přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Manipulace s PDF soubory

Konference Cloud computing v praxi

Manipulace s PDF soubory

Jednoduché úpravy souborů PDF


reklama

Nevím jak vy, ale úprava nějakých souborů PDF pro mě byla vždy černou můrou a to se nutně nemusí jednat o úpravy složité. Oblíbené činnosti, které musím provádět je úprava příliš velkého (řádově stovky megabajtů) souboru vytvořeného pochybným SW jistého skeneru, snížení velikosti souboru PDF, odstranění nebo výměna stránky v PDF dokumentů, nebo spojení souborů dohromady.

Na poslední jmenované úkoly jsem začal používat nástroje sady PDF Toolkit (najdete ve stejnojmenném balíčku pdftoolkit).

Spojení souborů dohromady

pdftk soubor1.pdf soubor2.pdf cat output vystup.pdf

Rozdělení souboru

pdftk soubor.pdf burst

rozdělí soubor po stránkách (každá stránka do samostatného souboru)

pdftk soubor.pdf cat 1-9 26-end output vystup.pdf

vybere pouze určité stránky, které pak uloží do samostatného souboru.

Pár slov závěrem

Pak jsem narazil jednodušší způsob jak spravit ty soubory uložené v chybném formátu PDF tím skenerem, ale teď jsem ho zas zapomněl... Takže ten hloupější způsob, který jsem dělal, byl převod na postscript a zpět

pdftops soubor.pdf
pstopdf soubor.ps

na druhou stranu by to stačilo asi jenom optimalizovat

pdfopt soubor.pdf vystup.pdf

A něco zcela od věci

Pár poznámek se vždycky hodí.. ;-)  Dnes jsem zase ladil nějaký HW a kopíroval systém na jiný disk i HW. Asi jsem tu už o tom psal, ale stačí zkopírovat systém pomocí

cp -axv /  /mnt/neco

a pak nějak (např. pomocí grub-install) přepsat zavděč na druhý disk, aby to naběhlo... Nj, pokaždé mě to fascinuje. To ve Windows stačí změnit základní desku a už to nenaběhne. V Linuxu naopak musí sedět pouze architektura (tzn. necpat 64 bit na 32 bitový HW).

Zdroje

Článek o PDF Toolkit

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux