přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tux - Neznámá historie známého tučňáka

Tux - Neznámá historie známého tučňáka

Lukáš Faltýnek poodhalil historii slavného maskota.


Tux je maskot Linuxu, jádra Linuxu, protože takto často označujeme celou distribuci, která je sbírkou ohromného množství programů. Poprvé se slovo „Tux“ objevilo v diskuzní skupině LKML (Linux Kernel Mailing List, pozn. redakce), kde se v první polovině roku 1996 rozpoutala diskuze o vhodném logu či maskotu pro Linux. Návrhy, které účastníci předkládali, byly většinou parodie na jiné operační systémy, nebo se v nich objevovala impozantní zvířata jako například orli nebo žraloci. Po čase se však do debaty vložil sám Linus Torvalds a projevil své přání a touhu zároveň, aby se logem stal tučňák.

Prvotní Linusovou představou byl „tučňák zabiják“, jehož obrázek můžeme najít přiložený k jádru Linuxu verze 1.3. Ne každému se ale Linusův nápad s tučňákem líbil a účastníky diskuze zajímalo, proč by logem mělo být takové legrační zvířátko. V příspěvku z 12. května 1996 Linus vysvětluje použití tučňáka následovně.

„Proč zrovna tučňák? Nemám pro to popravdě rozumné vysvětlení. Když se to ale tak vezme, logo nemusí mít jasný význam a je to právě možnost asociace z daného loga, na které záleží. A navíc mohu přijít i na mnoho horších věcí, než aby byl Linux spojován s tučňákem. Lidem, kteří chtějí logo používat v souvislosti s různými materiály, které jsou s Linuxem spjaty, dává tučňák více svobody. Nemusí se tak striktně upínat na specifické logo (trojúhelník, "Linux 2.0" nebo jinou abstrakci). Užívání něčeho, jako je tučňák, umožňuje vytvářet jeho různé modifikace, které jsou však vždy snadno rozpoznatelné.“

Vzhledem k neznámým autorským právům k „tučňákovi zabijákovi“ musel Linus do verze jádra 2.0 najít tučňáka jiného. Z mnoha výtvorů si nakonec Linus zamiloval výtvor Larryho Ewingse a bylo rozhodnuto. Oficiální maskot Linuxu byl na světě. A jak na svých stránkách Larry píše – namaloval ho v GIMPu verze 0.54 jen za pomoci myši a notné dávky trpělivosti.

Teď když byl na světě konkrétní tučňák, zbývalo jediné. Najít pro něj vhodné jméno. Jedním z prvních nápadů bylo pojmenovat tučňáka Homer. Podle obrázku Antona Johanssona, na němž vyobrazený tučňák připomínal Homera ze Simpsonových. Dalším nápadem na jméno byl akronym ze slov Torvalds' UniX, což se ujalo.

„Jaký dárek Linusovi k narozeninám?“ přemýšlel Alan Cox (přední vývojář jádra, pozn. redakce), načež dostal nápad. Adoptovat skutečného tučňáka. A to se stalo v bristolské zoo. Za zmínku stojí uvést příhodu spojenou s adopcí, kdy Tux ze zoo utekl. Dle výpovědi zaměstnanců se to stalo při pádu tamního operačního systému na serveru, Tux prý na útěku navštívil jeden počítačový obchod, z něhož vzal krabici s distribucí Red Hat Linuxu. Po dopadení a návratu Tuxe do zoo se dokonce jeden pracovník anonymně vyjádřil, že vedení zoo zvažuje Tuxe zaměstnat jako správce svého počítačového systému.

Pokud byste zatoužili mít Tuxe doma u svého počítače, není nic jednoduššího než si ho vyrobit z papíru. Odkaz na hezkou vystřihovánku Tuxe naleznete v odkazech. Navíc si projděte i další tipy na www stránky, například různé galerie a jedno webové sídlo s příznačným názvem „A Complete History of Tux. (So Far)“.

„Neberte tučňáka tak vážně. Měl by být legrační a praštěný, to je celé. Linux by měl být taky takový (samozřejmě je to taky ten nejlepší operační systém široko daleko, ale zároveň i legrační a trhlý),“ Linus Torvalds, autor jádra Linuxu.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Faltýnek

Lukáš Faltýnek

Vystudoval informační management na Univerzitě Hradec Králové. Pracuje jako analytik/programátor. Láskou k počítačům vzplanul v roce 1986, kdy dostal svůj první počítač Atari 800 XL. S Unixem se poprvé setkal před dvanácti lety. Chvíli nato pak s Linuxem, který si pro jeho svobodu zamiloval. Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří literatura, kinematografie a cestování.


  • Distribuce: Ubuntu

| blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy