přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


Osvědčené postupy při migraci z CentOS Linux

CentOS

Na konci června 2024 skončí životní cyklus distribuce CentOS Linux. Mnoho organizací a skupin uživatelů se proto již nyní snaží přejít na operační systém, který nabízí dlouhodobou podporu a je připravený pro podnikové použití. Podívejme se společně na jednoduchý čtyřbodový plán pro migraci s osvědčenými postupy.


 

Tokeny Yubikey

Yubikey100.png

Snad každý správce linuxového serveru používá pro vzdálený přístup SSH. Kromě přihlašování pomocí jména a hesla je možné přihlašovat se pomocí klíče, což je bezpečnější a doporučovaný způsob. Pokud chceme bezpečnost ještě zvýšit, můžeme pro přihlašování použít hardwarový token. Jedním z velmi oblíbených tokenů na našem trhu byl Yubikey NEO od firmy Yubico. Pro jeho konfiguraci jsem sepsal následující návod, který beze zbytku platí i pro token Yubikey 5, který je aktuálně v prodeji.


 

HDR v GIMPu III. – Koláže

gimp_1.png

Vytváření koláží, jinak řečeno fotomontáží, představuje jeden z možných dalších postupů, jak se vyrovnat s příliš velkým dynamickým rozsahem. Skládání fotografií do koláže může být někdy docela jednoduché, jindy naopak pracné, záleží na fotografované scéně. Záměrem je vždy zajistit co největší věrnost tak, aby nebylo poznat, že jde o složeninu dvou či více fotografií.


 

HDR v GIMPu II.

gimp_1.png

V tomto článku se podíváme na ruční přípravu HDR v GIMPu. Ta je o něco složitější než automatická pomocí pluginu, zato poskytuje daleko větší kontrolu při procesu tvorby HDR.


 

HDR v GIMPu I.

gimp.jpg

HDR (High Dynamic Range) je technologie zpracování obrazu, která rozšiřuje dynamický rozsah fotografie kombinováním několika obrazů téže scény s různou expozicí. Díky tomů tak lze vytvořit obraz, který svým dynamickým rozsahem překonává dynamický rozsah čipu fotoaparátu. V tomto seriálu si ukážeme několik způsobů, jak HDR obrázek sestavit. 


 

Dualboot s Linuxem

linux_mint.png

Instalace operačního systému vedle stávajícího je jedna z možností, kterou může uživatel využít, chce-li používat software, spustitelný jen na jednom typu operačního systému. Ukážeme vám, jak v takovém případě postupovat. 


 

Debian v serverovém prostředí

debain_notext.png

S operačním systémem GNU/Linux Debian jsme se v naší firmě setkali poprvé v roce 2006. Byl tehdy ve verzi 3.1 s kódovým označením Sarge. Již v té době byl velice populární a počet balíků v Debianu rostl raketovým tempem. Oproti předchozí verzi Woody (3.0) se prakticky zdvojnásobil. V tomto článku vám ukážeme, jak Debian využíváme ve firmě VSHosting.


 

Co je a k čemu slouží PPA

open_source100.png

Každý z uživatelů Linuxu Ubuntu a odvozených distribucí (Mint, Zorin OS, Linux Lite a dalších) se již určitě setkal s instalací odkazující na nějaké PPA. Oč jde a jak se používá?


 

Jak nakonfigurovat server na NVA (nginx, Varnish, Apache) architektuře pro WordPress

wordpress_1.png

Plánujete rozsáhlejší WordPress projekt? Nevíte, kde sehnat kvalitní hosting? Co takto si nakonfigurovat vlastní, na NVA architektuře. NVA značí použití tří hlavních nástrojů - nginx jako vstupní vrstva, Varnish pro cachování a Apache2 pro dynamické generování obsahu.


 

IT 17.2 + Automatická správa keysetů po půl roce

IT 17.2

Konference Internet a Technologie 17.2 je za námi. Jednou ze zajímavých přednášek byla i prezentace současného stavu automatické správy sad klíčů. Provozovatele DNS serverů může velmi potěšit. 


 

Těžba kryptoměn s Linuxem a kartou NVIDIA (3)

NVIDIA

Poslední díl miniseriálu pojednávajícího o těžbě kryptoměn na domácím počítači. Čeká nás nejen těžba Etherea a přetaktování grafické karty NVIDIA, ale především celkové shrnutí výkonu v jednotlivých kryptoměnách na GPU Pascal. 


 
1 2 3 4 5 6 10 20 30 40 50   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz