přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak v GIMPu vytvořit zrcadlení obrázku

Jak v GIMPu vytvořit zrcadlení obrázku

gimp.png

V článku si ukážeme, jak se vytvoří efekt pro potěchu oka – a sice zrcadlení. Ukážeme si několik způsobů provedení, od ručního vytváření odrazu až po plnou automatizaci celého procesu. Zrcadlící obrázky se hodí především na web, ale upotřebení můžou najít kdekoli jinde.


Jednoho Kaktuxáka, prosím

Abyste vůbec mohli začít s prací, potřebujete nějaký obrázek, který budete zrcadlit. Já jsem si vybral Kaktuxáka. Vybraný obrázek si otevřete v GIMPu a pokud není správně ořezaný, ořežte ho. V případě, že obrázek nemá alfa kanál (nemůže být průhledný), přidejte ho, bude potřeba. Pakliže nevíte jak, stačí kliknout pravým tlačítkem myši na danou vrstvu s Kaktuxákem a zvolit volbu – Přidat alfa kanál.

Ruční (zdlouhavější) způsob

Máte tedy připravený obrázek, můžete začít se samotným zrcadlením. Vytvořte kopii vrstvy s obrázkem a novou vrstvu převraťte svisle. Nyní přesuňte požadovanou vrstvu (obrácenou) přesně pod druhou vrstvu tak, aby se původní obrázek jakoby odrážel.

Základní zrcadlení bez „fade“ efektuZákladní zrcadlení bez „fade“ efektu

Odrážejícímu obrázku přidáme masku vrstvy. Na masku obrázku odrazu aplikujte přechod bílá-černá od jeho vrchní části po spodní dle vlastních preferencí, nastavuje se tak délka odrazu. Dostavil se kýžený výsledek.

Zrcadlení s aplikovaným přechodem na maskuZrcadlení s aplikovaným přechodem na masku

Odraz můžete ještě vylepšit, například ho malinko rozostřit (gaussovské rozostření) nebo vytvořit efekt odrazu ve vodě (vlny). Jak bude odraz vypadat, je již ve vašich rukou, jen jsem nastínil pár možností, u GIMPu – a nejen u něj – platí, že se fantazii meze nekladou.

Na zrcadlícího Kaktuxáka bylo použito gaussovské rozostřeníNa zrcadlícího Kaktuxáka bylo použito gaussovské rozostření

Pokus o vytvoření odrazu ve vodní hladiněPokus o vytvoření odrazu ve vodní hladině

Jak postup automatizovat

Zrcadlení můžete vytvořit automaticky – je to rychlejší a pohodlnější, pokud nemáte čas na hraní, správnou cestou je použít v GIMPu nějaký předpřipravený skript. Naštěstí pro nás už se tím zabývalo více lidí a skripty tak můžeme sehnat na internetu, hodně je jich k nalezení na http://registry.gimp.org Ukážeme si dva z nich, gimp-reflection a Perspective Reflection.

Instalace skriptů je zpravidla velice jednoduchá, rozbalený skript stačí nakopírovat do příslušného adresáře – v GNU/Linuxu je to cesta /home/uživatel/.gimp-2.6/scripts. Oba skripty jsou pod licencí GNU GPL, proto jsme je pro vás připravili ke stažení: Skripty pro zrcadlení.

Gimp-reflection

První ze skriptů umí vytvořit nejzákladnější odraz. Po instalaci gimp-reflection stačí GIMP restartovat a následně otevřít obrázek, samotný skript je pak v nalezení pod Filtry-Decor-reflection. Malou nevýhodou tohoto filtru je, že odlesk aplikuje na celý obrázek, nikoli na označenou vrstvu, pokud tedy budete mít více vrstev, musíte si obrázek předpřipravit v jiném projektu.

Skript umožňuje nastavit některé parametry, jednak délku odrazu, a to v procentech oproti originálu, dále také, jak bude aplikována průhlednost odrazu, vše je dobré si vyzkoušet. Mimo to je také možno pomocí zaškrtávátek nastavit, jestli bude odrazem samostatná vrstva a má-li mít odraz průhledné pozadí.

Dialogové okno s nastavením skriptuDialogové okno s nastavením skriptu

Automaticky vytvořený odraz KaktuxákaAutomaticky vytvořený odraz Kaktuxáka

Perspective Reflection

Druhý ze skriptů jde ještě o něco dále a krom odrazu přidává do obrázku ještě perspektivní pohled. Jak lze vidět v dialogovém okně, pod kontrolou máte úhel natočení, vzdálenost a pohled kamery. Praktický význam má hlavně rotace, jinak není třeba nic nastavovat. Originál skriptu je ve verzi 0.10 a bohužel není dotažen do konce, jeden z jeho uživatelů ho však dokončil.

Původně nefungoval mizející (přechod) efekt, stačí kódem z této stránky přepsat původní skript či si vytvořit vlastní a vše je v pořádku. Tento skript může být aplikován i na jednu z vrstev, proto je práce s ním pohodlnější.

Skripty vám nabízíme ke stažení: Skripty pro zrcadlení

Dialogové okno s nastavením skriptuDialogové okno s nastavením skriptu

Jiný příklad zrcadlení - okno programuJiný příklad zrcadlení - okno programu

Nahoru

Příspěvky

Jak v GIMPu vytvořit zrcadlení obrázku
Andrej Pavelka 29. 05. 2010, 18:12:20
Odpovědět  Odkaz 
Díky, moc sa zíde. Skúsil som si ručne spraviť odraz Nokie N900 nie mojej :-( ale stiahnutej z internetu. Tu je http://img198.imageshack.us/f/nokian900g.jpg/
Jak v GIMPu vytvořit zrcadlení obrázku
fm 3. 08. 2010, 10:31:18
Odpovědět  Odkaz 
Díky moc za návod. Měl jsem vše hodovo za pár minut.
Jak v GIMPu vytvořit zrcadlení obrázku
stefiii 16. 08. 2013, 21:11:59
Odpovědět  Odkaz 
Mne to nefunguje. Prosim pomozete mi? Nutne toto zrkadlovanie potrebujem. Napiste mi na mail stefi7773@azet.sk. Dakujem
Jak v GIMPu vytvořit zrcadlení obrázku
Patrik Mudrák 11. 12. 2013, 11:04:20
Odpovědět  Odkaz 
diky

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz