OpenSong je uvolněn pod licencí GPL a můžete ho používat v Linuxu, Mac OS X a také ve Windows. Jak už jsem naznačil, je jeho základním úkolem promítání textu na vhodně vybraném obrázku v pozadí. V přípravě samotného promítání vám poslouží jeho funkce pro správu textů písní a také zabudovaná elektronická Bible. Pro recenzi byla použita stabilní verzi 1.7.
Práce s programem
Program pracuje ve dvou módech. V módu Písně umožňuje vkládání, editaci a promítání písní. Písně můžete mít rozděleny do několika složek a jejich vkládání není nic složitého. Vystačíte s třemi značkami:
-
[V1] – sloka, číslo ve značce je číslo sloky
-
[C1] – refrén, číslo ve značce se používá v případě, že je v písni víc refrénů
-
[B] – přechod nebo závěrečná část písně
V druhém módu Playlisty je možné připravovat prezentaci pro konkrétní akci. Při jejím vytváření můžete kombinovat texty písní, verše z Bible, snímky (uživatelem vložené texty) a obrázky.
Samotné promítání je pak jednoduché. Spustíte ho tlačítkem Prezentace a pak už jen stačí pomocí mezerníku odklepávat jednotlivé body prezentace nebo je překlikávat pomocí myši v přehledném prezentačním pomocníku.
Druh písma, jeho vlastnosti a také obrázek do pozadí můžete nastavit pomocí příkazu Nastavení – Prezentace a klepnutím na Výchozí styl snímku nebo Výchozí styl Bible na kartě Vzhled.
Instalace a základní nastavení
Uživatelé pracující ve Windows mají práci ulehčenu. Postačí jim použít lokalizovanou instalaci ze stránky http://www.opensong.cz/. Uživatelům Ubuntu Linuxu a jeho derivátů nabízím následující postup. Stáhněte balíček typu opensong_1.7.0.r4-1_i386.deb nebo novější z http://sourceforge.net/projects/opensong/files/OpenSong/. Vyhněte se verzi 2.0 beta 1, která se chová nestabilně. Balíček nainstalujte např. pomocí Centra Softwaru pro Ubuntu.
Nyní se pustíme do importu českých písniček a doplňujících pozadí. Stáhněte si soubor s archivem OpenSong_1.6.2.23.zip nebo novější, obsahující lokalizovanou verzi OpenSongu pro Windows ze stránky http://www.opensong.cz/download. Soubor rozbalte a zkontrolujte češtinu v názvech souborů. Vytvořte novou složku OpenSongData ve své domovské složce. Do ní zkopírujte obsah složky OpenSong Data z rozbaleného souboru.
Zbývá doinstalovat české texty Bible. Zkopírujte složku OpenSong Scripture z lokalizované verze OpenSongu do složky /opt/OpenSong. Nyní máte vše připraveno. Při prvním spuštění se OpenSong zeptá na složku s písněmi. Ukažte mu připravenou složku OpenSongData ve své domovské složce.
Pomocník pro bohoslužby
Autor OpenSongu Sean Lickfold na svých stránkách uvádí důvody jeho vývoje. Podobné konkurenční programy buď nepokrývaly všechny požadavky nebo nebyly zdarma. To už dnes docela neplatí. K dispozici je celá řada alternativ, z nichž některé jsou pod svobodnou licencí a fungují nejen ve Windows, ale také v Linuxu a Mac OS X. Například uveďme atraktivně vypadající OpenLP nebo jednoduchý EpicWorship. Pokud ale právě hledáte vhodný program pro promítání textů písní a veršů z Bible při bohoslužbách, doporučuji OpenSong vyzkoušet jako první.