přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nový standard Wi-Fi podpoří Internet věcí

EDU Trainings IT školení

Nový standard Wi-Fi podpoří Internet věcí

Wi-Fi

Čerstvě schválený komunikační standard IEEE 802.11ah, označovaný jako Wi-Fi HaLow, usnadní komunikaci zařízení zapojených do „Internetu věcí“.


Chytrá zařízení zapojená do tzv. Internetu věcí, ale třeba i jen místní sítě pro inteligentní domácnost, firmu, vozidlo, různé nositelné prvky apod. obvykle nepotřebují příliš vysokou přenosovou rychlost. Současně ale bývají často napájena z baterií, proto je snaha dosáhnout co nejnižší spotřeby a tedy delší výdrže. Běžná bezdrátová komunikace typu Wi-Fi těmto požadavkům příliš nevyhovuje, proto se zatím používal buď Bluetooth (který ale funguje jen na malou vzdálenost) nebo různé speciální protokoly.

Nyní byl však schválen komunikační standard IEEE 802.11ah, označovaný také jako Wi-Fi HaLow. Je dalším z rodiny standardů Wi-Fi, využívá však kmitočet 900 MHz. Signál na této frekvenci sice neumožňuje přenášet data tak rychle jako například u 2,4 GHz nebo dokonce 5 GHz, snáze však prostupuje stěnami a dalšími překážkami, lze tak komunikovat na větší vzdálenost s nižším výkonem a tedy i spotřebou. Wi-Fi HaLow tak umožní sjednotit komunikaci různých zařízení, která zatím využívají tradiční Wi-Fi, Bluetooth a další metody.

Nahoru

Příspěvky

Nový standard Wi-Fi podpoří Internet věcí
jméno 6. 01. 2016, 19:10:53
 Odkaz 
a k cemu je tato informace pro nas dobra, vzhledem k pasmu 900MHz?
Lukáš Jelínek Nový standard Wi-Fi podpoří Internet věcí
Lukáš Jelínek 6. 01. 2016, 20:09:29
 Odkaz 
Se standardem 802.11ah již počítá Strategie správy rádiového spektra, kterou schválila vláda 3.6.2015. Proto lze předpokládat, že bude tomuto použití přiděleno kmitočtové pásmo a vydáno všeobecné oprávnění. Zcela jistě nebude využito celých 26 MHz, jak to lze např. v USA. Ale pro pár kanálů po 1 MHz se místo určitě najde, například by se daly využít 3 kanály od 917 MHz, kde je aktuálně volno (viz PV-P/10/08.2012-11). V celoevropském měřítku se uvažuje hlavně o pásmu 863-868 MHz, kam by se vešlo 5 kanálů.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

dnnsecNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
S doménami přijde do kontaktu naprosto každý uživatel internetu, ačkoliv si to asi neuvědomuje. Už jenom samotné hledání na internetu je spojené s doménami, o nakupování v internetových obchodech ani nemluvě. Věděli jste však, že domény mohou být poměrně jednoduše napadeny?

Pokračování ...


SOPHOS - hacking webinar 2

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOPHOS - hacking webinar 2