přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Aby Word měl konkurenci

Aby Word měl konkurenci

Snadná instalace, používání, nízké nároky na počítač, podpora všech běžných formátů dokumentů a operačních systémů. Takto by se daly stručně charakterizovat hlavní přednosti programu pro zpracování textu se jménem AbiWord. V tomto článku se na něj podíváme podrobněji.


AbiWord je program sloužící pro zpracování textu. Svým vzhledem připomíná Microsoft Word a hodí se tak i pro uživatele zvyklé na práci s tímto programem. Velkou výhodou AbiWordu je možnost jeho použití na všech běžných platformách, zároveň se jedná o open-source produkt.

Když jsem se ním před několika lety setkal poprvé, ocenil jsem jeho nenáročnost. Ta se do dnešní doby prakticky nezměnila. Pro jeho fungování vám bude stačit počítač s procesorem 486DX a 16 MB operační paměti. Tyto údaje nejsou nikterak přehnané a z vlastní zkušenosti je mohu jenom potvrdit.

Dostupné funkce

Na první pohled působí pracovní prostředí AbiWordu příjemně, známě a jednoduše. Všechny standardní tlačítka a nabídky jsou tam, kde mají být a dělají to, co se od nich očekává. Kromě těchto klasických funkcí program disponuje i celou řadou funkcí pokročilých.

Obrázek: Tento článek v AbiWordu vznikal

Do dokumentu je možné vkládat záhlaví, zápatí, automatický text (čísla stránek, datum, jméno autora, atd.), dále textová pole, obrázky, obsah, poznámky pod čarou a tabulky. Nebudu zde vyjmenovávat vše, ale možností je spousta.

Z těch standardních voleb, bych zmínil práci s tabulátory, vytváření a změny stylů, práci s více sloupci textu, odrážky a číslování. Program umožňuje i práci se zlomy (spojení více slov, udržení řádků společně) a sledování historie dokumentu. Samozřejmostí je kontrola pravopisu.

AbiWord je obsažen snad ve všech distribucích, takže instalaci provedete jednoduše a způsobem, na který jste zvyklí. Pro své zobrazení používá komponenty GTK.

Příjemně mě překvapila možnost hromadné korespondence a vkládání vzorců. Vzorce se vytváří stejně jako v LaTeXu, což považuji za veliké plus.

K AbiWordu bylo vytvořeno i množství zásuvných modulů. Některé jsou sice pro psaní českých textů nepoužitelné, ale za zmínku stojí alespoň možnost vyhledání označeného textu na Wikipedii, editace vložených obrázků pomocí GIMPu a tezaurus (není český).

Podporované souborové formáty

Když vynechám polemiku o schopnostech otevírání (ukládání) do těchto formátů, můžeme otevřít snad vše, podporovány jsou: DocBook, OpenDocument, Microsoft Word, HTML, WordPerfect, T602, StarWriter, Palm Document, OpenOffice Writer, Microsoft Write, Rich Text Format a další.

Zde bych zejména ocenil schopnosti otevírat ne příliš typické a v dnešní době třeba zastaralé formáty textových souborů. V tomto případě vám AbiWord umožní převod vašich starých dokumentů do novějšího formátu a jejich otevření obecně.

Program obsahuje propracovanou nápovědu v podobě HTML stránek. Bohužel zatím pouze v angličtině.

Krom těchto a nejen těchto formátů můžete ukládat do souborů vhodných pro zpracování v LaTeXu (češtinu bude nutné ručně nastavit v hlavičce) a vyzdvihuji také možnosti pro HTML. Můžete si vybrat mezi standardem HTML a XML, používat moderní CSS styly a navíc při převodu nedojde k nepříjemnému převodu českých znaků na HTML entity.

Výsledné hodnocení

Stručně řečeno, hodně muziky za málo peněz. Jedinou nevýhodu bych spatřoval v místy nestandardním českém překladu. Např. nabídka Vložit – Zlom, která znamená zavedenější Vložit – Konec. Otázkou zůstává, co je srozumitelnější, pro uživatele jiných programů to ovšem může být matoucí. Dodnes s úsměvem vzpomínám na jednu z předchozích verzí, kdy jsem pomocí nabídky Vložit – Vlepit „vlepoval“ zkopírovaný text.

Rozhraní pak celkově působí působí velmi jednoduchými dojmem, a tak lze program s klidným svědomím doporučit začátečníkům, a díky pokročilým možnostem nejen jim. Mottem projektu je „Zpracování textu pro každého“ – a mně nezbývá než souhlasit.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Aby Word měl konkurenci
Katka 30. 05. 2007, 08:23:13
Odpovědět  Odkaz 
Používáte někdo AbiWord ve firmě jako hlavní editor?
Re:Aby Word měl konkurenci
tony 30. 05. 2007, 09:08:19
Odpovědět  Odkaz 
abiword pouzivam ja ako quick editor, ale ako hlavny openOffice
Aby Word měl konkurenci
Septyk 30. 05. 2007, 16:49:22
Odpovědět  Odkaz 
Teda, já ho nikdy nepoužíval, ale teď jsme ho vyskoušel a je fakt moc rychlej.Splash mi jenom problikne. Ten s emi bude hodit když budu muset něco narychlo zapsat :)
Re:Aby Word měl konkurenci
sob 30. 05. 2007, 18:46:00
Odpovědět  Odkaz 
nebo gedit :D
Re:Re:Aby Word měl konkurenci
30. 05. 2007, 20:04:10
Odpovědět  Odkaz 
Když on gedit zatim neumi LaTeX:(
:)
AbiWord jsem velmi rychle odinstaloval
AbiWord jsem velmi rychle odinstaloval 2. 06. 2007, 00:43:27
Odpovědět  Odkaz 
zjistil jsem ze v nekterych obycejnych Wordovych Dokumentech jednoduse vynecha dulezite obrazky mezi textem proste delal jako by tam nebyly. jednalo se o dulezity firemni dokument a to pak prestava veskera legrace
Re:AbiWord jsem velmi rychle odinstaloval
Elven 2. 06. 2007, 10:15:34
Odpovědět  Odkaz 
abiword neni nahrada wordu... je jasni ze wordove dokumenty nebudou nejak genialne skoumany...
Re:Re:AbiWord jsem velmi rychle odinstaloval
qq 3. 06. 2007, 22:59:26
Odpovědět  Odkaz 
Jenže mu moc nejde ani ODT. Zkuste v něm otevřít něco jiného než dopis.
A je v hnusném GTK. Ve Widlích bych o něm uvažoval (kdyby fungoval), ale v Linuxu nikdy - nechci zvracet.
Aby Word měl konkurenci
Humusák 27. 03. 2008, 15:33:27
Odpovědět  Odkaz 
Jeho problém tkví v odflinknuté kompaktibilitě - sice otevírá množství formátů, avšak žádný pořádně! Doporučuji KWord, je lepší. A mimochodem, znáte editor (jedno pro jakou platformu), který by si rozuměl s nativním formátem Abiwordu - *.abw ???

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...