přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Novinky v KDE 4.7

Novinky v KDE 4.7

kde.png

Je tady další verze KDE a s ní přichází tradiční zvědavost, co pro nás (nebo na nás?) tvůrci tohoto desktopového prostředí připravili. Pusťme se tedy do prozkoumávání...


Vzhled skoro beze změny

To, co už jsem konstatoval u verze 4.6, tedy jen drobné změny ve vzhledu prostředí, platí u 4.7 dvojnásob. Prostředí vypadá prakticky stejně jako předchozí verze a změny vzhledu se odehrály pouze v takovém rozsahu, že si jich málokdo všimne. Spíše bude možné zaregistrovat změny tam, kde byly u zobrazování aplikací nějaké problémy – na jejich odstraňování právě vývojáři pracovali.

Veškeré obrázky v tomto článku jsou z KDE 4.7 v distribuci openSUSE 12.1 Milestone 3.

KDE 4.7 v distribuci openSUSE KDE 4.7 v distribuci openSUSE

V prostředí je zcela novým způsobem řešeno vykreslování stínů. Již se nejedná o „efekt“, nýbrž jsou stíny řešeny jako funkce kompozitoru. Na pohled to nemusí být poznat, ale projeví se to například při efektech, kdy mělo původní řešení problémy. Nový způsob kreslení stínů se používá jen v případě, že se o ně nestará dekorace oken.

Stíny pod nabídkami vykreslené novým mechanismem Stíny pod nabídkami vykreslené novým mechanismem

Rychleji k aktivitám

Po čerstvé instalaci KDE 4.7 si lze všimnout nového tlačítka, které přibylo na liště zcela vlevo. Jedná se o tlačítko pro přístup k aktivitám a jde zřejmě o snahu ještě více podpořit využívání aktivit v KDE. Komu nevyhovuje výchozí aktivita se zobrazenou „složkou plochy“ na pracovní ploše, může si přepnout třeba na připravenou aktivitu „Desktop Icons“, která se vrací k podobě plochy známé například z KDE řady 3. Tlačítko, které bylo původně v pravém horním rohu a které slouží pro práci s widgety a aktivitami, změnilo tvar a posunulo se kousek vlevo.

Pracovní plocha aktivity Desktop Icons Pracovní plocha aktivity Desktop Icons

Možnosti národních prostředí

V rámci konfigurace národního prostředí lze nastavovat mnoho parametrů (nebo samozřejmě využívat ty přednastavené). Nově k nim přibylo několik dalších. Prvním je seskupování číslic (Digit grouping), které se používá jak u čísel, tak u peněz. Seskupovat lze po dvou, třech či čtyřech číslicích, případně uvádět čísla nedělená po skupinách číslic.

Nastavení zobrazování čísel včetně seskupování číslic Nastavení zobrazování čísel včetně seskupování číslic

Od KDE 4.7 lze nastavovat způsob číslování týdnů v roce. Výchozí pro české prostředí je číslování podle ISO, ale nastavit lze tři další možnosti.

Nová podoba nastavení kalendáře Nová podoba nastavení kalendáře

Podpora GRUB2

KDE umožňuje si již přímo při restartu vybrat, do kterého systému (resp. do které startovní volby, protože může být více variant téhož systému) se má restartovat. Toto šlo již dříve, nově však KDE podporuje také startovacího správce GRUB2.

Volba systému při restartu Volba systému při restartu

Správce souborů Dolphin

Dolphin vykonal posun směrem k jednoduchosti. Zmizela lišta nabídky (lze ji v nastavení opět zapnout), většina funkcí je k dispozici přes tlačítko se symbolem montážního klíče. Chybějí i další prvky uživatelského rozhraní, které vývojáři vyhodnotili jako nadbytečné.

Správce souborů Dolphin Správce souborů Dolphin

Marble – offline vyhledávání

Mapová aplikace Marble získala nové funkce. Přibyl správce záložek, vícevláknové mapování textur či kvalitnější validace uživatelských vstupů. Krok zvětšení je nyní shodný s krokem u OpenStreetMap, což umožňuje kvalitnější a přesnější zobrazení této mapy.

Tou zřejmě nejvýznamnější změnou je ale offline vyhledávání, které umožňuje najít adresy (a vypočítat trasu) i v případě, že není počítač připojen k Internetu. Hodí se to hlavně pro mobilní zařízení, u kterých nemusí být vždy vhodné připojení k dispozici. Není to samozřejmě úplně zadarmo – je potřeba si předem stáhnout data MoNav (přímo v programu), pro Česko je to ale jen okolo 70 MB, což není tak zlé (pokud by někdo chtěl celou Evropu, už mu to může přivodit potíže ohledně místa na paměťové kartě).

Vyhledávání trasy v programu Marble Vyhledávání trasy v programu Marble

Podpora OpenGL ES 2.0

OpenGL for Embedded Systems (OpenGL ES) je podmnožina plnohodnotného API OpenGL vytvořená pro mobilní přístroje a jiná podobná zařízení. Aktuálně se používá verze 2.0. Do správce oken KWin v prostředí KDE 4.7 byla podpora této technologie zahrnuta, což znamená, že na přístrojích, jako je Nokia N900 a různé další mobilní telefony a tablety, poběží efekty, na které jsme zvyklí z běžných desktopů.

Widgety desktopu Plasma

Různých vylepšení se dočkaly i některé widgety, které lze používat na ploše. Jedním z nich je Comic, který zobrazuje komiksy. Nově zvýrazňuje komiksy, kde přibyl nový díl. Umožňuje také ukládat komiksy do archivu ve formátu Comic Book Archive.

Widget Comic se zobrazeným komiksem Widget Comic se zobrazeným komiksem

Další novinky

Kromě výše uvedených novinek je samozřejmě v KDE 4.7 i mnoho dalších. Patří mezi ně například vylepšení podpory více monitorů v KWin a KSplash, nové funkce ve výukových programech Kalzium, Step a Rocs, čárové kódy v Akonadi, nový vyhledávací plugin v editoru Kate nebo zprovoznění schématu mms:// ve stahovači KGet.

Shrnutí

Při hodnocení minulé verze, tedy KDE 4.6, jsem navrhoval zamyslet se, zda by místo rychlého přidávání nových věcí nestálo za to dotáhnout to, co už v KDE je a co přitom trpí různými neduhy a nedodělky. Jak je vidět, u verze 4.7 se vývojáři vydali právě takovou cestou a spíše dotahovali existující funkce a vlastnosti, než že hromadně přidávali nové. Celému prostředí to podle mého názoru prospělo, bude mít zase o něco blíže k dokonalosti, i když se samozřejmě nemusí zavděčit všem.

Nahoru

Příspěvky

Novinky v KDE 4.7
Majoo 28. 07. 2011, 09:02:55
Odpovědět  Odkaz 
Super :) už sa teším na novú verziu :)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz