přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dropline GNOME

Dropline GNOME

Martin Podhola píše o GNOME, které se používá ve Slackwaru.


Co to je a proč?

Existuje více takzvaných third party distribution GNOME pro Slackware, já se ale zaměřím na Dropline, protože ho sám používám. Tento výraz znamená v podstatě "balíčky (nebo distribuce) třetí strany". Takže je to něco, co není součástí distribuce, ale ani my sami si to nepřeložíme.

GNOME znamená GNU Network Object Model Environment a je postaveno na knihovně GTK, která má svůj původ u grafického editoru The GIMP a GTK znamená The GIMP Tool Kit. Původně nebyla myšlena jako knihovna pro kompletní desktop, ale jen pro GIMP.

Když jsem zjistil, že ve Slackwaru 10.1 je GNOME ve staré verzi 2.6, navíc ještě s řadou závažných chyb (které nebyl problém odstranit), tak mě to překvapilo. Mé překvapení podpořila i zpráva Patricka J. Volkerdinga (hlavního správce Slackwaru) o kompletním vyřazení GNOME ze Slackwaru verze 10.2. Zkoušel jsem tedy pátrat dále a nalezl jsem Dropline.

Na jejich stránce jsem se dočetl vše, co jsem potřeboval. Jedná se o projekt, který se stará o instalaci GNOME pro Slackware. Jednoduše řečeno, optimalizuje a vytváří binární balíčky GNOME pro jednotlivé verze Slackwaru se všemi závislostmi.

Jak na to?

Z oficiální stránky Dropline GNOME jsem si stáhl program (.tar.gz), který jsem zkompiloval a nainstaloval; naprosto bez problémů. Je zde k dispozici verze pro konkrétní verze Slackwaru. Jmenuje se dropline-installer a jeho podobnost s pkgtool Slackwaru není zcela náhodná.

Instalátor

Po spuštění si program zkontroluje, zdali má k dispozici potřebné externí programy (wget, atd). Poté vytvoří seznam nainstalovaných součástí Dropline. Z menu je patrné, co můžeme dělat. Pro nainstalování zvolíme Install, po stažení seznamu aplikací budeme dotázáni na kategorie pro instalaci. Po jejich zvolení následuje další krok, výběr typu instalace, můžeme buď Full - úplná instalace, Selective - ruční výběr toho, co chceme instalovat, nebo minimální.

Výběr kategorií softwaru

Po výběru Full se začne stahovat aktuální Dropline. Je to něco kolem 230 balíčků. Stahování lze navázat. Když program přerušíme, při příštím spuštění začne, kde skončil. Při výběru Selective jsme dotazováni na konkrétní balíčky z jednotlivých sekcí. A minimální instalace přidá jen nezbytné minimum balíčků.

V hlavním menu máme ještě možnost Upgrade, tu použijeme v případě, že GNOME nebo Dropline GNOME máme již nainstalováno a chceme stáhnout jen jeho aktualizace. Tým Dropline vydává aktualizace poměrně často, jsou závislé na vydávání aktualizací GNOME samotného a hlášení chyb. I zde máme na výběr mezi Full, Selective a Minimal.

Možnost View updates nám umožňuje prohlédnout dostupné aktualizace. Možnost Uninstall Dropline odinstaluje Dropline GNOME, ale tuto možnost bych rozhodně nezkoušel, protože Dropline řeší závislosti poměrně do hloubky a odinstaluje vám nemalou část celého systému, což může vést k nefunkčnosti řady aplikací nejen pro GNOME.

Šikovná je také možnost Download only, která nám veškeré zvolené balíčky (nebo všechny) stáhne, ale nenainstaluje, to se hodí, nestahujeme-li Dropline na stroji, kam ho chceme instalovat.

Historie samotného GNOME sahá do roku 1997, kdy se snažili pánové Miguel de Icaza a Federico Mena o absolutní GNU GPL desktop oproti Qt pro KDE od Trolltechu.

Další možností je Preferences, jež nám umožňují nastavení dropline-installeru. Zde si nastavíme, chceme-li instalovat Dropline z internetu, adresáře (třeba pokud jsme si Dropline na jiném počítači stáhli, viz výše), nebo z CD (pokud jsme si ho vypálili nebo stáhli obraz CD). Dále nastavení proxy serveru a adresáře, do kterého se mají soubory stahovat, chceme-li po instalaci zachovat stažené soubory, a nakonec chceme-li nechat i staré programy a neodstraňovat je při aktualizaci.

Dropline-installer je flexibilní nástroj pro udržování aktuálnosti GNOME ve Slackwaru. Mnozí ho však kritizují kvůli hlubokým zásahům do systému a občasné nestabilitě. Ta však bývá způsobena aktuálností software, protože v Dropline balíčky zařazují k aktualizaci okamžitě, jakmile vyjdou u GNOME.

Osobní zkušenost

Stahoval jsem Dropline těsně po zveřejnění verze 2.10. V té mi nefungovalo pár appletů na panel, jinak vše bylo rychlé a stabilní. Tato chyba byla do druhého dne vyřešena aktualizací. Líbí se mi pěkná témata, která přidávají tvůrci Dropline do instalace. Kromě standardních v GNOME obsažených aplikací přidávají v Dropline i řadu GNOME/GTK2 aplikací do instalace, takže o nativní programy nouze není. Výběr appletů je také slušný.

Pokud naleznete chybu, stojí za to ji nahlásit za pomoci aplikace BugBuddy, která se vám sama připomene při pádu některé aplikace. Tím urychlíte opravu problému a pomůžete i ostatním.

Líbí se mi také vlastní applet, který se nazývá Dropline Update Alert, ten vám pomocí ikonky zobrazuje, jsou-li k dispozici aktualizace Dropline a po jeho kliknutí a zadání root hesla se vám v terminálu spustí dropline-installer a tyto aktualizace můžete rovnou provést. Hvězdička mi bohužel trošku připomíná nejmenovanou distribuci, ale budiž, svůj účel plní velmi dobře.

Upgrade tool

Závěr

Používáte-li Slackware a chybí vám GNOME, je pro vás Dropline šancí, jak mít GNOME zpět a udržovat ho aktuální. Za pokus to stojí. Chyby se sice v Dropline opravdu vyskytují, ale jejich opravy jsou rychlé.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz