přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zemřela legenda... Netscape

POINT.X (2018-19)

Zemřela legenda... Netscape

Jeden z vývojářů prohlížeče Netscape Navigator dnes na blogu oznámil, že ukončili vývoj jejich prohlížeče.


reklama

Končí tak jedna z největších legend historie internetu. Netscape vznikl na konci roku 1994 a byl to první masově rozšířený prohlížeč. Jednu dobu byl nejrozšířenějším prohlížečem vůbec. Poté se mu rozhodl konkurovat Microsoft se svým Internet Explorerem a začala tzv. válka prohlížečů, kterou vyhrál Explorer hlavně díky tomu, že jej obsahují Windows. Postupem času začal Netscape ztrácet na významu a společnost AOL se ho rozhodla uvolnit jako open source. Tak vznikl prohlížeč Mozilla Suite a posléze Firefox, který začal opět získavat zašlou slávu Netscape. Samotný Netscape se snažila společnost několikrát oživit. Verze 8 přišla s bezpečnostními prvky a přepínáním mezi vykreslovacími jádry Geckem a Tridentem (IE), ale byla pouze pro Windows. Nedávno vydaná verze 9 sice přinesla opět podporu i pro Linux a Mac OS X, ale už se jednalo víceméně jen o upravený Firefox. Ani jedna verze však neměla úspěch a Netscape padal do zapomnění. Dnes tedy oznámili, že již nebudou prodlužovat agónii, a kdysi slavný prohlížeč tak skončil. Do února ještě budou vycházet bezpečnostní updaty a pak už ani ťuk. 

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Vlastimil Ott Zemřela legenda... Netscape
Vlastimil Ott 29. 12. 2007, 12:39:19
Odpovědět  Odkaz 
RIP :-(
Jirka Vrba Zemřela legenda... Netscape
baf 29. 12. 2007, 23:41:25
Odpovědět  Odkaz 
Konec Netscape zacal otevrenim jeho kodu. Vznikl z nej novy produkt, ktery si zije svym zivotem.

Kral je mrtev, at zije kral!
Re:Zemřela legenda... Netscape
strýček tom 23. 02. 2008, 20:06:43
Odpovědět  Odkaz 
Tak tedy Netscape to má odbyto,ale,co záleží na názvu.Tím,že uvolnil zdrojový kod,mohla vzniknout mozilla.I fachmani z microsoftu přišli na to,že musí jít s duchem doby.S Ie7 to moc nedokázali.Aby za chvíli taktéž neuvolnili zdrojové kody...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog