přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Azureus - kvalitní torrent klient

Azureus - kvalitní torrent klient

Vyšel Debian Linux 9.1 (Chunky), stáhnout všech dvanáct binárních CD zabere nějaký čas i na velmi rychlé lince, protože centrální servery i jejich zrcadla jsou totálně přetížená. Zbývá jediná možnost - použít sítě BitTorrent.


BitTorrent byl navržen pro stahování souborů - podobně jako protokol FTP nebo HTTP. Narozdíl od zmíněných síťových protokolů jeho výkonnost roste s přibývajícím počtem klientů, což jej přímo předurčuje pro distribuování velkých souborů, zejména ISO obrazů nových verzí distribucí - jako ve fiktivním příkladě nahoře (žádný Debian 9.1 samosebou ještě nevyšel).

Myšlenka je jednoduchá. Potřebujeme-li distribuovat (vystavit) jeden nebo více souborů, vytvoříme speciální soubor (s příponou .torrent), zveřejníme jej a spustíme torrent klientský program (například právě Azureus). První zájemci začnou data stahovat po kouscích přímo přes vestavěný HTTP server klienta, ale v případě zvýšení zájmu si začnou ony kousky (bits) předávat přímo mezi sebou.

Většina torrent klientů je nastavena tak, aby po dokončeném stahování byla data po několik hodin nadále vystavována. Jsou tak poskytovány kousky pro ty, kteří ještě stahují. Těmto klientům se říká zdroje (seeds). Čím více je klientů a hlavně zdrojů, tím je rychlost stahování vyšší, protože klienti mezi sebou stahují data paralelně.

Azureus 2.1 je klientem pro síť BitTorrent, který obsahuje vše potřebné nejen pro stahování, ale také přípravu torrent souborů. Je napsán v Javě, avšak uživatelské prostředí je vyhotoveno pomocí knihovny SWT/GTK a chová se jako aplikace pro GNOME případně Lesstif. Instalace spočívá v rozbalení balíčku. Pokud je nainstalována Java, lze program ihned spustit.

Image

Po prvním spuštění si všimnete ikony v oznamovací oblasti (trayicon), pokud ji vaše pracovní prostředí umožňuje zobrazit. Program zůstává spuštěný i po zavření okna, ukončit jej lze pravým tlačítkem myši z kontextové nabídky. Hned poté vás Azureus vyzve k prvotní konfiguraci pomocí průvodce o čtyřech krocích. Respektive pěti - je nutno nejprve zvolit jazyk, pomocí kterého bude program k uživateli promlouvat. Nechybí čeština a musím uznat, že překlad je velmi kvalitní. Snad proto, že síť BitTorrent je oblíbeným nástrojem softwarových pirátů - a těch je u nás patrně dostatek.

Práce s programem je velmi snadná, stačí asociovat spustitelný soubor azureus s příponou .torrent a po otevření jen určit adresář, kam data stahovat. Program přehledně zobrazuje aktuální stav a nabízí mnoho nastavení ke všem torrentům. V Azureusu je možné například během stahování měnit priority jednotlivých souborů nebo jinak ovlivňovat parametry připojení.

Azureus patří mezi torrent klienty s velmi širokou nabídkou nastavení. Kromě velmi detailního nastavení spojení (počtu stahovacích vláken, různé limity objemu přenesených dat a podobně) najdete v programu i IP filtr, velmi podrobné statistiky s možností exportu do XML, podporu pro SSL, protokolování a zařazování stahování do fronty. Můžete také ovlivnit celkový vzhled programu.

Image

Co však dělá program výjimečným, jsou doplňky (alias rozšiřující moduly nebo také plug-ins). V základní instalaci jich Azureus obsahuje hned několik. Velmi zajímavým doplňkem je UPnP, s jehož pomocí se dá program používat i za firewallem podporujícím technologii Universal Plug and Play - což jistě potěší hlavně majitele ADSL modemů s vestavěným routerem. Doplněk IRC je spíše takovým zpestřením, nabízí ovládání programu přes IRC, stejně tak jako TrackerWeb - zveřejňuje informace trackeru přes protokol HTTP.

Azureus je vyspělý klient, který je stabilní. Má komfortní ovládání a pracuje nejen v Linuxu. Velmi dobře se do systému instaluje a integruje a představuje tak výbornou alternativu k oficiální implementaci protokolu - programu BitTorrent.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Re: Azureus - kvalitní torrent klient
21. 04. 2007, 14:36:38
Odpovědět  Odkaz 
Každému odporúčam skúsiť, ale z mojej skúsenosti viem, že je to najdebilnejší torrent klient pod slnkom. Väčšina programov vyrobených cez Javu sú neschopné a preto by som sa im vyhýbal.
Skúste siahnuť po niečom, čo nehrabe toľko RAM a nepadá kedy sa mu zachce.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

Senior Software Engineer @ Red Hat


  • Distribuce: Fedora

| blog