přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, make install 6

make install 6

Bohumír Zámečník informuje o programu Stellarium a šikovné Wiki.


Planetárium na vašem desktopu

Máte rádi hvězdičky? A byli jste někdy v planetáriu? Já ještě ne, a tak jsem zkusil program Stellarium. A jsem z něho nadšen! Co tedy Stellarium umí? Krátce řečeno, kreslit hvězdné nebe, a to opravdu dobře.

A teď trochu podrobněji: Stellarium je svobodný software schopný realisticky vykreslovat oblohu s mnoha objekty, které lze na ní vidět, a to v reálném čase. Zobrazuje nejen to, co lze vidět vlastníma očima nebo dalekohledem, ale i mnoho dalších užitečných informací. V praxi se programu Stellarium využívá i například v některých planetáriích, pro něž je primárně vyvíjen.

Obrázek: 4.jpg

Říká se, že šaty dělají člověka. A asi mi dáte za pravdu, že mnoho lidí posuzuje programy na první pohled, podle jejich vzhledu. První dobrý dojem na mne udělaly už velice pěkně vyvedené webové stránky tohoto projektu. Jakmile jsem viděl screenshoty, neváhal jsem ani minutu a stáhl si 16MB balík (dostupný pro Linux, Windows i Mac OS X). To, co jsem po triviální instalaci viděl, mě uchvátilo. Stellarium své funkce, a že jich není málo, obléklo do oku lahodícího hávu. Co na první pohled uvidíte? Především je tu obloha s objekty na ní, která plynule přechází v horizont krajiny. Kromě toho se nám po okrajích krčí intuitivní ovládací a informační prvky. Pomocí ikonek můžeme zapínat a vypínat jednotlivé vrstvy.

Samotná obloha nám nabízí přes 120000 třpytivých hvězd se jmény těch nejjasnějších, planety, Slunce a Měsíc. Velmi pěkně zpracovaná jsou souhvězdí. Nejen že vidíme spojnice hlavních hvězd a jména, ale i jejich kreslené mýtické obrazy. Kromě toho lze na obloze vidět přes 70 mlhovin, Mléčnou dráhu a důležité satelity. Do toho občas prosviští padající meteoroid.

Díváme-li se venku na oblohu, uvidíme většinou i kus krajiny. Aby měl divák dokonalý zážitek, Stellarium vykresluje (pekelně rychle) právě i krajinu a atmosférické jevy včetně mlhy, východů a západů Slunce. Dokonce upravuje relativní svítivost oblohy podle fyziologického modelu očí.

Jistě uznáte, že pouhé koukání by nebylo to pravé. Člověk je tvor zvědavý a proto potřebuje nástroje, jak se ve Stellariu pohybovat a vše si důkladně prohlédnout. Od toho je tu navigace a bohaté ovládací prvky. Pohybovat se oblohou můžeme jednak pomocí myši, jednak šipkami na klávesnici. Pomocí kolečka nebo [PgUp] a [PgDn] lze nastavovat zoom, a tím i viditelný úhel. Hvězdy a další objekty jsou aktivní – po kliknutí myší se zobrazí detailní informace. Ikonkové menu (s klávesovými zkratkami) nabízí zapnutí a vypnutí zmíněných vrstev, jakož i další nastavení. Zobrazovat můžeme s normální perspektivou, ale i „rybím okem“, které se hodí obzvlášť pro širokoúhlé projektory do planetárií. Pro tyto přístroje existuje i pohodlný speciální dálkový ovladač.

Zajímavé je, že Stellarium umožňuje projekci v reálném čase. Máme-li tedy správně nastavené souřadnice místa, můžeme mít na obrazovce postavení hvězd stejné, jako by bylo vidět z okna. Kromě toho lze využít i zrychleného režimu. Stellarium je opravdu povedený program a mohu jej jen doporučit.

Obrázek: 3.jpg

DokuWiki

Představme si, že pracujeme na nějakém projektu s kolegy z celého světa. Potřebujeme rychle vytvořit na webu prostor, kde bychom mohli jednoduše sdílet informace s ostatními (nápady, dokumentaci, apod.). K takovému účelu se asi nejlépe hodí tzv. wiki. Jde o software, který umožňuje lidem spolupracovat na tvorbě obsahu tak, že umožňuje návštěvníkům přímo a co nejjednodušeji vytvářet a upravovat stránky.

Pokud nemáme moc času, potřebujeme rychlé, jednoduché a funkční řešení. A to je přesně to, co nám software DokuWiki nabízí. Jedná se o wiki napsanou v PHP, hodí se tedy na většinu hostingů. Navíc ani nepotřebuje databázi, všechna data totiž ukládá do textových souborů. Stačí necelá hodinka a máme wiki připravenou k použití. Nejdříve se ale jako vždy vyplatí přečíst si alespoň začátek manuálu.

Obrázek: 1.jpg

Instalace spočívá v rozbalení cca 0,5MB archivu a editaci souboru s nastavením. Poté se můžeme zaměřit na samotný obsah a další funkce. Příjemné je, že DokuWiki si dobře poradí s obsahem v mnoha jazycích (používá Unicode) a navíc s námi komunikuje česky. Při vytváření a editaci stránek nám pomůže jednoduchý editor, kde píšeme text, strukturovaný a označkovaný pomocí jednoduché wiki syntaxe, která je názorně vysvětlena v manuálu. Příjemné je i časté použití klávesových zkratek.

Jakmile své úpravy uložíme, přesune se předchozí verze stránky do archivu, takže si následně můžeme změny prohlédnout pomocí přehledného diffu a případně se vrátit k některé z předchozích verzí. To se hodí, pokud uděláme chybu sami, stejně jako když na naše stránky narazí vandal nebo spammer.

Přístup ke své wiki lze jasně definovat pomocí pravidel (ACL). Můžeme například povolit zápis nebo celý přístup k určitým stránkám pouze pro registrované uživatele. Proti spamu docela pomůže integrovaný blacklist.

Ještě bych zmínil několik funkcí, které usnadní práci. Co je na naší wiki nového, můžeme sledovat hned několika způsoby. Nejprostší je výpis posledních změn přímo na webu. O něco příjemnější je však feed ve formátech RSS či Atom. Pro navigaci existuje automaticky generovaná mapa webu, která zahrnuje i všechny jmenné prostory (něco jako adresáře). Můžeme použít i řádek s odkazy na námi posledně navštívené stránky, ale nejrychlejší je přesto fulltextové vyhledávání.

DokuWiki v základní instalaci nabízí mnoho, ale navzdory tomu můžeme občas potřebovat některé další maličkosti. Doporučuji podívat se na stránky projektu, kde lze najít mnoho pluginů a drobných modifikací, které nám jistě pomohou. Upravovat můžeme rovněž i vzhled, a to pomocí šablon. DokuWiki poskytuje přehledný validní XHTML/CSS kód, takže úprava stávající šablony nebo tvorba nové není nic obtížného. Kromě toho poskytuje DokuWiki adresy stránek (URI) vhodné pro vyhledávače (podle pravidel SEO).

Ačkoliv patří DokuWiki ve své kategorii do středního proudu, svými funkcemi a potenciálem je rozhodně na výši a z vlastní zkušenosti ji mohu vřele doporučit.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz