přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Open source v nizozemském resortu obrany

E LINKX

Open source v nizozemském resortu obrany

Nizozemsko

Nizozemský resort obrany postupně přechází na open source. Používají se například servery se SUSE Linuxem, kancelářský balík LibreOffice, myšlenkové mapy Freeplane, technologie OpenVPN nebo speciální verze Ubuntu pro USB klíče.


V resortu obrany Nizozemského království dlouhodobě probíhá migrace na open-source software. Na všech pracovních stanicích (kterých je 42 000) pozemního vojska, námořnictva i letectva jsou programy tohoto druhu. Používá se kancelářský balík LibreOffice, webový prohlížeč Mozilla Firefox, nástroj pro myšlenkové mapy Freeplane nebo síťová technologie OpenVPN.

Informační systém pro ozbrojené síly Speer běží na linuxových serverech (konkrétně se jedná o SUSE Linux Enterprise Server). „Na opačném konci“ jsou speciální USB klíče Telestick, na kterých se používá speciálně upravená linuxová distribuce Ubuntu. Ty slouží pro šifrovanou komunikaci a jako důležitou komponentu využívají knihovnu PolarSSL, která společně s OpenVPN posloužila pro integrační projekt OpenVPN-NL (certifikovaný pro utajovanou komunikaci na stupni Vyhrazeno).

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS