přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Systémy pro svobodný NAS

Systémy pro svobodný NAS

NAS

Síťové úložiště čili NAS se většinou kupuje jako zařízení, které se jen zapojí a začne používat. Někdo si chce ale NAS vyřešit po svém a bez závislosti na dodavateli. Pojďme se podívat, jaké jsou zde možnosti ohledně operačních systémů. 


Zapojím a jedu. Nebo ne?

Network-attached storage (NAS), česky síťové úložiště, je populárním způsobem, jak zálohovat svá data nebo je sdílet v rámci domácnosti nebo malé firmy. Stačí si koupit hotovou „krabici“, případně do ní vložit disky, zapojit do počítačové a elektrické sítě a může se fungovat. Takových NAS existuje prakticky nepřeberné množství, ostatně o některých jste se mohli dočíst i tady u nás.

Můžete si přečíst například o QNAP TS-453A, ZyXEL NAS326 nebo Synology DS716+.

Nevýhodou je, že jste odkázáni na to, co výrobce připravil – a to po hardwarové i softwarové stránce. To mnohdy není na závadu (někdo chce jen koupit a používat), ale nemusí to každému vyhovovat. Pak je lepší si postavit úložiště „podle sebe“ a dát si tam, co je potřeba.

Ale co použít jako software? Takové úložiště potřebuje v zásadě tři věci:

  • operační systém,

  • software pro poskytované služby,

  • nástroj pro nastavení a správu.

Protože chceme mít svobodné řešení, měly by být svobodné všechny tři části. Jako operační systém může posloužit třeba GNU/Linux nebo nějaký systém z rodiny *BSD, pro všechny běžně využívané služby máme k dispozici různé implementace, takže asi „nejtvrdším oříškem“ je nástroj pro správu.

Komu nevadí nastavování přes konfigurační soubory nebo běžné systémové nástroje, může klidně použít nějakou běžnou linuxovou distribuci, třeba Debian nebo CentOS. Kdo chce pohodlí, může se poohlédnout po předem připravených řešeních. K dispozici jich je řada, pojďme se na některá podívat.

FreeNAS

FreeNAS je svobodný operační systém (nová licence BSD) pro NAS založený na systému FreeBSD. Je připraven pro běh na 64bitové architektuře x86, tedy na běžných počítačích a serverech. 32bitové procesory už dnes podporovány nejsou, bohužel ale ani jiné architektury (např. ARM nebo Power).

Systém FreeNAS si můžete stáhnout a nainstalovat na vlastní hardware, nebo si pořídit některý ze serverů přímo certifikovaných pro FreeNAS. Pro ukládání na disky se využívá souborový systém ZFS, který poskytuje řadu významných funkcí, například RAID-Z (softwarový RAID), snapshoty, replikaci nebo šifrování.

FreeNAS obsahuje software pro sdílení souborů různými metodami (SMB/CIFS, NFS, AFP, iSCSI, WebDAV…), podporu zálohovacích nástrojů (rsys, Windows Backup, Apple Time Machine atd.) a pomocí pluginů zajišťuje také širokou škálu dalších služeb.

Hlavní stránka webového rozhraní systému FreeNAS Hlavní stránka webového rozhraní systému FreeNAS

K nim patří kupříklad zálohování Bacula, sdílení BitTorrent, multimediální server MiniDLNA, „cloudové“ řešení ownCloud nebo rozhraní HTPC Manager. Systém se spravuje přes webové rozhraní, které nabízí i průvodce pro jednoduché rychlé nastavení na začátku používání.

NAS4Free

Také systém NAS4Free je založen na FreeBSD. Není divu, má totiž společné kořeny se systémem FreeNAS. K rozštěpení vývoje došlo v roce 2011, kdy byl FreeNAS velmi výrazně přepsán, s čímž dva vývojáři nesouhlasili a rozhodli se pokračovat ve vývoji na základě původního kódu.

Úplně na začátku vývoje FreeNAS a tedy i NAS4Free byl firewallový systém m0n0wall – také o něm si můžete přečíst článek, vývoj systému byl ale už ukončen.

NAS4Free je kromě 64bitové architektury x86 k dispozici i pro ARM. Nabízí podobnou škálu služeb jako FreeNAS, spravuje se samozřejmě také přes webové rozhraní. Zda je lepší použít FreeNAS nebo NAS4Free, bude záležet na konkrétním případu. Pro hardware s procesorem ARM to bude samozřejmě vždy NAS4Free, jindy se můžete rozhodnout po vyzkoušení obou systémů.

Hlavní stránka webového rozhraní systému NAS4Free Hlavní stránka webového rozhraní systému NAS4Free

NAS4Free má o něco více možností v rámci poinstalační konfigurace, která může být potřeba pro připojení z webového prohlížeče.

OpenMediaVault

OpenMediaVault můžete znát ze tři roky starého článku – od té doby se jeho vývoj samozřejmě opět o něco posunul. Je to systém linuxový, založený na distribuci Debian. Ovšem i tento systém má „cosi společného“ s FreeNAS. Jeho hlavním vývojářem je totiž Volker Theile, jenž byl koncem roku 2009 jediným aktivním vývojářem projektu FreeNAS; v době rozhodnutí o přepisu kódu FreeNAS začal tvořit linuxový klon, nazvaný v první fázi coreNAS a následně přejmenovaný na OpenMediaVault.

Vzhledem k situaci ohledně souborového systém ZFS v Linuxu (problémy licenčního charakteru, které zbrzdily implementaci ZFS pro tento systém) tento filesystém v systému OpenMediaVault nenajdeme, ale na výběr je řada jiných souborových systémů – včetně Btrfs, který přímo či nepřímo podporuje řadu funkcí známých ze ZFS.

Hlavní stránka webového rozhraní systému OpenMediaVault Hlavní stránka webového rozhraní systému OpenMediaVault

Netřeba dodávat, že škála poskytovaných síťových služeb je rozsáhlá a například možnosti sdílení souborů jsou prakticky totožné s FreeNAS a NAS4Free. Systém se spracuje přes webové rozhraní. Potěší, že kromě 64bitové a 32bitové verze pro x86 si lze stáhnout i verzi pro další architektury – resp. přímo pro konkrétní hardwary, jako je Raspberry Pi nebo Odroid.

Zeroshell

Zeroshell, druhý z představovaných systémů pro NAS je také založen na Linuxu. S výše popsanými systémy nemá společného v podstatě vůbec nic. Liší se o nich i tím, že není určen jen pro NAS, ale také pro routery a firewally. Proto má jak na systémové úrovni, tak na úrovni správy (ta probíhá přes webové rozhraní) velmi propracovanou oblast síťování.

Ke stažení jsou verze pro architekturu x86, tak pro ARM (Raspberry Pi a několik typů Orange). Na rozdíl od výše popsaných systémů má Zeroshell poněkud staromódním dojmem působící webové rozhraní, ale lze s ním nastavit vše potřebné.

Hlavní stránka webového rozhraní systému Zeroshell Hlavní stránka webového rozhraní systému Zeroshell

Nahoru

Příspěvky

Systémy pro svobodný NAS
Pavel Borecki 30. 11. 2017, 07:58:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek - díky za něj. Jen bych ještě podotkl, že i u FreeNAS je webové rozhraní přeložené do češtiny, i když na snímku obrazovky zde v článku je použitá anglická verze. Ostatní jsou už zobrazeny v češtině, takže by čtenář třeba mohl dojít k mylnému závěru.

Ještě bych zmínil existenci distribucí Rockstor(http://rockstor.com/) a EasyNAS (http://www.easynas.org/)

Nakonec, když už je ve článku zmíněna i ne úplně NAS distribuce, mohl by být zajímavý i NethServer (http://www.nethserver.org/)
Re: Systémy pro svobodný NAS
kukin 30. 11. 2017, 09:33:10
Odpovědět  Odkaz 
Spis me mrzi, (i kdyz chapu), ze existuje minimum reseni, ktere by dokazala udelat NAS z jakekoliv distribuce, bez ohledu na filesystem.

Rad by sem videl unifikovany GUI pro spravu uzivatelu, nfs, samby, atd.
Ted nechci pocitat 'udelej si sam a vystrc to ven pres webmin ', protoze ten opravdu nemusim.

U vetsiny NAS distribuci (omw umi novejsi kernely) je trochu opozdily kernel, to pak pri fungovani s Dockerem neni vzdy uplne v souladu.

Doplnil bych jeste OpenAttic, Openfiler a zda se, ze XPEnology uz nejak dobu nevydal update
Re: Re: Systémy pro svobodný NAS
Pavel Borecki 2. 12. 2017, 09:10:49
Odpovědět  Odkaz 
Ohledně toho univerzálního na distribuci nezávislého rozhraní - v budoucnu by mohl být náhradou za webmin Cockpit (http://cockpit-project.org) - zatím ještě nenabízí mnoho funkcí, ale vyvíjí se slibně.
Systémy pro svobodný NAS
Pavel Borecki 30. 11. 2017, 08:16:17
Odpovědět  Odkaz 
Jinak pro OpenMediaVault existuje repozitář s mnoha užitečnými doplňky, včetně podpory pro souborový systém ZFS - http://omv-extras.org
Systémy pro svobodný NAS
mach02 30. 11. 2017, 15:07:32
Odpovědět  Odkaz 
Bylo by přínosné zmínit nároky jednotlivých systémů. Jak požadavky na HW (např. FreeNAS chce 8GB RAM a cítí se dobře v 64 bit prostředí) tak požadavky na uživatele. Sám používám OMV - a webové rozhraní neřeší všecko. Chce to čas od času jít do řádky (a nebo webmina) a doladit si systém - s nebezpečím, že konzistence systému po tomto bude v háji. OMV má svůj vlastní konfigurák - který nezohledňuje co mu potají podhodím do debianu.
I když používám OMV - nedoporučuji to dát do ruky laikovi. (cesta zpět prakticky neexistuje)
Lukáš Jelínek Re: Systémy pro svobodný NAS
Lukáš Jelínek 30. 11. 2017, 16:55:23
Odpovědět  Odkaz 
Ty HW nároky jsou spíš představy jednotlivých vývojářů, co je "dostatečný výkon". V praxi bude hodně záležet na tom, co všechno tam pojede. Pokud jen sdílení souborů, tak je sice hezké mít 8 GB RAM (protože se využije jako disková cache), ale není nutné ji mít. Naopak komu tam pojede tisíc věcí a bude je využívat všechny naráz z většího počtu počítačů, tak mu ani tahle paměť nemusí stačit. Jinak s tím 64bitovým prostředím - kromě Zeroshellu už aktuální verze všech systémů toto prostředí striktně vyžadují, zmiňuji to tam.
Re: Systémy pro svobodný NAS
Pavel Borecki 5. 12. 2017, 09:44:35
Odpovědět  Odkaz 
Cesta zpět existuje, je třeba použít doplněk (omv-extras.org) openmediavault-backup. Případně si uložit obraz systémového datového úložiště, např. pomocí Clonezilla.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog