přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Palm Desktop na Linuxu

Palm Desktop na Linuxu

Kvalitní desktopová aplikace spolupracující s vaším PDA je jeho nejcennějším příslušenstvím. Stačí si uvědomit, kolik záznamů, které nosíte v paměti svého kapesního miláčka, vzniklo v dokonalém pohodlí přímo na vašem PC. Linuxové náhrady Palm Desktopu J-Pilot a KPilot se již zabydlely na počítačích mnoha spokojených uživatelů. Podívejme se na to, jaké možnosti svým uživatelům nabízí a jak obstojí ve srovnání s originálním Palm Desktopem. Lubomír Čevela .


PDA ve vašem počítači

Desktopovou aplikaci si lze opravdu představit jako palm (pro zjednodušení budu nazývat palmem jakékoli PDA vybavené Palm OS) sídlící ve vašem PC. Sdílí s ním stejná data, a proto je mu v mnohém podobná. Její základní vlastnosti jsou:

  1. Obsahuje stejné PIM aplikace, tedy kalendář, úkoly, kontakty, poznámky jako váš palm a umožňuje bezproblémovou obousměrnou synchronizaci dat PIM aplikací.
  2. PIM (Personal Information Manager) je aplikace spravující vaši soukromou či firemní agendu. Jedná se tedy především o e-maily, kalendář, kontakty, poznámky, vzkazy, upomínky apod. Příkladem je např. KOrganizer nebo Evolution.

  3. Umožňuje instalaci programů do palmu a zálohování obsahu jeho paměti.
  4. Filosofie ovládání je do značné míry podobná vašemu palmu, ale respektuje větší rozlišení obrazovky a zvyklosti v ovládání pro danou platformu.
  5. Sdílí data s dalšími aplikacemi na PDA např. výdaje, e-mail, synchronizaci času, synchronizace dokumentů apod. Toto je realizováno většinou formou zásuvných modulů (pluginů).
  6. Umožňuje export dat do obecně používaných formátů.

Všechny tyto vlastnosti najdete u J-Pilotu a KPilotu, jsou však implementovány odlišně.

pilot-link

HotSync, který je dodáván s Palm OS kompatibilními zařízeními, funguje pouze pod Windows a Mac OS. Na Linuxu se jako jeho náhrada používá pilot-link. Jde o konzolovou aplikaci, která umí provést synchronizaci databází palmu s kopiemi těchto databází v Linuxu. Práce v textové konzoli není pro většinu uživatelů dostatečně uživatelsky přítulná, a tak služeb pilot-linku využívají obě desktopové aplikace J-Pilot a KPilot, které jsou vlastně jeho grafickými nadstavbami. Základní nastavení příslušného portu počítače, k němuž je připojen váš palm, je možné provést přímo v J-Pilotu nebo KPilotu. Nebo si vytvořte symbolický odkaz /dev/pilot na port s vaším palmem.

Jak vytvořit odkaz na port?

U starších palmů připojovaných na sériový port:

ln -s /dev/ttyS0 /dev/pilot

U novějších palmů s USB portem:

ln -s /dev/usb/tts/1 /dev/pilot

V některých distribucí je nutné mít ve spouštěcích skriptech distribuce (např. /etc/rc.d/rc.modules) přidán řádek se zavedením jaderného modulu:

modprobe visor vendor=0x0830 product=0x061

Hodnoty vendor a product zjistíte pomocí utility lsusb nebo podobných.


V novějších desktopově orientovaných linuxových distribucích, např. Mandrake Linux či Mandriva Linux, nebylo nutné žádné nastavení provádět. Palm stačilo pouze připojit pomocí kabelu a synchronizace mohla začít.

Pokud používáte starší jádro (2.4.x) a nebo DevFS, USB port, přes který palm komunikuje, je ttyUSB0. A to i tehdy, připojíte-li nejprve jiné USB zařízení a pořadí obsazených portů se změní. Port ttyUSB1 a vyšší nelze pro HotSync použít a žádného uspokojivého výsledku se nedočkáte. Kolize také nastává, pokud používáte modul pl2303 (připojení telefonu kabelem). V jádrech 2.6.x a při použití udev vše funguje, jak má. Poznámka redakce.

J-Pilot

Patří k obvyklé výbavě desktopově orientovaných linuxových distribucí, ale existuje např. i ve verzi pro Mac OS X. Je vytvořen pomocí grafické knihovny GTK a licencován GNU GPL. Obsahuje moduly Diář (Kalendář), Kontakty, Úkoly a Poznámky (s rozšířením memo32 pro spolupráci s aplikací pedit32).

Diář je desktopovou obdobou kalendáře v Palmu. V porovnání s Palm Desktopem je uživatelské rozhraní J-Pilotu až vojensky strohé. Chybí barevné odlišení kategorií aktivit, týdenní a měsíční pohled na data je nepříliš elegantně vyřešen formou plovoucích oken. Kontakty sice ve srovnání s Palm Desktopovým protějškem nenabízejí tolik pohledů na data, jsou ale vybaveny pro některé uživatele prospěšnějším tlačítkem pro přímé vytáčení telefonních čísel z desktopu. Chybí nové vylepšení kontaktů v Palm Desktopu, kterým je práce s fotografiemi kontaktních osob. Ale ruku na srdce. Budete to postrádat? Modul Úkoly je prakticky shodný s originálem na Palm Desktopu. Modul Poznámky má velkou nevýhodu oproti svému Palm Desktopovému protějšku. Počítá totiž s délkou poznámky 4 kB přesně podle staršího provedení Poznámek v přístrojích Palm OS kompatibilních. Novější modely Palmů umožňují délku poznámky až 32 kB. Pořídíte-li si tedy na nich poznámku přesahující 4 kB, v J-Pilotu ji získáte oříznutou. To je dle mého mínění vaši nervovou soustavu ohrožující nedostatek. Malou náplastí je fakt, že pokud do poznámky nezasáhnete v J-Pilotu, bude zkrácena jenom v něm a nikoli ve vašem palmu.

Obrázek: 2.jpg

J-Pilot podporuje zásuvné moduly Expense (výdaje), Keyring (chráněná databanka hesel), SyncTime (synchronizace času palmu a desktopu) a MailSync (synchronizace zpráv elektronické pošty). Z nich je nejzajímavější Keyring, který v konkurenčním Palm Desktopu ani v KPilotu nemá svůj protějšek. Keyring je aplikace pro uložení důvěrných údajů. Jeho databáze je šifrována silnou šifrou 3x DES a chráněná vstupním heslem. K dalším nezbytným vlastnostem J-Pilotu patří zálohování obsahu paměti palmu a samozřejmě jeho obnovení z pořízené zálohy.

Mírná nevýhoda J-Pilotu oproti KPilotu a taktéž oproti originálnímu Palm Desktopu resp. HotSyncu je v postupu synchronizace u palmů vybavených USB portem. Nejprve je nutné spustit synchronizaci na straně palmu a až zhruba dvě vteřiny poté můžete stisknout tlačítko "Synchronizovat" v J-Pilotu. Pořadí je nutné dodržet kvůli aktivaci USB ovladačů jádra resp. usblib.

Hlavní výhoda J-Pilotu je v možnostech jeho nastavení. To kromě jiného obsahuje obousměrnou konverzi mezi znakovými sadami ISO-8859-2 a Palm Windows1250 (EE). Nastavíte-li si tuto konverzi a máte-li lokalizaci svého palmu nastavenou na kódovou stránku Windows 1250, můžete střídavě synchronizovat palm s okenním Palm Desktopem a s linuxovým J-Pilotem, přičemž česká diakritika bude v obou případech zachována.

Obrázek: 3.jpg

KPilot

Už z názvu KPilotu je možné rozpoznat jeho příslušnost k aplikacím oblíbeného desktopového prostředí KDE. Nikoho tedy asi nepřekvapí použití grafické knihovny Qt a licencování licencí GNU GPL. KPilot má oproti J-Pilotu velkou výhodu při synchronizaci s palmem.

Pro start synchronizace není nutné používat žádné jiné tlačítko než to na vašem palmu nebo na jeho kolébce. Leč každá výhoda je vyvážena nějakou nevýhodou, a tak obousměrnou konverzi znakových sad v KPilotu nehledejte. Buďto bude používat váš palm kódovou stránku ISO-8859-2, nebo se budete muset obejít bez české diakritiky. Střídavá synchronizace s okenním Palm Desktopem je tedy možná, ale bez zachování češtiny. Na rozdíl od víceméně monolitického J-Pilotu vytvořili KPilot jeho autoři spíše jako soubor rozhraní mezi palmy a standardními součástmi KDE. Kalendář a úkoly zajišťuje aplikace KOrganizer, poznámky si bere na starost aplikace KNotes. Kontakty mohou být synchronizovány s Knihou adres a nebo také s groupwarovým klientem Kroupware. Sestavu rozhraní KPilotu doplňují zásuvné moduly Propojení s Avant GO, Synchronizace dokumentů ve formátu Palm DOC, Synchronizace času a Install Files - instalace souborů do palmu.

Obrázek: 4.jpg

KPilot stejně jako J-Pilot umožňuje zálohovat obsah vašeho palmu a v případě hard resetu jej obnovit. Problém zkracování poznámek delších než 4 kB se bohužel projevuje i u něj. Velice vítaným doplňkem je možnost synchronizace dokumentů ve formátu Palm DOC. Škoda, že ji znehodnocuje nemožnost volby české kódové stránky. Na rozdíl od skálopevně stabilního J-Pilotu je KPilot padavější. Ačkoli jsem ho používal poměrně krátkou dobu, okno s nabídkou odeslání bugreportu jsem viděl víckrát, než mi bylo milé.

Obrázek: 5.jpg

Celkové porovnání

J-Pilot a KPilot dokáží originální Palm Desktop bez větších problémů nahradit. Pokud vaše PDA vybavené Palm OS nepotřebujete synchronizovat střídavě s linuxovým desktopem, s okenním Palm Desktopem a jste-li sžiti s PIM aplikacemi z prostředí KDE nebo používáte-li Kroupware, pak je pro vás KPilot tou nejlepší volbou. V opačném případě zvítězí J-Pilot na celé čáře.

V porovnání se současným Palm Desktopem chybí oběma jeho linuxovým protějškům multimediální rozšíření o synchronizaci fotografií, rukou kreslených poznámek (NotePad) a hlasových poznámek. A to nepočítám synchronizaci s kancelářským balíkem Documents to Go. Faktem je, že tato rozšíření je možné snadno nahradit přímým přístupem na paměťovou kartu z vašeho PDA pomocí čtečky karet. Celkově je tedy spolupráce palmů s linuxovými desktopy mírně omezenější než s originálním Palm Desktopem, většina uživatelů ale nebude nic podstatného postrádat.

Obrázek: 1.jpg

Obrázek: 8.jpg

Obrázek: 6.jpg

Obrázek: 7.jpg

Obrázek: 9.jpg

Obrázek: 10.jpg

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blog



Public Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy