přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze knihy WordPress – efektivní publikování na webu

Recenze knihy WordPress – efektivní publikování na webu

wordpress.jpg

Celý svět je na internetu. Kdo na něm není, je nula. Týká se to hlavně firem, organizací, ale také jednotlivců, kteří o sobě chtějí vyprávět celému světu. Aby publikování bylo snadnější, byly vymyšleny redakční systémy jako je Joomla, Drupal, Marwel a také WordPress. Poslední jmenovaný je velmi populární a v zahraničí vyšlo už několik knih právě o něm. Pojďme se společně podívat na první českou knihu pojednávající na toto téma.


Kniha má v podtitulku „efektivní publikování na webu“ a dostala se mi do rukou úplnou náhodou. Do současné doby žádná kniha o WordPressu v češtině zatím nevyšla, tak se dá říci, že je jedna o prvních z vlaštovek. Nedá se porovnat s jinými knihami stejného obsahu na českém trhu. To se může velmi brzy změnit, protože publikování na internetu je na vzestupu a informací o redakčních systémech není nikdy dost. Určitě se najdou i jiní autoři, kteří chtějí přispět svou „troškou do mlýna“ a už píší knihu právě o WordPressu. Pojďme se podívat, co vám kniha může nabídnout a stojí-li za to, abyste si ji pořídili.

Něco málo o autorovi a knize

Autor knihy Scott McNulty je odborník na slovo vzatý. Proč? Provozuje už mnoho let několik blogů, slovy knihy řečeno: “víc než je zdrávo” a velmi aktivně do nich přispívá. Několik z nich běží právě na WordPressu. V instalaci a provozování redakčního systému se vyzná a setká-li se s problémy, už ví, jak je vyřeší. Je to člověk sdílný a se svými poznatky a zkušenostmi se rád podělí s ostatními, kteří teprve s WordPressem začínají a neví, jak co nejefektivněji své webové stránky rozběhnout. Obyčejný uživatel internetu, který chce nebo musí provozovat redakční systém, může z jeho poznatků těžit.

Kniha vyšla v anglickém originále v prosinci 2008 a skoro ihned byla přeložena do češtiny. Vydána byla v nakladatelství Zoner Press v polovině roku 2009, což považuji za výkon hodný obdivu. Jak už bylo řečeno výše, je svého druhu první v českých luzích a hájích. Není ji tedy možno srovnávat s jinými knihami na našem trhu, ale to na jejích kvalitách neubírá. Spíše naopak.

Obsah

Kniha obsahuje čtrnáct logicky uspořádaných kapitol. Začíná nejprve trošku filozoficky – úvahou „Proč WordPress“. Rozebírá jeho klady a zápory. Je nutné říci, že nic z výhod ani nevýhod redakčního systému nezamlčuje. Druhá až šestá kapitola začíná instalací a pokračuje přes nastavování až po přípravy na publikování. Může vám poradit s jakými úskalími se setkáte při instalaci, na co si máte dát pozor a jak nejsnadněji předejít případným problémům. Také mě zaujala kapitola o „myšlení dopředu“. Co to znamená? Autor popisuje, jak už při přípravě svého webu musíte mít promyšleno, co na webu bude, jak bude vypadat, povolíte nebo nepovolíte komentáře k příspěvkům a jak s nimi naložíte. Také se věnuje soukromí administrátora webu.

Sedmá až desátá kapitola popisuje práci okolo samotného publikování, co s komentáři, obrázky, odkazy, apod. Dovíte se, jak spravovat příspěvky, rubriky, štítky, apod. Nejednoho z vás zajímá také vzhled jeho webu, motivy nebo rozšiřitelnost pomocí pluginů. Je důležité vědět, kde motivy najdete a jak si je můžete upravit tak, ať se líbí nejenom vám, ale je přitažlivý a zapamatovatelný i pro ostatní. To se dovíte v jedenácté až třinácté kapitole. Poslední kapitola se věnuje problémům a jejich řešení a je rozdělena na dva logické celky: Řešení potíží a Jak předcházet potížím. Úplně poslední podkapitola se nazývá Závěrečná bloggerská moudra, kde se dovíte něco o filozofii autora knihy – Scotta McNultyho.

Zpracování

Celá kniha je psána patkovým písmem a dobře se čte, ale nejen kvůli tomu je „čtivá“. Autor popisuje některé postřehy humornou formou s mírnou nadsázkou, proto je daná problematika lépe zapamatovatelná. Také jsou použity v hojné míře netříděné seznamy. Přispívá to k přehlednosti a pochopitelnosti mnoha možností, které redakční systém má. Pro poznámky nebo postřehy ze života je použit šedivě podbarvený rámec s bezpatkovým, skloněným písmem. Takové písmo se čte hůře a pomaleji, proto nemůžete spěchat. Je to asi účel, protože právě v rámcích jsou mnohdy velmi důležité informace.

Kniha je doslova „nabita“ obrázky, i když jsou pouze černobílé. Musím se přiznat, že při hledání stránek bez obrázků jsem se s velkým úspěchem nesetkala. Přispívá to k názornosti a přehlednosti problematiky, a pokud byste si nevěděli rady kde máte dané nastavení hledat, obrázek vám napoví.

Koupit či nekoupit?

Zda koupit nebo nekoupit knihu o WordPressu vám neřeknu. Nevím, jaké máte bloggerské nebo redakční cíle. Nemohu ji ani doporučit, protože se doporučuje velmi vřele sama tím, že jako autora má vynikajícího bloggera Scotta McNultyho. A to mluví samo za sebe.

Základní informace o knize

Název: WordPress – efektivní publikování na webu
Autor: Scott McNulty
Překlad:RNDr. Jan Pokorný
Rozměry: 168x230
Rok vydání: 2009
Počet stran: 256
Typ vazby: brožovaná
Barva: celobarevná
Nakladatelství: Zoner Press
ISBN: 978-80-7413-042-7
Běžná cena: 289 Kč

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Recenze knihy WordPress – efektivní publikování na webu
Zdenek 5. 03. 2010, 09:22:32
Odpovědět  Odkaz 
"Jak už bylo řečeno výše, je svého druhu první v českých luzích a hájích. Není ji tedy možno srovnávat s jinými knihami na našem trhu, ale to na jejích kvalitách neubírá. Spíše naopak."

No, neřekl bych tak jednoznačně, že je svého druhu první a není možnost srovnávat. Co kniha o Drupalu od Jana Polzera? Ač se jedná o jiný CMS, tak minimálně styl knihy, přístup k popisu práce s CMS a další volovinky ohledně publikování na webu pomocí systému "XY" je určitě porovnatelný. Takže v tomto směru by se dalo s vaším tvrzením polemizovat... ;-)
Irena Šafářová Recenze knihy WordPress – efektivní publikování na webu
Irena Šafářová 5. 03. 2010, 10:00:27
Odpovědět  Odkaz 
Dalo by se polemizovat, souhlasím. Myslela jsem svůj výrok hlavně směrem k WordPressu, ne k jiným redakčním systémům.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Irena Šafářová


  • Distribuce: XubuntuPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...