přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Manipulace s PDF soubory

Control

Manipulace s PDF soubory

Jednoduché úpravy souborů PDF


reklama

Nevím jak vy, ale úprava nějakých souborů PDF pro mě byla vždy černou můrou a to se nutně nemusí jednat o úpravy složité. Oblíbené činnosti, které musím provádět je úprava příliš velkého (řádově stovky megabajtů) souboru vytvořeného pochybným SW jistého skeneru, snížení velikosti souboru PDF, odstranění nebo výměna stránky v PDF dokumentů, nebo spojení souborů dohromady.

Na poslední jmenované úkoly jsem začal používat nástroje sady PDF Toolkit (najdete ve stejnojmenném balíčku pdftoolkit).

Spojení souborů dohromady

pdftk soubor1.pdf soubor2.pdf cat output vystup.pdf

Rozdělení souboru

pdftk soubor.pdf burst

rozdělí soubor po stránkách (každá stránka do samostatného souboru)

pdftk soubor.pdf cat 1-9 26-end output vystup.pdf

vybere pouze určité stránky, které pak uloží do samostatného souboru.

Pár slov závěrem

Pak jsem narazil jednodušší způsob jak spravit ty soubory uložené v chybném formátu PDF tím skenerem, ale teď jsem ho zas zapomněl... Takže ten hloupější způsob, který jsem dělal, byl převod na postscript a zpět

pdftops soubor.pdf
pstopdf soubor.ps

na druhou stranu by to stačilo asi jenom optimalizovat

pdfopt soubor.pdf vystup.pdf

A něco zcela od věci

Pár poznámek se vždycky hodí.. ;-)  Dnes jsem zase ladil nějaký HW a kopíroval systém na jiný disk i HW. Asi jsem tu už o tom psal, ale stačí zkopírovat systém pomocí

cp -axv /  /mnt/neco

a pak nějak (např. pomocí grub-install) přepsat zavděč na druhý disk, aby to naběhlo... Nj, pokaždé mě to fascinuje. To ve Windows stačí změnit základní desku a už to nenaběhne. V Linuxu naopak musí sedět pouze architektura (tzn. necpat 64 bit na 32 bitový HW).

Zdroje

Článek o PDF Toolkit

Nahoru

Příspěvky

Manipulace s PDF soubory
Viktor Mojr 29. 07. 2009, 22:36:09
Odpovědět  Odkaz 
Ano, dobrá připomínka pro začátečníky, také jsem chvíli hledal, než jsem zjistil, jak slepit po stránkách postahovaná skripta ze stránek vydavatelství školy. Je krása, kolika rekurzivními nástroji linux disponuje. Pořád jsem ještě ale nenašel nástroj, kterým bych změnil čísla stránek. Například odborné knihy mívají předmluvu číslovanou římskými čísly a pak začnou s číslováním arabsky třeba od dvacáté stránky jedničkou. V PDFTK tato možnost je, pokud editujeme vyexportovaná dumpdata a ty pak přilepíme zpátky na PDF, jde takto upravovat i záložky. Říkám, že to jde, ale ve skutečnosti to nefunguje. Příslušná funkce "update_info" jednoduše žádné informace neupdatuje. Možná něco dělám špatně. Pokud má někdo podobné zkušenosti nebo mu to naopak funguje, nechť se podělí o své triky, jak tuto funkci rozběhat.
Další skvělý nástroj je jPDF Tweak, má velice komplexní grafické rozhraní, které umožňuje přidávat záložky, vkládát stránky, slučévat soubory, prakticky všechno, na co si člověk vzpomene. Bohužel nezvládá PDF, kde jsou složitější vektorové obrázky v postscriptu, což jsou prakticky všechny učebnice, v nichž jsem toužil po změně stránkování.
Manipulace s PDF soubory
Václav Maněna 30. 07. 2009, 17:55:22
Odpovědět  Odkaz 
Poškozený soubor lze opravit příkazem:

pdftk poskozeny_soubor.pdf output opraveny_soubor.pdf
Manipulace s PDF soubory
alfonz 31. 07. 2009, 11:30:17
Odpovědět  Odkaz 
pdftk je pěkný, ale zkuste něco rychlejšího ;)

http://sourceforge.net/projects/pdfshuffler/
Manipulace s PDF soubory
Jenda 16. 07. 2013, 23:27:14
Odpovědět  Odkaz 
Výborné
ale je možné rozdělit za pomoci pdftk pdf soubor po relativním počtu stran - tzn. např. po každé osmé straně? něco jako pdftk soubor.pdf cat +8 output vystup1.pdf vystup2.pdf vystup3.pdf ... ?
díky Jenda

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux