přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Anbox: Spouštějte v Linuxu aplikace pro Android

Anbox: Spouštějte v Linuxu aplikace pro Android

Android

Technologie Anbox slibuje spouštění aplikací pro Android v běžné linuxové distribuci s plnou integrací. Pojďme se na ni podívat podrobněji. 


Android je Linux, ale…

Android je v zásadě linuxový systém … ale ne tak docela. Využívá sice (upravené) linuxové jádro, některé součásti GNU a různé další typické linuxové komponenty, ale nad tím se nachází hodně cizího softwaru. Proto většina linuxových aplikací (ať už konzolových nebo grafických) neběží v Androidu a programy pro Android zase nelze přímo spouštět v klasických linuxových distribucích.

Protože jsou ale mnohé programy pro Android velmi populární a nemají v Linuxu adekvátní náhradu (a už vůbec ne dotykovou, pokud je chce někdo využívat s dotykovým displejem), existují snahy usnadnit spouštění těchto aplikací v běžných linuxových distribucích.

Anbox se představuje

Jedním z takových řešení je Anbox („Android in a Box“) – nová technologie, na niž upozornil server OMG! Ubuntu! Funguje tak, že spustí celý systém Android v kontejneru, kde je izolován od hardwaru i zbytku systému. Přístup k hardwaru zajišťuje hostitelský systém.

Anbox je připraven k instalaci primárně přes mechanismus Snappy, určený právě pro běh softwaru v kontejnerech. Nejjednodušší je to tedy samozřejmě na Ubuntu a jeho derivátech (včetně distribuce Linux Mint), ale lze instalovat i jinam.

Zobrazení stavu zařízení (zdroj: video Simona Felse) Zobrazení stavu zařízení (zdroj: video Simona Felse)

Běh v kontejneru je hlavním rozdílem Anboxu oproti hlavním dosud používaným řešením (jako je například Shashlik nebo Genymobile), založeným na emulátoru QEMU. Výsledkem je tedy vyšší výkon a lepší integrace do hostitelského systému.

Anbox je zatím ještě velmi syrový (alfaverze) a proto je třeba počítat s tím, že zdaleka vše nemusí fungovat tak, jak má.

Instalujeme a spouštíme

Pro instalaci do Ubuntu (a derivátů) je třeba mít nejdřív nainstalován nástroj snappy. Ten je v balíčku snapd a přiinstalovává si jako závislost ještě balíček snap-confine. Dalším krokem je příprava instalátoru:

sudo snap install --classic anbox-installer

Následně instalátor spustíme (slouží kromě instalace i k deinstalaci):

/snap/bin/anbox-installer

Instalátor si přidá PPA repozitář pro Anbox a nainstaluje z něj balíčky s moduly pro jádro a s dalšími potřebnými soubory. Po instalaci je potřeba restartovat systém. Pokud instalace havaruje (může se to stát a stává se to), spusťte ji znovu, případně i několikrát.

Po restartu byste měli vidět aplikaci Anbox v nabídce programů. Přes tuto položku se spouští nabídka aplikací – ve výchozím stavu je tam několik programů z AOSP. Další lze doinstalovat ručně pomocí Android Debug Bridge.

Aplikaci Google Play pro přístup do aplikačního obchodu bohužel nainstalovat nelze. Google umožňuje instalaci jen do certifikovaných zařízení.

V současném stavu vývoje se může stát, že Anbox nepůjde vůbec spustit a nebude jasné proč. To se také stalo při zběžném testování, proto se může podívat pouze na snímky z videa na YouTube.

Kalendář pro Android (zdroj: video Simona Felse) Kalendář pro Android (zdroj: video Simona Felse)

Shrnutí

Anbox není tak daleko s vývojem (přestože se hodně práce udělalo v rámci Ubuntu pro telefony, které ale končí) jako jiná podobná řešení. Proto zatím není a určitě ještě nějakou dobu nebude vhodný pro běžné používání. Zároveň ale vypadá nadějně, a to i proto, že jde cestou vyššího výkonu a těsnější integrace do Linuxu, než nabízí emulace použitá v jiných řešeních.Nahoru

Příspěvky

Anbox: Spouštějte v Linuxu aplikace pro Android
fi 4. 07. 2017, 12:22:41
Odpovědět  Odkaz 
Clanek rika:

Nejjednodušší je to tedy samozřejmě na Ubuntu a jeho derivátech (včetně distribuce Linux Mint), ale lze instalovat i jinam.

Ale pritom na webu projektu je napsano, ze lze instalovat jen Ubuntu a instalacni skript to kontroluje a pokud je pouzita jina distribuce (krome vyjmenovanych klonu), tak se ukonci.
Lukáš Jelínek Re: Anbox: Spouštějte v Linuxu aplikace pro Android
Lukáš Jelínek 4. 07. 2017, 17:21:24
Odpovědět  Odkaz 
Přímo podporované distribuce jsou Ubuntu, Linux Mint, KDE neon a Elementary OS. Pokud se vypne ta kontrola, půjde instalovat i jinam, podmínkou je podpora debianích balíčků a dostupný program APT. Některé distribuce se samozřejmě mohou potýkat s nevyřešenými závislostmi, takže si to vyžádá ruční řešení.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Všechny blogy »

Sophos