přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu nebude používat X server

Ubuntu nebude používat X server

Zakladatel Ubuntu a majitel společnosti Canonical Mark Shuttleworth na svém blogu oznámil, že Ubuntu přejde z X serveru X.org na display server Wayland. Jedná se o revoluční změnu, protože dosud všechny linuxové distribuce používají právě X server. Shuttleworth si od změny slibuje vyšší rychlost a grafický výkon. X.org má relativně zastaralý návrh a je dost robustní. Wayland je oproti němu mnohem štíhlejší a jednodušší.
Přechod se však neobejde bez problémů. Bude potřeba spolupráce výrobců grafických karet, protože Wayland jsou momentálně schopny podporovat pouze open-source ovladače. Ze začátku bude potřeba taky nějaká vrstva simulující X server, čímž nové řešení přijde o některé ze svých výhod. Změna je plánována na vydání 11.10. 

Nahoru

Příspěvky

Ubuntu nebude používat X server
afk_cz 10. 11. 2010, 10:55:43
Odpovědět  Odkaz 
no poted koste... nejsem si uplne jist, jestli nVidia bude ochotna kvuli jednomu vetsimu distru upravovat drivery... u AMD to zrejme nepujde vubec, ty uz nestihaji ted a v driverech se drzi podpory X-ek ne starsich a ne nejnovejsich. ze by najednou nasli vyvojari AMD cas a zacit delat dalsi vetev, o tom silne pochybuju. muze to byt jeden s hrebicku do rakve ubuntu. vydat dalsi verzi oblibeneho distra bez moznosti instalace closed-source driveru, ... hmmm ... => zpatky na stromy.
Re:Ubuntu nebude používat X server
afk_cz 10. 11. 2010, 10:58:27
Odpovědět  Odkaz 
omlouvam se za preklepy... poteS koste, jeden Z hrebicku ...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz