přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze openSUSE 11.3

Recenze openSUSE 11.3

opensuse.png

OpenSUSE je právem řazeno mezi nejlepší a nejpoužívanější linuxové distribuce. Verze, jejichž desetinné číslo končí na trojku, bývají (na rozdíl od těch končících na jedničku) velmi stabilní a vyvedené. Vzpomeňme jen na svého času velmi populární 10.3. Současná verze 11.3 není výjimkou. I ona se velmi povedla. AKTUALIZACE: Stahujte!


Toto vydání se vývojáři chlubí celou řadou zajímavých vylepšení: výrazně větší podporou netbooků (No konečně!) a nej(h)různějších mobilních zařízení, cloudů, podporou souborového systému Btrfs (je v nabídce, ale není výchozí), mnoha vylepšeními správce balíčků a celkově velmi moderním softwarem.

Na instalaci se prakticky nic nezměnilo. Pár jednoduchých kroků, které můžete prostě projít "klikáním na Další", nebo se ponořit do hlubin nastavení. Dle chuti a zkušenosti uživatele. Kromě mírné změny barevného ladění je asi nejvýraznější změnou přibytí podpory LXDE, kteréžto odlehčené prostředí si při instalaci lze vybrat.

Výběr pracovního prostředí. K dispozici jsou tradiční i méně běžné možnostiVýběr pracovního prostředí. K dispozici jsou tradiční i méně běžné možnosti

Jinak je instalace jednoduchá a na běžném počítači bude trvat tak půl hodiny až hodinu. Tradičně je nutné dát si jen pozor - jako u každé distribuce - v kroku rozdělení disku, aby si uživatel nesmazal něco, čeho by později litoval. K dispozici jsou i ISO obrazy pro živá CD/USB. Jejich instalace je v podstatě stejná a stejně jednoduchá jako v případě klasického DVD nebo síťového mini CD.

Souhrn instalace před samotnou instalacíSouhrn instalace před samotnou instalací

Slideshow, která vám bude krátit instalaci systémuSlideshow, která vám bude krátit instalaci systému

První spuštění trvá vždy o něco déle, další už jsou výrazně rychlejší. Ať už zvolíte KDE (4.4.4) nebo GNOME (2.30.1), po instalaci v systému najdete dostatek softwaru pro práci. OpenSUSE jaksi nikdy nevynikala v podpoře multimédií a ani tato verze není výjimkou. Nejpozději s první aktualizací sice do systému dostanete kodeky pro MP3, ale MP3 přehrajete jen v Banshee (na jeho vývoji se podílí Novell a v nynější verzi se dočkal mnohých vylepšení), ale v Amaroku (2.3) už ne. Není mi zcela jasné proč.

Spouští se KDESpouští se KDE

Poprvé spuštěné KDEPoprvé spuštěné KDE

Pokud se pokusíte přehrát soubor, pro který chybí kodeky (nebo obecně program, kterým by šel otevřít - netýká se to jen multimédií), systém lehce zaprotestuje a pokusí se to napravit.

Amarok nepřehraje MP3, ale snaží se to napravitAmarok nepřehraje MP3, ale snaží se to napravit

Nejdříve se pokusí vyhledat potřebné balíčky v dostupných repozitářích, a pokud se mu to nepovede, vyzve vás k přidání dalších repozitářů.

Chce to nějaké další, lepší repozitáře...Chce to nějaké další, lepší repozitáře...

Spustí se správce repozitářů, kde pravděpodobně uvidíte jen ty základní. Klikněte na Přidat a pak vyberte Komunitní repozitáře. Z další nabídky vyberte repozitář Packman, případně i další dle libosti. Po dalším odklikání všech oken by se měly nainstalovat potřebné balíčky a vaše MP3 by se s drobným zpožděním měly přehrát. Není to úplně dokonalé, ale lepší než nic.

Správce repozitářů. Čím nižší číslo priority, tím je repozitář "důležitější"Správce repozitářů. Čím nižší číslo priority, tím je repozitář "důležitější"

Volba přidání nového repozitářeVolba přidání nového repozitáře

Pokud tato možnost nefunguje, tak jak má, nebo se vám to ani nechce zkoušet, můžete navštívit opensuse-community.org a proklikat se na Multimeda/Restricted formats a 1-click installation, která vám přidá Packmanův repozitář (a případně další) a z nich nainstaluje potřebné balíčky. Repozitář lze samozřejmě přidat ručně a ručně i nainstalovat potřebné multimediální balíčky, což mně osobně přijde nejrychlejší.

KDE je přítomno ve vyzrálé verzi 4.4.4. Touto dobou se už sice dere na svět verze 4.5, ale integrace sotva vyšlého, tak velkého projektu do zbytku distribuce by pro vývojáře byla sebevražda. Další verze openSUSE už bude pravděpodobně obsahovat KDE 4.6. Už to není ani tolik o nových převratných novinkách (i když pod kapotou se najde řada zajímavých změn), ale o zlepšování uživatelského pohodlí a přívětivosti celého prostředí.

Přidání nových widgetů na panel a plochu (pomocí tlačítka s logem Plasmy v pravém rohu)Přidání nových widgetů na panel a plochu (pomocí tlačítka s logem Plasmy v pravém rohu)

Amarok ve verzi 2.3. Každá verze přináší určité změny vzhledu a vylepšení programuAmarok ve verzi 2.3. Každá verze přináší určité změny vzhledu a vylepšení programu

OpenSUSE hodně dbá na jednotný vzhled a uživatelské rozhraní celého systému. Řada aplikací obsahuje grafický styl celé distribuce a různá vylepšení od Novellu.

Startovací obrazovka OpenOffice.org, na jehož vývoji se Novell podílíStartovací obrazovka OpenOffice.org, na jehož vývoji se Novell podílí

Zatím jsem psal hlavně o KDE. Stranou samozřejmě nezůstávají ani desktopová prostředí založená na GTK (GNOME, Xfce a LXDE). GNOME (2.30.1) je ve znamení příprav na přechod na GNOME 3. Nedočkáte se tak převratných změn, spíše úklidu všeho starého nepořádku (např. chybí součásti GNOME/GTK 1). Zájemci si mohou vyzkoušet ochutnávku vlastností nového GNOME 3 (GNOME Shell, ve výchozím stavu vypnuto). Já musím potupně přiznat, že GNOME prakticky neznám a tak tyto testy přenechávám znalejším. Podle vývojářů se mnohých vylepšení dočkaly hlavně správce balíčků Nautilus, hudební přehrávač Banshee a správce osobních informací Evolution (pošta, kalendář, kontakty apod.; taktéž součást profesionálního portfolia Novellu).

Více se dozvíte v článku o GNOME 2.30.

GNOME v podání openSUSE 11.3 – Téma Sonar a originální styl nabídkyGNOME v podání openSUSE 11.3 – Téma Sonar a originální styl nabídky

Hlavní nabídka GNOME sice na pohled vypadá zajímavě, ale nutnost kliknout na tlačítko Více aplikací... (popřípadě použití vyhledávacího políčka) a počkání na načtení nového okna se seznamem aplikací mi nepřijde ideální. Ale třeba to stálým uživatelům vyhovuje. Velice sympatická je snaha o jednotný styl: ovládací centrum YaST pro nastavení systému a uživatelské nastavení GNOME vypadají prakticky stejně.

Správce systému YaST a uživatelské nastavení GNOME - najděte 10 rozdílů...Správce systému YaST a uživatelské nastavení GNOME - najděte 10 rozdílů...

Výběr pracovního prostředí. K dispozici jsou tradiční i méně běžné možnostiVýběr pracovního prostředí. K dispozici jsou tradiční i méně běžné možnosti

Správce softwaru ve verzi pro GTK. Je libo Moblin? Srovnejte s verzí pro KDE/Qt níže. Obě přesně odpovídají svému prostředíSprávce softwaru ve verzi pro GTK. Je libo Moblin? Srovnejte s verzí pro KDE/Qt níže. Obě přesně odpovídají svému prostředí

Mílového zlepšení se dočkala podpora prostředí Xfce, které v minulých verzích bylo spíše do počtu a nebylo dobře podporované ani oblíbené. Nyní má potenciál svou reputaci alespoň trochu napravit. Navíc přibylo LXDE. Obě prostředí lze zvolit při instalaci nebo kdykoliv doinstalovat.

Xfce v podání openSUSEXfce v podání openSUSE

Nováček mezi prostředími podporovanými openSUSE: LXDENováček mezi prostředími podporovanými openSUSE: LXDE

Hlavní výhodou openSUSE (kromě uživatelské přívětivosti a propracovaného designu) je ovládací centrum YaST umožňující v systému pohodlně a rychle nastavit i poměrně pokročilé věci. Vše má navíc stejné rozhraní a ovládání. YaST je k dispozici ve verzi pro příkazovou řádku, GTK i Qt. Vždy budou mezi námi tací, kterým bude možnost "naklikat si" poctivý linuxový konfigurák připadat strašná, ale pro nás ostatní je to jistě vítané ulehčení. Mezi moduly YaSTu chybí modul pro nastavení monitoru a grafické karty. Je to díky relativně nedávným změnám v nastavení X serveru a velké důvěře v automatickou konfiguraci. Ta obvykle funguje, ale v případě potíží lze z příkazové řádky spustit sudo sax2. Více o YaSTu se dozvíte např. v našem velice obsáhlém seriálu o nastavení hardwaru v openSUSE.

Ovládací centrum YaST a správa softwaru, verze pro Qt/KDE. Srovnejte s verzí pro GTK výšeOvládací centrum YaST a správa softwaru, verze pro Qt/KDE. Srovnejte s verzí pro GTK výše

Ovládací centrum YaST. V pozadí nastavení firewallu a síťové kartyOvládací centrum YaST. V pozadí nastavení firewallu a síťové karty

OpenSUSE už od verze 10.3 podporuje i přímou instalaci balíčků z webu pomocí 1-click install (soubory YMP). Např. na software.opensuse.org nebo packages.opensuse-community.org můžete hledat software ve všech repozitářích (na druhé jmenované adrese i v nepodporovaných komunitních repozitářích, jako je Packman). Kliknutím na Nainstalovat 1 kliknutím se spustí průvodce, který umožní pohodlně (jen s nemalým počtem kliků na Další) nainstalovat zvolený balíček a přidat potřebné repozitáře.

Instalace Opery pomocí 1-click installInstalace Opery pomocí 1-click install

Balíček už se stahuje a instaluje...Balíček už se stahuje a instaluje...

Nejen distribučním isem živ je člověk, a tak nemohu nezmínit velké změny na webech openSUSE. Jejich cílem je mít v první řadě všechny weby bez ohledu na redakční systém s podporou tématu Bento - všechny weby budou mít nahoře stejnou navigační lištu s odkazem na další služby a stejný barevný design a styl. Aktuálně je vidět na stránce softwaru a pár dalších webech. Wiki je právě ve stádiu přerodu, který bude ještě pár dní trvat. Další zajímavou novinkou tohoto vydání je podpora distribucí odvozených od openSUSE (něco, jako jsou např. spiny Fedory). Nabídka postupně roste a již nyní je celkem zajímavá. Vyzdvihl bych kromě živých CD/USB Xfce a LXDE hlavně openSUSE Education. Některé z těchto distribucí byly vytvořeny pomocí SUSE Studia, pomocí kterého si svoji variaci na openSUSE můžete udělat i vy.

Nová verze openSUSE vyjde v průběhu dne

Pro účely tohoto článku musím říci "naneštěstí", ale mám bezproblémový hardware, takže nemohu docenit zlepšenou podporu openSUSE pro různé speciality. Mohu-li podle kontaktu s vývojovými verzemi, včetně té "skoro hotové" (od toho, co vychází se prakticky neliší), soudit, tímto vydáním se vývojáři chlubí celkem oprávněně. Distribuce působí povedeně. Jak po technické stránce, tak, dle mého skromného názoru, příjemných vzhledem. Tak doufám, že to vydrží. Chyby byly, jsou a budou, ale toto vydání se určitě povedlo.

Stahovat můžete například z českého zrcadla karneval.cz.

Nahoru

Příspěvky

Recenze openSUSE 11.3
Rovano 15. 07. 2010, 03:14:25
Odpovědět  Odkaz 
Díky za brzký článek. :)
OpenSUSE jaksi nikdy nevynikala v podpoře multimédií
jsuchome 15. 07. 2010, 10:29:29
Odpovědět  Odkaz 
http://en.opensuse.org/Restricted_formats
Recenze openSUSE 11.3
Jirka 15. 07. 2010, 10:50:09
Odpovědět  Odkaz 
Proč, i když např. minimální instalace opensuse trvá oproti jiným distrům tak dlouho? 30-60 minut? Případně mohl by mi někdo dát odkaz, kde se řeší tahle featura opensuse?
Re:Recenze openSUSE 11.3
Vojta 15. 07. 2010, 10:56:24
Odpovědět  Odkaz 
Oproti Ubuntu a spol je to pomalejší asi hlavně proto, že Ubuntu prostě přenese na disk obraz CD a nic moc s tím nedělá, zatímco openSUSE z DVD instaluje několik malých obrazů pro části systému (X, jádro, kusy KDE/GNOME), ale většina se klasicky rozbaluje z RPM. U síťové instalace hodně záleží na rychlosti linky (a pak se opět musí rozbalit všechny RPM). Live CD by mohly být o něco rychlejší...
Re:Re:Recenze openSUSE 11.3
Jirka 15. 07. 2010, 12:26:30
Odpovědět  Odkaz 
Diky za info ;-)
Recenze openSUSE 11.3
LC 15. 07. 2010, 12:30:02
Odpovědět  Odkaz 
mirror na karnevalu uz jede :)

http://mirror.karneval.cz/pub/opensuse/11.3/iso/
Miroslav Hrončok Re:Recenze openSUSE 11.3
Miro Hrončok 15. 07. 2010, 13:50:03
Odpovědět  Odkaz 
Díky, přidáno na konce článku.
Re:Re:Recenze openSUSE 11.3
Vojta 15. 07. 2010, 14:06:05
Odpovědět  Odkaz 
Ten poslední obrázek by měl odkazovat někam jinam, třeba na http://en.opensuse.org/, http://software.opensuse.org/113/cs nebo třeba http://en.opensuse.org/Portal:11.3
Recenze openSUSE 11.3
FreeMan 15. 07. 2010, 15:45:19
Odpovědět  Odkaz 
Ke stažení je k dispozici DVD i586 a 2x live CD i686. Chtěl bych mít systém optimalizovaný pro i686 půjde to i z DVD nebo musím instalovat z live CD i686?
Re:Recenze openSUSE 11.3
Vojta 15. 07. 2010, 16:12:34
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že to je jedno, které medium použijete, protože balíčky pro i586/686 jsou ve stejném repozitáři... :-)
Formáty...
ms 15. 07. 2010, 16:07:02
Odpovědět  Odkaz 
"...OpenSUSE jaksi nikdy nevynikala v podpoře multimédií a ani tato verze není výjimkou..."
Pravděpodobně vám ušlo, kde fa Novell sídlí. V Zemi "Svobody" měl přeci problémy i Microsoft.
kTzhQIyCrjlGw
lzrosiejvp 31. 10. 2011, 09:53:28
Odpovědět  Odkaz 
NQKUdO heazfxnjulhu, [url=http://bzlqwvlvghfk.com/]bzlqwvlvghfk[/url], [link=http://kpjvukygfhtn.com/]kpjvukygfhtn[/link], http://lawhobivcrfv.com/
Recenze openSUSE 11.3
Leinad 15. 07. 2010, 18:09:41
Odpovědět  Odkaz 
- Při půl hodinovém zkoušení verze RC2 na počítači s GMA 950 jsem zaznamenal nestabilitu plasmy při pokusu o přidání plasmoidu a podivně zobrazující se plasmoid s virtuálními plochami. Pokus přehrávat video ve VLC v oS a v Ubuntu vyhrálo Ubuntu, v oS se trahalo. Nevím, zda to nebylo nějakými špatnými kodeky, VLC stahovaný z OBS byl v nějaké beta verzi.

- Při půl hodinovém zkoušení RC2 na notebooku s GMA 4500M plasma nepadala a plasmoid pro zobrazování ploch se choval v pořádku. Video jsem netestoval.

- Škoda, že tam cpou opensource verzi Javy, na jedněch stránkách dokázala zaseknout FireFox. Doporučuji ji nahradit Javou od Sunu (Oraclu).
Re:Recenze openSUSE 11.3
trul 15. 07. 2010, 18:21:28
Odpovědět  Odkaz 
jaký smysl má srovnávat RC verzi s distribucí která je 3 měsíce venku?
Recenze openSUSE 11.3
Josef 15. 07. 2010, 20:19:08
Odpovědět  Odkaz 
Nedaří se mi nainstalovat Nvidia ovladač na 64bit verzi. Nevíte jak ho doinstalovat a rozchodit 3D efekty?
Re:Recenze openSUSE 11.3
Vojta 15. 07. 2010, 20:32:03
Odpovědět  Odkaz 
A co jsi zkoušel? Mělo by to jít takhle: ve správci repozitářů přidáš nový repozitář, vybereš komunitní repozitáře a přidáš repozitář NVIDIE. Pak se nainstalují ovladače, restartovat a mělo by to jít.
Re:Re:Recenze openSUSE 11.3
Josef 15. 07. 2010, 21:39:35
Odpovědět  Odkaz 
No to jsem zkoušel ale skončilo to chybou. Zkusil jsem i nejnovější driver z nvidia.com a taky to skončilo chybou.
Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.3
Vojta 16. 07. 2010, 08:25:23
Odpovědět  Odkaz 
S NVIDIÍ moc zkušeností nemám. Zeptej se raději na fórech (ABCLinuxu, Root, opensuse.cz nebo forums.opensuse.org)...
Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.3
LC 20. 07. 2010, 09:28:56
Odpovědět  Odkaz 
Staci pridat jiz funkcni repozitar nVidia a nasledne pustit software management pomoci ktereho si doinstalujete potrebne ovladace
Re:Recenze openSUSE 11.3
Pingwin 16. 07. 2010, 21:52:21
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, vec se ma asi takhle: muze za to KMS a nouveau.
Postup:
1) pust yast -> system -> /etc/sysconfig editor -> kernel -> NO_KMS_IN_INITRD == YES (timto se ti vygeneruje novy initrd bez KMS)
2) reboot, behem bootu pridej v grubu do kernel radku "nomodeset"
3) Stahni si nvidia blob z jejich stranek, sh NVIDIA*.sh
Re:Re:Recenze openSUSE 11.3
Josef 17. 07. 2010, 13:15:53
Odpovědět  Odkaz 
Moc děkuji podle vašeho návodu je ovladač plně funkční. Jenom mi není jasné proč při vydání nového distra není tohle vyřešeno. vždyť to může spoustu lidí odradit.
Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.3
RRR 18. 07. 2010, 15:26:06
Odpovědět  Odkaz 
Máte to mimochodem popsáno v release notes:
http://www.suse.com/relnotes/i386/openSUSE/11.3/RELEASE-NOTES.en.html

Stejně jako na wiki stránce o instalaci nVidia ovladačů:
http://en.opensuse.org/SDB:NVIDIA_drivers

Problém je v tom, že binární driver nVidie je v konfliktu s opensource ovladačem nouveau. Na vině je nVidia, protože ovladače ve formě binárního blobu do systému správně nepatří. Jako majitele GeForce me nouveau docela překvapil, protože mi jede 3D akcelerace, pouze nefungují 3D efekty KDE/kwin (například compiz funguje).
Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.3
Pingwin 18. 07. 2010, 17:42:14
Odpovědět  Odkaz 
Mno nejsem si jist jestli uprednostnovani nedodelaneho opensource driveru oproti mnohem lepsimu ale zavrenemu je ta spravna cesta. Ja radeji uprednostnim funkcnost, ale to je kazdeho vec... Je jasne ze to do distribuce dat nemuzou z licencnich duvodu. Pro novacka, ktery chce napr. funkcni akceleraci HD videa a potrebuje nvidia driver je tento navod celkem hardcore...
Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.3
RRR 18. 07. 2010, 19:17:35
Odpovědět  Odkaz 
Jenže problém je někde úplně jinde. Opensuse 11.3 používá nový kernel 2.6.34 a vcelku pochopitelně se zapnutým KMS (kernel mode setting). Ovladače Intelu (mimochodem cca 60% všech GPU) KMS podporují (jsou opensource). OSS ovladače xf86-video-ati (či radeon) KMS podporují. Dokonce i nvidia drivery nouveau KMS podporují. KMS je velký krok dopředu u ovladačů grafiky. A zde nastává onen problém. Binární bloby ATI a nVidie, které léta s útrpným souhlasem porušují licenci kernelu GPL (nebo jsou minimálně na hraně legality), zde kromě morálního problému obcházení GPL naráží na problém technický. Vývojáři kernelu zcela pochopitelně odmítají zařazovat do jádra cokoli, co pracuje s binárním blobem, protože takové jádro by se pak obtížně udržovalo.

Na vině je tedy nVidia a ATI, jejichž neschopnost podporovat grafiku správným ovladačem je dostala do kolize s kernelem a jeho konfigurací. Uživatel tak dostává to nejlepší co je k dispozici. A pokud si chce systém zkriplit, aby mohl nainstalovat binární blob nVidie, logicky si ho musí zkriplit sám. Nicméně nepochybuji, že během několika dnů se objeví nVidia driver v repozitářích, a celou rekonfiguraci snad provede instalační skript RPM balíku sám.

PS.: Poté co jsem nainstaloval 11.3 na notebook s Radeonem HD3000, a vyzkoušel OSS ovladač ATI vážně uvažuji, že svou nVidii pošlu výhledově do důchodu a nasadím něco od ATI do řady HD4000 včetně.
Recenze openSUSE 11.3
kuba 19. 07. 2010, 11:38:43
Odpovědět  Odkaz 
Nefunguje mi přehrávání videí na webu ČT. Nevíte kde najít mplayer plugin?
Re:Recenze openSUSE 11.3
Vojta 19. 07. 2010, 19:28:08
Odpovědět  Odkaz 
K tomu je potřeba balíček moonlight-plugin. Pak by to teoreticky mělo jít bez dalších úprav. Nevím, jestli to funguje na všechna vysílání. Byl na to i článek http://www.root.cz/clanky/archiv-poradu-ct-a-linux/ ale nevím, jak moc je stále aktuální... No, a nakonec se lze podívat přímo na web zdroje... http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/pomoc/ ;-) Nicméně já jsem zatím byl líný to řešit... :-)
Re:Recenze openSUSE 11.3
eee 19. 07. 2010, 19:36:27
Odpovědět  Odkaz 
zkuste vlc-mozillaplugin nebo vlc-beta-mozillaplugin
Re:Recenze openSUSE 11.3
below 24. 07. 2010, 16:20:33
Odpovědět  Odkaz 
Pridat repozitar Packman a vyhledat mplayerplug-in. CT lze prehrat i pres plugin totem.
Recenze openSUSE 11.3
VelkýBubák 20. 08. 2010, 12:37:36
Odpovědět  Odkaz 
Reakce na:
***************
Hlavní nabídka GNOME sice na pohled vypadá zajímavě, ale nutnost kliknout na tlačítko Více aplikací... (popřípadě použití vyhledávacího políčka) a počkání na načtení nového okna se seznamem aplikací mi nepřijde ideální.
***************
Víš, ono není zas až takovým problémem, přidat si na panel jinou nabídku (Panel nabídky, Tradiční hlavní nabídka) a tu co popisuješ odebrat ...

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz