přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kdybyste třeba nevěděli, co je to kahan

Control

Kdybyste třeba nevěděli, co je to kahan

kdeedu.png

Přes prázdniny překládám vzdělávací programy KDE, jako je Kalzium, Rocs nebo Marble.


reklama

Nerad se chlubím, ale nějak se přihodilo, že jsem to dostal za úkol, takže jak to jde? Není to úplně normální překládání, často se setkávám s termíny, které jsem v životě neviděl a i když třeba vzdáleně tuším jejich význam, nemůžu najít to správné české slovo. Je trochu škoda, že nás na škole neučili chemii, matematiku nebo fyziku v angličtině. Je sice pěkné, že umím obecně anglicky, ale v názvosloví mi to asi moc nepomůže. Často prolézám anglickou Wikipedii a snažím se najít odkazy na české stránky, protože některé slova prostě v obyčejném slovníku nejsou. Občas se také sektám s otrockým překladem, který vymyslel někdo přede mnou. Například alkaline earth metal (kovy alkalických zemin) někdo přeložil jako alkalické pozemské kovy.

Sám si třeba nemůžu zapamatovat které slovo z trojice solution, solvent a solute je které (roztok, rozpouštědlo a rozpuštěná látka, nebo v jiném pořadí). A to je ono, zjistil jsem, že mě to celkem baví (je těžké si k tomu sednout, ale když už překládám, tak zaberu) a hlavně že mě to vzdělává. Od června jsem se naučil víc angličtiny, než za čtyři roky na gymnáziu (což o úrovni angličtiny na něm ledacos vypovídá). A už tedy KDE Education Project (kdeedu) mluví česky? Ne úplně, zatím jsem se nepopral s programem KStars (má asi 7000 řetězců) a s programem Kig (neláká mě název, připomíná mi prase, tedy krase). Do konce prázdnin by to ale mělo být. A teď ten slíbený kahan:

PředtímPředtím

PotomPotom

TabulkaTabulka

Nahoru

Příspěvky

rocs
fri 21. 08. 2010, 23:44:35
Odpovědět  Odkaz 
Malá poznámka: program Rocs jsem přeložil už před několika měsíci. Před několika týdny jsem si řekl, že je čas, a tak jsem jej poslal Vítovi Pelčákovi, který mi napsal, že má prostě moc práce - a od té doby už nic, i když jsem mu jen tak z hecu poslal dalších skoro deset menších souborů, jednak pro kdeedu (plasmaapplet concentration-, gas-, nuclearcalculator - to jsem měl hotové taky už dávno, ale až teď jsem vzal za základ "summit", abych vyhověl požadavku) a zvláště pro kdebase (plasma a tak). :-D Vít Pelčák tvrdil, že by se chtěl konečně podívat na to všechno, co má nastřádáno ve schránce, a jenom doufá, že mu s tím lidi neseknou kvůli chabé odezvě. :-)
Marble a spol.
fri 21. 08. 2010, 23:53:21
Odpovědět  Odkaz 
Marble: Tak tuhle srandu jsem udělal/doplnil podle svých představ a možností před nějakým pátkem (+marble_qt), stejně Parley, KTouch, KBruch, KAlgebra, KWordQuiz, KLettres, KmPlot, Kiten - neoficiálně.

Taky tam je soubor desktop_kdeedu. Kdyby to mohlo pomoct, tak pro nahrání do překladové paměti a tím urychlení vlastního překladu podle tvých představ, když by byly odlišné, mohl bych poslat jeho .po soubor.
Kalzium
fri 21. 08. 2010, 23:59:14
Odpovědět  Odkaz 
Tak Kalzium jsem chtěl dělat někdy na jaře tak usilovně a odkládal to s takovým přesvědčením, že jsou jiné věci, že jsem se konečně dočkal toho, že to můžu zcela vypustit z hlavy. :-D Je to velice záslužné, že to děláš.

K oněm zvláštním pojmům: ve slovníku Lingea Platinum jsem nalezl "alkaline earth metal" v překladu jako "kov alkalických zemin" na první pokus; ani na "Seznamu" to nebyl problém. U jiných chemických specialit by ale hledání přes internet mohlo být zdlouhavější - ještě že ten slovník mám. :-D
Kdybyste třeba nevěděli, co je to kahan
Vladimír Vojta 26. 08. 2010, 19:05:24
Odpovědět  Odkaz 
Fandím Vám, se svoji angličtinou se do něčeho podobného nemohu nikdy pustit. :-(
Ivan Bíbr Kdybyste třeba nevěděli, co je to kahan
bibri 27. 08. 2010, 10:40:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobře ty! Jen tak dál, toto je moc záslužná práce :).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog