přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Také Linux může mluvit - a jde mu to dobře

Také Linux může mluvit - a jde mu to dobře

Po dvou dílech našeho seriálu o přístupnosti počítačové techniky zrakově handicapovaným, které byly nabity obecnými fakty, se konečně dostáváme k záležitostem konkrétnějším. V samotném závěru předcházejícího článku jsem slíbil, že si dnes více přiblížíme problematiku nevidomých na poli operačního systému GNU/Linux a nyní svůj slib plním.


Dříve však, než si budeme podrobněji všímat řešení, s jejichž pomocí je dnes Linux přístupný, položíme si jednu otázku. Proč by měl nevidomý používat právě Linux a svobodný software, když díky komerční konkurenci existuje taková spousta (v některých případech i o mnoho řádů kvalitnějších) alternativních řešení? Asi nejpádnější odpovědí bude fakt, že díky open-source řešením lze počítač pro potřeby nevidomého uživatele vybavit za pořizovací cenu průměrně výkonného stolního počítače (pomineme-li tedy cenu braillského zobrazovače - ten však pro práci není nezbytně nutný).

S tím taktéž úzce souvisí i to, že svobodný software je vyvýjen z přesvědčení a svobodné vůle a není řízen konkrétní společností, která by jej mohla využít ke svému finančnímu zisku. V neposlední řadě je (dle mého) třeba zmínit, že svobodný software umožňuje zrakově postiženým podílet se na něčem, co je užitečné nejen pro ně, ale i pro vidící a to je velká příležitost k tomu, aby docházelo ke zdravému kontaktu mezi handicapovanými a "zdravými" lidmi.

K prvním pokusům o zpřístupnění Linuxu nevidomým došlo již v polovině devadesátých let minulého století. Tímto prvním krokem byl server EmacSpeak. Jedná se (projekt se totiž neustále vyvýjí) o rozhraní, které zpřístupnilo (jak už samotný název napovídá) prostředí Emacsu. V té době to bylo řešení vskutku revoluční, zvláště když uvážíme, kolika věcí je tento nadeditor schopen. Byl tady však jeden problém - vše bylo provázáno s jedním konkrétním programem, a tak vznikl pod vedením Kirka Reisera program SpeakUp. Ten již uměl ozvučit i konzoli a jednou z jeho nepřeberných předností byl i fakt, že "mluvil" již v raném stádiu zavádění systému, tudíž měl nevidomý velmi reálnou představu o tom, co se děje s jeho počítačem a mohl poté řešit i problémy, o nichž by se jinak jen velmi obtížně dozvěděl.

I SpeakUp však má jedno obrovské negativum. Jedná se vlastně o hack (chcete-li patch) jádra a lze si jen stěží představit situaci, kdy běžný uživatel překládá s každou novou verzí programu jádro (nehledě na to, že jeho nejnovější verze nejsou vždy hned podporovány). Jen pro upřesnění, SpeakUp (narozdíl od EmacSpeaku) není server, nýbrž "pouhý" odečítač obrazovky, který k nějakému tomu TTS serveru přistupuje. V posledních několika letech je však SpeakUp tak trochu zatlačován do pozadí programy YASR (což je konzolový ScreenReader) a BRLTTY, coby démonem starajícím se o braillské zobrazovače a (v poslední stabilní verzi) také řečový výstup.

Někdy okolo roku 2000 začaly vznikat projekty české Nadace Free(b)soft (Rozhovor: Jan Buchal – Brailcom o.p.s.), která nejdříve vytvořila českou difonovou databázi (syntézu řeči) užívající TTS server Festival, pro nějž existuje několik velmi kvalitních hlasových výstupů (zejména anglického jazyka), a časem začala pracovat na (dle mého názoru a hlavně zkušeností) doposud nejlepším rozhraní k řečovým syntézám - Speech Dispatcheru (dále jen SD).

SD podporuje velké množství hlasových syntéz jako například eSpeak, Epos, syntézy běžící pod Festivalem, DecTalkk, IBMTTS ... a společně s programem speechd-up a lispovskou knihovnou speechd-el dokáže pracovat se SpeakUpem a Emacsem (bez využití EmacSpeaku, který narozdíl od speechd-el nepoužívá prioritní systém zasílání zpráv). Abychom však nezůstávali pouze v konzoli, stojí za připomenutí odečítač obrazovky Orca, jenž zpřístupňuje handicapovaným prostředí desktopového správce oken GNOME.

Doposud jsem psal pouze o tom, co bylo, ale jak vlastně věci vypadají v současnosti? Základem jsou tři z již výše zmiňovaných serverů - Speech Dispatcher, BRLTTY a Festival společně s českou difonovou databází. Na stejné úrovni jako czech_ph (zkrácený zápis pro "česká difonová databáze") je i řečový syntetizér eSpeak, kteří jsou přímo (v případě czech_ph nepřímo přes Festival) provázáni se Speech Dispatcherem. K SD taktéž přistupuje i konzolový odečítač YASR, knihovna speechd-el či Orca coby ScreenReader pro GNOME.

Tím bychom pro dnešek skončili. V dalších článcích bychom se (konečně) vrhli vstříc praxi a zkusili bychom si nejprve nakonfigurovat náš počítač pro potřeby nevidomého a posléze s ním i způsobem přirozeným pro zrakově handicapované pracovat. Vše bude opět doprovázeno audioukázkami a v některých situacích nejspíše i obrázky.

Nahoru

Příspěvky

Také Linux může mluvit - a jde mu to dobře
user 28. 09. 2008, 11:39:36
Odpovědět  Odkaz 
S tím taktéž úzce souvisí i to, že svobodný software je vyvýjen z přesvědčení a svobodné vůle a není řízen konkrétní společností, která by jej mohla využít ke svému finančnímu zisku.

Chudák Sun, Google, Novell... Až se tohle dostane k akcionářům, tak to nebude dobré :-)
Martin Sukaný Také Linux může mluvit - a jde mu to dobře
Martin Sukaný 28. 09. 2008, 18:43:21
Odpovědět  Odkaz 
Chudák Sun, Google, Novell... Až se tohle dostane k akcionářům, tak to nebude dobré :-)

Ne nadarmo se říká, že výjimka potvrzuje pravidlo :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Sukaný


  • Distribuce: Ubuntu



Public Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »