přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Palm Desktop na Linuxu

Palm Desktop na Linuxu

Kvalitní desktopová aplikace spolupracující s vaším PDA je jeho nejcennějším příslušenstvím. Stačí si uvědomit, kolik záznamů, které nosíte v paměti svého kapesního miláčka, vzniklo v dokonalém pohodlí přímo na vašem PC. Linuxové náhrady Palm Desktopu J-Pilot a KPilot se již zabydlely na počítačích mnoha spokojených uživatelů. Podívejme se na to, jaké možnosti svým uživatelům nabízí a jak obstojí ve srovnání s originálním Palm Desktopem. Lubomír Čevela .


PDA ve vašem počítači

Desktopovou aplikaci si lze opravdu představit jako palm (pro zjednodušení budu nazývat palmem jakékoli PDA vybavené Palm OS) sídlící ve vašem PC. Sdílí s ním stejná data, a proto je mu v mnohém podobná. Její základní vlastnosti jsou:

  1. Obsahuje stejné PIM aplikace, tedy kalendář, úkoly, kontakty, poznámky jako váš palm a umožňuje bezproblémovou obousměrnou synchronizaci dat PIM aplikací.
  2. PIM (Personal Information Manager) je aplikace spravující vaši soukromou či firemní agendu. Jedná se tedy především o e-maily, kalendář, kontakty, poznámky, vzkazy, upomínky apod. Příkladem je např. KOrganizer nebo Evolution.

  3. Umožňuje instalaci programů do palmu a zálohování obsahu jeho paměti.
  4. Filosofie ovládání je do značné míry podobná vašemu palmu, ale respektuje větší rozlišení obrazovky a zvyklosti v ovládání pro danou platformu.
  5. Sdílí data s dalšími aplikacemi na PDA např. výdaje, e-mail, synchronizaci času, synchronizace dokumentů apod. Toto je realizováno většinou formou zásuvných modulů (pluginů).
  6. Umožňuje export dat do obecně používaných formátů.

Všechny tyto vlastnosti najdete u J-Pilotu a KPilotu, jsou však implementovány odlišně.

pilot-link

HotSync, který je dodáván s Palm OS kompatibilními zařízeními, funguje pouze pod Windows a Mac OS. Na Linuxu se jako jeho náhrada používá pilot-link. Jde o konzolovou aplikaci, která umí provést synchronizaci databází palmu s kopiemi těchto databází v Linuxu. Práce v textové konzoli není pro většinu uživatelů dostatečně uživatelsky přítulná, a tak služeb pilot-linku využívají obě desktopové aplikace J-Pilot a KPilot, které jsou vlastně jeho grafickými nadstavbami. Základní nastavení příslušného portu počítače, k němuž je připojen váš palm, je možné provést přímo v J-Pilotu nebo KPilotu. Nebo si vytvořte symbolický odkaz /dev/pilot na port s vaším palmem.

Jak vytvořit odkaz na port?

U starších palmů připojovaných na sériový port:

ln -s /dev/ttyS0 /dev/pilot

U novějších palmů s USB portem:

ln -s /dev/usb/tts/1 /dev/pilot

V některých distribucí je nutné mít ve spouštěcích skriptech distribuce (např. /etc/rc.d/rc.modules) přidán řádek se zavedením jaderného modulu:

modprobe visor vendor=0x0830 product=0x061

Hodnoty vendor a product zjistíte pomocí utility lsusb nebo podobných.


V novějších desktopově orientovaných linuxových distribucích, např. Mandrake Linux či Mandriva Linux, nebylo nutné žádné nastavení provádět. Palm stačilo pouze připojit pomocí kabelu a synchronizace mohla začít.

Pokud používáte starší jádro (2.4.x) a nebo DevFS, USB port, přes který palm komunikuje, je ttyUSB0. A to i tehdy, připojíte-li nejprve jiné USB zařízení a pořadí obsazených portů se změní. Port ttyUSB1 a vyšší nelze pro HotSync použít a žádného uspokojivého výsledku se nedočkáte. Kolize také nastává, pokud používáte modul pl2303 (připojení telefonu kabelem). V jádrech 2.6.x a při použití udev vše funguje, jak má. Poznámka redakce.

J-Pilot

Patří k obvyklé výbavě desktopově orientovaných linuxových distribucí, ale existuje např. i ve verzi pro Mac OS X. Je vytvořen pomocí grafické knihovny GTK a licencován GNU GPL. Obsahuje moduly Diář (Kalendář), Kontakty, Úkoly a Poznámky (s rozšířením memo32 pro spolupráci s aplikací pedit32).

Diář je desktopovou obdobou kalendáře v Palmu. V porovnání s Palm Desktopem je uživatelské rozhraní J-Pilotu až vojensky strohé. Chybí barevné odlišení kategorií aktivit, týdenní a měsíční pohled na data je nepříliš elegantně vyřešen formou plovoucích oken. Kontakty sice ve srovnání s Palm Desktopovým protějškem nenabízejí tolik pohledů na data, jsou ale vybaveny pro některé uživatele prospěšnějším tlačítkem pro přímé vytáčení telefonních čísel z desktopu. Chybí nové vylepšení kontaktů v Palm Desktopu, kterým je práce s fotografiemi kontaktních osob. Ale ruku na srdce. Budete to postrádat? Modul Úkoly je prakticky shodný s originálem na Palm Desktopu. Modul Poznámky má velkou nevýhodu oproti svému Palm Desktopovému protějšku. Počítá totiž s délkou poznámky 4 kB přesně podle staršího provedení Poznámek v přístrojích Palm OS kompatibilních. Novější modely Palmů umožňují délku poznámky až 32 kB. Pořídíte-li si tedy na nich poznámku přesahující 4 kB, v J-Pilotu ji získáte oříznutou. To je dle mého mínění vaši nervovou soustavu ohrožující nedostatek. Malou náplastí je fakt, že pokud do poznámky nezasáhnete v J-Pilotu, bude zkrácena jenom v něm a nikoli ve vašem palmu.

Obrázek: 2.jpg

J-Pilot podporuje zásuvné moduly Expense (výdaje), Keyring (chráněná databanka hesel), SyncTime (synchronizace času palmu a desktopu) a MailSync (synchronizace zpráv elektronické pošty). Z nich je nejzajímavější Keyring, který v konkurenčním Palm Desktopu ani v KPilotu nemá svůj protějšek. Keyring je aplikace pro uložení důvěrných údajů. Jeho databáze je šifrována silnou šifrou 3x DES a chráněná vstupním heslem. K dalším nezbytným vlastnostem J-Pilotu patří zálohování obsahu paměti palmu a samozřejmě jeho obnovení z pořízené zálohy.

Mírná nevýhoda J-Pilotu oproti KPilotu a taktéž oproti originálnímu Palm Desktopu resp. HotSyncu je v postupu synchronizace u palmů vybavených USB portem. Nejprve je nutné spustit synchronizaci na straně palmu a až zhruba dvě vteřiny poté můžete stisknout tlačítko "Synchronizovat" v J-Pilotu. Pořadí je nutné dodržet kvůli aktivaci USB ovladačů jádra resp. usblib.

Hlavní výhoda J-Pilotu je v možnostech jeho nastavení. To kromě jiného obsahuje obousměrnou konverzi mezi znakovými sadami ISO-8859-2 a Palm Windows1250 (EE). Nastavíte-li si tuto konverzi a máte-li lokalizaci svého palmu nastavenou na kódovou stránku Windows 1250, můžete střídavě synchronizovat palm s okenním Palm Desktopem a s linuxovým J-Pilotem, přičemž česká diakritika bude v obou případech zachována.

Obrázek: 3.jpg

KPilot

Už z názvu KPilotu je možné rozpoznat jeho příslušnost k aplikacím oblíbeného desktopového prostředí KDE. Nikoho tedy asi nepřekvapí použití grafické knihovny Qt a licencování licencí GNU GPL. KPilot má oproti J-Pilotu velkou výhodu při synchronizaci s palmem.

Pro start synchronizace není nutné používat žádné jiné tlačítko než to na vašem palmu nebo na jeho kolébce. Leč každá výhoda je vyvážena nějakou nevýhodou, a tak obousměrnou konverzi znakových sad v KPilotu nehledejte. Buďto bude používat váš palm kódovou stránku ISO-8859-2, nebo se budete muset obejít bez české diakritiky. Střídavá synchronizace s okenním Palm Desktopem je tedy možná, ale bez zachování češtiny. Na rozdíl od víceméně monolitického J-Pilotu vytvořili KPilot jeho autoři spíše jako soubor rozhraní mezi palmy a standardními součástmi KDE. Kalendář a úkoly zajišťuje aplikace KOrganizer, poznámky si bere na starost aplikace KNotes. Kontakty mohou být synchronizovány s Knihou adres a nebo také s groupwarovým klientem Kroupware. Sestavu rozhraní KPilotu doplňují zásuvné moduly Propojení s Avant GO, Synchronizace dokumentů ve formátu Palm DOC, Synchronizace času a Install Files - instalace souborů do palmu.

Obrázek: 4.jpg

KPilot stejně jako J-Pilot umožňuje zálohovat obsah vašeho palmu a v případě hard resetu jej obnovit. Problém zkracování poznámek delších než 4 kB se bohužel projevuje i u něj. Velice vítaným doplňkem je možnost synchronizace dokumentů ve formátu Palm DOC. Škoda, že ji znehodnocuje nemožnost volby české kódové stránky. Na rozdíl od skálopevně stabilního J-Pilotu je KPilot padavější. Ačkoli jsem ho používal poměrně krátkou dobu, okno s nabídkou odeslání bugreportu jsem viděl víckrát, než mi bylo milé.

Obrázek: 5.jpg

Celkové porovnání

J-Pilot a KPilot dokáží originální Palm Desktop bez větších problémů nahradit. Pokud vaše PDA vybavené Palm OS nepotřebujete synchronizovat střídavě s linuxovým desktopem, s okenním Palm Desktopem a jste-li sžiti s PIM aplikacemi z prostředí KDE nebo používáte-li Kroupware, pak je pro vás KPilot tou nejlepší volbou. V opačném případě zvítězí J-Pilot na celé čáře.

V porovnání se současným Palm Desktopem chybí oběma jeho linuxovým protějškům multimediální rozšíření o synchronizaci fotografií, rukou kreslených poznámek (NotePad) a hlasových poznámek. A to nepočítám synchronizaci s kancelářským balíkem Documents to Go. Faktem je, že tato rozšíření je možné snadno nahradit přímým přístupem na paměťovou kartu z vašeho PDA pomocí čtečky karet. Celkově je tedy spolupráce palmů s linuxovými desktopy mírně omezenější než s originálním Palm Desktopem, většina uživatelů ale nebude nic podstatného postrádat.

Obrázek: 1.jpg

Obrázek: 8.jpg

Obrázek: 6.jpg

Obrázek: 7.jpg

Obrázek: 9.jpg

Obrázek: 10.jpg

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz