SUSE bonus leaderboard
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, make install 7

GFI

make install 7

Dva zajímavé programy: úprava seznamu uživatelů vašeho Jabber účtu a program pro matematiky - Wxmaxima.


Jabber Roster Utility

Svobodný IM protokol Jabber asi nemusím představovat. Pojmem "roster" se v terminologii Jabberu označuje seznam kontaktů (uložený na serveru). Jabber Roster Utility (JRU), jak správně tušíte, je šikovný prográmek psaný původně v Perlu, poté portovaný do PHP, který vám umožní manipulovat s vaším rosterem, jako by to byl čistý text.

Možná si řeknete, k čemu toto, když tu máme plno přítulných klikacích klientů pro Jabber. To je sice pravda, ale... Co když potřebujete roster zazálohovat, přenést z jednoho účtu na jiný, nebo do něj hromadně naimportovat kontakty na stovky vašich známých z jiných IM sítí - a váš klient to neumí? Pak přijde vhod právě Jabber Roster Utility.

JRU je k dispozici jako webové rozhraní (nebojte, jede přes HTTPS), ale lze jej rovněž stáhnout a nainstalovat si jej k sobě (jste-li ještě více paranoidní). Jeho uživatelské rozhraní je velice jednoduché (tři textová pole). Pro začátek stačí vyplnit vaše JID a heslo a odeslat. JRU ze serveru načte a zobrazí obsah vašeho rosteru. Formát je prostý:

# JID;nick;subscription;group
123456789@icq_jabber_cz;Mirek Dušín;both;Šípáci
stetinac@jabbim_cz;Štětináč;from;C4tz P4w

Význam položek je zřejmý, pouze bych doplnil, že subscription značí stav autorizace a nabývá hodnot: none, to, from, both. Obsah rosteru lze pak upravit a následně uložit. K dispozici jsou dvě operace - přidání a odebrání kontaktu. To se značí přidáním znaku + resp. - na začátek daného řádku. Původní implementace v Perlu nabízí navíc import kontaktů z mnoha klientů (Gaim, AIM, ICQ, Licq, mICQ, GnomeICU).

Spolu s využitím regulárních výrazů a nástrojů jako grep, sed a další nám JRU nabízí velice výkonný nástroj pro hromadné úpravy rosteru. Díky tomu jsem například sám před nedávnem bez problému přešel z ICQ (Miranda) na Jabber (Psi).

Bohumír Zámečník

Matematika symbolicky

Maxima je program pro práci se symbolickou matematikou, který je napsán v Lispu. Wxmaxima je grafické rozhraní nad touto aplikací, které práci značně zjednodušuje. Kdysi se snažil být kompatibilní s aplikací Mathematica, ale moc se mu to nedaří plnit. Zvládá operace, jako je zjednodušování výrazů, substituce, integrály, matice, soustavy rovnic, grafy dvou- a třírozměrné a další operace s funkcemi a rovnicemi. Nicméně dá se i použít ke zpracování matematiky numerické, i když pro tento účel bych zvolil aplikaci k tomu určenou.

Obrázek: 1.jpg

Obrázek: 2.jpg

Obrázek: 3.jpg

Wxmaxima je napsána nad grafickým rozhraním wxWidgets. Hlavním pracovním prostředkem je příkazový "shell", pomocí kterého se zadávají příkazy a výrazy, dále můžete sáhnout po grafických průvodcích, které vám nabídnou komfort při zadávání, avšak neposkytnou přístup ke všem vymoženostem. Tento přístup je však stejný u všech trochu pokročilejších programů pro práci s matematikou a inženýrskými výpočty. Program dokáže také zaujmout propracovaným rozhraním pro psaní vlastních funkcí a skriptů, které dokáží značně urychlit většinu často prováděných operací.

Obrázek: 4.jpg

Obrázek: 5.jpg

Marek Stopka

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Marek Stopka

Marek Stopka

Jmenuji se Marek Stopka, narodil jsem se a vyrostl ve městě Ostrava na severu Moravy. Již dlouhou dobu jsem fascinován světem ICT technologií, kdysi dávno jsem dostal dobrou příležitost ohledně svého prvního zaměstnání a začal jsem se zabývat ukládáním dat ve společnosti Tieto Corporation. V rámci skupiny Tieto Corporation jsem nejdříve pracoval v České republice a později pak i ve Finsku. V průběhu své profesionální kariéry jsem se zabýval převážně technologiemi od společnosti NetApp.

V současné době se živím jako nezávislý poradce, hlavně pro oblasti Business Resilience (Business Continuity, Disaster Recovery) a Data Storage.


  • Distribuce: openSUSE

| proč linux | blogPublic Relations

7 důvodů, proč provozovat řešení SAP na SUSE

SusePři provozování systému SAP HANA nebo S/4HANA potřebujete výkonnou a stabilní platformu, které důvěřuje sama společnost SAP. Společnost SUSE poskytuje špičkovou platformu, která je v souladu se strategií společnosti SAP pro Digital Core.

Pokračování ...


SUSE

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »