přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze: Plasma 5.12 LTS zlepšuje podporu Waylandu

Recenze: Plasma 5.12 LTS zlepšuje podporu Waylandu

KDE

Není tomu tak dávno, co vyšla Plasma ve verzi 5.12 LTS se všemi svými skvělými novinkami. Zejména zlepšuje podporu Waylandu a přidává několik dalších skvělých funkcí. Pojďme se na ně podívat a zhodnotit je.


Plasma 5.12 LTS je druhým LTS vydáním v řadě 5 a první LTS verzí s podporou Waylandu. Vývojáři si od toho slibují, že se díky tomu verze Plasmy s Waylandem řádně otestuje a opraví se tím spousta chyb. Plasma 5.12 LTS ale přináší i další zajímavé novinky než jen podporu Waylandu.

Plasma 5.12 byla testována na notebooku s nainstalovaným KDE neon. Tato distribuce je nejblíže vývoji KDE, a proto jsem ji zvolil jako vhodnou distribuci k testování. Nabízí vždy spojení nejnovějšího software z projektu KDE a stabilního „jádra“ z Ubuntu (využívá LTS verzí).

Testovací sestavou byl běžný 3 roky starý notebook. Přesněji je to Dell Inspiron 3537 v konfiguraci s i5 4200U, 4 GB RAM a AMD HD7850M.

Systém

Zabývat se budeme především novinkami Plasmy od její předchozí verze 5.8 LTS a novinkami aplikací, jež vyšly spolu s Plasmou 5.12 LTS.

Šetříme paměť a čas

Tato verze se chlubí menší spotřebou paměti RAM a CPU než předchozí verze. Je to pravda, zaznamenal jsem snížení využití paměti asi o 20 MB a CPU o 1-2 %, není to moc, ale na výkonově slabších sestavách to bude znát, to samé se dá říct i u notebooků. Čas, který Plasma potřebuje, aby se načetla od přihlašovací obrazovky na pracovní plochu se zkrátil (o několik málo sekund). Zaznamenal jsem menší zrychlení při spouštění aplikací (opět jen několik málo sekund). Plasma byla mimo to velmi plynulá a netrpěla žádnými záseky.

Paměť

Wayland

Jak jsme si řekli na začátku, verze Plasmy 5.12 je první LST verze s podporou Waylandu. Ovšem nedoporučuje se používat Plasmu s Waylandem pro pracovní využití, může se objevit nějaká známá či neznámá chyba.

Podpora Waylandu a jeho funkcí se s každou verzí Plasmy zlepšuje, přesto je tu stále několik nedokonalých věcí, jež by stálo za to vyřešit. Na začátku testování se mi Wayland zdál absolutně nepoužitelný a byla vidět spousta chyb (občas byly velmi nepříjemné). Po několika aktualizacích se situace zlepšila a lze říct, že většina chyb, co jsem zaznamenal byla opravena. Rozhodně záleží na vaší grafické kartě, zde jsou lepší starší (1-2 roky) grafické karty, které mají stabilní a kompletní ovladače. Z chyb bych jmenoval: trhání obrazovky, a to hlavně na ploše (při otevřených oknech se tento problém většinou ztrácel), neplynulé efekty u dekorací oken a špatné chování rolovacích nabídek.

Rozdíly mezi verzí Plasmy, která běží na X nebo Waylandu, je téměř 50 MB paměti RAM a 1-2 % procenta CPU. Dá se říct, že to jsou z pohledu dnešních počítačů zanedbatelná čísla, ale přesto bych byl rád za nějakou optimalizaci.

Nové funkce Waylandu v této verzi jsou: schopnost nastavit rozlišení obrazovky a povolit/zakázat grafický výstup, rotace obrazovky, automatické otáčení obrazovky za pomocí senzoru orientace (ten známe především ze smartphonů), automatická kalibrace dotykové obrazovky, možnost vyplnění celé obrazovky pro okna Waylandu, automatický výběr kompozitoru. Všechny tyto nové funkce nahrávají hlavně zařízením 2v1 a notebookům.

Wayland

Wayland

Discover

Bylo provedeno mnoho vylepšení této aplikace, která nabízí instalaci „skvělého“ software z projektu KDE. Prakticky byla předělaná od základů. Stránky aplikací byli redesignovány a vypadají opravdu dobře. Zlepšena byla taky stabilita a přidána byla podpora moderních balíčkovacích systémů jako je Snap nebo Flatpak. Discover podporuje apt:// URL odkazy a upozorní vás, když balíček potřebuje po instalaci nebo aktualizaci restartovat systém. Distribuce mohou nově pomocí Discoveru provádět svoje aktualizace nebo upgrade na jejich novější verze. Celkově se tato aplikace o mnoho zlepšila a má do budoucna velký potenciál.

Discover

Šetříme svoje oči

Jedna z novinek, která už vyšla jen pro Wayland se jmenuje Night Color. Jejím účelem je v nočních hodinách (případně v šeru) šetřit naše oči, tím že se snaží odfiltrovat škodlivé modré světlo. Podobnou aplikaci můžete znát z X a ta se jmenuje Redshift, na rozdíl od ní je Night Color funkční ve výchozím stavu Plasmy. Tato funkce je velmi užitečná a já jsem si ji oblíbil.

Night Color

Náhledy v oznámeních

Užitečnou funkcí, kterou určitě budete mít rádi jsou náhledy v oznámeních. Tento náhled můžete přenést rychle a jednoduše do webového prohlížeče, kancelářské aplikace, chatovacího klienta, aniž byste museli dotyčnou aplikaci opustit a hledat například snímek obrazovky někde v souborovém systému.

Náhled

Vylepšený správce úloh

Zlepšení se dočkal i správce úloh, který vám teď dovolí jednoduše “umlčet” aplikaci. Když pracujete a potřebujete se soustředit na konkrétní věc, je to velmi užitečná funkce. Jestli je vám tato funkce povědomá, tak je pravděpodobné, že ji znáte z webových prohlížečů, kde můžete „umlčet“ jednotlivé karty.

Mute

Ovládání hudby

Na uzamčené obrazovce pod polem pro odemčení nyní najdete ovládací prvky médií. Kvůli zvýšení soukromí v Plasmě 5.12 mohou být tyto prvky odstraněny. Kromě toho se hudba automaticky pozastaví například při zamčené obrazovce. Z neznámého důvodu tato funkce nefunguje na Waylandu.

Hudba

Nové nastavení systému

Bylo přetvořeno uživatelské rozhraní nastavení systému. Při starém rozložení nastavení systému, se mnohokrát stalo, že se v něm začátečníci ztráceli. Nové rozložení nastavení je mnohem přívětivější a podobá se nastavení, které známe například z nových verzí Androidu nebo webových prohlížečů. Nové rozvržení je volitelné, takže pokud se vám nová verze nelíbí nebo si na ni nechcete zvykat můžete zůstat u té starší.

Nastavení

Plasma Vault

KDE se chlubí tím, že se zaměřuje na soukromí uživatelů. Proto pro uživatele, kteří pracují s citlivými a důvěrnými informacemi Plasma nabízí funkci Plasma Vault, která nabízí šifrování dat v uživatelsky příjemné podobě. Soubory, jež tuto funkci budou využívat, budou ve výchozí formě zamknuté a šifrované, i když jste přihlášeni. Je otázkou kolik uživatelů bude tuto funkci používat, protože většina uživatelů je v případě potřeby zvyklá šifrovat celý disk/diskový oddíl.

Vaults

Ikony na ploše jsou zpět

Po několika letech, kdy se Plasma snažila vyhýbat použití ikon na ploše, se názor na toto změnil a nyní je výchozí rozložení plocha s ikonami. To znamená, že již ve výchozím nastavení se některé složky nachází přímo na ploše a umožní vám to snadnější a rychlejší práci. Kolem těchto ikon a složek proběhlo mnoho práce a vylepšení.

Ikony

Globální menu

Zpět je i globální menu, které je lepší než kdy dříve. Toto globální menu pracuje kdekoliv, ať se jedná o plochu, widget, nebo nějakou aplikaci. Nastavení globálního menu se v Plasmě 5.12 zjednodušilo. Když přidáte widget nebo tlačítko na hlavním panelu, globální menu automaticky spustí požadovanou službu na pozadí. Nemusíte ani znovu načítat plochu či klikat na potvrzovací tlačítka.

Globální menu

Menší novinky

  • Aplet počasí nyní zobrazuje teplotu vedle ikony stavu počasí na panelu.
  • Text widgetu hodin je nyní lépe dimenzován, aby obsadil volné místo.
  • Systémový monitor zobrazuje grafy u procesů.
  • Stíny oken jsou ve výchozím stavu větší.
  • Okno Vlastnosti zobrazuje metadata souborů.
  • Nabídka aplikace Kickoff má optimalizované uspořádání.

Monitor systému

Vlastnosti

Pár slov na závěr

Plasma 5.12 LTS obstála dobře. Na začátku sice bylo několik komplikací, hlavně těch týkajících se Waylandu, protože nepracoval úplně správně, to se ale postupem času zlepšilo a dnes již běžím na verzi Plasmy s Waylandem. Občas se sice vyskytne nějaká chyba, ale lze to akceptovat. Mimo to je Plasma 5.12 velmi dobrá a určitě vás nezklame, vývojáři pracovali dobře, a tak většinu novinek velmi oceníte. Rozhodně bych si dokázal představit, že bych tuto verzi Plasmy každodenně používal.

Nahoru

Příspěvky

Recenze: Plasma 5.12 LTS zlepšuje podporu Waylandu
GEDIK 22. 02. 2018, 07:48:10
Odpovědět  Odkaz 
Diky za dobrou recenzi.

Jen bych doporucil opravit nasledujici hrubky (predpokladam, ze to muze nejaka automaticka korekce):

Kvůli zvýšení soukromý v Plasmě 5.12 mohou být tyto prvky odstraněny.
KDE se chlubí tím, že se zaměřuje na soukromý uživatelů
Recenze: Plasma 5.12 LTS zlepšuje podporu Waylandu
mmm 22. 02. 2018, 08:08:47
Odpovědět  Odkaz 
Býval jsem dlouholetým uživatelem KDE. Bohužel s nástupem OpenSUSE Leap se objevily zkušenosti tak negativní, že mě to donutilo po mnoha letech zmigrovat k Linux Mint s Cinnamonem.
Nelituji, měl jsem to udělat dřív. Po KDE se mně občas stýská, ale ta kvalita šla bohužel dolů :-(
Re: Recenze: Plasma 5.12 LTS zlepšuje podporu Waylandu
Samson 22. 02. 2018, 13:58:04
Odpovědět  Odkaz 
Leap jsem také zkoušel, když kdysi vyšel a opravdu to bylo něco neskutečného, vůbec bych to ani neoznačil za použitelné. Už roky ale používám Manjaro s KDE a stabilita je někde úplně jinde, to můžu jen doporučit. Cinnamon osobně považuji také za jedno z těch lepších DE, ale to je krása linuxového ekosystému, člověk si vždy vybere tu nejideálnější kombinaci.
Re: Recenze: Plasma 5.12 LTS zlepšuje podporu Waylandu
Jirka 22. 02. 2018, 15:21:50
Odpovědět  Odkaz 
mmm: už jsme si tuším v průběhu doby různě "notovali", moje zkušenosti i historie jsou velmi podobné. Liším se v jednom: nyní používám Kubuntu 14.04 LTS s KDE 4 a taky si nestěžuju...

Řešení se obecně dá formulovat tak, že vždy je potřeba počkat, až se systém zbaví všech trapných a zbytečných "iňáren" (holt jsou jedinci, kteří zhoubnou nemoc zvanou neustálá změna mají snad geneticky zakódovanou).

I z počátku šíleně se jevící záležitosti se časem obvykle vytříbí a začnou fungovat. Typicky je to vidět právě na KDE 4, kterému trvalo řadu let, než dosáhl kvalit KDE 3, nicméně se víceméně podařilo (a v tom okamžiku byl pochopitelně "zapuzen" jako starý...).

Čili něco podobného se možná jednou stane i s KDE 5, tedy pokud nějaký blb v brzké době nerozhodne o tom, že už je na čase mít KDE 6, nebo 7 atd. No a v praxi se to dá řešit nejlépe tak, že si zvolím nějakou LTS distribuci, která stojí nohama na zemi...
Recenze: Plasma 5.12 LTS zlepšuje podporu Waylandu
Joska 23. 02. 2018, 19:42:52
Odpovědět  Odkaz 
Asi před rokem jsem vyzkoušel KDE Neon a vůbec si neumím představit že bych používal něco jiného. Vše funguje jak má bez pro mě zbytečných aplikací. Uvidíme jestli zůstane takhle stabilní po přechodu na Bionic LTS
Recenze: Plasma 5.12 LTS zlepšuje podporu Waylandu
soused 24. 02. 2018, 20:53:51
Odpovědět  Odkaz 
Používám OpenSuse Leap 42.3 s KDE a nemohu si stěžovat. Verze Plasmy 5.8.. Zatím se mi nestal žádný zásek ani panic. Celkově se mi Plasma líbí, přesto že jsem byl hodně zvyklí na KDE4. Je to trochu jiné, ale určitě ne horší.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz