cz