přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux Mint Debian Edition verze 3

Linux Mint Debian Edition verze 3

linux_mint.png

V půlce září byla vydána nová verze Linux Mint Debian Edition verze 3 s grafickým prostředím Cinnamon. Podívejme se na ni blíže.


Proč vůbec používat distribuci, která je jakýmsi mixem Debianu a Mintu? Ač se leckomu toto spojení může zdát nesmyslné, někomu toto řešení vyhovuje pro svou nenáročnost – takový uživatel si nechce hrát s Debianem a upravovat jej k obrazu svému, a tak zkusí tuto možnost.

Na stránkách distribuce Linux Mint se můžete dočíst, že se jedná o test vývojářů, jestli by systém fungoval i bez Ubuntu a jeho zdrojů. LMDE, nyní tedy ve verzi 3, která nese označení „Cindy“, je založen na Debianu 9 „Stretch“ a s grafickým prostředím Cinnamon. Díky tomu budou aplikace a balíčky ve starším vydání (oproti Mintu), ale stabilní a otestované.

Nečekejte žádné převratné novinky, jen bezpečnostní a vylepšení vzhledu do podoby Mintu 19. Ten silně připomíná Linux Mint, takže rozdíl poznáte jen při správě balíčků a systému.

Instalace a následné základní nastavení není moc složité a je usnadněno spoustou grafických rozhraní. Instalaci nastavíte během deseti kroků a ukončena je cca za 15 minut.

LMDE vzhled jako u distribuce Linux Mint LMDE vzhled jako u distribuce Linux Mint

Stručná historie Linux Mint Debian Edition

  • V roce 2010 byla vydána verze LMDE (Linux Mint Debian Edition) s grafickým prostředím GNOME, byla založena na Debianu testing.
  • V dubnu 2011 vyšla verze Linux Mint Xfce s grafickým prostředím Xfce, jako jiná varianta s odlehčeným grafickým prostředím.
  • V dubnu 2015 se objevila verze LMDE s číslem 2 a označením Betsy. Už základem nebyl Debian testing, ale Debian stable. V této verzi byla možnost volby grafického prostředí buď Cinnamon a nebo MATE.
  • V září 2018 vyšla verze LMDE 3 „Cindy“ s prostředím Cinnamon.

Pro koho je distribuce určena

Některé zdroje uvádí informace o tom, že LMDE je vhodný pro pokročilejší uživatele Linuxu a je rychlejší než verze založená na Ubuntu. (Opravdu je o něco rychlejší než Linux Mint, ale ne nijak výrazně.)

Ve skutečnosti je tato distribuce použitelná pro všechny, kteří netouží po novinkách, ale stačí jim spolehlivý, stabilní operační systém pro domácí použití. Běžný uživatel i na slabších strojích bude spokojen a využije své oblíbené, byť starší aplikace, pro svou každodenní činnost. Doinstaluje si své programy, na které je zvyklý, a nic víc nepotřebuje. Nemusí se trápit s aktualizacemi, bude dostávat pouze bezpečnostní záplaty a ošetření chyb.

Požadavky

Distribuce je postavena na Linuxovém jádře verze 4.9.110, je ve verzích pro 32 i 64bitovou technologii. K 1 jsou běžné aplikace pro přehrávání médií, provozování pošty a prohlížení Internetu. Software běžný pro všechny distribuce založené na Debianu, Mintu a Ubuntu naleznete i zde.

Doporučení pro velikost RAM je minimálně 1 GB, ale raději alespoň 2 GB, dále 15–20 GB místa na disku, medium pro live obraz distribuce. Obraz lze stáhnout na této adrese, zde si vyberete verzi pro 32 nebo 64bitový procesor a následně zrcadlo, odkud chcete stahovat. Vytvoříte live medium a můžete se pustit do instalace a testování.

Parametry systému a správce úloh LMDE Parametry systému a správce úloh LMDE

Zdroje software

Stejně jako u distribuce Linux Mint je soubor se seznamem repositářů uložen jinde než v /etc/apt/sources.list

Soubor naleznete na cestě:

$ nano /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list

Další variantou je použití grafických nástrojů pro získání nejrychlejších repositářů ve vašem okolí, který editaci provede za vás.

Náhled na seznam repositářů Náhled na seznam repositářů

Upgrade s LMDE verze 2

S přechodem ze starší verze LMDE2 je to poněkud složitější, nestačí pouze zadat známý kód:

apt-get update a apt-get dist-upgrade

Pro ty, kteří chtějí přejít na tento systém ze starší verze, je připraven návod.

Závěr

Jedná se o jednu z variant desktopového řešení. Určitě má své příznivce a samozřejmě i odpůrce. Elegantní vzhled a poněkud menší systémové nároky také může pomoci vašemu rozhodování. Vyzkoušením nemůžete rozhodně nic pokazit. Rozhodnutí, jestli tento sytém používat, záleží už pouze na vás.


Článek redakčně upravil Petr Valach.

Nahoru

Příspěvky

Linux Mint Debian Edition verze 3
Livan 20. 10. 2018, 12:24:59
Odpovědět  Odkaz 
Dúfam, že neskôr výjde aj verzia s XFCE, pretože k cinnamon nemám dôveru vďaka problémom s únikmi pamäte, ktoré pokiaľ viem stále neboli odstránené.
Re: Linux Mint Debian Edition verze 3
nechapajuc 20. 10. 2018, 13:06:07
Odpovědět  Odkaz 
Jaky smysl ma pouzivat Linux Mint s XFCE?

Linux Mint je Ubuntu LTS s DE Mate/Cinnamon, jez obsahuje forknute aplikace pod mintackymi nazvy.
LMDE je Debian s DE Cinnamon a pro "mint" aplikace plati viz. vyse.

Kdyz chcu XFCE, pouziju jednoduse Xubuntu nebo Debian s XFCE, ne?
Jaky je rozdil oproti tomu pouzit Mint s XFCE? Co me Mint prinese jineho, lepsiho?

PS: neni to flame ani hate, fakt bych chtel znat smysl, argumenty, vyznam...

Dekuji
Re: Re: Linux Mint Debian Edition verze 3
Livan 20. 10. 2018, 13:41:15
Odpovědět  Odkaz 
Tu sa jedná o osobné preferencie. Testoval som LM vo všetkých variantoch, teda Cinnamon, Mate, XFCE ako aj LMDE2 a najviacej sa mi páčila kombinácia s XFCE. Podľa mojich skúseností bola XFCE verzia najstabilnejšia a aj najrýchlejšia. Optimálna kombinácia minimalizmu a dostatočných možností konfigurácie. Možno je to aj tým, že som to testoval na notebooku s 2GB RAM. A pokiaľ by som si vybral distro s XFCE, tak potom jednička je u mňa Manjaro s XFCE aj keď na jednom notebooku používam aj LM s XFCE, predsalen je LM oproti Manjaru stabilnejší.
Re: Re: Re: LMDE3 s XFCE
nechapajuc 20. 10. 2018, 14:10:48
Odpovědět  Odkaz 
A tak. Ja se prave ptal i proto, ze sam pouzivam XFCE. Prosel sem si jak distribucni turistikou tak DE turistikou a XFCE me vyhovovalo nejvice.
Vzhledem k tomu ze jej pouzivam v kombinaci s Debian tak mi prave uchazi jaksi vyznam pouzivat "Mint" postaveny na Debianu s XFCE, kdyz jedine co proti Debiansu s XFCE nabizi jsou jen "mintovske" aplikace (pravdepodobne nahrazujici/doplnujici aplikace samotneho DE - v tomhle pripade XFCE).
Re: Re: Re: Re: LMDE3 s XFCE
Livan 20. 10. 2018, 17:38:41
Odpovědět  Odkaz 
No tak aký má pre mňa zmysel používať Mint postavený na Debianu ti vysvetlím jednoducho. Debian je príliš úzko zameraný na všetko slobodné, hlavne drivery, kodeky a podobne. Keď som testoval Debian s XFCE, tak som mal problém s rozlíšením obrazovky, naskočilo mi nesprávne rozlíšenie, nefungovalo mi wifi, nevedel som prehrať niektoré filmy atď. Pri teste LMDE mi zrazu všetko fungovalo out of the box. LMDE mie je tak bigotne zošnerované ohľadne nejakých pravidiel o slobodnosti, kodekoch atď. Vtedy som pred kamarátmi vyslovil svoju legendárnu hlášku, "ak Debian, tak jedine v háve LMDE"
Ivan Kmeťo Re: Re: Re: Re: Re: LMDE3 s XFCE
Ivan Kmeťo 20. 10. 2018, 19:07:31
Odpovědět  Odkaz 
Debian má non-free repo (https://wiki.debian.org/SourcesList) presne kôli tomuto, ale úprimne, aj keď mne všetko funguje, už sa mi stalo a nie ojedinele, že sa ľudia sťažovali menovite na wi-fi pri Debiane. Tiež, prosím neberte to ako výtku, len môj osobný skromný názor, ale označenie bigotné v prípade pravidiel týkajúcich sa slobody softvéru mi príde trošku nekorektné. Ja dokážem pochopiť, źe v konečnom dôsledku potrebujete funkčný OS a tak nechcem v žiadnom prípade tlačiť to do ideologických rovín a nútiť vás používať iba slobodný softvér a drivre, je to váš systém, ale ja napríklad preferujem idei a princípy za ktorými stojí FSF. Debian však nebol ani "podporený" FSF ako free distribúcia práve kôli tomu že ponúka aj non-free softvérové balíčky v repozitároch. To len taká poznámka odomňa do diskusie, že menovite v prípade Debianu sa veľmi neviem s takýmto postojom stotožniť. Ale je pravda, že Debianu záleží na slobode softvéru a preto existuje niečo ako DFSG.

Nejaké informácie o tomto probléme, v prípade ak by vás to zaujímalo nájdete napríklad tu:
https://www.gnu.org/distros/common-distros.html
Re: Re: Re: Re: Re: Re: LMDE3 s XFCE
Livan 20. 10. 2018, 20:26:31
Odpovědět  Odkaz 
Samozrejme myšlienka slobodného softvéru je veľmi sympatická. Problémom je, že samotná slobodnosť softvéru nezaručuje, že bude takýto softvér najkvalitnejší a hlavne dostupný na všetko. Preto sa človek často nevyhne použitiu neslobodného softvéru. Hlavne pokiaľ má tvorca komerčného softvéru dobrú dokumentáciu a slobodný softvér vzniká iba vďaka reverznému inžinierstvu. Pokiaľ by existoval na všetko slobodný softvér v rovnakej kvalite, ako neslobodný, nemám problém si vybrať ten slobodný. Bohužiaľ tomu často tak nie je. Preto nie som zastáncom čisto slobodného softvéru.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: LMDE3 s XFCE
fela 23. 10. 2018, 08:42:23
Odpovědět  Odkaz 
Netreba zabúdať na myšlienku RMS, že sloboda stojí za tie obštruckie (voľne interpretované)...
Re: Re: Re: Re: Re: LMDE3 s XFCE
vanil 11. 02. 2019, 19:14:17
Odpovědět  Odkaz 
tolko zbytocnych slov co si tu popisal a pritom by uplne stacilo napisat ze s debianom to len nevies
Re: Re: Re: Re: Re: Re: LMDE3 s XFCE
Livan 14. 02. 2019, 14:22:09
Odpovědět  Odkaz 
Ako sa zdá, nepochopil si pointu. Ide o to, že Debian patrí k tzv. DoDo Linuxom (rozumej doma dorobiť). Viem nainštalovať aj Arch Linux, ktorý sa inštaluje oveľa zložitejšie, ako Debian, avšak radšej používam Manjaro, ktorý sa inštaluje oveľa jednoduchšie a všetko tam funguje "Out of the box". Je to z dôvodu pohodlia a lenivosti, nechce sa mi to riešiť.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: LMDE3 s XFCE
vanil 15. 02. 2019, 01:49:10
Odpovědět  Odkaz 
hlavna vec ze ty si debian pochopil
Linux Mint Debian Edition verze 3
MOJE 29. 12. 2018, 14:06:58
Odpovědět  Odkaz 
Když Debian tak jen "originál" Debian : ) Nedám na Debian dopustit ap nesvobodné ovladače, wifi atd, vše se dá bez problémů vyřešit, žádný problém Zkuste třeba rovnou při instalaci použít "neoficialni"nonfree cd or dvd, nikdy jsem neměl problém instalovat a následně zprovoznit Deban prakticky na každém stroji https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/ A perlička, přehraju bez trhání hd video na netbooku nb510 10d s 1g ram, který byl dodat s windows startér! a to už je říct, uznejte sám - to vše jen díky Debianu

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz