přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Raspberry Pi Compute Module

Raspberry Pi Compute Module

Raspberry Pi

Raspberry Pi Foundation ohlásila nový produkt: výpočetní modul o rozměrech výrazně menších, než je známý miniaturní počítač Raspberry Pi. Současně byla představena také I/O deska, do které lze modul instalovat.


Miniaturní počítač Raspberry Pi zná téměř každý, nebo o něm alespoň slyšel. Raspberry Pi Foundation, která za tímto počítačem stojí, nyní představila něco ještě rozměrově menšího: Raspberry Pi Compute Module. Tento výpočetní modul velký 67,6 x 30 mm je osazen procesorem BCM2835, pamětí 512 MB a flash úložištěm eMMC o kapacitě 4 GB. S vnějším světem komunikuje přes konektor DDR2 SODIMM.

Modul je určen hlavně těm, kdo si chtějí navrhnout vlastní desku, do které jeden či více těchto modulu instalují. Nicméně „referenční“ deskou je současně představená Compute Module IO Board, která umožňuje si především zkoušet možnosti nového modulu. Má osazeny mj. konektory HDMI a USB, takže lze připojit k modulu běžné periférie a spustit na něm operační systém (například Raspbian, ale případně i jiný, kupříkladu Pidora).

Počítá se nejprve s prodejem obou produktů společně (pod názvem Raspberry Pi Compute Module Development Kit), zhruba někdy od června letošního roku; později se dostanou do prodeje i samostatně. Organizace funguje na neziskové bázi, veškeré vydělané peníze věnuje na vzdělávání mládeže.

S miniaturními levnými počítači se v poslední době docela „roztrhl pytel“ – mezi ty o něco lepší patří například pcDuino V2, které je kompatibilní s oblíbenou platformou Arduino. Tyto počítače, poháněné obvykle upravenými linuxovými distribucemi, lze použít pro širokou škálu různých účelů: počínaje routery a firewally, přes NAS, multimediální přístroje, řídicí centra leteckých i jiných modelů, až například po systému pro řízení vytápění.

Nahoru

Příspěvky

Obecná poznámka k organizaci výpisu článků tady na LinuxEXPRES
msh 13. 04. 2014, 19:24:55
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, kam to napsat, tak si vypůjčím toto téma. Nejde ale o příspěvek k tématu, jde o příspěvek k LinuxEXPRESu obecně.

Již před časem jsem vypozoroval, že na úvodní stránce jsou vždy zobrazeny příspěvky všech obsahových typů. Je tedy zobrazen nadpis + perex. Potud super. Jakmile však uživatel klikne na odkaz "starší články ››" (dole na stránce) aby se dostal na starší příspěvky, zobrazí se mu (soudě mj. i dle URL a podle drobečkové navigace) pouze příspěvky obsahového typu "článek". Pokud poté chce čtenář zobrazit všechny starší příspěvky, musí proklikávat jednotlivé kategorie a podkategorie. Dle mého by bylo lepší, aby se po kliknutí na "starší články ››" zobrazovaly příspěvky všech obsahových typů a čtenář měl tak usnadněné pročítání starších příspěvků a nemusel proklikávat jednotlivé početné kategorie (zpravodajství, software, hardware, ...) kvůli tomu, aby mu náhodou neunikl zajímavý příspěvek starý jen pár dní.

Stávající systém je nepohodlný až otravný, příležitostným návštěvníkům možná unikají zajímavé články a provozovatelům magazínu tím unikají pageviews. Zvažte prosím úpravu dle mého návrhu.

Jinak nemám žádné výhrady a naopak musím vyslovit spokojenost a pochvalu. LE je v mém případě suverénně nejnavštěvovanější a nejoblíbenější web o Linuxu a OSS.
Lukáš Jelínek Re: Obecná poznámka k organizaci výpisu článků tady na LinuxEXPRES
Lukáš Jelínek 13. 04. 2014, 19:37:31
Odpovědět  Odkaz 
Děkujeme za připomínku. V LinuxEXPRESu si uvědomujeme, že současné řešení není rozhodně ideální (celkově těch věcí, které by tu chtěly změnit, je spousta). V současné době připravujeme migraci na jiný CMS a proto se do aktuální podoby před migrací už zasahovat nebude (kromě kosmetických záležitostí, tato k nim ale bohužel nepatří).
Re: Obecná poznámka k organizaci výpisu článků tady na LinuxEXPRES
Vlastimil Ott 13. 04. 2014, 21:10:35
Odpovědět  Odkaz 
Pokud se to nezměnilo (jakože určitě ne), příčinou je, že novinky a články jsou dvě větve:

http://www.linuxexpres.cz/novinky
http://www.linuxexpres.cz/clanky

A jinak na sledování jsou RSS: http://www.linuxexpres.cz/o-webu/rss
Raspberry Pi Compute Module
Tirpitz 24. 04. 2014, 09:50:14
Odpovědět  Odkaz 
Jestli znáte projekt Fairywren, miniITX desku pro klasické Raspberry Pi, říkám, že by se hodila nějaká taková deska ve standardním PC formátu i pro tohle.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »