přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kdybyste třeba nevěděli, co je to kahan

Kdybyste třeba nevěděli, co je to kahan

kdeedu.png

Přes prázdniny překládám vzdělávací programy KDE, jako je Kalzium, Rocs nebo Marble.


Nerad se chlubím, ale nějak se přihodilo, že jsem to dostal za úkol, takže jak to jde? Není to úplně normální překládání, často se setkávám s termíny, které jsem v životě neviděl a i když třeba vzdáleně tuším jejich význam, nemůžu najít to správné české slovo. Je trochu škoda, že nás na škole neučili chemii, matematiku nebo fyziku v angličtině. Je sice pěkné, že umím obecně anglicky, ale v názvosloví mi to asi moc nepomůže. Často prolézám anglickou Wikipedii a snažím se najít odkazy na české stránky, protože některé slova prostě v obyčejném slovníku nejsou. Občas se také sektám s otrockým překladem, který vymyslel někdo přede mnou. Například alkaline earth metal (kovy alkalických zemin) někdo přeložil jako alkalické pozemské kovy.

Sám si třeba nemůžu zapamatovat které slovo z trojice solution, solvent a solute je které (roztok, rozpouštědlo a rozpuštěná látka, nebo v jiném pořadí). A to je ono, zjistil jsem, že mě to celkem baví (je těžké si k tomu sednout, ale když už překládám, tak zaberu) a hlavně že mě to vzdělává. Od června jsem se naučil víc angličtiny, než za čtyři roky na gymnáziu (což o úrovni angličtiny na něm ledacos vypovídá). A už tedy KDE Education Project (kdeedu) mluví česky? Ne úplně, zatím jsem se nepopral s programem KStars (má asi 7000 řetězců) a s programem Kig (neláká mě název, připomíná mi prase, tedy krase). Do konce prázdnin by to ale mělo být. A teď ten slíbený kahan:

PředtímPředtím

PotomPotom

TabulkaTabulka

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...