přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jaké jsou dopady měny Bitcoin na životní prostředí?

Jaké jsou dopady měny Bitcoin na životní prostředí?

Bitcoin

Virtuální svobodná měna Bitcoin přitahovala teď pozornost hlavně vzestupem a následným prudkým poklesem kursu vůči běžným měnám. V pozadí ale nezůstávají ani otázky ekologické zátěže plynoucí z „těžby“ měny.


Bitcoin je svobodná virtuální měna (považovaná často i za „anonymní“, což ale ve skutečnosti až tolik není), která na sebe nedávno upoutala pozornost tím, že po poměrně strmém růstu kursu k běžným měnám přišel prudký pokles. Nemá žádného konkrétního emitenta, její vydávání je přísně algoritmické, distribuce měny se děje prostřednictvím výpočetního výkonu využívaného k autorizaci transakcí. A právě tento výpočetní výkon znamená také spotřebu elektrické energie.

Mark Gimein ve svém článku odhadl, že denně se na „těžbu“ (přesněji řečeno na hledání bloků k potvrzování transakcí) spotřebuje 982 MWh energie, což odpovídá spotřebě 31 000 amerických domácností. Přepočteno na stálý výkon se jedná o asi 41 MW, což odpovídá zhruba jednomu menšímu bloku tepelné elektrárny, případně (u nás) třeba vodní elektrárně Kamýk. Autor článku považuje „virtuální těžbu“ za podobně škodlivou, jako je klasická těžba drahých kovů, například zlata.

Naopak Nate Anderson ve své polemice situaci až tak negativně nevidí. Cituje například Tima Worstalla, který mj. připomíná, že množství měny Bitcoin má strop a těžba se v určitý moment zastaví. Laureát Nobelovy ceny Paul Krugman vnímá Bitcoin jako „krok zpátky“ – a cituje zde Adama Smitha, který již v roce 1776 považoval měny, které svoji tvorbu spotřebovávají skutečné zdroje, za hloupé a zastaralé.

Nahoru

Příspěvky

Jaké jsou dopady měny Bitcoin na životní prostředí?
Vrangel Nomiray 16. 04. 2013, 00:32:04
Odpovědět  Odkaz 
Ten Adam Smith má pravdu, ale potíž je v tom že v dnešní době jsou všechny měny hloupé faktickou hodnotu má pouze znalosti k přežití a země která nám dává obživu.
František Bártík Jaké jsou dopady měny Bitcoin na životní prostředí?
František Bártík 16. 04. 2013, 07:43:17
Odpovědět  Odkaz 
Těžba Bitcoinu podobně škodlivá jako těžba zlata? To si snad dělá legraci! Zlato se těží:

* Metodou kyanidového loužení - Prospektoři chtějí takto zdevastovat části Šumavy (Kašperské Hory), Příbramska, Posázaví...
* Amalgamační těžbou - Vede k zamoření prostředí rtutí.

Za druhou nejhorší ekologickou katastrofu v Evropě (hned po Černobylu) se považuje únik kyanidů z rumunského zlatého dolu Baia Mare. http://en.wikipedia.org/wiki/2000_Baia_Mare_cyanide_spill
Lukáš Jelínek Re: Jaké jsou dopady měny Bitcoin na životní prostředí?
Lukáš Jelínek 16. 04. 2013, 10:23:44
Odpovědět  Odkaz 
Ono například spalování uhlí v tepelných elektrárnách také zamořuje prostředí rtutí (která je v uhlí obsažena). Nevím, v jakém poměru to je k té těžbě zlata, ale odpůrci žárovek právě toto používají jako argument vůči tomu, že "v zářivkách je rtuť, která se při rozbití uvolní".

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...