přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Anbox: Spouštějte v Linuxu aplikace pro Android

Altair

Anbox: Spouštějte v Linuxu aplikace pro Android

Android

Technologie Anbox slibuje spouštění aplikací pro Android v běžné linuxové distribuci s plnou integrací. Pojďme se na ni podívat podrobněji. 


reklama

Android je Linux, ale…

Android je v zásadě linuxový systém … ale ne tak docela. Využívá sice (upravené) linuxové jádro, některé součásti GNU a různé další typické linuxové komponenty, ale nad tím se nachází hodně cizího softwaru. Proto většina linuxových aplikací (ať už konzolových nebo grafických) neběží v Androidu a programy pro Android zase nelze přímo spouštět v klasických linuxových distribucích.

Protože jsou ale mnohé programy pro Android velmi populární a nemají v Linuxu adekvátní náhradu (a už vůbec ne dotykovou, pokud je chce někdo využívat s dotykovým displejem), existují snahy usnadnit spouštění těchto aplikací v běžných linuxových distribucích.

Anbox se představuje

Jedním z takových řešení je Anbox („Android in a Box“) – nová technologie, na niž upozornil server OMG! Ubuntu! Funguje tak, že spustí celý systém Android v kontejneru, kde je izolován od hardwaru i zbytku systému. Přístup k hardwaru zajišťuje hostitelský systém.

Anbox je připraven k instalaci primárně přes mechanismus Snappy, určený právě pro běh softwaru v kontejnerech. Nejjednodušší je to tedy samozřejmě na Ubuntu a jeho derivátech (včetně distribuce Linux Mint), ale lze instalovat i jinam.

Zobrazení stavu zařízení (zdroj: video Simona Felse) Zobrazení stavu zařízení (zdroj: video Simona Felse)

Běh v kontejneru je hlavním rozdílem Anboxu oproti hlavním dosud používaným řešením (jako je například Shashlik nebo Genymobile), založeným na emulátoru QEMU. Výsledkem je tedy vyšší výkon a lepší integrace do hostitelského systému.

Anbox je zatím ještě velmi syrový (alfaverze) a proto je třeba počítat s tím, že zdaleka vše nemusí fungovat tak, jak má.

Instalujeme a spouštíme

Pro instalaci do Ubuntu (a derivátů) je třeba mít nejdřív nainstalován nástroj snappy. Ten je v balíčku snapd a přiinstalovává si jako závislost ještě balíček snap-confine. Dalším krokem je příprava instalátoru:

sudo snap install --classic anbox-installer

Následně instalátor spustíme (slouží kromě instalace i k deinstalaci):

/snap/bin/anbox-installer

Instalátor si přidá PPA repozitář pro Anbox a nainstaluje z něj balíčky s moduly pro jádro a s dalšími potřebnými soubory. Po instalaci je potřeba restartovat systém. Pokud instalace havaruje (může se to stát a stává se to), spusťte ji znovu, případně i několikrát.

Po restartu byste měli vidět aplikaci Anbox v nabídce programů. Přes tuto položku se spouští nabídka aplikací – ve výchozím stavu je tam několik programů z AOSP. Další lze doinstalovat ručně pomocí Android Debug Bridge.

Aplikaci Google Play pro přístup do aplikačního obchodu bohužel nainstalovat nelze. Google umožňuje instalaci jen do certifikovaných zařízení.

V současném stavu vývoje se může stát, že Anbox nepůjde vůbec spustit a nebude jasné proč. To se také stalo při zběžném testování, proto se může podívat pouze na snímky z videa na YouTube.

Kalendář pro Android (zdroj: video Simona Felse) Kalendář pro Android (zdroj: video Simona Felse)

Shrnutí

Anbox není tak daleko s vývojem (přestože se hodně práce udělalo v rámci Ubuntu pro telefony, které ale končí) jako jiná podobná řešení. Proto zatím není a určitě ještě nějakou dobu nebude vhodný pro běžné používání. Zároveň ale vypadá nadějně, a to i proto, že jde cestou vyššího výkonu a těsnější integrace do Linuxu, než nabízí emulace použitá v jiných řešeních.Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 2,00 | Hodnotilo: 4
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

SUSECON 2017, světová konference o open source, poprvé v Praze!

Přihlaste se na globální akci zaměřenou na Linux, OpenStack, CEPH, Cloud Foundry, kontejnerová řešení Docker, NFV a další open source technologie.

Pokračování ...Public Relations

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 599 Kč.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Pavel Fric

Pavel Fric, 29. listopad

Palapeli


Pavel Fric

Pavel Fric, 19. listopad

Amarok


Všechny blogy »