Na přelomu července a srpna proběhl ve Španělsku GUADEC, mezinárodní konference zaměřená na GNOME. Hlavním tématem byla diskuse nad směřováním GNOME a jeho dlouhodobými cíli. Diskusi nejvíce oživil hlavní vývojář GTK+ Benjamin Ott, který na konferenci vůbec nebyl, ale umístil na blog zápisek s titulkem Zírání do propasti, kde se velmi kriticky vyjadřoval k současnému stavu GNOME. Ohlas byl mimořádný. Odpůrci GNOME 3 si mnuli ruce, že jimi ohlašovaný konec je konečně tady, někteří lidé z GNOME kroutili hlavami s tím, že zápisek neodpovídá realitě, někteří s kritickým názorem Benjamina souhlasili. Kritický nádech a také načasování mělo jediný cíl – vyvolat na GUADECu diskusi nad problémy GNOME, ať už jsou velké, nebo ne.
Jednou z otázek, která se na GUADECu řešila, bylo, na jaká zařízení se má GNOME zaměřovat. Asi každý si všiml, že GNOME 3 se hodně posunulo směrem k dotykovým zařízením. Nicméně žádné dotykové zařízení se s GNOME neprodává a v dohledné době ani prodávat nebude. Vývojáři tak zařadili trochu zpátečku a dohodli se, že primárními cílovými zařízeními budou notebooky a pracovní stanice. Nicméně vše se bude dělat s ohledem na dotykový způsob ovládání, jako to je u jiných systémů – Windows a MacOS X.
Dále se řešil tzv. „GNOME OS“. Hodně lidí si myslí, že vývojáři GNOME mají v plánu vlastní distribuci, která by nabízela pouze prostředí GNOME. Takové ambice ale GNOME OS nemá. Cílem je pokrýt všechny případy interakce uživatele se systémem, aby měl k dispozici jednotné uživatelské rozhraní. Ve většině distribucí se můžete setkat s tím, že jinak vypadá instalátor, jinak systémová nastavení, jinak samotné prostředí atd. GNOME by toto chtělo změnit a nabídnout distribucím pokud možno všechny kusy mozaiky.
GNOME Shell
Náhled Činnosti
Náhled Činnosti byl výrazně vyčištěn. Mnoho uživatelů nepoznalo, že se na tlačítko pro zobrazení aplikací dalo kliknout, a vyhledávací okénko v pravém horním rohu jejich zrakům často unikalo úplně. Tlačítko Aplikace tedy bylo zrušeno a přesunulo se v podobě ikony s devíti čtverci do dashe nalevo a okénko pro vyhledávání je nyní uprostřed. Činnosti nyní vypadají čistěji a přehledněji, ale má to i svá negativa. Nové tlačítko pro zobrazení aplikací je v dashi úplně dole, hodně daleko od levého horního rohu, takže to znamená delší dráhu pro myš. Ikona také zabírá místo v dashi, což asi neocení majitelé malých monitorů, protože když se dash na obrazovku vertikálně nevejde, začnou se ikony zmenšovat a přehled aplikací se tak stává trochu nepřehledným.
Spodní panel
Mnohem výraznější změnou je ale zcela nový dolní panel, který v sobě skrývá i oznamovací oblast. Panel je širší a už není průhledný. Nepřekrývá již obsah pod ním, ale celý desktop se posune nahoru, aby panelu udělal místo. Jeho zobrazení už se nevyvolá najetím myší do pravého dolního rohu, na což si hodně uživatelů stěžovalo, ale přidržením myši kdekoliv u dolního okraje obrazovky. Ikony na panelu už také nemají popisky, které se zobrazí po najetí na ikonu, takže už člověk nemusí ikony po panelu doslova honit.
Změnu dolní panel opravdu potřeboval, bylo to jedno z nejslabších míst GNOME Shellu. Nová verze vypadá mnohem lépe. Nicméně mám k tomu několik výhrad: myš musíte u dolního okraje podržet nepříjemně dlouho, aby se panel zobrazil, zdržuje to. Podle vývojářů je to jen dočasné řešení. Ve verzi 3.8 by se měl dolní panel zobrazovat „tlakem“ myši na spodní hranu obrazovky. Bohužel tato funkce potřebuje změny v X serveru, které ještě nebyly hotové. Dále se mi nelíbí, že popisky zmizely úplně. Kontakty na IRC totiž nemají žádné avatary, takže dostanou jen generickou ikonu a pokud jich máte otevřených několik, nezjistíte nyní, který je který.
Vysunutí spodního panelu je nyní také mnohem invazivnější než doposud. Nejenže se celý obsah obrazovky posune nahoru, ale ještě zešedne. Navíc panel nezmizí jako doposud, když z něj odjedete myší, ale musíte někam kliknout nebo stisknout [Esc]. Je to krkolomnější.
Při vysunutí dolního panelu obsah obrazovky zešedne a posune se nahoru
Upozornění
Upozornění byla od samého počátku další velkou bolestí GNOME 3. Na jednu stranu jsou skvělé díky tomu, že umožňují komunikovat přímo přes ně, ale zase se stávalo, že si člověk prostě nevšiml, když mu někdo napsal. Myslím, že nyní to vývojáři konečně vyřešili. Dokud neproběhne nějaká vstupní událost, např. pohyb myší nebo stisk klávesy, upozornění prostě nezmizí a čeká, až bude uživatel zase s počítačem pracovat. A opravdu to funguje. Člověk už nepřijde o upozornění ani v případech, kdy sedí u počítače a pár sekund se zahledí z okna.
Nabídka uživatele
Asi nejkontroverznějším prvkem GNOME 3 bylo chybějící tlačítko pro vypnutí systému. Rozšíření, které tuto volbu přidávalo, bylo jednoznačně nejpopulárnější. Ve verzi 3.6 už tlačítko pro vypnutí systému najdete, ale, světe div se, není tam zase tlačítko pro uspání či hibernaci. Co k tomu dodat? Uspávat se prý má zavřením víka. Rád bych od designérů GNOME slyšel, jak mám hibernovat. Nebo bych chtěl příliš moc? K tomu ještě chybí položka Odhlásit, pokud jste v systému jediný uživatel. I tady existují případy, kdy je to potřeba i s jedním uživatelem. No, aspoň víme, co bude nadále nejpopulárnějším rozšířením.
Nastavení systému
I zde proběhlo docela dost změn. Hned při otevření nastavení si všimnete, že ikony jsou větší. Zmizel také horní šedý, plastický pruh, který se mi docela líbil.
Výběr pozadí
Výběr pozadí byl kompletně přepracován. Mně ten starý způsob vyhovoval, ale prý s ním měli uživatelé problémy a bylo těžké vybrat jiné pozadí. Nyní je to vpravdě jednoduché. Zobrazí se pouze velký náhled obrazovky s aktuálním pozadím. Když na něj kliknete, zobrazí se velké náhledy s dalšími pozadími. Dobrou vychytávkou je, že vlastní pozadí můžete nastavit prostě tak, že obrázek přetáhnete ze Souborů do okna s výběrem pozadí.
Rozhraní pro výběr pozadí je maximálně jednoduché
Účty on-line
Účty on-line jsou jedním z nejpovedenějších nápadů, které GNOME 3 přineslo. Jednou se přihlásíte k nějakému poskytovateli služeb a systém za vás již automaticky nastaví napříč systémem služby, které se rozhodnete od daného poskytovatele používat. Když si aktivujete např. účet Google, nastaví se vám pošta v Evolutionu, dokumenty v GNOME Docs, chat v Empathy atd. V minulé verzi byli dostupní poskytovatelé Google, Facebook a Windows Live. Podnikové uživatele jistě potěší, že GNOME nyní umožňuje připojit se k Microsoft Exchange, který je v podnikové sféře velmi rozšířený. Uživatelé Fedory budou mít do GNOME integrované také připojení do Active Directory a podporu protokolu Kerberos.
Počet podporovaných služeb se opět rozrostl
Uzamčená obrazovka
Uzamykání obrazovky se dočkalo kompletního přepsání. Dosud bylo účelem uzavřené obrazovky jen zamezit přístupu k desktopu uživatele. GNOME ale přidává další funkce. Po zamčení obrazovky se objeví opona, na které se zobrazují užitečné informace jako čas, datum nebo počet zpráv, které dorazily během nepřítomnosti uživatele. Na oponě by také mělo jít ovládat hudební přehrávač. A proč mluvím o oponě? Protože v momentě, kdy se chcete přihlásit, se tato obrazovka s užitečnými informacemi vysune nahoru a zobrazí se okno pro zadání hesla. Uzamčená obrazovka nyní sdílí velkou část kódu s GDM, takže i přihlašování do systému vypadá stejně. U odemykání obrazovky to nevadí, ale na přihlašovací obrazovku je tam na můj vkus hodně šedé.
Aplikace
Soubory (aka Nautilus)
Změny v Nautilu vyvolaly také silné reakce. Osobně si myslím, že kolem toho bylo příliš hysterie a lidé, kteří si stěžovali nejvíce, nový Nautilus (nebo Soubory, jak se nyní oficiálně aplikace jmenuje) ani pořádně nevyzkoušeli. Ano, program některé funkce ztratil. Já jsem měl docela štěstí, protože zrovna tyto moc nepoužívám. Ale některé věci, které jsou naopak pozitivní, v Nautilu přistály. Design je čistší a přehlednější, symbolické ikony vypadají mnohem lépe než ty předchozí. Konečně má fulltextové vyhledávání, které se bude možné používat i přímo v GNOME Shellu. Rozhodně ho doporučuji aspoň chvíli používat, než si člověk udělá obrázek.
Rozhraní je elegantnější. Bude dostačovat i funkčnost?
Empathy
Seznam kontaktů v Empathy prodělal redesign. Nyní je čistější, ale také méně kompaktní. Myslím, že Empathy dnes používá hodně lidí kvůli integraci v GNOME Shellu, kde okno se seznamem kontaktů není potřeba, takže už není ani tak důležité. Ti, kteří chtějí tradičního kecálka, volí spíše Pidgin. Já osobně bych u Empathy ocenil, kdyby se seznam kontaktů a chaty sjednotily do jednoho okna. Empathy už totiž nemá zástupce v oznamovací oblasti a opětovné otevření okna s kontakty není doteď pořádně vyřešené.
Evolution
K zobrazování emailů v HTML se konečně používá WebKit. Za touto novinkou stojí především Dan Vrátil z brněnské pobočky Red Hatu. Bylo zlepšeno přesouvání složek s poštou a účty Exchange lze nastavit přímo v Účtech on-line. O tom už jsem se ostatně zmiňoval v článku dříve.
Boxes
Boxes se objevily v některých distribucích již na jaře, ale pouze jako technologická ukázka. Nyní už jsou součástí vydání a stávají se novou aplikací GNOME. Boxes by měly být virtualizačním nástrojem pro běžné uživatele. I VirtualBox, který je docela uživatelsky přívětivý, má dost komplexní rozhraní. Boxes by měly svojí jednoduchostí a přímočarostí otevřít dveře virtualizace také běžným uživatelům. Žádné pokročilá nastavení a funkce od nich nečekejte, ale zajímavé funkce mají. Např. se rozlišení hostovaného systému automaticky přizpůsobuje velikosti okna. Využívají také protokol SPICE, takže je možné se připojovat taky ke vzdáleným virtuálním počítačům. Vyhledávat virtuální mašiny lze i přímo v GNOME Shellu.
Web (aka Epiphany)
Výchozí webový prohlížeč GNOME Web začal procházet odvážným redesignem. Nyní získal něco jako Speed Dial z Opery – náhledy nejnavštěvovanějších stránek. Dočkal se taky plnohodnotného režimu celé obrazovky a implementací věcí jako Do Not Track. Uživatele od Firefoxu nebo Chrome asi ve velkém nepřetáhne, ale je pozitivní, že se čile vyvíjí. Toho jsme v minulosti svědky nebyli.
Další
V oblasti aplikací to ale zdaleka není vše. I autoři říkají, že jak končí práce na platformě, investují čím dál více času do tvorby aplikací. V GNOME 3.8 by mělo přibýt hned několik jednoúčelových aplikací. Mluví se o časovači přestávek (lidé se zánětem karpálního tunelu jistě ocení), zálohování (proč, když velmi dobře funguje Déjà Dup a je do GNOME integrovaný?), nahrávání plochy, IRC klient, správa osobních financí, prohlížení dokumentů. První vlaštovkou mezi jednoúčelovými aplikacemi jsou Hodiny, které jsou ve vydání 3.6 jako „technický náhled“.
V aplikaci Disky po redesignu v GNOME 3.4 přibyly další funkce. Vzhled nástroje pro analýzu využití disku byl kompletně předělán, aby odpovídal standardům GNOME 3. To samé potkalo i Prohlížeč fontů.
Lokalizace
Vydání GNOME má jako vždy velmi slušnou lokalizaci. Aspoň z 80 % je přeloženo do více než padesáti jazyků. Čeština mezi ně patří, slovenština stále ne. Nicméně i čeština tentokrát trochu zaváhala. Po několika vydáních, kdy dosáhla na 100 %, tentokrát GNOME do češtiny kompletně přeložené není. Chybí sice jen pár desítek řetězců, ale je to první signál, že nové překladatelské síly by se určitě hodily. Dokumentace potřebuje pomoc mnohem více. Tam se úroveň překladů do češtiny dlouhodobě propadá, protože ji momentálně nikdo nepřekládá.
Poznámka redakce: Český překlad už je na 100 %.
Slovenský tým se sice vymanil z krize a v posledních vydáních překlady rostly. Nyní se ovšem opět trochu propadly. GNOME 3.6 je do slovenštiny přeloženo z 66 %.
Na co se těšit v GNOME 3.8
Jak už jsem psal, můžeme čekat mnohem větší aktivitu v oblasti aplikací. Mělo by se objevit hned několik jednoúčelových. Autoři GNOME také přemýšlejí nad tím, jak co nejvíce zjednodušit život vývojářům aplikací. Hlavním problémem nejen GNOME ale Linuxu obecně je neustále se měnící prostředí pro aplikace. Uvažuje se o vytvoření sandboxového prostředí, kde by měli autoři aplikací jistotu dlouhodoběji stabilního prostředí.
Libgnome-keyring bude nahrazen libsecret. Web (Epiphany) přejde na WebKit2. Evolution bude používat WebKit také pro vytváření e-mailů. To znamená, že se definitivně zbaví závislosti na zastaralém GtkHtml.
Připravuje se také kolo Every detail matters, tedy akce, která se zaměřuje na vylepšování detailů a opravování dobrých chyb. První kolo dopadlo úspěšně, podařilo se vylepšit celou řadu detailů. Ono se to často podceňuje, ale jsou to detaily, které dělají celkový dojem.
Poznámka nakonec: Nedávno vznikl nový online magazín o GNOME pojmenovaný World of GNOME. Zatím se jeví jako velmi živý a zajímavý zdroj novinek o GNOME.